New York - Loňský zásah izraelského komanda proti flotile mířící s humanitární pomocí do pásma Gazy byl nepřiměřený, samotná námořní blokáda Gazy je ale legální.
K takovému závěru došla vyšetřovací komise Organizace spojených národů, která se incidentem na lodi Mavi Marmara zabývala.
Během operace zemřelo devět Turků, Ankara nyní vyhostila izraelského velvyslance a omezila své diplomatické zastoupení v Izraeli. Rovněž pozastavila platnost vojenských smluv.
Násilný odpor neomlouvá lidské ztráty
"Rozhodnutí vstoupit na palubu lodí s takovou silou, v tak velké vzdálenosti od zóny blokády a bez posledního varování těsně před naloděním bylo přehnané a nepřiměřené," uvádí se v závěrech dlouho očekávané zprávy, která měla být původně dokončena v únoru.
Komise vedená novozélandským expremiérem Geoffreym Palmerem dále uvádí, že námořní blokáda Gazy byla "legální a přiměřená", protože byla zaměřena na zastavení dovozu zbraní po moři.
Upozorňuje také, že Izrael při nalodění narazil na "organizovaný a násilný odpor skupiny pasažérů". Přesto jsou podle komise ztráty lidských životů nepřijatelné.
Turecko pozastavuje smlouvy s Izraelem
Váhu zprávy podle Reuters výrazně oslabuje to, že ze čtyř členů komise dva - izraelský a turecký - vyjádřili nesouhlas s některými z klíčových nálezů.
Vztahy Turecka a Izraele loňský incident vážně poznamenal a dodnes zůstávají napjaté. V pátek dopoledne to potvrdil i turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Ten nad zprávou vyjádřil politování a zopakoval požadavek Ankary na omluvu Jeruzaléma.
Turecko zároveň s okamžitou platností omezilo platnost vojenských smluv se židovským státem a zredukovalo diplomatickou misi. Davutoglu dodal, že jeho země nepovažuje námořní blokádu za legální.
Izrael se zatím ke zprávě oficiálně nevyjádřil.