Česko přestalo být pro Slovince bezpečnou zemí, tranzit do Chorvatska ale bude možný

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 7. 2020 18:39
Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení České republiky a vyjmulo ji ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Od sobotní půlnoci tak čeští občané budou muset do 14denní karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném ubytování před začátkem platnosti opatření nebo o vlastnictví nemovitosti v zemi. Tranzit bude nadále možný. Omezení vstupu Čechů večer oznámily také Lotyšsko a Estonsko.
Hraniční přechod Macelj/Gruškovje na chorvatsko-slovinské hranici (ilustrační foto)
Hraniční přechod Macelj/Gruškovje na chorvatsko-slovinské hranici (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Ministr zahraničí Tomáš Petříček o bližších podmínkách v pátek dopoledne jednal se svým slovinským protějškem. "Rozhodnutí slovinské strany nás netěší, vychází z vývoje situace na Karvinsku. Ráno jsem svému slovinskému protějšku vysvětloval, že se jedná o regionální problém, který naši epidemiologové intenzivně řeší, a že situace je u nás jinak stabilní. Musíme ale respektovat, že slovinská vláda k tomuto kroku přistoupila," uvedl na tiskové konferenci.

Česko je nyní ve Slovinsku hodnoceno jako méně bezpečný stát a je na takzvaném žlutém seznamu. "Od dnešní půlnoci budou platit omezení, že čeští občané, kteří mají trávit dovolenou na území Slovinska, musí splnit dvě podmínky. Zaprvé musí mít potvrzení o rezervaci a zaplacení ubytování na území Slovinska. Tuto rezervaci zároveň museli provést před účinností nových slovinských opatření. Zadruhé se musí prokázat negativním testem na covid-19, který není starší než 36 hodin, jinak musí nastoupit do 14denní karantény" uvedl Petříček. Pro občany, kteří již na slovinském území jsou, se podle něj nic nemění a mohou bez problémů dovolenou dokončit a vrátit se z ní bez jakéhokoliv omezení.

Zatím není jasné, zda bude možné udělat si test i přímo na slovinském území a jakým způsobem a kde bude probíhat případná karanténa ani kdo ponese její náklady. 

Tranzit přes Slovinsko do jiných zemí, například do Chorvatska, také omezen není. Na hranicích stačí pouze prohlášení, že cestující zemí pouze projíždějí, do 12 hodin ji pak musí opustit. Petříček stejně jako slovinské velvyslanectví v Praze však doporučují mít s sebou dokumenty o cíli pobytu. "Potvrzení o ubytování v cílové destinaci není nutností, nicméně jej doporučujeme mít s sebou," uvedla ambasáda pro Aktuálně.cz.

Slovinsko avizovalo, že opatření zruší ve chvíli, kdy bude v Česku poměr méně než deset nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Česku to ke čtvrtku bylo 17,75 osoby na 100 tisíc obyvatel, aktuální údaje o počtu nakažených zatím nebyly zveřejněny. Pod hodnotou deset, která je pro Slovinsko stěžejní pro zařazení mezi bezpečné země, bylo Česko naposledy 25. června.

Kromě Česka se na tzv. žlutém seznamu objevila také Francie a Chorvatsko, Belgii a Nizozemsko naopak Slovinci zařadili mezi "zelené", tedy bezpečné země.

Babiš: K přeřazení Česka není důvod

Premiér Andrej Babiš označil na tiskové konferenci opatření za zbytečné. "Ráno jsem psal slovinskému premiérovi, abych ho informoval, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do jiné zóny," uvedl Babiš s tím, že v Česku je pouze lokální problém v dolech OKD, ale situace je pod kontrolou. "Doufejme, že Slovinsko to zohlední a od toho opatření upustí, protože pro něj není nejmenší důvod," doplnil.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je třeba hodnotit situaci v dostatečném detailu. "Srovnávána jsou celková data počtu případů. Budeme chtít přesvědčit naše slovinské kolegy, že situace není v Česku plošně taková. Trend je spíš klesající," řekl ministr. Ohnisko v Karviné je podle něj pod kontrolou. "Omezovat pohyb lidí ještě namístě není. Ale nemůžeme vyloučit nic, pokud by došlo k eskalaci," dodal.

Proti omezením se ohradila i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, podle níž jde o bezdůvodný a neuvážený krok. "Slovinsko bylo jednou z prvních zemí, které umožnily volný pohyb osob již počátkem června a nyní svým nelogickým rozhodnutím volnému pohybu a 'restartu' cestovního ruchu zabraňují. Tento krok slovinské vlády může mít výrazný negativní dopad na důvěru lidí cestovat právě do této oblíbené destinace a výrazně narušuje i činnost cestovních kanceláří, které v rámci obnovy cestovního ruchu připravily nové produkty právě do Slovinska," uvedl prezident asociace Roman Škrabánek a vyzval ministerstvo zahraničí, aby se pokusilo situaci vyřešit.

Velvyslanec České republiky ve Slovinsku Juraj Chmiel v České televizi zdůraznil, že omezení se netýká lidí, kteří se ve Slovinsku nezdrží déle než 12 hodin. Cesty Čechů do Chorvatska by tak neměly být ohroženy. "To je poměrně jednoduché dodržet, protože ty přejezdy jsou velice krátké," uvedl Chmiel. 

Loni do Slovinska přijelo více než 180 000 Čechů, kteří v zemi strávili přibližně 560 000 nocí. Mezi národnostmi jsou tak čeští turisté ve Slovinsku šestí v pořadí, v přímořských letoviscích jsou dokonce na čtvrtém místě. "Proto se také Česká republika dostala na seznam, protože má slovinská vláda obavu o zdraví svých občanů," podotkl velvyslanec.

Cestujících, kteří chtějí využít vlaku společnosti RegioJet k cestě do Chorvatska a zpět, se omezení nijak nedotkne. Prodej jízdenek přímo do Lublaně však byl dočasně pozastaven, uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Za blízkými jen na 24 hodin

Z nařízení platí také řada výjimek, které jsou podmíněny negativním testem na covid-19. Jedná se například o pendlery, osoby cestující do Slovinska za obchodními nebo vzdělávacími účely, příslušníky bezpečnostních složek a majitele nemovitostí či pozemků na území Slovinska, kteří se musí vlastnictvím prokázat.

Vstoupit do země s negativním testem mohou také ti, kteří přijíždějí z urgentních osobních či rodinných důvodů, například na pohřeb nebo kvůli návštěvě blízkých, musí však zemi opustit do 24 hodin.

Bez platného testu smí do Slovinska například řidiči kamionové dopravy a umožněn je také tranzit osob přes zemi, pokud nepřesáhne délku 12 hodin. Zatím však není jasné, jestli bude nutné nějak dokládat, že jde pouze o průjezd, například na dovolenou do sousedního Chorvatska. Podrobný seznam výjimek zveřejnilo na svém webu ministerstvo zahraničí. 

Lidé lhali, odkud přijeli, tvrdí slovinská televize

Omezení zavádí Slovinsko i pro Chorvaty. Podle slovinské vlády je hlavním důvodem nárůst nových případů koronaviru. Chorvati nyní mohou do Slovinska přijet, pokud tam vlastní nemovitost nebo si objednali turistický pobyt, uvedl mluvčí slovinské vlády.

Slovinci, kteří jsou nyní v Chorvatsku, se mají připravit na to, že na hranici budou muset říci, kde přesně byli, a dokázat to například hotelovým účtem. Do karantény jít nemusí.

Podle televize N1 není přírůstek nových nakažených v Chorvatsku jediným důvodem nových opatření Lublaně. Ukázalo se, že poměrně mnoho Slovinců nebo lidí s právem trvalého pobytu ve Slovinsku při návratu do Slovinska přes Chorvatsko nebo Maďarsko oznámilo, že byli právě v těchto zemích, zatímco ve skutečnosti pobývali v Srbsku či Bosně a Hercegovině, tedy v zemích, jež jsou na slovinském červeném seznamu stále nebezpečných států s vysokým počtem nakažených.

Vstup Čechům omezují také Lotyšsko a Estonsko

Po Slovinsku omezilo kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území také Lotyšsko, a to od pátečního odpoledne. Regulovat vstup Čechů na své území bude i Estonsko. Příští týden po příjezdu musí do dvoutýdenní karantény.

Povinnou čtrnáctidenní karanténu musí Češi v Lotyšsku absolvovat při příjezdu od pátečního odpoledne. Není ji možné nahradit negativním testem na nemoc covid-19. Na svých internetových stránkách to uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí v pátek Českou republiku zařadilo do takzvané žluté skupiny zemí, ve kterých souhrnný počet nemocných covidem-19 za posledních 14 dní překročil 15 lidí na 100 000 obyvatel. Tento limit přesahuje od pondělka.

 

Právě se děje

Další zprávy