Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59 zemí, týká se to i České republiky. Ve výčtu naopak chybí Slovensko. Vyplývá to ze seznamu, který dnes zveřejnila britská vláda. Ta uvedla, že informace týkající se cest do Skotska, Walesu a Severního Irska, tedy do dalších částí Spojeného království, postupně zveřejní místní samosprávy.
"Od 10. července 2020, pokud v uplynulých 14 dnech nenavštívili nebo se nezastavili v jiných zemích či teritoriích, nebude u cestujících přijíždějících z následujících zemí a teritorií vyžadována po příjezdu do Anglie 14denní izolace," uvedla k seznamu britská vláda. Vedle Česka jsou na seznamu také Polsko s Maďarskem, Německo, Turecko, Vietnam, Tchaj-wan či Austrálie.
Britské ministerstvo dopravy uvedlo, že podmínka karantény byla již dříve odstraněna pro Irsko, se kterým má Spojené království společný cestovní prostor. Dodalo také, že z omezení bude vyjmuto také 14 britských zámořských teritorií a že seznam může být v nadcházejících dnech upraven po jednáních se zahraničními partnery.
Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Jsou nyní jako méně bezpečné státy na žlutém seznamu. Důvodem je nárůst nových případů koronaviru. V Lublani o tom podle agentury APA ve čtvrtek večer informoval vládní mluvčí Jelko Kacin. Podle něj budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se nakazil nemocí covid-19, kterou v minulosti označil za "slabou chřipku". Veřejně prohlašuje, že se léčí antimalariky, konkrétně látkou zvanou hydroxychlorochin, která ale nemá prokazatelné účinky. Naopak podle odborníků může způsobovat srdeční arytmii.
Britské maloobchodní společnosti Boots a John Lewis by v důsledku koronavirové krize mohly zrušit více než 5000 pracovních míst. Firmy podle agentury Reuters považují za nepravděpodobné, že se zákazníci vrátí ke svým nákupním zvyklostem z období před příchodem pandemie nemoci covid-19.
Kyperské ministerstvo zdravotnictví na základě rozsahu epidemie covidu-19 v jednotlivých zemích zveřejnilo revidovanou kategorizaci států, z níž plynou podmínky, za kterých bude možné na ostrov přicestovat. Česká republika byla z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu na Kypr nemusí předkládat negativní test na koronavirus, přeřazena do kategorie B.
U cestujících z těchto zemí Kypr vyžaduje maximálně tři dny starý negativní test. V kategorii A naopak zůstává Slovensko. Nová pravidla vejdou v platnost 6. července, informoval web in-cyprus.
Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí vytíženost nemocnic.
V Arizoně podle televize CNN množství volných lůžek na jednotkách intenzivní péče kleslo pod desetinu celkové kapacity, hospitalizace jsou na dosavadním maximu také v Severní Karolíně, která za poslední den zaznamenala rekordních 2099 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je počet případů koronaviru více než dvojnásobný v porovnání s každoročně zaznamenanými závažnými chřipkovými onemocněními.
Téměř ve stovce českých kin začala dnes filmová přehlídka TADY VARY, která je letos částečnou náhradou za zrušený Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jehož 55 ročník pořadatelé kvůli koronavirové epidemii přeložila na rok 2021. Zahájení sledovali i diváci v karlovarském hotelu Thermal, který je jindy v této době srdcem filmového festivalu.
V Praze přibylo za posledních sedm dní 60 nových případů covidu-19. Je to o 32 případů méně než o týden dříve. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo novým koronavirem 2423 lidí, z nichž 1555 se už z nemoci uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo 99 lidí. Aktuálně je tak v metropoli 769 nemocných. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platným k dnešním 18:00.
Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která budou přesně cílit na jednotlivá ohniska nemoci covid-19. Za poslední možnost místní ochrany před koronavirem pak Johnson na dnešní tiskové konferenci označil uzávěru.
Johnson prohlásil, že Británie, která je koronavirem jednou z nejpostiženějších zemí, učinila značný pokrok. Komise SAGE, která za současné pandemie připravuje doporučení pro britskou vládu, odhaduje, že reprodukční číslo udávající kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný se pohybuje mezi 0,7 až 0,9. Tato hodnota značí, že epidemie ustupuje.
Počet dosud zaznamených případů nákazy koronavirem ve světě překročil 11 milionů, oznámila s odvoláním na své propočty agentura Reuters.
Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes oznámil, že byl pozitivně testován na covid-19. V posledních dnech přitom vedl jednání na vysoké úrovni mimo jiné se zvláštním americkým vyslancem pro Afghánistán Zalmayem Khalilzadem, informovala agentura Reuters.
"Dnes odpoledne jsem cítil mírnou horečku a ihned jsem se uchýlil do domácí karantény," napsal Kureší na twitter. Jinak se prý cítí zdráv a v plnění svých povinností bude pokračovat z domova.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upřesňuje, kde všude bude od zítřka povinné nosit roušky:
Roušky budou od zítra celorepublikově povinné jen v nemocnicích a ve vybraných sociálních zařízeních, jako jsou domovy důchodců. Na základě podnětů zdravotníků jsme se rozhodli opatření, původně psané na všechna zdravotnická a sociální zařízení, upřesnit. https://t.co/epqER8uxia
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 3, 2020
Itálie se obává, že v důsledku koronavirové pandemie klesne v zemi již tak nízká porodnost. Za hlavní důvod označují odborníci ztrátu životních jistot, nepříznivý trend přitom může ještě více prohloubit následná ekonomická krize. Podle agentury DPA to vyplývá z ročenky, kterou dnes vydal italský statistický úřad Instat.
"Podle pravidelného přezkumu nesplňuje Česko kritéria pro zemi, jejíž občané mohou volně vstoupit na území Estonska," uvedlo ministerstvo zahraničí a odkázalo na web estonského ministerstva zahraničí. Změna nastala podobně jako v Lotyšsku kvůli tomu, že souhrnný počet nemocných covidem-19 za posledních 14 dní v Česku překročil 15 lidí na 100.000 obyvatel. Tento limit Česko přesahuje od pondělka.
"V týdnu od 6. do 12. července proto musí Češi po příjezdu do Estonska povinně absolvovat dvoutýdenní karanténu," uvedlo české ministerstvo.
Podle pravidelného přezkumu nesplňuje Česko kritéria pro zemi, jejíž občané mohou volně vstoupit na území Estonska. V týdnu od 6. do 12. července proto musí Češi po příjezdu do Estonska povinně absolvovat dvoutýdenní karanténu. → https://t.co/YlIYis2WNn 🇨🇿🇪🇪
— MZV ČR (@mzvcr) July 3, 2020
Po Slovinsku a Lotyšsku bude kvůli koronaviru regulovat vstup Čechů na své území i Estonsko. Příští týden po příjezdu musí do dvoutýdenní karantény.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek po třídenním zpomalování opět zrychlil. Přibylo 132 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Za dnešek do 17:30 přibylo 70 nemocných, stejně jako ve čtvrtek za stejnou část dne. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko. Dosud se v Česku nemocí covid-19 nakazilo 12 248 lidí, vyléčilo se jich 7848 a zemřelo 353. Aktuálně je tak v zemi 4047 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Po Slovinsku omezilo vstup Čechů na své území také Lotyšsko. Povinná 14denní karanténa platí od odpoledne. Není ji možné nahradit negativním testem.
Společnosti RegioJet a FlixBus zastavily kvůli změně podmínek cestování do Slovinska prodej jízdenek do tamních měst. Provoz vlaků ani autobusů do Chorvatska to neohrozí, tranzit přes Slovinsko totiž omezený není. Dnes o tom informovali oba dopravci.
Zatím není jasné, zda bude možné udělat si test na koronavirus přímo na území Slovinska, ani kde a jak bude probíhat případná dvoutýdenní karanténa a kdo pokryje její náklady. O detailech ministerstvo zahraničí jedná se slovinskou stranou.
Ministerstvo zahraničí upřesnilo, že na dovolenou do Slovinska budou moci Češi pouze na základě potvrzení o rezervaci a zaplacení ubytování před účinností nových slovinských opatření. Nutností je také negativní test na covid-19, který není starší než 36 hodin a byl proveden na území EU, jinak jim v zemi hrozí 14denní karanténa.
O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za zhruba 115 milionů korun. Více než 2000 žádostí je rozpracovaných, 35 žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu vrátilo k doplnění. Příjem žádostí do programu COVID nájemné začal před týdnem. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) očekává zájem až 150 000 podnikatelů.
Slovinská ambasáda doporučuje mít u sebe i v případě tranzitu přes zemi dokumenty o rezervaci nebo zaplacení ubytování v cílové destinaci. "V případě tranzitu je pro občana ČR hlavní podmínkou, aby nepřesáhl časové omezení 12 hodin. Potvrzení o ubytování v cílové destinaci není nutností, nicméně jej doporučujeme mít s sebou," řekla Aktuálně.cz.
Výběr informací o slovinském seznamu zemí rozdělených podle koronavirového rizika:
V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni 671 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Před týdnem bylo 648 případů, nárůst je tedy o 23 případů. Krajští hygienici zatím mají informace o 663 potvrzených případech. Celkem 550 lidí se z nemoci vyléčilo a 20 s nemocí zemřelo, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.
O přibližně 90 procent méně návštěvníků než předchozí roky očekává letos společnost Pražské Benátky, která turistům nabízí plavby po Vltavě a prohlídky Muzea Karlova mostu. Při dnešním znovuzahájení provozu po tříměsíčním přerušení kvůli koronaviru to řekl ředitel společnosti Zdeněk Bergman. Projížďky po Vltavě si obvykle kupují především návštěvníci ze zahraničí, letos ale kvůli propadu turistiky v souvislosti s pandemií koronaviru Bergman očekává hlavně Čechy.
Dva lékaři z krajských nemocnic v Trutnově a v Jičíně mají nákazu covid-19. Jde o lékaře oddělení ARO trutnovské nemocnice a lékařku neurologie jičínské nemocnice. Oba se nakazili ve svém volném čase. Zdroj nákazy je u nich stejný a není z nemocnice, řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Zaměstnanci nemocnic a pacienti, s nimiž lékaři přišli do kontaktu, byly otestováni na koronavirus. Šlo o několik desítek lidí. "Výsledky testů jsou u nich zatím negativní," řekla mluvčí. Nemoc se u lékařů podle ní zjistila ve čtvrtek, do té doby oba chodili do práce.
V Praze odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří, v polovině května jich bylo 12. Na mnohých místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. V porovnání s vrcholem pandemie na jaře nabízí testování méně laboratoří, některá odběrová místa zkrátila provozní dobu. Ty stávající v blízkých měsících ukončit provoz neplánují.
Podle Petříčka může podobné omezení hrozit i ze strany pobaltských zemí, zatím však o ničem takovém nebylo ministerstvo informováno. Dopředu ale nikoho neinformovalo ani Slovinsko, uvedl.
Zatím není jasné, zda Češi, kteří se rozhodnou kvůli opatření dovolenou zrušit, budou mít nárok na nějakou finanční kompenzaci. Záležet to bude především na slovinské straně, uvedl Petříček.
V Praze odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří, v polovině května jich bylo 12. Na mnohých místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. V porovnání s vrcholem pandemie na jaře nabízí testování méně laboratoří, některá odběrová místa zkrátila provozní dobu. Ty stávající v blízkých měsících ukončit provoz neplánují.
V nemocnici Na Bulovce v červnu otestovali 3910 osob, tedy asi o 150 více než v minulém měsíci. O PCR test, tedy výtěr z nosohltanu, měly v červnu rekordní zájem osoby s žádankou od lékaře. Proti květnu ale klesl počet samoplátců. Zatímco v květnu jich bylo 2313, v červnu si test uhradilo 1546 osob. Za test zde zaplatí 1756 korun. S provozem odběrového místa zde začali 18. března. Celkem zde od té doby odebrali 13.404 pacientů.
K tranzitu přes Slovinsko stačí prohlášení, že občané zemí pouze projíždějí. Petříček ale doporučuje mít u sebe potvrzení o zaplacení ubytování v cílové destinaci.
Slovinsko přislíbilo opatření stáhnout ve chvíli, kdy v Česku klesne počet nakažených pod 10 na 100 tisíc obyvatel.
Pro občany, kteří cestují přes Slovinsko např. do Chorvatska se nic nemění, negativní test mít nemusí. Petříček ale upozornil na možnost zvýšených policejních kontrol a apeloval na cestující, aby tranzit provedli co nejrychleji.
Od dnešní půlnoci musí čeští občané, kteří budou cestovat na území Slovinska, doložit důkaz o zaplacení ubytování, ale také negativní teste na covid-19 ne starším než 36 hodin. Nebo mohou nastoupit do 14denní karantény, informoval ministr zahraničí.
"Pro naše občany, kteří se již nachází na území Slovinska se nic nemění, mohou svou dovolenou klidně bez jakýchkoli komplikací dokončit a následně se vrátit zpět do Česka," uvedl Petříček.
"Rozhodnutí slovinské strany nás netěší, vychází z vývoje situace na Karvinsku. Ráno jsem svému slovinskému protějšku vysvětloval, že se jedná o regionální problém, který naši epidemiologové intenzivně řeší a že situace je u nás jinak stabilní. Musíme ale respektovat, že slovinská vláda k tomuto kroku přistoupila," uvedl na tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur považuje krok slovinské vlády, která nečekaně vyjmula Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, za bezdůvodný a neuvážený. Asociace vyzvala ministerstvo zahraničních věcí, aby se slovinskou stranou v této věci urgentně jednalo s cílem zmírnit aktuální restriktivní opatření vůči českým cestovatelům. "Tento krok slovinské vlády může mít výrazný negativní dopad na důvěru lidí cestovat právě do této oblíbené destinace a výrazně narušuje i činnost cestovních kanceláří, které v rámci obnovy cestovního ruchu připravily nové produkty právě do Slovinska," uvedl prezident asociace Roman Škrabánek.
Kvůli letošním mimořádným opatřením proti koronaviru a posunu maturitních zkoušek na jaře zhruba o měsíc se letos prodloužila možnost podat přihlášky k opravným či náhradním termínům maturit na podzim. Běžně se k nim musí zájemci nahlásit do 25. června, letos to mohou udělat do 25. července. Podobně jako na jaře nebudou ani na podzim letošní maturanti psát sloh z jazyků. Ti, kteří zkoušku skládali už v dřívějších letech a ze slohu propadli, se mu ale nevyhnou. Vyplývá to z informací na webu ministerstva školství.
Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za den o dalších 446 na 195 674, počet zemřelých o devět na 9003. Nárůst počtu nakažených opět výrazněji zrychlil v Rakousku. Za posledních 24 hodin jich přibylo 109, zatímco ještě ve čtvrtek bylo hlášeno 68 nových pozitivně testovaných osob na covid-19.
V Bělehradě byl znovu zaveden stav nouze, řekl místostarosta srbské metropole Goran Vesić. Důvodem tohoto opatření je opětné zhoršení epidemiologické situace.
Velvyslanec České republiky ve Slovinsku Juraj Chmiel v České televizi zdůraznil, že omezení se netýká těch, kteří se ve Slovinsku nezdrží déle než 12 hodin. Cesty Čechů do Chorvatska by tak neměly být ohroženy. "To je poměrně jednoduché dodržet, protože ty přejezdy jsou velice krátké," uvedl Chmiel. Loni do Slovinska přijelo více než 180 000 Čechů, kteří v zemi strávili přibližně 560 000 nocí. Mezi národnostmi jsou tak čeští turisté ve Slovinsku šestí v pořadí, v přímořských letoviscích jsou dokonce na čtvrtém místě. "Proto se také Česká republika dostala na seznam, protože má slovinská vláda obavu o zdraví svých občanů," podotkl velvyslanec.
Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a přes 48 tisíc případů nákazy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Mexické úřady hlásí 6741 nových infekcí, což je zatím nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Země v počtu potvrzených případů nákazy překonala dosud celosvětově desátý Írán.
Změna podmínek se nijak netýká cestujících, kteří jedou vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska a budou vlakem přes Slovinsko pouze tranzitovat. Zde nejsou žádná omezení a cestující do a z Chorvatska budou cestovat stejně jako doposud. Žádná omezení nejsou také pro cesty z Lublaně do České republiky a dalších destinací. Omezení by se podle dostupných informací také neměla týkat cestujících, kteří si svůj pobyt ve Slovinsku a jízdenku na vlak již zakoupili dříve nebo splňují některou výjimek.
Situace se Slovinskem, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí, se může opakovat také u dalších států. Je proto třeba změnit komunikaci z české strany a zdůraznit, že situace z hlediska šíření koronaviru se nezhoršuje a že existují pouze lokální ohniska nákazy. Češi mířící do Chorvatska mohou přes Slovinsko projet, potřebují mít ale potvrzení o ubytování a plán cesty, uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
V Rusku osmý den počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem nepřekročil hranici sedmi tisíc. Během čtvrtka se počet nově infikovaných v Rusku rozrostl o 6718 osob. Ve čtvrtek ráno ráno štáb hlásil 6760 nově infikovaných, ve středu 6556 a v úterý 6693.
Dopravce RegioJet přestal prodávat kvůli změně podmínek cestování do Slovinska jízdenky do Lublaně. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Cestující dostanou informaci SMS zprávou.
Opatření ale neznamená, že by v dolech nebyli žádní zaměstnanci. I v době odstávky se na každém z dolů bude pohybovat zhruba 200 lidí. Podle předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové musí na pracovištích zůstat lidé, kteří se starají o bezpečnost dolu. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že kontroloři z hygienické stanice jsou na dolech každý týden a prověřují hygieniky nařízená opatření. "Samozřejmě, že tam lidé budou, ten důl nemůžeme úplně zastavit. Tam se musí větrat, čerpat důlní vody," uvedla Svrčinová.
Těžební společnost OKD dnes ve svých černouhelných dolech na Karvinsku postupně začala zastavovat těžbu a zahájila práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku, řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová. Společnost k šestitýdennímu přerušení těžby přistoupila po plošném testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, které ukázalo pozitivitu na koronavirus u více než 20 procent horníků. Už dříve přerušila těžbu na Dole Darkov, kde ohnisko nákazy vzniklo.
Podle ministra Vojtěcha je třeba hodnotit situaci v Česku v dostatečném detailu. "Srovnávána jsou celková data počtu případů. Budeme chtít přesvědčit naše slovinské kolegy, že situace není v ČR plošně taková. Trend je spíš klesající," řekl ministr na tiskové konferenci. Ohnisko v Karviné je podle něj pod kontrolou. "Omezovat pohyb lidí ještě na místě není. Ale nemůžeme vyloučit nic, pokud by došlo k eskalaci," dodal.
Český premiér uvedl, že mu jeho slovinský protějšek Janez Janša slíbil, že situaci se zařazením Česka na žlutý seznam prověří. S Janšou si Babiš telefonoval i přímo během dnešní tiskové konference na letišti. "On (Janša) říká, že to rozhodují epidemiologové, že s nimi bude mluvit," řekl Babiš po telefonátu s Janšou.
V Česku bylo v červnu vyhlášeno 1529 osobních bankrotů, o 71 více než v květnu. Zároveň bylo podáno 1558 návrhů na osobní bankrot, o 341 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. "Přestože počet osobních bankrotů i podaných návrhů vzrostl už druhý měsíc v řadě, stále ještě byl přibližně o pětinu nižší, než bylo běžné před vyhlášení nouzového stavu. Očekáváme, že ve druhé polovině roku se jejich počet bude i nadále zvyšovat," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o opětné zvýšení počtu nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V Chorvatsku zaznamenali ve čtvrtek za předchozích 24 hodin přírůstek 81 nově infikovaných. Slovinské úřady ve čtvrtek informovaly o 21 dalších infikovaných za posledních 24 hodin, tedy o osm více než předchozí den.
Podle premiéra bude skutečný ekonomický propad kvůli koronaviru vidět až příští rok.
"Pověřil jsem pana ministra zdravotnictví, aby intenzivně komunikoval, že problém vznikl pouze v OKD na Karvinsku, ale že turisté se nemusí být do Česka přijet," dodal premiér.
"Ráno jsem psal slovinskému premiérovi a informoval jsem ho, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do nějaké jiné zóny, i když tranzit do Chorvatska není pro naše lidi ohrožen," uvedl Babiš s tím, že si bude se slovinským premiérem telefonovat a bude se ho snažit přesvědčit, aby od opatření upustil, protože se jedná pouze o lokální ohniska nákazy.
Premiér Andrej Babiš bude informovat své kolegy ze států V4 o epidemiologické situaci v Česku, uvedl na tiskové konferenci před summitem V4. Konstatoval, že situace v Česku je stabilizovaná a nárůst pokračuje pouze v lokálních ohniscích. "My už na vládě ten vir neřešíme, zabýváme se už pouze ekonomickými otázkami," uvedl.
V červnu bylo v Česku vyhlášeno 74 bankrotů obchodních společností, o 25 více než v květnu. Šlo o nejvyšší počet za poslední rok. Rovněž byl vyhlášeno 655 bankrotů podnikatelů, o 36 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Kvůli novému opatření Slovinska však nebude omezen tranzit do Chorvatska. O podmínkách omezení bude dnes jednat ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým slovinským protějškem.
O podmínkách vstupu českých občanů do Slovinska dnes budu mluvit se svým slovinským protějškem @AnzeLog. https://t.co/xYaqFteqe3
— Tomáš Petříček (@TPetricek) July 3, 2020
Podle studie španělské zdravotní pojišťovny se osm procent Španělů domnívá, že budou muset vyhledat psychologickou pomoc, aby se zotavili z traumatu způsobeného koronavirem a omezením pohybu, napsal deník El País. Studie, která pracovala s odpověďmi 1000 respondentů, odhalila, že nouzový stav měl větší emocionální dopad na ženy, osoby mladší 35 let a na ty, kteří již v minulosti potřebovali pomoc psychologa. I když v poslední třetině června přestal ve Španělsku platit nouzový stav, stále existují lidé, kteří vůbec nevycházejí na ulici.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek po třídenním zpomalování opět zrychlil. Přibylo 132 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Od začátku šíření viru bylo v republice zaznamenáno už 12 178 případů. Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem stoupl za čtvrtek o čtyři na celkových 353.
Denní přírůstek případů nákazy o víkendu stoupl až na nedělních 305, což byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna. Poté nárůst zpomaloval až na středečních 92 případů. Ačkoli ve čtvrtek nárůst zrychlil, stále se jedná o druhý nejnižší denní přírůstek za posledních sedm dní. Za rekordním přibýváním potvrzených případů covidu-19 v předchozích dnech stálo hlavně cílené testování v lokálním ohnisku nemoci na Karvinsku.
Ve Spojených státech vzrostl počet případů koronavirové nákazy ve čtvrtek o více než 50 tisíc, což je třetí rekord po sobě. Nejvíc případů přibylo na Floridě. USA jsou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě.
Florida ve čtvrtek zaznamenala největší nárůst onemocnění ze všech amerických států, když za jediný den vykázala přes 10 tisíc nových případů. Tento stát na jihu USA s 21 miliony obyvatel tak má vyšší denní přírůstek koronavirové nákazy, než měla jakákoli evropská země v době, kdy pandemie na evropském kontinentu vrcholila.
Jordánsko rozšířilo zákaz kouření cigaret ve veřejných uzavřených prostorech. Nově na těchto místech nebude možné užívat v zemi oblíbené vodní dýmky ani elektronické cigarety. Opatření úřady zdůvodnily bojem s koronavirem, informovala o tom agentura AFP, která zároveň připomněla, že Jordánsko se řadí mezi země s největším podílem kuřáků v populaci.
Účinnost mimořádných protiepidemických opatření platných kvůli nákaze covidem-19 na Karvinsku a Frýdecko-Místecku by mohla být vyhodnocena za dva týdny. Karvinsko se uzavírat nebude, řekl po dnešním jednání na krajském úřadu v Ostravě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V Itálii za posledních 24 hodin přibylo dalších 30 mrtvých s nemocí covid-19 a 201 lidí se koronavirem nakazilo. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala italská tisková agentura ANSA. V obou případech se jedná o nárůst oproti středě, kdy úřady ohlásily 21 obětí a 187 infikovaných.
V americkém státě Florida dnes znovu padl rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem. Místní ministerstvo zdravotnictví podle televize CNN oznámilo denní nárůst bilance nakažených ve výši 10 109 případů, dosud bylo rekordem zhruba 9500 pozitivních nálezů oznámených v sobotu. Agentura Reuters informovala také o novém maximu v Alabamě v podobě 1149 nově zjištěných infekcí.
Tři hráči fotbalového klubu Karviná byli pozitivně testováni na covid-19. Podle ředitelky krajské hygienické stanice jde o klíčové hráče a člena manegementu. Zbytek týmu bude testován a byl poslán do karantény. Veškeré jejich zápasy budou zrušeny a soutěž nejspíš dohrají později.
Epidemiolog Rastislav Maďar apeloval na všechny, aby vydrželi dočasná opatření, jako je nošení roušek, omezení sociálních kontaktů s více lidmi apod. Podle něj je zásadní, aby nedocházelo ke komunitnímu přenosu.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha uzavření dolů v OKD výrazně pomůže uklidnit situaci v regionu. Za prioritu stejně jako hejtman označil navýšení kapacity odběrových center.
Moravskoslezský kraj plánuje prodloužit otevírací dobu odběrových center v nejzasaženějších oblastech na Karvinsku. Kapacita nyní podle hejtmana nedostačuje. Vyzval také lékaře, aby využívali elektronický rezervační systém, který umožní lepší koordinaci testování.
Testováno by mělo být dalších 200 zaměstnanců, kteří i přes uzavření dolů budou nadále pracovat v OKD, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Do českých nemocnic bylo podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv dodáno zatím 1130 dávek remdesiviru, sdělila mluvčí ústavu Barbora Peterová. Lék dostaly čtyři nemocnice, tři v Praze a jedna v Brně. Podaly ho zatím šesti pacientům, uvedly jejich mluvčí. Zbývající dávky léků mají nemocnice v zásobě pro další použití.
Prezident Donald Trump se v reakci na nový rozmach nákazy poprvé vyjádřil pro nošení roušky na veřejnosti, ačkoli si ji dosud sám odmítal nasadit. "Jsem naprosto pro roušky. Myslím, že roušky jsou dobré," řekl Trump podle AP News v televizním rozhovoru. "Lidé mě viděli ji nosit," dodal.
"Měl jsem na sobě roušku. Celkem se mi líbilo, jak jsem vypadal. Myslím, že to bylo dobré. Byla to tmavá černá rouška a myslím, že jsem vypadal dobře. Vypadal jsem jako Osamělý jezdec," narážel Trump na maskovanou postavu z westernů.
After resisting wearing a mask in public, President Trump now says he thinks it makes him look like the Lone Ranger - and he likes it.https://t.co/LwzGXP5aqG
— The Associated Press (@AP) July 1, 2020
Příspěvky na mzdy z kurzarbeitového programu Antivirus získalo 56 527 firem. Stát přispěl na část náhrad a výdělků 708 000 pracovníků, řekla ministryně práce Jana Maláčová.
Těžba v OKD by měla být přerušena na šest týdnů. Dosud byla přerušena pouze v Dole Darkov, kde se před dvěma měsíci objevilo první ohnisko nákazy v OKD.
"K dnešnímu dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění, i přes to považujeme za odpovědné přerušit těžbu na dobu šesti týdnů a přizpůsobit provoz aktuální situaci," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.
V dolech se budou od pátku dělat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.
S koronavirem v Íránu zemřelo už více než 11 tisíc lidí. Rostou také počty infikovaných a hospitalizovaných. S odvoláním na dnes zveřejněné údaje íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AFP.
Naprostá většina nakažených neměla žádné příznaky nebo měli příznaky velmi mírné, nedostatečně vyvinuté. ČTK to dnes řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.
"Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví," řekl Kopřivík.
Z 3403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 704 pozitivních. Podíl činí 20,7 procent. Naprostá většina nakažených neměla žádné příznaky nebo velmi mírné.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem ve Švédsku překonal hranici 70 tisíc. S covidem-19 v severské zemi s deseti miliony obyvatel zemřelo 5411 lidí.
Omezení spojená s epidemií koronaviru snížila zájem o nakupování na dobírku v e-shopech o víc než polovinu. Ta spolu s platbou na výdejních místech běžně tvořila více než 50 procent plateb, ale v době epidemie klesla na 15 až 20 procent. Lidé mnohem více platili za zboží dopředu. Na předkrizová čísla se dobírka již nevrátila. Vyplývá to ze statistik platebního systému PayU.
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomu přistoupila po zjištění výsledků z plošného testování na covid-19 v dolech ČSM.
Sociální služby dostanou 105 tisíc ochranných roušek z Tchaj-wanu. Dar v hodnotě asi 1,2 milionu korun poskytla Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze Asociaci veřejně prospěšných organizací, která sdružuje organizace působící v sociální a zdravotní oblasti. Zástupci asociace o tom informovali v dnešní tiskové zprávě.
Exekutorská komora neočekává, že by ekonomický výpadek způsobený mimořádnými opatřeními přijatými v souvislosti s koronavirem způsobil nějaký radikální nárůst počtu nově zahájených exekucí, uvedl prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil.
V Izraeli za minulých 24 hodin přibylo téměř 1000 nových lidí nakažených koronavirem. Tento údaj v zemi každodenně stoupá a vláda jedná o zpřísnění ochranných opatření. Nově ohlásila uzávěru tří čtvrtí v jihoizraelském Ašdodu a stejného počtu částí středoizraelského Lodu. Platit má do 9. července. Zrychlení výskytu nákazy hlásí také palestinský Západní břeh Jordánu.
Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných hygienických opatření a žádný český voják se nenakazil. Novinářům to dnes řekl Peter Hatala, velitel mise, která se nedávno vrátila domů. Při slavnostním nástupu na pardubickém letišti dostali někteří vojáci ocenění. Kvůli koronaviru to bylo jiné, nosili jsme roušky, dodržovali rozestupy, jídlo nám dávali do jednorázového nádobí. Situace proto byla složitější," řekl logistik Roman Švec.
Návštěvníci Senátu už nejsou v jeho prostorách povinni nosit roušku v souvislosti s možností nákazy koronavirem. Kulturní akce ani víkendové prohlídky sídla horní komory zatím v rámci preventivních opatření proti šíření infekce obnoveny nebyly, informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen v návaznosti na rozhodnutí krizového štábu Senátu.
K přijetí do domova pro seniory a dalších zařízení není od dnešního dne nutný negativní test na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví o zrušení mimořádného opatření informovalo na Twitteru. Důvodem je zlepšení epidemiologické situace. Od dubna se museli pravidelně testovat také zaměstnanci těchto lůžkových zařízení sociálních služeb, těm povinnost skončila 8. června. Nákaza novým typem koronaviru se objevila ve třech desítkách zařízení.
Dnešní půlnocí bylo zrušeno mimořádné opatření, které podmiňovalo přijímání klientů do zařízení sociálních služeb negativním testem na covid-19. https://t.co/A6Dih9KZWi
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) July 2, 2020
Rekonstrukce dálnice D1 postupuje podle plánu a nezbrzdila ji ani pandemie koronaviru. Řidiči přes léto musejí počítat s dopravními omezeními spojenými s omezením rychlosti, pracuje se celkem na 71 kilometrech dálnice. Stavbaři začnou opravované úseky postupně opouštět od konce srpna. Novinářům to dnes při prohlídce D1 u Bernartic na Benešovsku řekli ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
V Rusku se už týden drží denní přírůstek nově nakažených koronavirem pod hranicí 7000. Během středy se počet rozrostl o 6760 osob. Za uplynulých 24 hodin klesl počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Zatímco v úterý zemřelo 216 pacientů, ve středu jich skonalo 147.
Dolní náměstí v centru Olomouce ozdobí od pátku nová architektonická instalace. Je dílem architektů Tomáše Borka, Vojtěcha Jemelky a Jana Mléčky a ponese jméno Social distance celebration. Instalace reaguje na stávající situaci kvůli pandemii koronaviru a otázku sociální distance. Půjde o první instalaci z otevřené výzvy pro umělce na toto téma, kterou vyhlásilo Divadlo na cucky a Galerie XY.
Česká republika má z evropských zemí nejvýhodnější podmínky pro rozšiřování výroby. V celosvětovém žebříčku je na čtvrtém místě za Čínou, Spojenými státy a Indií. Loni byla pátá. Vyplývá to z výsledků studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která je dnes poskytla ČTK.
K úspěchu Česku pomohl podle autorů hodnocení zejména nízký stupeň rizika, vynikající lokalita a nízké provozní náklady. Letos byla hodnocena také schopnost opětovného restartu po koronavirové krizi, a i v tomto parametru Česko podle studie uspělo.
Ze statistiky vyplývá, že je v Moravskoslezském kraji aktuálně 1820 nemocných - z toho na Karvinsku 1417, 1128 lidí se z covidu-19 vyléčilo a 69 osob s covidem-19 zemřelo. V karanténě je aktuálně 1268 lidí, z toho 797 z Karvinska. Hospitalizováno je kvůli koronaviru 31 lidí, mezi nimi 23 z Karvinska.
Podle hygieniků stále platí, že většina nakažených nemá žádné nebo velmi mírné klinické příznaky onemocnění. S kontaktováním nemocných pomáhají hygienikům i jiné krajské hygienické stanice. Petr Kopřivík z krajské hygienické stanice dnes řekl, že hygienici stále zpracovávají vzorky z plošného testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde bylo testováno okolo 3500 osob. Mezi nimi je několik stovek pozitivně testovaných, přesnější údaje o počtech nakažených horníků a jejich kontaktů chtějí hygienici zveřejnit, jakmile všechny vzorky zpracují.
Počet potvrzených případů nákazy v Indii překonal hranici 600 tisíc, opatření, která mají omezit šíření viru, v některých oblastech komplikuje ustavičný déšť. Čína za středu evidovala tři nové případy nákazy, stejně jako o den dříve. Nové infekce jsou na vzestupu v Tokiu, které za 24 hodin registruje 100 případů.
Kvůli pracovníku Jaderné elektrárny Dukovany, který onemocněl covidem-19, je v preventivní karanténě dalších asi 20 zaměstnanců. Podstoupí testy na koronavirus. Stejně jako nakažený pracovník, ani oni nepracují ve střeženém prostoru elektrárny, řekl dnes ČTK její mluvčí Jiří Bezděk. Provozu elektrárny se podle něj tyto záležitosti nedotkly. Elektřinu vyrábějí všechny čtyři dukovanské bloky.
V Moravskoslezském kraji bylo k dnešnímu dni kumulativně potvrzeno 3017 případů nákazy koronavirem, o 51 víc než ve středu ráno. Z náhodného vzorku 50 horníků testovaných na dole ČSA jsou všichni negativní. Na Facebooku to dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Vychází z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT).
Data z tohoto systému evidují nakažené podle trvalého bydliště, v praxi se tedy například nemocný Ostravan žijící v Praze objeví ve statistice Moravskoslezského kraje, která tím může být do jisté míry zkreslená. Data krajských hygieniků jsou tak nižší, než uvádí tyto údaje. Kraj ale informoval, že bude využívat tento celostátní zdroj, protože hygienici nestíhají zpracovávat včas všechny informace.
K přijetí do domova pro seniory a dalších zařízení není od dnešního dne nutný negativní test na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví o zrušení mimořádného opatření informovalo na Twitteru. Důvodem je zlepšení epidemiologické situace. Od dubna se museli pravidelně testovat také zaměstnanci těchto lůžkových zařízení sociálních služeb, těm povinnost skončila 8. června. Nákaza novým typem koronaviru se objevila ve třech desítkách zařízení.
Dnešní půlnocí bylo zrušeno mimořádné opatření, které podmiňovalo přijímání klientů do zařízení sociálních služeb negativním testem na covid-19. https://t.co/A6Dih9KZWi
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) July 2, 2020
Nárůst případů v Karviné zpomaluje, potvrdil na Twitteru hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Dnešní aktualizace dle CŘT NAKIT ukazuje mírné zpomalení nárůstu počtu nakažených, koncetrovaný na okres Karviná. Trochu optimistická zpráva přichází z Dolu ČSA, kde z náhodného vzorku 50 horníků byli všichni negativní. Je však třeba pokračovat s tímto testováním. pic.twitter.com/Rb3O0kqd5g
— Ivo Vondrak (@ivondrak) July 2, 2020
Prodeje automobilů ve Spojených státech v důsledku koronavirové krize zažily nejhorší čtvrtletí od hospodářské recese z let 2007 až 2009. Vyplývá to podle serveru CNN z údajů o odbytu předních automobilek za druhé čtvrtletí.
Největší americká automobilka General Motors například oznámila, že její prodej na domácím trhu se ve druhém kvartálu meziročně snížil o 34 procent na 492 489 vozů. Japonský konkurent Toyota v USA zaznamenal pokles prodeje o téměř 35 procent a italsko-americký rival Fiat Chrysler o téměř 39 procent, napsala agentura Reuters.
Všech 113 otestovaných zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert má negativní výsledek testu na koronavirus. Hygienici zaměstnance otestují znovu ještě na konci první dekády července. ČTK to dnes řekly ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová a epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. Jedna zahraniční pracovnice ve firmě má covid-19. V karanténě je kvůli tomu devět lidí. Výroba ve firmě omezená není.
Chybovost současného testu, když ho provádí zdravotník, je mezi 20 až 30 procenty, chceme srazit 10 procent dolů, tvrdí Miroslav Svoboda, který spolu s vývojáři z Akademie věd přišel s odběrovým setem na koronavirus, který si provedete sami doma. Výhodou je podle něj fakt, že nemusíte nikam chodit a tím snižujete riziko infekce zdravotnického personálu v laboratoři.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek navštíví Moravskoslezský kraj. V regionu bude řešit zhoršenou epidemiologickou situaci, kvůli níž na Karvinsku a Frýdecko-Místecku stále platí mimořádná opatření.
Počet zemřelých s koronavirem v Brazílii překonal hranici 60 000. Za posledních 24 hodin zemřelo opět více než 1000 nakažených. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví.
Německo hlásí 503 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Dohromady jich eviduje 195 228, vyplývá z informací Institutu Roberta Kocha (RKI). Úmrtí přibylo devět. V zemi s 83 miliony obyvatel tak podlehlo 8994 lidí komplikacím spojeným s nemocí covid-19.
V USA počet případů koronavirové nákazy vzrostl ve středu o více než 48 000, což je nový denní rekord. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Nejvíc čísla rostou ve státech Arizona, Kalifornie, Florida a Texas, které jsou podle Reuters také mezi 14 státy, v nichž se během června počet nakažených více než zdvojnásobil. USA jsou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v ČR klesl ve středu po téměř týdnu zpět pod stovku. Laboratoře odhalily 92 nakažených, nejméně za osm dní. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko.
V Česku se dosud nemocí nakazilo celkem 12 046 lidí, vyléčilo se jich 7797, obětí je 349. Aktuálně tak v zemi je 3900 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví ke čtvrtečním 00:30.
Všeobecné uznání veřejnosti si podle BBC vysloužil kolumbijský starosta, který nahlásil vlastního syna na policii za to, že mladý muž porušil opatření proti šíření koronaviru. Tím se v Kolumbii nakazilo již přes 95 000 lidí, 3300 z nich zemřelo.
Carlos Higgins, starosta asi 19tisícového města Juan de Acosta, uveřejnil na sociálních sítích fotografie, které zachycují, jak veze svého syna, synovce a rodinného přítele na policejní stanici. Policisty údajně požádal, aby se s narušiteli nařízení vypořádali tak, jak uznají za vhodné. Všechny tři někdo předtím natočil, jak slaví den otců. Nejenže se večírek konal v hodinách, kdy platil zákaz vycházení, na oslavě se navíc prodával alkohol, což bylo v rozporu s nařízením o jeho zákazu o víkendu, kdy se párty konala.
Spojené státy vykoupí téměř všechny dávky přípravku remdesivir, které by měla americká firma Gilead Sciences vyprodukovat v nadcházejících třech měsících, píše zpravodajský server BBC. Evropská komise mezitím podle agentury Reuters s Gilead Sciences jedná o zajištění léku pro členské státy Evropské unie.
Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a který měl původně sloužit jako lék pro nemocné ebolou, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 kromě USA schválily například Indie,
Britský luxusní obchodní dům Harrods plánuje kvůli koronaviru zrušit až 672 pracovních míst. Společnost, kterou vlastní katarský státní fond QIA, řekla zaměstnancům, že bude muset propustit až 14 procent z celkem 4800 pracovníků. Důvodem je pandemie nemoci covid-19, která firrmu donutila zavřít hlavní obchod v centru Londýna na téměř tři měsíce, napsala agentura Reuters.
Pracovník jaderné elektrárny Dukovany dnes oznámil pozitivní test na koronavirus, uvedly Novinky.cz. Jde o technického pracovníka administrativy, nestýká se se směnovými pracovníky.
Elektrárna zrušila ohlášené akce na příštích 14 dní včetně autokina a zavřela infocentra v Dukovanech a v Dalešicích. Nakažený je podle Novinek na infekčním oddělení třebíčské nemocnice.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
Přehled dnešních událostí z domova:
Počet případů nemoci covid-19 v Česku překročil 12 000. Za dnešek jich zatím přibylo 52 na 12 006. Nárůst proti předchozím dnům dále zpomalil, přírůstek do podvečera je dnes proti úterku zhruba poloviční. Za celé úterý bylo v ČR potvrzeno 149 nových případů koronaviru, což bylo nejméně za pět dní. Většina z nich byla odhalena opět v Moravskoslezském kraji, kde je ohnisko nákazy a cíleně se tam testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Dvanáctitisícovou hranici počtu případů covid-19 překročil po čtyřech měsících. První tři případy v Česku byly potvrzeny 1. března. Na přelomu března a dubna denní přírůstek případů v některých dnech překračoval 300, omezení ve veřejném životě zavedená vládou pak nárůst zbrzdila. Jeden denní přírůstek přes 300 se objevil také na konci června, bylo za ním ale podle epidemiologů právě cílené testování v uhelných dolech firmy OKD.
Podle americké studie na více než 25000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve Sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
"Studie z USA využila toho, že tam nejdřív nedělali nic, pak zavedli sociální distanci a pak někde roušky," vysvětlil Hirsch. Infekce ve státech podle něj pokračovala i po zavedení sociální distance, po zavedení karantény se sice zastavila, ale neklesá. "V New Yorku se nakázaly roušky a nákaza začala klesat," dodal.
Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními zprávami ohledně testů svých přípravků na lidech. Farmaceutická firma Pfizer zveřejnila předběžné výsledky svého programu, podle nichž jedna ze zkoušených látek vyvolala u části pacientů kýženou reakci imunitního systému, byť někteří očkovaní zároveň pociťovali vedlejšími účinky. O podobných poznatcích pak podle agentury Reuters hovořila na půdě britského parlamentu také členka týmu Oxfordské univerzity.
Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními zprávami ohledně testů svých přípravků na lidech. Farmaceutická firma Pfizer zveřejnila předběžné výsledky svého programu, podle nichž jedna ze zkoušených látek vyvolala u části pacientů kýženou reakci imunitního systému, byť někteří očkovaní zároveň pociťovali vedlejšími účinky. O podobných poznatcích pak podle agentury Reuters hovořila na půdě britského parlamentu také členka týmu Oxfordské univerzity.
V Jablonci nad Nisou byla dočasně uzavřena jedna mateřská škola. Testy potvrdily, že jedno dítě onemocnělo koronavirem. Je bez příznaků a nakazilo se v rodině.
Onemocnění covidem-19 u rodinného příslušníka odhalily testy o den dříve než u dítěte. "V mateřské škole jsme provedli epidemiologické šetření a vyhledali úzké kontakty, a to jak mezi dětmi, tak personálem. Těmto osobám jsme nařídili karanténních opatření a naplánovali odběry na PCR vyšetření," uvedla krajská ředitelka odboru protiepidemického Jana Prattingerová.
Autobusový dopravce FlixBus od čtvrtka obnoví spoje z Prahy do Rumunska a na Ukrajinu. Přibude také další autobusová linka do Chorvatska či k Alpám. Dnes o tom dopravce informoval v tiskové zprávě. Provoz do zahraničí postupně obnovují i další autobusoví a železniční dopravci.
Do Rumunska bude FlixBus vypravovat dvě linky. Pětkrát týdně budou zelené autobusy jezdit z Prahy do Temešváru, na cestě zastaví mimo jiné ve Vídni a Budapešti. Druhou linkou jsou spoje z Prahy do Bukurešti, které pojedou dvakrát za týden a zastavovat budou například v Bratislavě, Budapešti, Brašově a v dalších městech v Rumunsku.
Další nově obnovenou linkou budou spoje z Plzně do ukrajinské Oděsy. Autobusy budou zastavovat například v Krakově a ve Lvově a dalších ukrajinských městech. Spoje budou vyjíždět vždy ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli.
Češi podle průzkumu sociologa Daniela Prokopa v posledních dvou týdnech obnovili kontakty ve stejném počtu jako před epidemií nového typu koronaviru. Varuje před tím, že kvůli tomu se může od jednoho nakaženého nemoc šířit mezi víc lidí. Zohlednit by se to podle Prokopa mělo i při posuzování současné situace na Karvinsku, řekl dnes na semináři ve Sněmovně. Jeho výzkumná organizace PAQ Research sleduje 2500 respondentů pravidelně od poloviny března.
Mimo jiné se zajímá také o to, jakým aktivitám se lidé věnují nebo s kolika lidmi se v uplynulém týdnu potkali. "Před krizí se lidé v průměru za týden delší dobu stýkali s 19 lidmi za týden. Poslední dva týdny v červnu s kontakty vrátily na předkrizovou dobu," uvedl. V době epidemie sociologové zaznamenali pokles o zhruba čtyři až šest lidí týdně, zhruba polovina lidí se ale omezila jen na svou rodinu a domácnost. V posledních dvou týdnech se lidé vrátili podle průzkumu k 18 kontaktům. "Až teď přichází maximální riziko, že se mohou lokální ohniska šířit mezi velké množství lidí, protože je více interakcí," dodal. Nákaza tak podle něj může putovat i mezi regiony.
Více než sto nových případů nákazy koronavirem za den zaznamenalo poprvé od poloviny dubna Rakousko. Zhruba 60 procent nově infikovaných přitom pochází z Horních Rakous, informovala dnes agentura APA. Ve spolkové zemi u hranic s jižními Čechami se proto uzavřou některé školy, školky a jesle.
Za uplynulých 24 hodin přibylo v Rakousko celkem 107 případů. Více než sto nakažených za den přitom rakouské ministerstvo zdravotnictví hlásilo naposledy 16. dubna.
Za program COVID ubytování kompenzující poskytovatelům ubytování ztráty kvůli krizi by stát měl zaplatit asi 4,5 miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci Hospodářské komory to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. Na návrhu programu pracuje ministerstvo pro místní rozvoj, podle šéfky resortu Kláry Dostálové (za ANO) by o něm vláda měla jednat příští týden.
"Já se domnívám, že vzhledem k tomu, že odevzdáváme do státní kasy každým rokem 130 miliard korun, tak takováto podpora, která by skutečně podpořila přežití a zároveň vyřešila nějakým způsobem i případnou náhradu škod, by měla skutečně smysl. Věříme, že se to podaří," řekl Stárek.
Švýcarsko od pondělí 6. července zavádí povinné nošení roušek v prostředcích hromadné dopravě, opatření bude platit v celé zemi. Alpská konfederace v posledních dnech hlásí prudký nárůst případů, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 137 lidí, předchozí dny u 62 a 35 osob.
Prezidentka Simonetta Sommarugaová také řekla, že lidé, kteří do Švýcarska přijedou z rizikových oblastí, budou muset do karantény.
Podnikatelské svazy předloží vládě zhruba 30 návrhů na oživení hospodářství. Budou žádat například platby daně z přidané hodnoty (DPH) jen ze zaplacených faktur. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Dodal, že skončilo období, kdy firmy potřebovaly okamžitou pomoc státu. Stimulovat bude dále třeba do konce roku jen některá odvětví, například cestovní ruch, který bude potřebovat přímé dotace a marketingovou podporu Česka jako turistické destinace.
Tržby mezi 23:00 a 06:00 podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, před koronavirovou krizí tvořily osm procent v gastronomickém odvětví. Omezením otevírací doby utrpěly především bary a noční podniky. Podle ředitele Storyous Igora Třeslína jsou tržby v gastronomii v meziročním srovnání nyní v průměru o 15 až 20 procent nižší. Dnes přestal platit zákaz přítomnosti veřejnosti v restauracích a dalších stravovacích zařízeních od 23:00 do 06:00.
Palestinské úřady obnovily kvůli prudkému nárůstu případů uzávěru oblasti Hebronu na Západním břehu Jordánu. Více než 850 nových případů ohlásil také Izrael, což je v zemi dosud vůbec nejvyšší denní nárůst počtu nakažených.
V Hebronu je podle dnešních informací tamních úřadů 200 infikovaných a za dva dny tam zemřeli tři lidé. Na celém Západním břehu je nakažených 280. Hebronský guvernér ohlásil pětidenní závěru města a otevřené tam zůstanou jenom obchody s nezbytným zbožím. Lidé budou moci z domů vycházet výhradně na nákup pečiva, základních potravin a léků a policie má dodržování tohoto příkazu zajistit.
Odpuštění sociálních odvodů za letošní červen až srpen by se mohly dočkat i lékárny s nejvýše 15 zaměstnanci. V novele už účinného zákona o prominutí pojistného menším firmám to navrhla skupina poslanců koaliční ČSSD. Odpuštění odvodů za tři měsíce by mělo malým lékárnám pomoci překonat dopady epidemie nového koronaviru. Stát by podle odhadu předkladatelů přišel nejvýše o 15 milionů korun.
Nyní jsou lékárny stejně jako další poskytovatelé zdravotních služeb z podpory prostřednictvím prominutí části letošních sociálních odvodů vyňaty. Poskytovatelé péče mají dostat náhrady za výpadky příjmů podle jiného zákona. Předkladatelé ale poukazují na to, že v případě lékáren bude kompenzace nízká. Budou mít o čtyři korun víc na každém vydaném léku na recept.
Dubnové předsevzetí majitelů ubytovacích zařízení i jednotlivých pronajímatelů v Chorvatsku, že navzdory poklesu počtu turistů v důsledku koronavirové krize nebudou snižovat ceny, zřejmě vzalo za své. Záhřebský deník Večernji list dnes píše o "slevách až 50 procent a dalších motivačních výhodách nabízených hoteliéry turistům".
Během šesti letošních měsíců do 24. června hostilo Chorvatsko přes půl milionu turistů, většinou Němců, Slovinců, Rakušanů a Čechů. Nikdo nečekal zázrak a úspěšnou sezonu, ale zdálo se, že plánovaných 25 až 30 procent loňského turistického provozu je na dosah. Nynější prudký nárůst infikovaných se ale negativně odrazil na turistické poptávce, píše list.
Náhrady lidem pracujícím na dohody za ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru budou poslanci projednávat v pátek 10. července. Na programu mimořádné schůze sněmovny, kterou dnes svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), je také vládní návrh na zavedení paušální daně pro drobné živnostníky.
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které v dubnu podali brněnští právníci David a Vendula Zahumenští na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu kvůli opatřením proti koronaviru. Žalobci dospěli k názoru, že politici nejsou v této souvislosti podezřelí z žádného trestného činu.
Prvním 13 pracovníkům liberecké firmy Magna Exteriors (Bohemia) dnes skončila covidová karanténa. Jejich testy jsou negativní, řekla mluvčí společnosti Kateřina Arnoldová. Ve firmě dnes podle ní nepřibyl žádný nový nakažený. Testy zatím v Magně odhalily 26 nemocných, z toho deset mezi kmenovými zaměstnanci a 16 nakažených je od externí pracovní agentury. Všichni nakažení jsou z jednoho pracoviště.
Co vše se ode dneška smí a nesmí? Rušení opatření rekapituloval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch:
Dnes ČR, až na výjimky, odložila roušky. Krátká rekapitulace výjimek. Nadále je všichni nasadíme ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Pro Prahu platí povinnost roušek v metru a na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 1, 2020
Hygienici otestovali na koronavirus 113 zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert, 112 z nich má negativní výsledky. U posledního z otestovaných budou znát hygienici stav dnes večer. Jedna zahraniční pracovnice ve firmě má covid-19. V karanténě je devět lidí, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Výroba ve firmě omezená není.
Hotely a penziony v Praze v létě čekají obsazenost mezi deseti a dvaceti procenty. V krajích si slibují 40 až 50procentní naplnění kapacit. Na září a říjen mají hoteliéři v hlavním městě i regionech shodný předpoklad obsazenosti mezi 20 a 30 procenty. Zatímco v regionech podnikatelé v ubytovacích službách propouštěli minimálně, v Praze 15 procent firem dalo výpověď až polovině zaměstnanců. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR), zveřejněném dnes v tiskové zprávě.
V Nizozemsku a v Rakousku se dnes mohou opět otevřít nevěstince, které byly od března uzavřené kvůli šíření koronaviru. Své služby mohou však sexuální pracovnice či pracovníci nabízet jen v případě, že dodrží hygienická opatření. Z povinnosti dodržovat rozestupy mají ovšem výjimku. Třeba v Amsterodamu se opět otevírá i slavná čtvrť červených luceren.
V Rusku dál klesá denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem. Za úterý se počet nově infikovaných rozrostl o 6556, šestý den po sobě se tento údaj drží pod hranicí 7000. Naopak počet zemřelých s nemocí covid-19 opět výrazně stoupl, a to nad 200.
Ve firmě Junker v Holicích na Pardubicku se kromě tří zaměstnanců nikdo další nenakazil koronavirem. Hygienici otestovali 95 lidí z výroby, všichni měli negativní testy. Výsledky posledních dvou jsou rovněž v pořádku, řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.
Více než polovina lidí měla během pandemie covidu-19 obavu z návštěvy lékaře. Vyplývá to z průzkumu, který pro síť lékáren Benu provedla agentura Ipsos. Strach z návštěvy zdravotnického zařízení mělo podle něj 50,4 procenta dotazovaných, 43,7 procenta respondentů návštěvu lékaře zrušilo, přičemž 14,8 procenta z nich stále nemá stanoven nový termín lékařské prohlídky.
V Německu za uplynulý den přibylo 466 nových případů koronavirové nákazy a dalších 12 lidí podlehlo komplikacím spojeným s nemocí covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 vyvolává. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). V zemi s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 194 725 lidí, z nichž zemřelo 8985.
Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie, Floridy či Texasu. Nejmenší přírůstek má naopak New York, který byl dlouho hlavním ohniskem nákazy v zemi. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters.
Nejvyšší nárůst, o 294 procent, zaznamenala v červnu Arizona, následovaná Jižní Karolínou a Arkansasem s 200procentním, respektive 179procentním přírůstkem. Více než dvojnásobný nárůst nových případů infekce hlásí také Alabama, Aljaška, Idaho, Nevada, Severní Karolína, Oklahoma, Oregon a Utah.
V úterý přibylo v Česku 149 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně za pět dní. Většina z nich byla opět v Moravskoslezském kraji, kde je ohnisko nákazy a cíleně se tam testuje.
Dosud se v ČR od začátku epidemie nakazilo 11 954 lidí, vyléčilo se jich 7771, obětí je 349. Aktuálně tak v zemi je 3834 odhalených případů nákazy. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
Letiště Praha letos kvůli dopadům pandemie koronaviru nevyplatí státu dividendu za loňský rok. V rozhovoru pro dnešní vydání Lidových novin (LN) to řekl šéf firmy Václav Řehoř.
Letiště na konci léta využije úvěr, z úvěrového rámce v řádu miliard korun bude v první fázi čerpat jednu miliardu. Peníze použije na provoz i na úhradu investic, uvedl také Řehoř.
Nahradit na letišti leteckou společnost Smartwings, pokud by padla, by podle něj asi nebyl problém.
Do členských zemí Evropské unie mohou ode dneška cestovat občané z patnácti zemí, na nichž se v úterý shodly státy unie.
Mezi nimi jsou Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko, Thajsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území.
V Brazílii za poslední den přibylo 33 846 potvrzených případů nákazy koronavirem a 1280 úmrtí s nemocí covid-19.
Hlavní město ve středu spouští kampaň V Praze jako doma, která má za cíl pomoci turistickému ruchu postiženému pandemií covid-19. Turisté v akci dostanou za ubytování v hotelu či podobném zařízení vouchery na návštěvu kulturních nebo zábavních zařízení. Na podporu turismu vydá Praha asi 120 milionů korun.
Lidé na většině území ČR nemusí mít ode dneška roušky v dopravních prostředcích ani budovách. Výjimkou jsou plošně zdravotnická a sociální zařízení a Moravskoslezský kraj a Praha, kde povinnost mít zakrytá ústa a nos v některých místech kvůli zamezení šíření koronaviru zůstává. Do stavu před koronavirovou pandemií se vrací většina restaurací, kaváren nebo hospod, dnes padlo poslední omezení jejich provozu, a to zákaz mít otevřeno od 23:00 do 06:00. Lidé mohou již také konzumovat občerstvení například v hledištích kin.
Americké akcie dnes zpevnily. Nálada amerických spotřebitelů se v červnu zlepšila více, než se čekalo, a investoři čekají oživení ekonomiky stimuly. Index S&P 500 vykázal největší procentní růst za čtvrtletí od roku 1998, ukazatel Dow Jones od roku 1987.
Bývalý viceprezident v administrativě Baracka Obamy rovněž oznámil, že na rozdíl od Trumpa bude dbát na rady lékařů a až do voleb neuspořádá žádný velký předvolební mítink. Trump čelil tvrdé kritice za svolání několikatisícového volebního shromáždění 20. června v Oklahomě, kde v posledních týdnech vzrůstá denní počet nově infikovaných osob.
"Navzdory vládní propagandě, že by jejich reakce měla být důvodem k oslavám, navzdory požadavku prezidenta Trumpa, že bychom měli zpomalit testování, protože si myslí, že to na něj vrhá špatné světlo, je covid-19 stále tady. A nemuselo to tak být," řekl Biden, který se podle pozorovatelů snaží ve voličích vyvolat dojem, že by si v případě nástupu do Bílého domu poradil s pandemií a s ní související ekonomickou krizí lépe.
Kandidát Demokratické strany na prezidenta USA Joe Biden se opřel do svého soupeře Donalda Trumpa a obvinil jej z toho, že nezvládl zemi úspěšně provést současnou pandemií covidu-19. Ta si ve Spojených státech vyžádala už téměř 130.000 obětí. Biden rovněž řekl, že na začátku srpna oznámí, koho si vybral na pozici své viceprezidentky, napsala agentura Reuters.
Pozitivní test na covid-19 měl náměstek 16. června. Den předtím se zúčastnil jednání pražské rady, a následně tak musela do karantény zhruba padesátka lidí, která se zasedání účastnila, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Také ostatním už preventivní karanténa po dvou negativních testech skončila.
Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) měl poslední dva testy na nemoc covid-19 negativní. Podle lékařů a hygieniků se tak vyléčil a může opustit karanténu.
Evropský výrobce letadel Airbus zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to dnes firma, která tak reaguje na negativní dopady koronavirové krize na letecký průmysl.
"Airbus čelí nejvážnější krizi, jakou kdy toto odvětví zažilo," uvedl šéf podniku Guillaume Faury.
Evropské akcie zažily nejprudší čtvrtletní nárůst od roku 2015. Panevropský akciový index STOXX 600 se během druhého kvartálu zvýšil o 12,6 procenta. Evropské akcie těžily z rozsáhlých stimulačních opatření, nadějí na vakcínu proti nemoci covid-19 a relativně nízkého počtu případů nákazy koronavirem v Evropě. Od začátku roku nicméně index STOXX 600 ztrácí 13,6 procenta, píše agentura Reuters.
Centrum Prahy po koronavirové krizi ožívá. Na Karlově mostě byla dnes hostina pro veřejnost.
Na Karlově mostě už se to pomalu chystá:)#prostrenykarluvmost pic.twitter.com/oFi043M02i
— Lukas Biba (@bibalukas) June 30, 2020
Podle odborníků není státní pomoc postiženým koronavirovou krizí dostatečná.
Mezi testovanými pracovníky dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku je zhruba 17 procent pozitivních na koronavirus, který způsobuje nemoc covid-19. Pozitivních bylo přes 500 z více než 3400 odebraných vzorků. Všechny vzorky ještě nejsou vyhodnoceny. ČTK to dnes řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě.
"Je to špatné, protože ten podíl je vysoký. Ještě nejsou vyhodnoceny všechny testy, takže je možné, že pozitivních ještě přibude," řekl Kopřivík. Většina nakažených je podle hygieniků zcela bez příznaků, nebo mají příznaky pouze velmi mírné.
Pokud bude pokračovat současný trend pandemie covidu-19 v USA, mohla by země brzy registrovat až 100 000 nově infikovaných lidí za den. Na jednání v Senátu to dnes řekl epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. Uznávaný odborník rovněž poznamenal, že se Spojené státy nemohou spoléhat na to, že bude objevena účinná vakcína. Vyzval jednotlivé státy ke spolupráci, napsala agentura Reuters.
Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek. Stát New York dnes rozšířil povinnost dvoutýdenní karantény na cestující z již 16 nejhůře zasažených států unie, původně to bylo osm, napsala agentura Reuters.
Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám z růstu počtu případů nákazy koronavirem a možnému obnovení exportu suroviny z Libye. Krátce po 18:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 1,2 procenta na 41,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,3 procenta na 39,58 dolaru za barel.
V pondělí přibylo v Česku 202 potvrzených případů koronaviru. Denní přírůstek tak byl nižší než v předchozích dvou dnech. Stále ale zůstává ve srovnání s květnem a většinou června velmi vysoký, za což může především cílené testování v ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku. Podíl nakažených z celkového množství testovaných v pondělí klesl na 5,29 procenta.
Dnes denní nárůst případů také zpomaluje. K 17:30 přibylo 90 nových případů nemoci covid-19, zatímco v pondělí jich za stejnou dobu bylo o třetinu více. Od začátku epidemie bylo zaznamenáno už 11 895 nakažených, vyléčilo se jich 7770 a zemřelých je 349. Aktuálně je tak nemocných 3776. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
České akcie letos klesly podle indexu PX téměř o 18 procent, index končí pololetí asi na 918 bodech. Vyplývá to z dnešních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie výrobce nápojů Stock Spirits. Největší propad zaznamenaly akcie bank Monety, Erste a Komerční banky, které přišly o více než třetinu hodnoty. Loni stouply tuzemské akcie o 13 procent.
V programu COVID nájemné podnikatelé k dnešní 15:00 hodině podali 360 žádostí za zhruba 50 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod které program spadá, eviduje dalších asi 1500 rozpracovaných žádostí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Příjem žádostí o státní příspěvek na komerční nájem byl zahájen v pátek. Z vládní rozpočtové rezervy bylo na program vyčleněno pět miliard korun.
Mezi testovanými pracovníky dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih na Karvinsku je nejméně 15 procent pozitivních na koronavirus, který způsobuje nemoc covid-19. Pozitivních bylo přes 500 z více než 3400 odebraných vzorků. Všechny vzorky ještě nejsou vyhodnoceny. ČTK to dnes řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.
Americká biotechnologická společnost Inovio oznámila, že její experimentální vakcína proti koronaviru vykazuje nadějné předběžné výsledky. Jedná se o závěry z první fáze testů na lidech, které se v USA zúčastnilo 40 osob.
Firma Inovio uvedla, že její vakcína spustila u 94 procent testovaných osob kýženou imunitní reakci. Očkovací látka s označením INO-4800 v sobě obsahuje kód DNA, který má v těle naočkované osoby spustit reakci speciálně namířenou proti viru SARS-CoV-2.
Podle agentury AFP začala první fáze testů už u 23 látek vyvíjených po celém světě.
Česko od středy zařadí na seznam bezpečných zemí osm států mimo EU, mimo jiné Srbsko, Černou Horu a Thajsko. Ministerstvo zahraničí zúžilo seznam, na němž se dohodla EU.
Indie za posledních 24 hodin oznámila více než 18 500 nových případů koronaviru, zemi přesto čeká uvolnění některých protikoronavirových opatření. Více než tisíc nových infekcí a rekordní přírůstek obětí dnes oznámila Indonésie.
Kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem britské úřady obnovily přísná karanténní opatření v anglickém městě Leicester. Podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka mají zatím povahu doporučení, ale už se připravuje zákon, který by umožňoval regionální uzávěru. Podle listu The Daily Telegraph by se opatření proti šíření koronaviru mohla znovu zpřísnit až v 36 městech a regionech.
Počet nových případů nakažených koronavirem na Slovensku opět klesl na jednociferná čísla po nárůstu v minulém týdnu, kdy úřady na severu země v reakci zavedly omezení v zájmu zpomalení šíření infekce.
Izrael znovu omezil účast na společných akcích, protože se zvyšuje denní nárůst nových případů koronaviru. Za minulých 24 hodin jich v Izraeli zaznamenali 714. Vláda proto nařídila omezit účast na akcích pořádaných venku na 250 lidí, na místech, kde se scházejí věřící, smí být maximálně 50 lidí. Vláda se prozatím chce vyhnout obnově celkové uzávěry, jaká platila v počátcích epidemie covidu-19.
V Rusku v pondělí dál klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem a již pátý den se drží pod hranicí 7000. Proti oběma víkendovým dnům ale o třetinu stoupl počet mrtvých s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 104 a v neděli 93. V pondělí zemřelo 154 pacientů.
V Brazílii za pondělí zemřelo dalších 692 lidí nakažených koronavirem, celkem jich je 58 314. Vysoce postavený zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzval brazilské představitele, aby lépe uplatňovali opatření proti koronaviru přijatá na různých úrovních federativního státu. Počet nakažených v zemi, která je nyní považována za jedno z hlavních ohnisek pandemie, za poslední den vzrostl o 24 052 na 1 368 195.
Dvojice basketbalistů Brooklynu DeAndre Jordan a Spencer Dinwiddie měla při kontrolách před restartem sezony NBA pozitivní test na koronavirus. Jordan nákazu potvrdil na Twitteru a oznámil, že v Orlandu bude při rozehrání ligy určitě chybět. Dinwiddie svůj start zatím nevyloučil.
V Německu za uplynulý den přibylo 498 nových případů nemoci covid-19 a dalších 12 lidí na komplikace související s infekcí zemřelo.
V pondělí přibylo v Česku 202 potvrzených případů koronaviru. Denní přírůstek tak byl nižší než v předchozích dvou dnech. Stále ale zůstává velmi vysoký, za což může především cílené testování v ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku.
Dosud se v zemi nakazilo 11 805 lidí, vyléčilo se jich 7746, obětí je 348. Aktuálně tak v zemi je 3711 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
Pevninská Čína dnes za pondělí oznámila 19 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo dvanáct. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.
Arizonský guvernér Doug Ducey v pondělí nařídil uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Od tohoto opatření si slibuje zpomalení růstu nových případů nemoci covid-19. Uvedl také, že veřejné školy nezačnou fungovat dříve než 17. srpna.
Uzavření barů a hospod počínaje 1. červencem nařídil také kalifornský okres San Diego.
Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Rekordy hlásí například Kalifornie. Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek.
V USA, kde žije 330 milionů obyvatel, se dosud podle americké univerzity Johnse Hopkinse nakazilo takřka 2,6 milionu lidí, z nichž 126 000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.
Německá kancléřka Angela Merkelová roušku nosí, pokud nemůže udržovat bezpečný odstup od ostatních, například při nakupování. V pondělí to Merkelová řekla novinářce, která se jí zeptala, zda roušku jako prevenci před koronavirem vůbec používá, protože ji s ní nikdo neviděl.
"Když dodržuji odstup, tak roušku nepotřebuji. A když ho nedodržuji a jdu například nakupovat, pak se očividně nepotkáváme. Jinak byste mě s rouškou už viděla," odpověděla Merkelová.
Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy v regionech, kde se v posledních týdnech nejvíce šíří koronavirus způsobující nemoc covid-19, v úterý začínají platit nová zpřísněná opatření.
I nadále tam například budou muset lidé ve vnitřních prostorech nebo vozidlech veřejné dopravy nosit roušky. Opatření nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.
Stát doplácí ošetřovné zaměstnancům s dětmi do 13 let. Za březen to bylo 60 procent základu příjmu, od dubna 80 procent. Žadatelé museli podat žádost s potvrzením o uzavření školy, jejich zaměstnavatel pak za každý měsíc posílal okresní správě sociálního zabezpečení výkaz péče.
Živnostníkům jejich ošetřovné poskytovalo ministerstvo průmyslu. Do konce března to bylo 424 korun na den, od dubna 500 korun na den.
Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii končí. Dnes je poslední den, za který je možné získat od státu 80 procent denního základu příjmu. Experti na sociální problematiku se obávají toho, že řada rodičů školáků nyní zamíří na úřady práce a nezaměstnanost by se mohla citelněji zvednout.
Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal rekordní nárůst úmrtí lidí nakažených koronavirem, píše agentura Reuters. Dnes tamní ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že s nemocí covid-19 v islámské republice zemřelo dalších 162 osob, což je o čtyři více než dosavadní nejtragičtější bilance, kterou země hlásila 4. dubna.
Mezinárodní autosalon v Ženevě se nebude konat ani příští rok, oznámili dnes jeho pořadatelé. Většina vystavovatelů jim v dotazníku odpověděla, že by patrně nepřijeli a byli by raději, kdyby se autosalon konal až v roce 2022. Informovala o tom agentura Reuters.
Nošení roušek, které podle odborníků pomáhají jako prevence před šířením koronaviru, nechává americký prezident Donald Trump na osobním rozhodnutí každého člověka. Podle agentury Reuters to prohlásila mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. Prezident osobně roušky nosit odmítá, jeho spolupracovníci včetně dcery Ivanky Trumpové, která v Bílém domě pracuje jako poradkyně, je ale v přítomnosti hlavy státu nosí.
Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes také v Irské republice.
Podle stanice BBC se před mnohými skotskými obchody tvořily dlouhé fronty. Dosud mohli lidé ve Skotsku nakupovat jen potraviny, léky a některé další nezbytné zboží, dnes se otevřely i obchody s oblečením či elektronikou. Uzavřené zůstávají dál obchody v nákupních centrech, které nemají vlastní vchod z ulice.
Německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron věří, že se na červencovém summitu EU podaří schválit víceletý finanční rámec sedmadvacítky i balík na obnovu ekonomik zemí a regionů nejvíce postižených koronavirem. Řekli to dnes po společném jednání na tiskové konferenci v Mesebergu severně od Berlína. Merkelová, jejíž země bude od července EU předsedat, zároveň poznamenala, že cesta ke shodě mezi evropskými státy je ještě dlouhá.
Společnost Gilead Sciences Inc stanovila cenu svého léku remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55.800 korun) za pětidenní léčbu. Tato cena je nižší, než 5080 dolarů za pět dní, které minulý týden doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum ICER, který hodnotí účinnost léčiv. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zpráva neupřesňuje, které země se budou řadit mezi rozvinuté.
Pandemie covidu-19 není ještě ani zdaleka u konce, šíření koronaviru naopak dál zrychluje. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň oznámil, že WHO příští týden vyšle do Číny svůj tým, jehož úkolem bude zjistit původ viru SARS-CoV-2.
"Všichni chceme, aby to už bylo za námi. Všichni chceme normálně žít. Skutečností ale je, že (pandemie) není ani zdaleka u konce," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Některé země světa podle něj učinily v boji s šířením koronaviru pokrok. "Pandemie ale ve skutečnosti zrychluje," dodal.
Počet případů covidu-19 v evidenci hygieniků v Moravskoslezském kraji stoupl od pátku o 136 na 2304. Na Karvinsku počet nakažených překročil 1000, zvýšil se o 102 na 1002, což je přes 43 procent všech pozitivně testovaných lidí v kraji. Vyplývá to z informací, které k dnešním 15:30 zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.
"Okres Frýdek-Místek vykazuje 11 onemocnění, 17 nových jsme zaznamenali v Ostravě a tři v okrese Nový Jičín a v okrese Opava. Okres Bruntál nehlásí žádný nový případ onemocnění," uvedli hygienici.
Zástupci spolku Milion chvilek dnes vyzvali členy vlády k odpovědi na dotazy občanů přímo před Strakovou akademií v Praze, kde v té době končilo jednání kabinetu. Za práci v době koronakrize udělili vládě vysvědčení. Otázky v otevřeném dopisu se týkaly zejména koronavirových opatření, ale také dotací pro Agrofert či výstavby přehrad. Dnes to novinářům řekl předseda spolku Mikuláš Minář.
"Otázky nám v uplynulých dvou měsících posílaly stovky občanů. Sto otázek jsme zveřejnili na webu a 15 nejčastějších z nich jsme veřejně položili," řekl Minář. Dodal, že až na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která odpovědi na dotazy podle svých slov zaslala dnes dopisem, členové vlády na dotazy neodpověděli.
Vláda by příští týden měla jednat o kompenzaci ubytovacím zařízením za období, kdy musely mít kvůli koronaviru zavřeno. Podle kategorie ubytování by provozovatelé mohli dostat 200 až 400 korun za den a pokoj. V hromadných ubytovacích zařízeních je v České republice kolem 210 000 pokojů. Po jednání kabinetu to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Dosud se v ČR koronavirem nakazilo 11.724 lidí. Za pondělí do 17:30 přibylo 121 nových případů, což je podobný nárůst do podvečera jako v sobotu a v neděli. Z nemoci se dosud vyléčily zhruba dvě třetiny nakažených, konkrétně 7737 lidí. Aktuálně tak v Česku je 3639 nakažených. S covidem-19 zemřelo 348 lidí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek poletí do Polska na první pracovní zahraniční cestu od začátku pandemie koronaviru v Evropě. Zúčastní se summitu předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a předá předsednictví V4 Polsku. Vyplývá to z materiálu. Příští týden v úterý navštíví Polsko také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Češi budou moci od 1. července do 31. prosince využívat státní poukazy na pobyty v tuzemských lázních. Program COVID - Lázně dnes schválila vláda.
Ministerstvo zdravotnictví zprovoznilo mapu, do které bude promítat aktuálně nejpostiženější regiony a v nich zavedená opatření. K nalezení je na webu ministerstva.
Aktuální hodnocení rizikového vývoje v regionech budeme denně promítat do mapy. Jednotlivé stupně na mapě jsou pro občany jak signálem o riziku nákazy v dané lokalitě, tak jim ukazují, zdali jsou v místě nařízena povinná protiepidemická opatření. Sledujte👉https://t.co/R5zmUFuqUw pic.twitter.com/DCGsTt1xht
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 29, 2020
Většina pozitivně testovaných na covid-19 v Moravskoslezském kraji je bez příznaků, hospitalizovaných je jich 28. Pro případ těžkého průběhu nákazy je v kraji připraveno 186 plicních ventilací. Po zasedání bezpečnostní rady kraje to novinářům řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), podle kterého zatím nehrozí uzavření Karvinska.
"Problémem jsou lidé, kteří nedodržují karanténu," řekl Vondrák. Kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří nejsou v karanténě doma, se tak podle něj nákaza dál šíří.
Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou moci využívat záruky v programu COVID Plus. Schválila to na dnešním zasedání vláda, informoval na Twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Čerpání v programu COVID Plus je zaměřeno na firmy s více než 250 zaměstnanci. Možná podpora se tak bude vztahovat i na leteckou společnost Smartwings.
V programu COVID Plus mohou žádat o podporu firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Prostřednictvím komerčních bank mohou žádat o půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun, maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) garantuje 80 procent jistiny.
Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou moci využívat záruky v programu COVID Plus. Srovnáváme tím podmínky na trhu, kdy tyto podniky neměly možnost využívat tuto formu podpory. Dnes schválila jednohlasně vláda,čímž jsme naplnili doporučení hospodářského výboru Sněmovny. pic.twitter.com/BVDaGCupJ1
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 29, 2020
Nová opatření, která od úterý kvůli šíření koronaviru zavádí Krajská hygienická stanice v Ostravě pro Karvinsko a Frýdecko-Místecko, se Třineckých železáren příliš nedotknou. Přísnější opatření firma zavedla už dřív a dosud je neuvolnila. Řekla to dnes mluvčí železáren Petra Macková Jurásková. Krajská hygiena nařídila například omezení setkávání zaměstnanců výrobních podniků z různých směn.
Nižší riziko kontaminace vzorku i možné nákazy zdravotníků má přinést sada pro laický samoodběr vzorků k testu na covid-19. Využít ho budou moci například rodiny či personál sociálních ústavů. Cenově má být srovnatelný s dosud využívanými testovacími sadami, tedy mezi 70 a 120 Kč. Zástupci holdingu Riocath a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR sadu představili na dnešní tiskové konferenci. Produkt ještě musí projít dalšími testy a certifikací, výroba by mohla začít do několika měsíců.
Finanční správa ČR na svém Twitteru zveřejnila nejnovější počty žadatelů o kompenzační bonusy z řad podnikatelů i malých s. r. o.
🔸AKTUÁLNÍ data ke kompenzačnímu bonusu🔸
— Finanční správa ČR (@financnisprava) June 29, 2020
✔Zpracované žádosti od společníků malých s. r. o.:
bonusové období 1⃣ ▫ 32 903
bonusové období 2⃣ ▫ 31 650
✔Zpracované žádosti od žadatelů OSVČ:
bonusové období 1⃣ ▫ 532 766
bonusové období 2⃣ ▫ 362 380 pic.twitter.com/8VF84opNjf
Vláda vážně uvažuje o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na mzdy. Po jednání tripartity to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Stát bude firmám kvůli dopadům koronavirové nákazy a krize přispívat na mzdy zatím do konce srpna. Odbory a zaměstnavatelé žádají pokračování programu aspoň do konce roku. Podle nich by se ale mohla také upravit pravidla.
"Vláda řekla, že skutečně o tom (prodloužení) vážně uvažuje. V červenci si to chceme definitivně doprojednat. Pokud situace bude k tomu, že firmy budou v situaci, že toho (příspěvků na mzdy) budou hromadně využívat a pomůžeme tím ekonomice, jsme připraveni to udělat," uvedl Havlíček.
Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru v lokálních ohniscích stát od úterý zpřísní některá omezení na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Roušky budou v obou okresech dál povinné ve vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě, akcí se tam smí zúčastnit jen maximálně sto lidí a v nemocnicích a sociálních ústavech budou zakázány návštěvy. V celém Moravskoslezském kraji si budou lidé muset dál zakrývat dýchací cesty při větších akcích uvnitř budov a v některých provozovnách. V Praze budou roušky dál povinné v metru a také při vnitřních hromadných akcích.
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s pandemií koronaviru, rozhodovat ještě budou zastupitelé 9. července, krajští radní doporučili zastupitelstvu tuto dotaci schválit. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
Od začátku července do konce listopadu budou moci lidé postupně navštívit všechny objekty úřadu vlády, o prázdninách každou sobotu některý z nich. První den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 4. července v Kramářově vile, kterou bude možné navštívit i o den později při příležitosti Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Den poté o svátku připomínajícím upálení církevního reformátora Mistra Jana Husa bude otevřený Hrzánský palác. Úřad vlády o tom informoval v dnešní tiskové zprávě.
Letový provoz na pražském letišti po koronavirové krizi dál posiluje, tento týden se obnoví spojení na 43 linkách od desíti leteckých společností. V letovém řádu se poprvé objeví taky první dálkové linky. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Na konci týdne tak bude mít letiště pravidelné lety do 57 destinací, což je o polovinu více než v předchozím týdnu.
Epidemie koronaviru zrychlila podle obchodníků růst prodejů chlazených hotových jídel. I po otevření restaurací sledují po tomto sortimentu velký zájem. Nejoblíbenější jsou tradiční česká jídla jako svíčková omáčka, populární jsou ale také lasagne. Prodejci stále rozšiřují nabídku, aktuálně především o veganské, vegetariánské či bio pokrmy. Online supermarket Košík připravuje vlastní výrobnu hotovek, včetně speciální technologie pasterizace jídel. Pod svou privátní značkou bude nabízet pokrmy pod hlavičkou světových šéfkuchařů.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu skončí v úterý 30. června a chystá se pracovat opět přímo z budovy na Mariánském náměstí. Hřib to napsal ČTK v SMS zprávě. První test podstoupil 18. června. Důvodem karantény byl pozitivní test na koronavirus u primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN). V karanténě následně skončila asi padesátka lidí. Negativní výsledky druhého testu mají také někteří radní a poslanci a zastupitelé Jan Čižinský (Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO).
Další test na koronavirus negativní. Těším se, až mě v úterý propustí z karantény. Dnešní rada bude ještě online, čtvrteční zastupitelstvo už prezenčně. Ale navrhnu, aby mohlo probíhat částečně online. Budeme řešit třeba sportovní granty nebo podporu legalizace prostituce. 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 29, 2020
Portugalsko se od úterý přesune do kategorie země se středním rizikem nákazy koronavirem, Češi tak při návratu ze země už nebudou muset povinně předkládat test na covid-19. V kategorii nejrizikovějších zemí zůstane ze států EU pouze Švédsko, od středy ale pro jeho občany odpadne povinnost dokládat důvod cesty do Česka. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.
Náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk (ČSSD) řekl, že znění nových opatření ještě město oficiálně nedostalo a zná je jen z médií. "Zpřísnění některých opatření nebo jejich neuvolnění nás mrzí. Věříme však, že aktuální situaci kolem koronaviru brzy zvládneme. Zároveň bychom chtěli požádat občany, kteří jsou v karanténě, aby ji dodržovali," řekl.
Krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 je podle britského premiéra Borise Johnsona pro jeho zemi katastrofou. V rozhlasové stanici Times Radio dnes ministerský předseda slíbil "rooseveltovskou" podporu pro britskou ekonomiku s tím, že návrat k úsporným programům by byla chyba.
Johnsonova vláda už slíbila do záchrany britské ekonomiky vložit přes 130 miliard liber (3,8 bilionu korun). Děje se tak v situaci, kdy ekonomové očekávají ve třetím čtvrtletí dvojnásobný počet nezaměstnaných oproti současnému stavu a kdy se v dubnu britská ekonomika oproti předchozímu měsíci propadla o rekordních 20,4 procenta.
Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) vítá přísnější opatření, která pro Karvinsko a Frýdecko-Místecko v souvislosti s koronavirem začnou platit od úterý. Na obyvatele apeluje, aby je respektovali a byli trpěliví.
Na Frýdecko-Místecku k dnešnímu dni hygienici evidují 394 nakažených. "Já doufám, že lidé budou zodpovědní a budou respektovat přísnější nařízení epidemiologů," řekl primátor Frýdku-Místku Pobucký.
Dodal, že Frýdecko-Místecko sousedí s Karvinskem, kam spousta lidí dojíždí za prací a kde je v dolech ohnisko nákazy. "Jsme úzce propojeni. Proto se situace zhoršuje i u nás. Myslím, že řada lidí chce rozvolňování zbytečně urychlit a pořádat různé akce. Musíme být ale trpěliví a vydržet. Snížení maximálního počtu lidí na jedné akci vítám," řekl.
Rusko za neděli oznámilo nejnižší denní přírůstek potvrzených případů nákazy od konce dubna. Už čtvrtý den po sobě bylo potvrzených případů méně než sedm tisíc. Počet mrtvých s nemocí covid-19 pak ve druhý víkendový den klesl pod hranici jednoho sta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil krizový štáb.
Celkově úřady zaznamenaly od začátku epidemie v Rusku 641 156 lidí, kteří se nakazili. Země zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakažených, v počtu úmrtí je ale až v druhé desítce. Záznamy ruských úřadů proto budí zejména v západním tisku značné pochybnosti.
V kalendáři jihomoravských letních festivalů zůstala vinou koronaviru spousta bílých míst po zrušených nebo odložených akcích. Neuskuteční se Pop Messe v Brně, Beseda u bigbítu v Tasově na Hodonínsku ani Eurotrialog v Mikulově na Břeclavsku. Vznikají však i nové akce, přizpůsobené vládním nařízením.
K novinkám patří putovní festival Hudba na vinicích, který začne 5. července vystoupením Davida Kollera ve vinařství Sonberk v Popicích na Břeclavsku. Celkem mohou lidé vybírat z 20 večerů na čtyřech vinicích.
Lidé, kteří cestují z Karvinska, nebudou muset nosit v ostatních částech Česka roušky. "Je to ale určité doporučení," řekl ministr Adam Vojtěch.
Proč se budou muset v Praze nosit roušky v metru, ale ne v autobusech a tramvajích? "Jdeme cestou roušek v klimatizovaných prostorech. S ohledem na to, že se blíží vyšší teploty, tak to je jeden z důvodů. Také je tam velká koncentrace lidí po dlouhou dobu. Blíží se také doba prázdnin a počet linek se sníží. 60 % vozů MHD není klimatizováno," řekla Rážová.
Podle ministra Vojtěcha zatím není namístě uzavření ohrožených regionů do karantény. "Projednávali jsme to, ale nechceme k tomu přistoupit. Byť jsou ta čísla vysoká, tak je situace pod kontrolou. Zatím nepozorujeme, že by měla tato situace dopad na počet hospitalizací," řekl.
Proč došlo k vzniku lokálních ohnisek zrovna v dolech? "Je to těsný kontakt, který u horníků nevyloučíte. Jsou v uzavřeném prostoru," odpověděla na dotaz hlavní hygienička Rážová.
Česko pro své účely zúží seznam bezpečných zemí pro cestování, na kterém by se měla dnes dohodnout Evropská unie. Vybere z něj zhruba desítku mimounijních států, bude přitom zohledňovat i to, zda se tyto země otevírají pro české občany, uvedli dnes představitelé ministerstva zahraničí. Na unijním seznamu by se podle nich mělo objevit zhruba 15 států, platit by měl od středy. Za prioritu považuje česká diplomacie zejména volné cestování do zemí západního Balkánu.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznil, že Česko usilovalo o společný postup EU při uvolňování cestování vůči třetím zemím, aby se situace pro české turisty dál nekomplikovala. "Z praktických důvodů jsme na tom trvali proto, aby pro českého cestovatele, který poletí do Tuniska, do některého ze států Asie nebo výhledově i do Turecka či jinam, platila stejná pravidla, ať už letí z Prahy, Vídně, nebo Berlína," řekl.
"Plošně nedochází k žádnému výraznému šíření. Koronavirus ale nezmizí a populace se bude muset naučit s ním dlouhodobě žít," řekl ředitel ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek.
"Virus je tu mezi námi. Většina případů je bezpříznakových, což je dobré z hlediska zatížení zdravotnických kapacit, ale není to dobré z hlediska možnosti šíření infekce dále," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Podíl nakažených k počtu testů byl v neděli 16,83 procenta, nejvíce od začátku epidemie. Testovalo se ale méně a především cíleně v ohniscích nákazy. Ministr Vojtěch řekl, že věří, že bude počet případů v příštích dnech klesat.
Se začátkem července se přesouváme od plošných k lokálním opatřením v ohniscích nákazy. Jak roušky? Plošně je odložíme všude, kromě zdravotnických a sociálních zařízení. Plošně také končí omezení otevírací doby restaurací a barů mezi 23-6h. Opatření ale zůstávají v Praze a v MSK.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 29, 2020
Stravovací zařízení budou muset být v okresech Karviná a Frýdek-Místek zavřena mezi 23:00 a 8:00. Platí povinnost dodržovat rozestupy.
Na území okresů Karviná a Frýdek-Místek budou od zítřka platit omezení. K nemocnicím se vrátí vstupní filtry, budou zakázány návštěvy s výjimkou nezletilých pacientů nebo třetí osoby u porodu. Zakázány jsou akce nad 100 osob s tím, že musí být zachován rozestup dvou metrů. To platí i pro venkovní akce.
I obyvatelé Prahy budou muset nosit i nadále roušky při vnitřních hromadných akcích nad 100 osob nebo v metru.
V Moravskoslezském kraji bude povinné nosit roušku na hromadných akcích nad 100 osob nebo například u kadeřníka. Ve stravovacích zařízeních to platit nebude.
Plošná povinnost nosit roušky zůstane ve zdravotnických a sociálních zařízeních, oznámil Vojtěch.
Z pohledu celé České republiky je podle Vojtěcha situace klidná a stabilní. "Není nutné se na to dívat tragicky, byť ta čísla nejsou povzbudivá," řekl.
"Nárůst je generován masivním testováním horníků v OKD. Ale musím říct, že také neukázněností některých kontaktů," řekl Vojtěch, podle kterého se i lidé s příznaky často účastní veřejných událostí, jako jsou oslavy nebo firemní večírky.
"Jsme nuceni udělat i opatření, která jsou zpřísňující, s ohledem na území, kde jsou ohniska nákazy," oznámil na tiskové konferenci ministr Adam Vojtěch. Situace v Moravskoslezském kraji podle něj není uspokojivá.
Čínské úřady se kvůli zvýšenému počtu případů koronavirové nákazy rozhodly uzavřít okres nedaleko metropole Pekingu. Přísná karanténní opatření se týkají přes 400 tisíc lidí. Okres An-sin se nachází zhruba 150 kilometrů jižně od čínského hlavního města v provincii Che-pej. Podle čínských médií se v oblasti od propuknutí nákazy v Pekingu před dvěma týdny objevilo okolo 18 případů. Tamní hygienici tvrdí, že se šíření viru podaří zastavit, protože okres není tak hustě obydlený jako čínské metropolitní oblasti.
Podle nových nařízení, která vstoupila v platnost v neděli večer, z domu nyní mohou pravidelně vycházet jenom zaměstnanci nezbytných odvětví. Pro ostatní platí, že jeden člen domácnosti může jednou denně vyjít na nákup. Lidé se nesmí navzájem navštěvovat a úřady varovaly, že za porušení nařízení hrozí tresty.
V celém Moravskoslezském kraji i po uvolnění opatření od 1. července ve zbytku republiky zůstanou povinné roušky uvnitř budov, v MHD nebo na hromadných akcích. Přeshraniční pracovníci v celém kraji pak budou muset předkládat zaměstnavatelům testy na covid-19. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví.
Kvůli šíření covidu-19 stát od úterý zpřísní opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Zakáže návštěvy nemocnic či omezí účast na hromadných akcích.
Se začátkem července se přesouváme od plošných k lokálním opatřením v ohniscích nákazy. Jak roušky? Plošně je odložíme všude, kromě zdravotnických a sociálních zařízení. Plošně také končí omezení otevírací doby restaurací a barů mezi 23-6h. Opatření ale zůstávají v Praze a v MSK.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 29, 2020
Avizované ponechání některých opatření proti šíření koronaviru v Praze i po 1. 7. se bude týkat jen nošení roušek v metru, oznámil primátor Zdeněk Hřib.
Zaměstnanci šesti logistických center amerického internetového prodejce Amazon v Německu dnes vstupují do stávky kvůli obavám o bezpečnost a zdraví poté, co někteří z nich byli pozitivně testováni na koronavirus. Stávka by měla trvat nejméně 48 hodin, uvedl odborový svaz Verdi.
Motto stávky je "Dobrá a zdravá práce". Odbory tvrdí, že Amazon dává přednost zisku před bezpečnostní svých zaměstnanců a mají informace o tom, že nejméně 30 až 40 kolegů bylo nakaženo.
Německo potvrdilo za poslední den 262 nových případů nákazy novým koronavirem. Celkem se tak v zemi nemocí covid-19 nakazilo 193.761 osob. Vyplývá to z dnešní zprávy německého Insitutu Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí pacientů s covidem-19 stoupl o čtyři na 8961 osob.
Dosud se v České republice koronavirem nakazilo celkem 11 603 lidí, vyléčilo se jich 7705, obětí je 348. Aktuálně tak v zemi je 3550 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pondělním 00:30.
V Česku v neděli přibylo 305 nových případů koronaviru. Počtvrté od začátku epidemie tak byl denní přírůstek vyšší než 300, naposledy se to stalo 3. dubna. Aktuální nárůst zřejmě souvisí s rozsáhlým testováním na Karvinsku a v těžební firmě OKD.
V Mexiku bylo potvrzeno 4050 nových případů nemoci a 267 osob s covid-19 zemřelo. Celkem bylo v Mexiku zatím potvrzeno 216.852 nemocných a 26.648 osob zemřelo.
Brazílie za posledních 24 hodin potvrdila 30.476 nových případů koronavirové nákazy a 552 úmrtí. Oznámilo to podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. Počet nově nakažených i zemřelých se ve srovnání s předchozím dnem snížil.
Dnes končí termín pro podání žádosti OSVČ a společníkům malých společností s ručením omezením postižených dopady pandemie, kteří by chtěli zažádat tzv. kompenzační bonus v rámci prvního období od 12. března do 30. dubna.
Informovala o tom finanční správa. Podle posledních údajů finanční správa eviduje za první tzv. bonusové období 531 266 žádostí OSVČ a 30 519 žádostí od společníků malých firem, zároveň vyplatila v obou případech zhruba 13,7 miliardy korun.
Lokální opatření proti šíření nemoci covid-19, situaci v Česku kolem koronaviru nebo nový systém informování o vývoji nákazy dnes představí ministerstvo zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích opakovaně uvedl, že chystané rozvolňování opatření proti koronaviru od 1. července se nebude týkat Karvinska. Opatření se tam naopak zřejmě zpřísní.
Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19, už ve světě přesáhl hranici půl milionu, přesně 500 108 pacientů. Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse. Stalo se tak 179 dní poté, co Čína 11. ledna informovala o prvním úmrtí spojeném s novým onemocněním.
Nejvíce úmrtí nadále evidují Spojené státy se 125 747 zemřelými. Druhý největší počet obětí choroby, 57 070, má Brazílie. Na třetím místě je Británie, kde kvůli nemoci zemřelo 43 634 lidí.
Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v Česku byl v sobotu nejvyšší od dubna. Přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví 260 potvrzených případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) i vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula uvedli, že nejde o druhou vlnu epidemie. Podle Vojtěcha stojí za nárůstem hlavně lokální ohnisko nemoci na Karvinsku. Počet lidí, kteří museli kvůli nákaze do nemocnice, klesá a podle Prymuly to ukazuje, že nemoc neproniká do rizikových skupin obyvatel, jako jsou senioři a chronicky nemocní.
Krajská hygienická stanice v Ostravě eviduje za víkend v Moravskoslezském kraji zatím 85 nových případů nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19. Téměř všechny pocházejí z plošného testování ve společnosti OKD na Karvinsku. Případů určitě přibude, protože všechny odebrané vzorky ještě nejsou zpracovány. Řekl to Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že na Karvinsku za sobotu přibylo 122 nových případů. Tento region je nyní nákazou v Česku nejhůře postižen.
Ve světě se novým typem koronaviru nakazilo už více než deset milionů lidí a skoro 500 000 jich komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Nejvíce zasaženou zemí světa podle absolutního počtu nakažených i obětí na životech jsou Spojené státy, kde se infikovalo přes 2,5 milionu lidí, z nichž zhruba 125 000 zemřelo. Zatímco Evropa je přesvědčena, že má nákazu pod kontrolou, a postupně otevírá hranice, ve Spojených státech je situace složitější. V sobotu agentura Reuters uvedla, že se tam za jeden den nakazilo přes 45 000 lidí, což byl rekord od vypuknutí pandemie.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je proti poskytnutí státní záruky letecké skupině Smartwings, do níž patří i ČSA. Vláda o ničem podobném nejednala a v současné době není takový návrh na stole, řekla Schillerová v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. O pomoci hovoří ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Ve Francii dnes probíhá druhé kolo komunálních voleb. Uskutečnit se mělo původně v březnu, kvůli pandemii nemoci covid-19 bylo ale odloženo. Voliči i komisaři musí mít mimo jiné roušky a každý si musí do volební místnosti přinést vlastní pero.
Aktuální nárůst počtu případů covid-19 není z pohledu ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie šíření nového koronaviru. Může za to hlavně nárůst počtu nových případů v těžební firmě OKD. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V tom se s ním shodl i jeho partner v diskusi místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).
"Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu a to je Karvinsko a to stále tak trvá," řekl Vojtěch. "Týká se to hlavně OKD a to jsou hlavně ty záchyty, které tvoří vlastně ten masivní nárůst. Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů za včerejšek," dodal ministr.
Koronavirem se v poslední době nakazí přes milion lidí týdně. Prohlédněte si výběr z milníků šíření nového typu viru, který způsobuje nemoc covid-19:
100 000 nakažených - 6. března
500 000 nakažených - 26. března
1 000 000 nakažených - 2. dubna
2 000 000 nakažených - 15. dubna
3 000 000 nakažených - 27. dubna
4 000 000 nakažených - 9. května
5 000 000 nakažených - 20. května
6 000 000 nakažených - 30. května
7 000 000 nakažených - 8. června
8 000 000 nakažených - 16. června
9 000 000 nakažených - 22. června
10 000 000 nakažených - 28. června
Rusko má za poslední den 6791 nových případů nákazy koronavirem, dalších 104 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Informovala o tom dnes agentura Reuters. O den dříve úřady registrovaly 6852 případů nákazy a 188 mrtvých. Denní přírůstek nových případů se tak třetím dnem drží pod sedmi tisíci.
Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa přibližně se 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie 634 437 lidí a 9073 pacientů nákaze podlehlo, uvedla s odvoláním na krizový štáb agentura Tass. Dodala, že podle těchto údajů s covidem-19 zemřelo 1,43 procenta ze všech nakažených.
Za nárůstem nově prokázaných případů v posledních dnech stojí s největší pravděpodobností testování v lokálních ohniscích nemoci. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na sto tisíc obyvatel tam připadá asi 136 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je asi 23 případů na sto tisíc obyvatel, tedy šestkrát méně než na Karvinsku.
Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 13,96 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy asi o polovinu na 1862. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna.
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů covidu-19 za více než dva měsíce. Hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla v sobotu Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že páteční vysoký denní nárůst může souviset s intenzivním testováním v lokálních ohniscích.
Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která šíření nákazy rovněž monitoruje, uvádí celkových 9,95 milionu pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech. Přes 2,5 milionu infikovaných mají nejhůře zasažené Spojené státy, asi o polovinu méně Brazílie. Poslední milion nakažených opět přibyl za méně než týden.
Přehled událostí ze zahraničí:
Z plošného testování ve společnosti OKD na Karvinsku na koronavirus způsobující nemoc covid-19 vychází devět až deset procent pozitivních testů. Zatím je ale vyhodnocena jen část testovaných vzorků. Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě uvedl, že konkrétní čísla zatím k dispozici nemá.
Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v pátek přibylo v Česku 168 nových případů nemoci covid-19. Za dnešek do podvečera přibylo 126 nově pozitivně testovaných.
Přehled dnešních událostí z domova:
Za dnešek už přibylo podle údajů k 17:30 v Česku 126 nově potvrzených případů nemoci covid-19. To je více, než činily v předchozích týdnech po většinu dní přírůstky za celých 24 hodin. Za poslední měsíc byl denní přírůstek vyšší, nebo stejný jako zatím dnes jen ve třech dnech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Celkový počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem od března, kdy se v Česku objevili první nakažení, činí aktuálně 11 164. Dnes také vzrostl počet zemřelých s covidem-19 o tři na celkových 349.
Ve Spojených státech za pátek přibylo přes 45 000 nových případů nemoci covid-19, což je podle agentury Reuters dosavadní rekord během nynější pandemie. Doposud největší nárůsty od počátku infekce zaznamenaly také americké státy Florida a Arizona, které nyní brzdí plány na obnovu hospodářského a společenského života. Ve Spojených státech, kde žije 330 milionů lidí, se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nakazilo 2,48 milionu lidí, z nichž přes 125 000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.
Za dnešek už přibylo 126 nově potvrzených případů covidu-19. To je více, než činily v předchozích týdnech po většinu dní přírůstky za celých 24 hodin.
Evropská unie na úvod dnešní dárcovské konference věnovala na boj s pandemií nemoci covid-19 dalších 4,9 miliardy eur (131 miliard korun). Na Twitteru to oznámila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která sdělila, že peníze mají být určeny pro obzvláště zranitelné země.
"S radostí oznamuji, že evropský tým dnes přislíbil dalších 4,9 miliardy eur na pomoc s financováním obnovy zranitelných zemí po pandemii," uvedla von der Leyenová. Prohlásila rovněž, že svět musí zajistit přístup k testům, zdravotní péči i očkování každému nehledě na to, kde žije, odkud pochází či jak vypadá.
Česko od příštího týdne uvolní režim na hranici s regionem Slezské vojvodství v Polsku. Češi ani cizinci už nebudou při cestě z něj muset předkládat negativní test na nemoc covid-19, nebo podstupovat karanténu. Na Twitteru to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Slezské vojvodství dosud spadalo spolu s Portugalskem a Švédskem podle ministerstva mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Do kategorie středního rizika řadí ministerstvo Velkou Británii a zbytek evropských zemí do nízkého rizika.
Slezské vojvodství se nově zařadí mezi oblasti s nízkým rizikem nákazy, do níž už spadá zbytek Polska. Potvrdila to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. "Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje," zdůvodnil zmírnění opatření ministr Vojtěch.
Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje. Plánujeme proto od příštího týdne uvolnit opatření na hranicích. Při návratu z této oblasti tak již nebude nutný negativní test na covid nebo 14denní karanténa.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 27, 2020
Rusko dnes druhý den po sobě oznámilo méně než 7000 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Nadále relativně vysoký je denní přírůstek obětí nemoci covid-19, způsobované koronavirem, kterých za pátek přibylo 188. Informoval o tom dnes dopoledne ruský krizový štáb.
Za předchozích 24 hodin se počet nově infikovaných rozrostl o dalších 6852 lidí. V pátek štáb hlásil 6800 nově nakažených. Celkově úřady v zemi se 146 miliony obyvatel zaznamenaly od začátku pandemie 627 646 lidí, kteří se nakazili. Další den se v Rusku také více lidí vyléčilo z covidu-19, než se nově koronavirem nakazilo. Za pátek přibylo uzdravených 9200 a celkově je jich registrováno 393 352.
Druhý den po sobě se zvýšil počet nových úmrtí. Dnes jich štáb ohlásil 188, v pátek 176, zatímco dva předcházející dny bylo zemřelých 153 a 154. Celkově v nejrozlehlejší zemi světa covidu-19 podlehlo 8969 pacientů.
Karvinsko v Moravskoslezském kraji a Liberecko mají nejvyšší podíl nových případů covidu-19 za posledních sedm dní k počtu obyvatel. Na Karvinsku připadá za uplynulý týden asi 92 nových případů na 100 000 obyvatel a na Liberecku přes 17 případů na 100 000 obyvatel.
V pátek přibylo v Česku 168 nových případů nemoci covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 11. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty případů v posledních týdnech značně kolísají kvůli cílenému testování lidí v lokálních ohniscích nemoci. V pátek ráno například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Evidovali tam podle informací z pátečního odpoledne už 167 nakažených a dalších 85 na dole ČSM-Jih.
Denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v poslední době opakovaně prudce stoupaly a klesaly. Třeba v polovině června se nárůst držel pod 50 případy za den, ale 18. a 19. června náhle vzrostl na zhruba 120 případů. Poté zase okamžitě klesl na desítky případů denně a ve středu 24. června znovu stoupl až na 127 nakažených za den. V Moravskoslezském kraji se nákaza objevila na několika dolech, kromě dolů ČSM také na dole Darkov. Další lokální ohnisko se nedávno objevilo v Libereckém kraji v podniku na výrobu automobilových součástek Magna Exteriors (Bohemia).
Indie překročila hranici 500 000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Stalo se tak poté, co za uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordní denní přírůstek 18500 nově infikovaných. Podle agentury AFP to dnes oznámila indická vláda.
Ve druhé nejlidnatější zemi světa s přibližně 1,3 miliardy obyvatel už registrují 15 685 pacientů, kteří zemřeli s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem. Přitom podle epidemiologů v Indii epidemie této choroby ještě nedosáhla vrcholu. Ten byl měl přijít někdy během července.
Německo potvrdilo 687 případů koronavirové nákazy za poslední den, dohromady už jich zachytilo 193 243. Přibylo šest úmrtí; dohromady je zemřelých 8954, vyplývá z dnešních statistik německého Institutu Roberta Kocha (RKI).
Zatímco počet nově infikovaných oproti předchozímu dni vzrostl, denní bilance úmrtí je příznivější. V pátek Německo za 24 hodin evidovalo dalších 477 případů nákazy a 21 úmrtí v souvislosti s covidem-19.
Nejvíce nakažených bylo evidováno ve spolkové zemi Bavorsko, která sousedí i s Českou republikou - ke dnešku 48 262. Druhá je nejlidnatější země Severní Porýní-Vestfálsko, která dosud zaznamenala 42 571 lidí s virem SARS-CoV-2. V Německu se už přibližně 177 500 lidí infekční nemoci zbavilo.
Pevninská Čína hlásí 21 nových případů infekce covidu-19, což je nejvíc za poslední čtyři dny. Na nárůstu se podle agentury Reuters podílí nejvíc hlavní město Peking, kde bylo potvrzeno 17 nově nakažených.
Nově evidovaných lidí s koronavirovou infekcí je o 13 více, než kolik jich úřady hlásily předchozí den; v Pekingu je to o 11 více. V metropoli jde o nejvyšší denní nárůst počtu nakažených od 20. června.
Od 11. června, kdy Peking hlásil první případ aktuálního propuknutí epidemie, se už ve městě nakazilo 297 lidí. Nákaza se začala opět prudčeji šířit z velkoobchodního centra s potravinami na jihozápadě metropole, která má více než 20 milionů obyvatel.
Čtyři z nově nakažených jsou lidé, kteří přicestovali ze zahraničí. Dalších 12 lidí s novým pozitivním testem na covid-19 je bez příznaků a nejsou do čínských statistik nakažených zahrnuti.