"Jsem důkaz, že to funguje." Bolsonaro používá na koronavirus nebezpečný lék

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 7. 2020 20:05
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se nakazil nemocí covid-19, kterou v minulosti označil za “slabou chřipku”. Veřejně prohlašuje, že se léčí antimalariky, konkrétně látkou zvanou hydroxychlorochin, která ale nemá prokazatelné účinky. Naopak podle odborníků může způsobovat srdeční arytmii.
Brazilský prezident nakažený koronavirem sundal roušku před novináři | Video: Reuters

Antimalarikum hydroxychlorochin jako lék na covid-19 propaguje Jair Bolsonaro už měsíce. Teď, když je sám nemocný, mu dělá doslova reklamu. Brazilský deník O Globo to označil za nezodpovědný marketing.

Poprvé s nápadem léčit takto koronavirus přišel v polovině března americký prezident Donald Trump. Odborníci ale od té doby dokázali, že má na léčbu choroby podobné účinky jako placebo, tedy spíše psychologické. Vedle toho ale může mít i vážné vedlejší účinky. Americký Federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že u některých pacientů může způsobit poruchy srdečního rytmu.

Brazilský prezident však veřejně prohlásil, že hydroxychlorochin sám preventivně bere a vyzývá ostatní, aby udělali to samé. Díky němu se údajně cítí skvěle. Když v úterý na tiskové konferenci oznamoval, že mu vyšel pozitivní test na koronavirus, snažil se to i dokázat. Odstoupil pár kroků a před přítomnými novináři si sundal roušku.

Brazilská novinářská asociace ho nyní chce žalovat za to, že ohrozil zdraví reportérů. Novináři, kteří se tiskové konference účastnili, dostali nařízenou karanténu.

O několik hodin později prezident na sociálních sítích zveřejnil video, na kterém sedí ve své kanceláři a s úsměvem zapíjí pilulku, o které říká, že je už jeho třetí dávka hydroxychlorochinu. "Cítím se mnohem lépe než v sobotu, takže to zjevně funguje," říká.

"Víme, že je hodně léků, které pomáhají proti covidu-19, a že jejich účinnost není vědecky prokázaná. Ale já jsem další člověk, na kterém to funguje. Já hydroxychlorochinu věřím. A co vy?" zaznívá dál ve videu.

Slabý průběh nemoci

Pětašedesátiletý politik je podle prezidentské kanceláře fit a v dobré zdravotní kondici, proto má zatím podle všeho jen mírný průběh nemoci. To mu hraje do karet. Testovat se nechal kvůli slabým příznakům: měl kašel, zvýšenou teplotu, trpěl únavou a bolestí svalů.

Na nemoc covid-19 už ale zemřelo v Brazílii bezmála 68 tisíc lidí. Jde po USA o druhou nejhůře zasaženou zemi na světě.

Bolsonarovi kritici se obávají, že Brazilci si z prezidenta vezmou příklad, pokud se jeho zdravotní stav nijak nezhorší. Deník O Globo prezidenta nařkl z nezodpovědného chování.

Bolsonaro se snaží prosadit hydroxychlorochin jako běžný lék pro pacienty s covidem-19. Současný ministr zdravotnictví, bývalý armádní důstojník, s prezidentem souhlasí, přitom vede resort necelé dva měsíce. Nahradil Nelsona Teichu poté, co ten odstoupil kvůli neshodám s Bolsonarem.

Nosit roušku mu nařídil soud

Brazilský prezident pandemii koronaviru dlouhodobě podceňuje a kritizuje guvernéry jednotlivých států, kteří zavedli povinné nošení roušek či jiná opatření na zpomalení šíření nákazy. Jeho postoj ke koronaviru nejlépe vystihují dva výroky, kterými se během krize proslavil. O covidu-19 prohlásil, že je to jen "malá chřipka", a když ho novináři na konci dubna konfrontovali s rychle rostoucím počtem nakažených, odpověděl: "No a co? Promiňte, ale co po mně chcete, abych udělal?"

Po celou dobu pandemie navíc pořádá masová setkání se svými příznivci, na která nenosí roušku. V médiích se objevilo několik záběrů, na kterých se Bolsonaro pohybuje mezi lidmi a kašle, aniž by si zakryl ústa. Jednou si například kýchl do dlaně a vzápětí podal ruku starší ženě, která ho přišla pozdravit.

Od 30. dubna přitom platí v hlavním městě Brasília a okolním Federálním distriktu povinnost nošení roušek na veřejnosti. Bolsonara donutil nosit roušku až příkaz federálního soudce, který před dvěma týdny rozhodl, že pro prezidenta žádná výjimka neplatí.

Bolsonaro onemocněl krátce poté, co se 4. července spolu s několika svými ministry zúčastnil oslav Dne nezávislosti v sídle amerického velvyslance Todda Champana. Nikdo z nich neměl roušky a z fotek je zřejmé, že nedodržovali bezpečnostní rozestupy. Americký velvyslanec a jeho manželka se nechali otestovat, a přestože výsledky byly negativní, zůstávají v preventivní karanténě.

Video: Veterán porazil koronavirus

Veterán z druhé světové války Ermando Piveta se ve věku 99 let stal doposud nejstarším Brazilcem, který se zotavil z nemoci covid-19. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy