S konstatováním, že vítězkou zatím posledních primárek je jednoznačně Hillary Clintonová, končíme náš celonoční online přenos z amerického volebního klání. Děkujeme za pozornost.
Výsledky z pěti států, kde se v noci v USA volilo, jsou známy, ještě zdaleka však není jasné, jak přesně budou rozděleni všichni delegáti těmto státům příslušející. Zcela jasno je u republikánů na Floridě a v Ohiu, kde vítěz bral vše (Kasich v Ohiu, Trump na Floridě). Ostatní státy mají poměrně složitý systém na přepočítání hlasů voličů na hlasy pro nominační sjezdy stran.
Například v Missouri, kde první dva kandidáty dělila jen desetina, resp. dvě desetiny hlasů, je zatím rozhodnuto o naprostém minimu delegátů.
Přesto, nabízíme vám naši grafiku, kde si můžete přehledně zkontrolovat, jak si kdo v souboji o většinu pro letní nominační sjezd u republikánů a demokratů stojí.
Kdo by mohl být konsensuálním a kompromisním prezidentským kandidátem republikánů, pokud by na nominačním sjezdu nikdo z dosavadních uchazečů nezískal většinu? Třeba předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, viceprezidentský kandidát z posledních voleb v roce 2012.
Ryan se do této role nesměle nabídl. V rozhovoru pro televizi CNBC v odpovědi na otázku, zda by kandidaturu přijal, odpověděl vyhýbavě, ale zároveň všeříkajícně. "Máme mnoho kandidátů. Uvidíme. Kdo ví."
S ohledem na vítězství Johna Kasicha v Ohiu se zatím republikánům dál vzdálila situace, kdy by vybírali už pouze ze dvou kandidátů. Což je scénář, po kterém touží hlavně texaský senátor Ted Cruz, který se domnívá, že v souboji dvou by začal konečně porážet Donalda Trumpa. Respektovaný analytik Nate Silver mu dává částečně za pravdu, když odhaduje, že kdyby už stál proti Trumpovi jako osamocený soupeř, vyhrál by zřejmě tři z pěti nočních primárek.
Possible that Cruz will narrowly lose 3 states tonight that he would have won in a 2-way race. https://t.co/z0PCq5d2N4
— Nate Silver (@NateSilver538) March 16, 2016
Marco Rubio, který v noci z boje odstoupil, si dosud připsal 168 delegátů. Ty - s ohledem na možné drama na nominačním sjezdu - získávají zvláštní význam. Podle pravidel některých států se z těchto delegátů stávají ti, kteří můžou na sjezdu hlasovat pro kohokoli. Z pohledu Donalda Trumpa, Teda Cruze a Johna Kasicha se tedy stávají lovnou zvěří, kterou nyní potřebují získat na svou stranu. I to umožňují volební pravidla v Americe...
Na republikánské straně je k většině delegátů nejblíže Donald Trump, získal dosud 621 hlasů pro nominační sjezd. Většina je však pro něj stále daleko, začíná na 1237 hlasech. Druhý Ted Cruz má 396 delegátů. John Kasich jich získal 138.
Pojďme si zopakovat ta nejklíčovější fakta, neboť to jsou počty získaných delegátů pro nominační sjezdy, nikoli počty hlasů voličů či vyhraných států, které rozhodují o získání prezidentské kandidatury.
Hillary Clintonová má 1561 delegátů (326 jich získala díky nočním výsledkům), z toho je 467 přislíbených hlasů takzvaných superdelegátů. Kýženou metou znamenající získání demokratické nominace je 2383 hlasů. Bernie Sanders má 800 delegátů (z toho v noci jich získal 220).
A jak to tedy v Missouri po sečtení všech hlasů dopadlo? Trump má o jednu desetinu procenta víc hlasů než Cruz. Clintonová má nad Sandersem náskok dvou desetin procenta.
Agentura AP, která platí za oficiální a nejvěrohodnější zdroj, pokud jde o informování o výsledcích voleb v USA, odmítla v tuto chvíli vyřknout verdikt, kdo vyhrál primárky na demokratické i republikánské straně v Missouri. Rozdíly jsou tak malé, že druhý v pořadí, tedy konkrétně republikán Ted Cruz a demokrat Bernie Sanders, mohou požadovat přepočet hlasů. Z toho důvodu AP odmítla vyhlásit Clintonovou a Trumpa za vítěze.
Podle zákulisních zpráv tím překvapila i tým poradců Hillary Clintonové.
Televize NBC se "utrhla" a jako jediná se zatím odvážila vyhlásit Donalda Trumpa vítězem v Missouri a Hillary Clintonovou vítězkou tamtéž.
Velké drama v Missouri u demokratů. Rozhoduje se tam, zda Hillary Clintonová vyhraje všech pět států, kde se volilo, nebo si jediné vítězství noci připíše Bernie Sanders. Po sečtení 99 procent hlasů vede Clintonová o dvě desetiny procenta: 49,6 % versus 49,4 %.
Jaká čeká budoucnost Republikánskou stranu? Naznačuje to rozšíření poradního týmu Johna Kasicha, guvernéra Ohia, který porazil Donalda Trumpa ve svém domovském státě a zůstává jedním ze tří zbylých republikánských kandidátů.
Jeho novým poradcem se stal Stu Spencer, což byl hlavní stratég volebních kampaní Ronalda Reagana, ale především: v roce 1976 pracoval pro prezidenta Geralda Forda a pomohl mu zajistit vítězství na tehdejším republikánském nominačním sjezdu. Šlo o poslední případ, kdy republikáni odjížděli na konvent a neměli kandidáta s jasnou většinou hlasů. Tím, kdo tehdy hrál roli vyzyvatele Geralda Forda, byl Ronald Reagan. V jeho roli z roku 1976 se letos evidentně chce ocitnout John Kasich. Spencer, který má připravit jeho strategii pro letošní nominační sjezd republikánů, by mu měl připravit půdu. A možná zajistit i to, aby dopadl lépe než Reagan přesně před čtyřiceti lety...
V Missouri se odehrává velké drama i na republikánské straně. Po sečtení 95 procent hlasů vede Trump nad Cruzem o pouhé tři desetiny procenta. Jde o jediný dnes volící stát, kde ještě není mezi republikány jasno o vítězi.
Bývalý kalifornský guvernér, republikán Arnold Schwarzenegger, blahopřeje Johnu Kasichovi.
I'm proud of you @JohnKasich. Congratulations my friend. pic.twitter.com/ysbku3ERNK
— Arnold (@Schwarzenegger) March 16, 2016
Marco Rubio odchází po dnešní noci jako těžký poražený, nechává však za sebou jeden důležitý výsledek, pro blízkou budoucnost Republikánské strany možná dokonce klíčový. Tím, že v Ohiu dopředu vyzval své stoupence, aby hlasovali pro Johna Kasicha, výrazně přispěl k vítězství ohiského guvernéra nad Donaldem Trumpem v tomto státě, a tím zřejmě i k tomu, že realitní magnát nedosáhne na většinu delegátů pro nominační sjezd.
Rubio at just 2 percent in Ohio exit polls. Possible his advising his voters to go Kasich could swing the election. https://t.co/aSqhJySWhw
— Nate Silver (@NateSilver538) March 15, 2016
V Missouri jsou výsledky stále otevřené, ale vypadá to, že to bude dnes jediný stát, kde Bernie Sanders porazí Hillary Clintonovou.
Donald Trump potřebuje ve zbývajících primárkách získat 54 procent všech delegátů. Pomoci mu k tomu může fakt, že v některých státech, kde se ještě bude volit, bere vítěz všechny hlasy. Například v Arizoně (58 delegátů) nebo New Jersey (54 delegátů).
Na Floridě nebylo mezi republikány co řešit...
Trump sweeps nearly all voter categories in Florida, wins the night's biggest delegate haul. https://t.co/Lrqt2DdEne pic.twitter.com/O2BHpifnsr
— AP Politics (@AP_Politics) March 16, 2016
V Missouri v průběžných výsledcích vede Ted Cruz těsně nad Donaldem Trumpem.