Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje, informovalo na webu ministerstvo zahraničí. Češi, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.
Slovinsko na počátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.
Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na sdělení norského institutu veřejného zdraví (FHI). Ten zařadil Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do "červené kategorie" na svém takzvaném semaforu kvůli nepříznivému vývoji jejich epidemické situace. Změny budou platné od páteční půlnoci.
Italská vláda do 7. září prodloužila nařízení týkající se nošení roušek. Povinnost zakrývat si nos a ústa bude nadále platit v uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích i venku, pokud není možné dodržet společenský odstup alespoň jeden metr. Zakázaná budou dál také shromáždění většího počtu lidí. Itálie ohlásila za posledních 24 hodin 552 nových případů nákazy, což je největší denní přírůstek od konce května.
Od 15. srpna by v Itálii měly být znovu povolené výletní plavby, ovšem za přísných bezpečnostních opatření. Pasažérům bude pravidelně měřena teplota. Cestující se také nebudou smět shromažďovat ve větším počtu v barech, restauracích a zábavních prostorách na palubě.
Sportovní stadiony zůstanou v Itálii pro diváky uzavřené. Otevření diskoték, plánované na polovinu července, bylo odloženo.
Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 2288 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od skončení jarní celostátní karantény. Naproti tomu již několikátý den v řadě ubylo lidí léčících se kvůli covidu-19 v nemocnicích. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví.
Evropská unie vyškrtla Maroko ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat na území evropského bloku. Shodli se na tom dnes zástupci členských států, kteří aktualizovali soupis bezpečných mimounijních zemí vzhledem k současnému riziku šíření koronavirové nákazy. Na seznamu, který má pro unijní státy charakter doporučení, zůstává 11 zemí.
Do EU po dnešní aktualizaci mohou bez omezení cestovat občané Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Jižní Koreje, Gruzie, Rwandy, Thajska, Tuniska a Uruguaye. Čína na seznamu figuruje s podmínkou, že recipročně umožní vstup obyvatelům unijních zemí.
Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v pátek zhruba o pětinu zpomalil. Předchozí tři dny pokaždé přesáhl pět desítek nakažených, v pátek klesl na 41 nových případů za posledních 24 hodin. Vyplývá to z informací pražských hygieniků k pátečním 18:00. Od začátku epidemie koronaviru v Česku byl covid-19 potvrzen u 3479 lidí z Prahy. Téměř tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 105 nakažených zemřelo.
@hygpraha INFORMUJE 📢
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) August 7, 2020
V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 3⃣4⃣7⃣9⃣ potvrzených případů onemocnění covid-19.
V průběhu uplynulých 24 hodin bylo potvrzeno 4⃣1⃣ nových pozitivních případů.https://t.co/nYhatJn4cZ#hshmp #COVID19 #hygiena #praha pic.twitter.com/vHahpd1wf5
V nemocnici následné péče v Horažďovicích je přes 20 lidí s nákazou koronavirem. Nemocní jsou pacienti i personál. Nemoc je u nich bez příznaků.
V Česku dál neklesá počet nových případů nemoci covid-19 pod dvě stovky denně. Ve čtvrtek přibylo dalších 215 nakažených, za dnešek do podvečera 156. Od počátku šíření nemoci v ČR na začátku března byla nemoc potvrzena u 17 896 lidí. V poklesu pokračuje počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 4809, zhruba o 200 méně než ke čtvrteční půlnoci. Nejvíce ze všech okresů republiky zůstává koronavirem zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací k dnešním 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví.
Další země v posledních dnech přidaly Česko do rizikové kategorie. Podívejte se na aktualizovanou mapu světa:
Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty oblíbeném ostrově ve Středomoří budou zároveň zakázány veřejné akce s účastí nad 100 lidí. Oznámil to dnes maltský premiér poté, co úřady zaznamenaly druhý nejvyšší denní počet nakažených od vypuknutí pandemie covidu-19.
Země se 450 000 obyvateli registrovala dnes 49 nových případů nemoci. V polovině července přitom Malta více než týden nezaznamenala žádného nově nakaženého a celkový počet případů za čtyři měsíce od začátku šíření viru se zastavil pod sedmi stovkami.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo jej na webu. Jako prevenci nákazy covidem-19 radí vyhýbat se barům a restauracím nebo dodržovat rozestup aspoň dva metry i na pláži. Od začátku července se pravděpodobně v zahraničí nakazilo zhruba 140 lidí. Za stejnou dobu bylo v ČR pozitivně diagnostikováno asi 5000 nových případů.
Na Jihlavsku lidé od zítřka nemusí nosit roušky v MHD ani v obchodech. Zůstanou povinné v nemocnicích či domovech pro seniory.
Podmínky pro cestování po Evropské unii se nemění, omezení nadále budou platit pouze pro Rumunsko, které je od minulého týdne na seznamu rizikových zemí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví, které v pátek aktualizovalo hodnocení rizika v jednotlivých státech. Zároveň upozornilo na vyšší míru rizika nákazy koronavirem v některých regionech, mimo jiné v Katalánsku nebo v Dalmácii. Při návratu z těchto oblastí ale na rozdíl od Rumunska nebude nutné předkládat negativní test na covid-19.
Hygienická stanice Hlavního města Prahy rozšířila provoz obnovené informační linky o nemoci covid-19 i na víkendové dny. Ranní provoz navíc začne už v 08:00, dosud začínal v 10:00 a volat bylo možné jen v pracovní dny. Informovala o tom na webu. Provoz linky byl obnovený v úterý, na běžné linky se totiž podle ředitelky Zdeňky Jágrové nedalo dovolat. Na lince nepracují hygienici, ale proškolení operátoři.
⚠️Speciální informační linka @hygpraha s call centrem
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) August 7, 2020
📞2⃣2⃣7⃣ 2⃣7⃣2⃣ 0⃣6⃣5⃣
k problematice koronaviru je v provozu 7⃣ dní v týdnu v době 8⃣:0⃣0⃣ - 1⃣8⃣:0⃣0⃣.
Další informace https://t.co/NTJJSulNi9
Jedinými zákazníky pro české průvodce jsou letos kvůli koronaviru jednotlivci a rodiny z Česka a okolních států. Přinášejí zhruba deset procent obvyklých zakázek. Většina průvodců je bez práce. Bez pomoci státu jich velká část po prázdninách skončí. Zástupci průvodců chtějí jednat s vládou. Téma podpory průvodců chce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) otevřít na jednání vlády.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nabídne od pondělí veřejnosti testy na nemoc covid-19. Dosud vzorky odebírala jen u svých pacientů a zaměstnanců a veřejnosti službu nenabízela. Nemocnice musí testy nabízet lidem z nařízení ministerstva zdravotnictví. Testování bude každý všední den, lidé se ale musejí dopředu objednat na stránkách nemocnice. Formulář spustí od pondělí. V kraji jsou i jiná odběrová místa jako například Fakultní nemocnice Brno.
Jihočeští hygienici znají výsledky více než poloviny z necelých pěti stovek opětovně testovaných lidí prachatické společnosti Intica Systems. Pozitivní na koronavirus byli zatím jen dva lidé. Výsledky zbylé části vzorků budou mít hygienici dnes večer nebo v sobotu ráno. Řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Němečtí vědci varují před nákazou na školách. Dvě už musely zavřít.
"Chybějící preventivní a kontrolní mechanismy mohou v krátké době vést k lokálním ohniskům nákazy, která si mohou vynutit uzavření škol," uvedla v dnešním prohlášení německá Virologická společnost. "Varujeme před představou, že děti v pandemii a přenosu nákazy nehrají žádnou roli," dodali vědci s tím, že podcenění situace na školách může způsobit újmu jak samotným dětem, tak i obnově hospodářství.
Epidemiologové doporučují omezovat počet žáků ve třídě v závislosti na počtu nově odhalených infekcí. Měly by být rovněž vytvořeny menší skupiny dětí, jejichž složení by se pokud možno nemělo během výuky měnit. V případě, že by koncem roku přerostl počet infikovaných kritickou úroveň, navrhují epidemiologové protáhnout vánoční prázdniny.
Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Turistů, kteří si rezervaci zajistili před 6. srpnem, se karanténa netýká, pro vstup do Slovinska budou ale potřebovat negativní test na covid-19. Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli čtrnáctidenní karanténě opadne.
Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle ministerstva zdravotnictví je aktualizace seznamu rizikových zemí výsledkem odborných protiepidemických postupů a opatření, nikoliv komunikace jako takové.
Společnost OKD, která se chystá na obnovení těžby, bude všechny zaměstnance pravidelně testovat na koronavirus. Zřídí čtyři odběrová místa.
V Moravskoslezském kraji se v poledne mírně uvolnila některá protiepidemická opatření. Sportovci si mohou sundat roušky při hromadných akcích i uvnitř budov. Kapacita koupališť nově není limitována maximálním počtem 500 lidí, ale na osobu na koupališti musí připadat deset metrů čtverečních plochy. Podle toho se vypočte množství návštěvníků, kteří se v areálu mohou pohybovat. Vyplývá to z mimořádných opatření, která hygienici zveřejnili ve čtvrtek.
V Pardubickém kraji za uplynulých sedm dní přibylo 51 nových případů nákazy koronavirem. Podle krajských hygieniků jich od počátku epidemie onemocnělo 474. Aktuálně je v regionu 117 nemocných, minulý pátek jich bylo 98.