Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje, informovalo na webu ministerstvo zahraničí. Češi, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.
Slovinsko na počátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.
Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na sdělení norského institutu veřejného zdraví (FHI). Ten zařadil Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do "červené kategorie" na svém takzvaném semaforu kvůli nepříznivému vývoji jejich epidemické situace. Změny budou platné od páteční půlnoci.
Italská vláda do 7. září prodloužila nařízení týkající se nošení roušek. Povinnost zakrývat si nos a ústa bude nadále platit v uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích i venku, pokud není možné dodržet společenský odstup alespoň jeden metr. Zakázaná budou dál také shromáždění většího počtu lidí. Itálie ohlásila za posledních 24 hodin 552 nových případů nákazy, což je největší denní přírůstek od konce května.
Od 15. srpna by v Itálii měly být znovu povolené výletní plavby, ovšem za přísných bezpečnostních opatření. Pasažérům bude pravidelně měřena teplota. Cestující se také nebudou smět shromažďovat ve větším počtu v barech, restauracích a zábavních prostorách na palubě.
Sportovní stadiony zůstanou v Itálii pro diváky uzavřené. Otevření diskoték, plánované na polovinu července, bylo odloženo.
Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 2288 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od skončení jarní celostátní karantény. Naproti tomu již několikátý den v řadě ubylo lidí léčících se kvůli covidu-19 v nemocnicích. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví.
Evropská unie vyškrtla Maroko ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat na území evropského bloku. Shodli se na tom dnes zástupci členských států, kteří aktualizovali soupis bezpečných mimounijních zemí vzhledem k současnému riziku šíření koronavirové nákazy. Na seznamu, který má pro unijní státy charakter doporučení, zůstává 11 zemí.
Do EU po dnešní aktualizaci mohou bez omezení cestovat občané Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Jižní Koreje, Gruzie, Rwandy, Thajska, Tuniska a Uruguaye. Čína na seznamu figuruje s podmínkou, že recipročně umožní vstup obyvatelům unijních zemí.
Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v pátek zhruba o pětinu zpomalil. Předchozí tři dny pokaždé přesáhl pět desítek nakažených, v pátek klesl na 41 nových případů za posledních 24 hodin. Vyplývá to z informací pražských hygieniků k pátečním 18:00. Od začátku epidemie koronaviru v Česku byl covid-19 potvrzen u 3479 lidí z Prahy. Téměř tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 105 nakažených zemřelo.
@hygpraha INFORMUJE 📢
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) August 7, 2020
V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 3⃣4⃣7⃣9⃣ potvrzených případů onemocnění covid-19.
V průběhu uplynulých 24 hodin bylo potvrzeno 4⃣1⃣ nových pozitivních případů.https://t.co/nYhatJn4cZ#hshmp #COVID19 #hygiena #praha pic.twitter.com/vHahpd1wf5
V nemocnici následné péče v Horažďovicích je přes 20 lidí s nákazou koronavirem. Nemocní jsou pacienti i personál. Nemoc je u nich bez příznaků.
V Česku dál neklesá počet nových případů nemoci covid-19 pod dvě stovky denně. Ve čtvrtek přibylo dalších 215 nakažených, za dnešek do podvečera 156. Od počátku šíření nemoci v ČR na začátku března byla nemoc potvrzena u 17 896 lidí. V poklesu pokračuje počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 4809, zhruba o 200 méně než ke čtvrteční půlnoci. Nejvíce ze všech okresů republiky zůstává koronavirem zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací k dnešním 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví.
Další země v posledních dnech přidaly Česko do rizikové kategorie. Podívejte se na aktualizovanou mapu světa:
Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty oblíbeném ostrově ve Středomoří budou zároveň zakázány veřejné akce s účastí nad 100 lidí. Oznámil to dnes maltský premiér poté, co úřady zaznamenaly druhý nejvyšší denní počet nakažených od vypuknutí pandemie covidu-19.
Země se 450 000 obyvateli registrovala dnes 49 nových případů nemoci. V polovině července přitom Malta více než týden nezaznamenala žádného nově nakaženého a celkový počet případů za čtyři měsíce od začátku šíření viru se zastavil pod sedmi stovkami.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo jej na webu. Jako prevenci nákazy covidem-19 radí vyhýbat se barům a restauracím nebo dodržovat rozestup aspoň dva metry i na pláži. Od začátku července se pravděpodobně v zahraničí nakazilo zhruba 140 lidí. Za stejnou dobu bylo v ČR pozitivně diagnostikováno asi 5000 nových případů.
Na Jihlavsku lidé od zítřka nemusí nosit roušky v MHD ani v obchodech. Zůstanou povinné v nemocnicích či domovech pro seniory.
Podmínky pro cestování po Evropské unii se nemění, omezení nadále budou platit pouze pro Rumunsko, které je od minulého týdne na seznamu rizikových zemí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví, které v pátek aktualizovalo hodnocení rizika v jednotlivých státech. Zároveň upozornilo na vyšší míru rizika nákazy koronavirem v některých regionech, mimo jiné v Katalánsku nebo v Dalmácii. Při návratu z těchto oblastí ale na rozdíl od Rumunska nebude nutné předkládat negativní test na covid-19.
Hygienická stanice Hlavního města Prahy rozšířila provoz obnovené informační linky o nemoci covid-19 i na víkendové dny. Ranní provoz navíc začne už v 08:00, dosud začínal v 10:00 a volat bylo možné jen v pracovní dny. Informovala o tom na webu. Provoz linky byl obnovený v úterý, na běžné linky se totiž podle ředitelky Zdeňky Jágrové nedalo dovolat. Na lince nepracují hygienici, ale proškolení operátoři.
⚠️Speciální informační linka @hygpraha s call centrem
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) August 7, 2020
📞2⃣2⃣7⃣ 2⃣7⃣2⃣ 0⃣6⃣5⃣
k problematice koronaviru je v provozu 7⃣ dní v týdnu v době 8⃣:0⃣0⃣ - 1⃣8⃣:0⃣0⃣.
Další informace https://t.co/NTJJSulNi9
Jedinými zákazníky pro české průvodce jsou letos kvůli koronaviru jednotlivci a rodiny z Česka a okolních států. Přinášejí zhruba deset procent obvyklých zakázek. Většina průvodců je bez práce. Bez pomoci státu jich velká část po prázdninách skončí. Zástupci průvodců chtějí jednat s vládou. Téma podpory průvodců chce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) otevřít na jednání vlády.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nabídne od pondělí veřejnosti testy na nemoc covid-19. Dosud vzorky odebírala jen u svých pacientů a zaměstnanců a veřejnosti službu nenabízela. Nemocnice musí testy nabízet lidem z nařízení ministerstva zdravotnictví. Testování bude každý všední den, lidé se ale musejí dopředu objednat na stránkách nemocnice. Formulář spustí od pondělí. V kraji jsou i jiná odběrová místa jako například Fakultní nemocnice Brno.
Jihočeští hygienici znají výsledky více než poloviny z necelých pěti stovek opětovně testovaných lidí prachatické společnosti Intica Systems. Pozitivní na koronavirus byli zatím jen dva lidé. Výsledky zbylé části vzorků budou mít hygienici dnes večer nebo v sobotu ráno. Řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Němečtí vědci varují před nákazou na školách. Dvě už musely zavřít.
"Chybějící preventivní a kontrolní mechanismy mohou v krátké době vést k lokálním ohniskům nákazy, která si mohou vynutit uzavření škol," uvedla v dnešním prohlášení německá Virologická společnost. "Varujeme před představou, že děti v pandemii a přenosu nákazy nehrají žádnou roli," dodali vědci s tím, že podcenění situace na školách může způsobit újmu jak samotným dětem, tak i obnově hospodářství.
Epidemiologové doporučují omezovat počet žáků ve třídě v závislosti na počtu nově odhalených infekcí. Měly by být rovněž vytvořeny menší skupiny dětí, jejichž složení by se pokud možno nemělo během výuky měnit. V případě, že by koncem roku přerostl počet infikovaných kritickou úroveň, navrhují epidemiologové protáhnout vánoční prázdniny.
Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Turistů, kteří si rezervaci zajistili před 6. srpnem, se karanténa netýká, pro vstup do Slovinska budou ale potřebovat negativní test na covid-19. Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli čtrnáctidenní karanténě opadne.
Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle ministerstva zdravotnictví je aktualizace seznamu rizikových zemí výsledkem odborných protiepidemických postupů a opatření, nikoliv komunikace jako takové.
Společnost OKD, která se chystá na obnovení těžby, bude všechny zaměstnance pravidelně testovat na koronavirus. Zřídí čtyři odběrová místa.
V Moravskoslezském kraji se v poledne mírně uvolnila některá protiepidemická opatření. Sportovci si mohou sundat roušky při hromadných akcích i uvnitř budov. Kapacita koupališť nově není limitována maximálním počtem 500 lidí, ale na osobu na koupališti musí připadat deset metrů čtverečních plochy. Podle toho se vypočte množství návštěvníků, kteří se v areálu mohou pohybovat. Vyplývá to z mimořádných opatření, která hygienici zveřejnili ve čtvrtek.
V Pardubickém kraji za uplynulých sedm dní přibylo 51 nových případů nákazy koronavirem. Podle krajských hygieniků jich od počátku epidemie onemocnělo 474. Aktuálně je v regionu 117 nemocných, minulý pátek jich bylo 98.
Polsko oznámilo 809 nových případů nákazy koronavirem. Dalších 13 lidí nákaze podlehlo. Jde o nejvyšší denní přírůstek infekce od začátku epidemie, druhý nejvyšší byl ohlášen ve čtvrtek, kdy nových případů bylo 726, uvedla televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Jde o šestý rekordní denní přírůstek během dvou týdnů, poznamenala agentura Reuters.
Šíření koronaviru na královéhradeckém krajském úřadě testy na covid-19 provedené tento týden neprokázaly. Šlo o druhou vlnu testování, řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová. Koronavirus byl potvrzen u jednoho pracovníka krajského úřadu v pondělí 27. července odpoledne. Nenakazil se na úřadě.
Fakultní nemocnice Brno každý den řeší nepravdivé informace od lidí, kteří se chtějí dřív dostat na testování na koronavirus. Jsou to třeba samoplátci odjíždějící na dovolenou, kteří žádají o testování dvakrát - poprvé jako samoplátci a podruhé se vydávají za pacienty odeslané k testu praktickým lékařem. Řekl to mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj pracovníci nemocnice manuálně systém kontrolují a systém od dvojích žádostí čistí. Nemocnice denně testuje až 120 lidí, kapacitu by v případě potřeby mohla navýšit.
Rusko dnes oznámilo 5241 nových případů nákazy a 119 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5267 případů a 116 úmrtí. Celkem se v zemi přibližně s 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 877 135 lidí, z toho nákaze podlehlo 14 725 lidí, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.
V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 30 lidí nakažených koronavirem. Proti středě jde o víc než poloviční pokles, když středeční nárůst představoval 75 případů. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo 4782 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídicího týmu Covid-19, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V regionu se v poledne uvolní některá protiepidemická opatření.
Třebíč kvůli epidemiologické situaci spojené s koronavirem zrušila letošní Slavnosti tří kápí. Akce, která připomíná historii města a řádu benediktinů, má takřka dvacetiletou tradici a obvykle tisíce návštěvníků. Letos je nahradí komornější městské oslavy s akcemi s kapacitou do 500 lidí. Slavnosti měly být 21. a 22. srpna.
Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David zrušil s platností od dneška ve farnosti v Jablunkově na Frýdecko-Místecku všechny veřejné bohoslužby. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace ve městě. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách diecéze www.doo.cz. Koronavirová nákaza se v Jablunkově dostala do kláštera sester alžbětinek, jehož součástí je i Domov sv. Alžběty pečující o seniory. Covidem-19 tam onemocněly desítky lidí, především klientů a personálu domova.
Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve druhém čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD (39,6 miliardy Kč), protože pandemie nemoci covid-19 téměř zastavila zájem o přepravu osob, když miliony lidí zůstaly doma, aby se co nejvíce zabránilo šíření nemoci. Zájem o rozvoz jídla však prudce rostl, oznámila firma v noci na pátek.
Brazilská policie nebude během koronavirové pandemie provádět rozsáhlé operace v chudinských čtvrtích Ria de Janeiro, kde v posledních měsících při akcích bezpečnostních složek umíraly desítky lidí. Rozhodl o tom brazilský nejvyšší soud, který potvrdil červnový verdikt soudce nižší instance. Informovala o tom agentura EFE, podle níž během všeobecné karantény výrazně vzrostl počet obětí policejních akcí v Riu.
Americký epidemiolog Anthony Fauci dostává kvůli své práci výhrůžky smrtí. Musí mít ochranku, která chrání nejen jeho, ale i jeho rodinu.
V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7. května. Kvůli komplikacím provázejícím onemocnění covid-19 zemřelo dalších osm lidí, uvedl dnes Institut Roberta Kocha.
Už ve čtvrtek počet nově nakažených poprvé po třech měsících překročil tisíc, konkrétně jich bylo 1045. Celkově se v Německu nakazilo 214 214 lidí, 9183 z nich zemřelo.
Koronavirem se nakazilo více než 19 milionů lidí na světě a 713 813 pacientů komplikacím provázejícím covid-19 podlehlo. Nejzasaženější zemí zůstávají Spojené státy, kde testy koronavirovou infekci prokázaly u 4,85 milionu lidí. Druhý největší počet nakažených eviduje Brazílie s 2,86 milionu případů koronaviru a třetí Indie s 1,96 milionu případů.
V Česku dál neklesá počet nových případů covidu pod dvě stovky denně. Ve čtvrtek přibylo dalších 215 nakažených. Od vypuknutí epidemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 740 lidí. Na rozdíl od předchozích dní klesl počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 5030. Nejvíce ze všech okresů republiky zůstává šířením nemoci zasaženo Frýdecko-Místecko.
V Libanonu za uplynulých 24 hodin přibylo 255 potvrzených případů koronaviru, což je dosud vůbec největší denní nárůst v zemi. Nemocnice jsou přitom přeplněné po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, při němž přišlo o život přes 140 lidí a na 5000 bylo zraněno.
Libanon má celkově 4604 potvrzených nákaz a 70 mrtvých. Rychlý přírůstek nakažených se vysvětluje bejrútskými událostmi. Lidé v metropoli po explozi přestali věnovat pozornost rouškám a vozili v autech do nemocnic i neznámé osoby.
Nizozemské úřady dnes ohlásily 601 nových případů, což je o 175 více než ve středu. Premiér Rutte na večerní tiskové konferenci prohlásil, že země se nechystá na opakování přísných opatření z jara, avšak doporučil lidem zvýšenou opatrnost a dodržování hygienických pravidel.
"Virus nebezpečně posiluje a hrozí nám, že ztratíme to, co jsme společně získali minulý měsíc," prohlásil s odkazem na ústup koronaviru docílený za pomoci zásadních omezení veřejného života. Aby se tato situace nemusela opakovat, lidé by podle něho měli dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyhýbat se frekventovaným místům.
U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se měl na letišti ve městě Cleveland setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten do státu míří kvůli návštěvě továrny na pračky společnosti Whirlpool.
Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny března kvůli šíření pandemie covidu-19. K tomuto rozhodnutí ji přiměl narůstající počet nakažených.
Výjimečný stav tak bude nově platit do 10. září na celém území Maroka. Do odvolání také zůstávají uzavřené hranice, což značně dopadá na marocký turistický průmysl, informovala agentura AFP.
Třetí den po sobě se denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze drží kolem padesátky. Za posledních 24 hodin hygienici nahlásili 55 nových případů, ve středu to bylo 54, v úterý 51. V hlavním městě se dosud nemocí covid-19 nakazilo 3438 lidí, 2285 z nich se uzdravilo a 105 zemřelo. Aktuálně nemocných v metropoli je tak nyní víc než 1000, podobně jako na konci dubna. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.
Denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvěma stovkami, ve středu přibylo dalších 241 nakažených. Za čtvrtek se zatím objevilo nových 122 nakažených. Od vypuknutí epidemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 648 lidí. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5063. Nejvíce ze všech okresů je šířením nemoci zasaženo stále Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu proti koronaviru ještě před termínem prezidentských voleb plánovaných na začátek listopadu. Jedná se přitom o výrazně optimističtější odhad, než jaký dříve veřejnosti předkládali experti Trumpova krizového štábu pro boj s pandemií, napsala agentura Reuters.
V souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 v Belgii se chystá Brusel nařídit povinné nošení roušek na veřejných místech belgické metropole.
Oznámil to dnes předseda bruselské regionální vlády, podle něhož v Bruselu zároveň začnou přísnější kontroly dodržování dosavadních pravidel. Belgické úřady dnes uvedly, že v minulém týdnu vzrostl denní průměr nových případů na 530, což je nejvíce od května. Epidemiologové zároveň upozorňují, že nákaza na rozdíl od jara zasahuje především mladší lidi a má méně vážný průběh.
Pardubický kraj a jeho organizace mají pro případ většího šíření koronaviru uspokojivé zásoby ochranných prostředků. Například roušek je ve skladech asi milion a výrobní podniky v regionu jsou schopny v krátké době dodat další stovky tisíc. V živém vysílání na facebookovém profilu Pardubického kraje to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Doplnit bude nutné jen některé položky, například ochranné obleky.
Dvě desítky profesionálních hasičů se ve čtvrtek v areálu Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově na Frýdecko-Místecku podílely na jeho dezinfekci. V tamním domově pro seniory je nové ohnisko koronaviru. Hasiči dekontaminovali všechny prostor, včetně kaple a kostela. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.
Druhá vlna testování téměř 330 zdravotníků a pacientů krajské nemocnice Trutnov na nákazu covid-19 prokázala nákazu u jediného pacienta. Testy se týkaly také pacientů z ambulance trutnovské nemocnice. Řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Třetí vlna testu je naplánovaná na polovinu srpna ve stejném rozsahu.
Bez podání oficiální stížnosti není podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové možné prověřit postup hygieniků v konkrétním případě trasování nakažených covidem-19. Reagovala tak na medializovaný případ syna pražského strážníka, který kritizoval postup středočeských hygieniků. Středočeská hygienická stanice má podle ní od března za sebou 17 000 epidemiologických šetření, ani v jednom případě neobdržela ke své práci kritické připomínky. Článek zveřejněný na webu pražské městské policie byl po kritice náměstka primátora Petra Hlubočka (STAN) stažen. Náměstek ve čtvrtek novinářům řekl, že nebude vyvozovat žádné personální důsledky.
Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 63 případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst od 22. dubna. Od začátku epidemie Slovensko zaznamenalo 2480 infikovaných a je obecně řazeno k zemím, kterým se doposud dařilo nákazu úspěšně zvládat.
Radnice Prahy 14 zavedla v prostorách úřadu povinné nošení roušek. Důvodem je potvrzená nákaza covid-19 u jednoho ze zaměstnanců. Úředníci, kteří s ním přišli do kontaktu, byli izolováni a podstupují testy. Občany radnice vyzvala, aby úřad navštěvovali pouze v nejnutnějších případech. Informace zveřejnila městská část na svých internetových stránkách. V uplynulých měsících se potvrdila nákaza u několika pražských politiků a úředníků magistrátu.
Moravskoslezští hygienici zmírnili některá protiepidemická opatření. Mění například pravidla pro provoz koupališť. Zrušili dosud stanovený maximální limit 500 lidí. Změn se dočkají i sportovci, kteří budou moci sundat roušky při hromadných akcí i uvnitř budov. Vyplývá to z informací, jež hygienici zveřejnili na svých webových stránkách www.khsova.cz. Opatření vejdou v platnost v pátek od 12:00.
Polsko za poslední den zaznamenalo rekordních 726 nových nákaz koronavirem. Je to už pátý rekord během jednoho týdne, uvádí agentura Reuters. Ve středu bylo hlášeno 680 nových případů.
Ve Francii v posledních dnech rekordně přibylo případů nákazy koronavirem, země ale zároveň řeší i další velký problém: nemá dostatek zdravotníků, kteří by prováděli testy. Mnoho laboratoří je totiž uzavřeno, protože si tamní zaměstnanci vybírají letní dovolenou.
Bolívie překonala v počtu zaznamenaných případů nákazy koronavirem Čínu a je jednou z nejvíce postižených zemí v přepočtu na obyvatele. Jedenáctimilionová jihoamerická země eviduje už 85 141 nakažených, což je o několik stovek více než ohlásila dosud Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel. Boj s nákazou v Bolívii v posledních dnech navíc komplikují blokády silnic, kvůli nimž nelze doplňovat v nemocnicích zásoby lékařského kyslíku. Ty dochází mimo jiné ve městě La Paz.
V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 5267 případů nákazy koronavirem. Je to nepatrně více než ve středu, kdy úřady ohlásily 5204 nově infikovaných. Po komplikacích spojených s nemocí covid-19 zemřelo dalších 116 lidí, oproti středečním 144.
Nové odběrové místo, kde se lidé budou moci otestovat na nákazu novým koronavirem, bude na Václavském náměstí v Praze otevřeno v pátek 14. srpna. Pražský magistrát plánuje otevřít nová odběrová místa v pěti městských částech. Od září by mohlo být opětovně zavedeno povinné nošení roušek ve všech vozech MHD. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Fakultní nemocnice Brno rozšířila pro tento týden testování na koronavirus na čtyři dny. Denně se testuje v průměru 120 lidí, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj se nemocnice snaží otestovat co nejvíce lidí. V kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni přes 1050 potvrzených případů nemoci covid-19. Tři pacienti ve vážném stavu leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.
Pokud systém není funkční, je potřeba na to upozornit, komentuje ředitel pražské městské policie Eduard Šuster článek zveřejněný na webu policie, ve kterém jeden ze strážníků popisuje případ svého syna nakaženého koronavirem.
Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zprávy amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která prozkoumala údaje z nových ohnisek v americkém státě Georgia, napsal zpravodajský server The Guardian.
Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to nárůst o více než 300. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 vzrostla na 213.067, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI).
SARS koronavirus 2, takzvaný RNA vir, se dokáže kamuflovat jako neškodná lidská RNA, aby ho naše buněčná imunita pustila dovnitř. Tým Evžena Bouři z Ústavu organické chemie a biochemie se snaží najít látky, jež by maskování viru zamezily.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo dalších 57 152 nových případů nákazy koronavirem a 1437 úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
USA za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 53 000 nově nakažených. S odvoláním na statistiku americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom informovala agentura AFP. O den dříve země registrovala obdobné přírůstky.
V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na počátku epidemie měla příznaky pětina dospělých, tedy zhruba třikrát víc než před nouzovým stavem s nařízenými omezeními. Nejvíc situace dopadala na ženy, mladé lidi a osoby, kterým se propadl příjem. Ukázala to studie čtveřice výzkumnic a výzkumníků Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.
"Duševní zdraví respondentů se po úvodním skokovém zhoršení při nástupu pandemie postupně zlepšovalo, výskyt příznaků alespoň středně těžké deprese či úzkosti je ale v půlce června 2020 stále téměř dvojnásobný v porovnání se stavem před pandemií," uvedl autorský tým.
Denní přírůstek potvrzených případů covidu-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvě stovky, ve středu přibylo dalších 244 nakažených. Od vypuknutí epidemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 529 lidí. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5232. Nejvíce ze všech okresů republiky šířením nemoci zůstává zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od konce května. Zároveň mírně poklesl počet lidí, kteří jsou kvůli covidu-19 v nemocnicích. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví.
Francie již několik týdnů registruje opětovný nárůst počtu nakažených a průměr nově potvrzených infekcí za 24 hodin se v zemi koncem července poprvé od první půlky května dostal přes tisícovou hranici. Během posledního dne stoupl o hodnotu, která je podle agentury Reuters nejvyšší od 30. května, kdy přibylo 1828 případů.
Francouzská vláda proto již minulý týden dala místním samosprávám možnost nařizovat nošení roušek na veřejnosti, čehož využilo několik velkých měst včetně Lille, Nice či Toulouse. Na některých frekventovaných místech chce povinné zakrývání obličeje zavést i Paříž.
Japonská automobilka Honda Motor se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla do ztráty 80,8 miliardy jenů (16,8 miliardy Kč) po zisku 172 miliard jenů před rokem. Oznámila to ve středu firma. Dodala, že počítá s prudkým poklesem celoročního zisku.
Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.
Vedení města Prahy spolu s hygieniky zvažují návrat povinnosti zakrývat si ústa a nos ve vnitřních veřejných prostorech. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by šlo o preventivní opatření, aby situace neeskalovala a později nebylo nutné zavádět omezení, která by zastavila ekonomiku ve městě. Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušky v povrchové MHD, nyní jsou povinné jen v metru.
Denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze se druhý den po sobě drží kolem 50. Za posledních 24 hodin je nově nemocných 54, v úterý to bylo 51. V hlavním městě se dosud nemocí covid-19 nakazilo 3383 lidí, 2240 z nich se uzdravilo a 105 zemřelo. Aktuálně nemocných v metropoli je tak nyní víc než 1000, podobně jako na konci dubna. Vyplývá to z údajů k středečním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.
Na Vysočině ve středu přibylo 13 potvrzených případů nemoci covid-19, nejvíc na Havlíčkobrodsku. Zemřel také další klient jihlavského Alzheimercentra. Řekl to Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice v Jihlavě. V Alzheimercentru už onemocnělo 60 lidí včetně personálu.
Kanárské ostrovy jsou od středy prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním turistům uhrazení výdajů souvisejících s koronavirovou nákazou. Úřady ostrovů, jejichž ekonomika do značné míry závisí na turistickém ruchu, se rozhodly platit návštěvníkům případné repatriace, léčebné výdaje či náklady spojené s možnou povinnou karanténou. Informovala o tom místní samospráva v tiskové zprávě.
Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR schválil upravený soutěžní řád, který zahrnuje nově zavedené povinnosti klubů v souvislosti s nákazou nemoci covid-19. Mezi ně patří například povinné testování na koronavirus před zápasy domácího poháru s celky z první a druhé ligy, kterou řídí Ligová fotbalová asociace.
Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v Chorvatsku. Z Rakouska si jich nákazu přivezlo pět, ze Srbska čtyři. Celkem se za týden na přelomu července a srpna nakazilo v zahraničí 52 osob. Počty importovaných nákaz sdělila Renata Povolná z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Za stejný týden bylo pozitivně testováno celkem 1755 lidí. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pondělí řekla, že v počtu nakažených jsou importy ze zahraničí naprosto zanedbatelné.
V souvislosti s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zemřelo už ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse na 701 tisíc lidí. To je více, než si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně vyžádá chřipka, na niž každý rok zemře 290 tisíc až 650 tisíc lidí.
SARS-CoV-2, poprvé odhalený loni koncem roku v Číně, se ve světě potvrdil už u téměř 18,6 milionu lidí. Chřipkou podle WHO ročně onemocní kolem miliardy lidí.
Po zařazení Česka na ukrajinský červený seznam rizikových zemí budou muset čeští občané při vstupu do země předložit negativní test na covid-19 starý nanejvýš 48 hodin, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Uvedlo to ministerstvo zahraničí. Podle údajů z dobrovolné databáze cestovatelů Drozd nyní pobývá na Ukrajině 46 Čechů, podle diplomacie se ale skutečný počet bude lišit, protože registrace není pro cestu do země povinná.
Nákaza koronavirem se dostala do domova pro seniory na Frýdecko-Místecku. Celkem hygienici v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali 64 nemocných. Hygienici to ve středu oznámili v tiskové zprávě, místo výskytu nákazy blíže nespecifikovali. Podle hygieniků onemocnělo covidem 29 klientů domova, 30 zaměstnanců, čtyři rodinní příslušníci a další člověk pravidelně navštěvující přilehlý kostel.
Situace ohledně výskytu onemocnění covid-19 je ve Zlínském kraji relativně dobrá, dosud v něm byla tři ohniska nákazy, poslední ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. I tam se však situace zklidňuje, nové případy nepřibývají, řekla novinářům ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková. Pokud ve Vlčnově nenastane změna, příští týden by mohla být podle Sedláčkové zrušena mimořádná opatření.
Fakultní nemocnice Ostrava buduje vlastní Covidcentrum. Prvním krokem pro jeho vznik je sloučení odběrových míst. Od čtvrtka bude v areálu jen jedno odběrové místo, aktuálně byly ve zdravotnickém zařízení odběry možné na dvou místech, v minulosti i na třech, řekla za zdravotnické zařízení Iva Piskalová. Odběrové místo u urgentního příjmu bude od čtvrtka zrušeno.
👍❗Všechna odběrová místa na jednom místě, informační centrum a laboratoř. Tak bude vypadat COVIDCENTRUM #FN_Ostrava, které vzniká na okraji areálu #FN_Ostrava. Informace ℹ viz https://t.co/9uzlpoGbxy pic.twitter.com/Ienfpn9HVT
— FNO (@FN_Ostrava) August 5, 2020
Fakultní nemocnice v Plzni opět zprovoznila mobilní místo na odběr vzorků na vyšetření na koronavirus v areálu bývalé Vojenské nemocnice ve čtvrti Bory. Nemocnice se připravuje na možné zvýšení kapacity svých odběrových míst až na 1000 testů denně. Odběrové místo je pro pěší i motorizované klienty. Odběr provede zdravotní sestra přes otevřené okénko přímo v autě, u ostatních lidí v dalším mobilním stanu. Nemocnice zároveň zrušila dosavadní odběrové místo na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny, řekla ČTK mluvčí FN Gabriela Levorová.
Australský stát Viktorie dnes ohlásil 725 nových případů koronaviru a 15 úmrtí, čímž zaznamenal další denní rekord, informuje agentura Reuters. Případů ve druhém nejlidnatějším australském státu přibývá i přesto, že v neděli úřady zpřísnily protikoronavirová opatření a v jeho hlavním městě Melbourne platí již měsíc nové omezení pohybu. Z celkových téměř 19 500 potvrzených případů v Austrálii byly skoro dvě třetiny zaznamenány právě ve Viktorii.
Lidé, kteří budou v době říjnových voleb v karanténě, budou moci volit třemi způsoby.
Rusko má za uplynulý den 5204 případů nákazy novým koronavirem a 139 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. O den dříve to bylo 5159 případů nákazy a 144 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa nakazilo 866 627 lidí, z toho 14 490 nákaze podlehlo.
Kyjev kvůli koronaviru zařadil Česko a Slovensko do tzv. červené zóny - po příjezdu na Ukrajinu se dle tisku vyžaduje test na koronavirus či karanténa.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala dalšího pacienta s nemocí covid-19 v těžkém stavu. Oznámila to mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zařízení má nyní tři pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Všichni jsou napojení na umělou plicní ventilaci a dostávají lék remdesivir.
S ohledem na rostoucí počet nakažených covidem-19 hygienici výraznější rozvolnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji zatím nechystají. Některé úpravy ale přesto připravili a aktuálně čekají na jejich schválení ministerstvem zdravotnictví. Lidé by například mohli sundat roušky na vnitřních sportovištích. ČTK to řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová.
Parlamentní strany se shodly s vnitrem na třech variantách hlasování z karantény - z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí.
O změnách ve volební praxi pro říjnové senátní a krajské volby bude sněmovna rozhodovat 19. srpna, řekl novinářům místopředseda STAN Gazdík. Odměna pro členy volebních komisí se zvýší o 500 Kč, protože práce bude komplikovanější.
V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 77 lidí nakažených koronavirem. Je to o 31 víc než v pondělí, kdy přírůstek činil 46 nově nakažených. Nejhůře je na tom znovu Frýdecko-Místecko, na které z úterního přírůstku připadá 48 případů nákazy. Celkem už v regionu covidem-19 od počátku pandemie onemocnělo 4671 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Velké přírůstky nakažených nejen na dashboardu MSK. V celé ČR 290, z toho MSK 77 a z toho okres FM 48. Kromě okresu Bruntál, který měl opět nulu, byl opětovný nárůst i v okresech NJ a OP. Chyby v datech jsou zanedbatelné a jsou dány zobrazováním celé situace v reálném čase. pic.twitter.com/zPrXRYkjqj
— Ivo Vondrak (@ivondrak) August 5, 2020
Potvrzené případy nákazy koronavirem v krajích České republiky:
Počet úmrtí na covid-19 ve světě překonal podle výpočtů agentury Reuters hranici 700 000; každých 15 vteřin nákaze podlehne jeden člověk.
Německo za poslední den zaregistrovalo 741 nových případů nákazy koronavirem a počet nakažených od začátku epidemie tak v zemi stoupl na 212 022. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.
Nejpostiženějším okresem nyní zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá na 100 000 obyvatel zhruba 65 pozitivních případů za posledních sedm dní. Prachaticko registruje 35 nových nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, Táborsko, Praha a Praha-západ mají přes 20. Nulový je tento údaj jen v okresech Domažlice, Rokycany a Jeseník.
S covidem zemřelo dosud 383 pacientů, vyléčilo se 11.812 lidí, což je necelých 70 procentech z nakažených. V nemocnicích se s koronavirem podle posledních údajů léčilo 123 pacientů, z toho 19 bylo v těžkém stavu.
Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5091. Nejvíc zasažené je teď z okresů Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Během úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 od konce června. Laboratoře potvrdily 290 nakažených, od vypuknutí epidemie na začátku března se nákaza zjistila u celkem 17 286 lidí.
Spojené státy zaznamenaly za poslední den dalších 1302 úmrtí na komplikace způsobené nemocí covid-19, čímž počet mrtvých s covidem od začátku epidemie překročil 156 000. Nákaz koronavirem přibylo v USA za poslední den 53 847, celkově jich tak USA mají již 4,77 milionu. S odvoláním na statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo přes 50 000 případů nákazy koronavirem a více než tisícovka pacientů s nemocí covid-19 zemřela. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. V minulých dnech byly údaje nižší.
Ministerstvo zdravotnictví ve středu začne přijímat žádosti nemocnic o dotace na odměny pro zaměstnance. Celkem je na ně vyhrazeno 11,2 miliardy korun. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit.
Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, v úterý tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.
Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o 13 procent. Uvedl to odcházející šéf WTO Roberto Azevedo. Pokles by tak měl být mnohem mírnější než propad o 32 procent, o kterém hovořil nejpesimističtější scénář WTO.
Nadal si letos na US Open nezahraje.
Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o 13 procent. Uvedl to v úterý odcházející šéf WTO Roberto Azevedo. Pokles by tak měl být mnohem mírnější než propad o 32 procent, o kterém hovořil nejpesimističtější scénář WTO.
Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny nákazy a opět sahá k přísnějším krokům. Poté, co v úterý vládní poradní výbor varoval před "velmi pravděpodobným" výrazným podzimním či zimním nárůstem počtu nemocných, sahají další města k povinnému nošení roušek na veřejnosti. Na některých frekventovaných místech je chce zavést i starostka Paříže Anne Hidalgová.
Hygienici v Praze za posledních 24 hodin našli 51 případů koronaviru. Proti pondělním 31 novým případům je to nárůst, o víkendu byly denní přírůstky srovnatelné s dnešním číslem. V hlavním městě dosud onemocnělo 3329 lidí, 2218 se uzdravilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.
Americký prezident Donald Trump tápe ohledně stavu pandemie covidu-19 v USA a zřejmě nerozumí tomu, jak vážná situace panuje v jeho zemi. K takovým závěrům dospěla některá americká a britská média po odvysílání rozhovoru amerického prezidenta s reportérem zpravodajského webu Axios Jonathanem Swanem. Trump v něm například také vznesl pochyby ohledně způsobu úmrtí finančníka Jeffreyho Epsteina a odmítl uznat zásluhy bojovníka za občanská práva a nedávno zesnulého kongresmana Johna Lewise.
Cena zlata v úterý poprvé v historii překročila hranici 2000 dolarů (zhruba 44.400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Od začátku roku již vzrostla téměř o třetinu, podporují ji negativní hospodářské dopady koronavirové krize.
Cena zlata podle internetových stránek agentury Bloomberg vystoupila až na 2000,58 dolaru za troyskou unci. Následně se však vrátila zpět pod dvoutisícovou hranici. Krátce před 19:00 SELČ se pohybovala blízko 1997 dolarů, oproti pondělí si tak připisovala zhruba procento.
Řecko oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala agentura Reuters. Přes třetinu těchto případů eviduje na severu druhé největší město Soluň, z destinací oblíbených u turistů má sedm nakažených ostrov Korfu. Pět z nově ohlášených případů úřady zachytily na kontrolních stanovištích při vstupu do země, píše deník Kathimerini.
Za úterý v Česku přibylo zatím 106 případů nákazy.
Počet případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie přesáhl 17 000. Po víkendovém poklesu se denní přírůstek znovu dostal přes dvě stovky, za pondělí přibylo 210 potvrzených případů a v úterý zatím 106 na celkových 17 114. Dál roste také počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 4923, nejvíc od březnového začátku šíření koronavirové nákazy v zemi. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Tenisový turnaj mužů a žen v Madridu se po přesunutí z původního květnového termínu neuskuteční ani v září. Organizátoři jednu z plánovaných generálek na antukové Roland Garros zrušili kvůli nárůstu případů nakažených koronavirem ve španělské metropoli.
Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně prospěšnými pracemi či fyzickým cvičením, informoval argentinský server Infobae. Dokazují to podle něj videa či fotografie z několika obcí na západě Venezuely, které se minulý týden objevily na sociálních sítích.
Na jednom z videí například tři mladí lidé ve města Torbes ve venezuelském státě Táchira pod dozorem policisty s lopatami a rýči čistí strouhu u silnice. Jedna dívka z této skupiny má na zádech pověšenou papírovou ceduli s logem místní radnice, na níž je napsáno: "Protože jsem neměla roušku, musím dělat obecně prospěšnou práci".
Na dalším videu natočeném ve městě Guásimos (rovněž stát Táchira) dělají tři mladíci na místním hřišti kliky. Přitom na ně dohlíží policista, po němž musí opakovat, jakého prohřešku se dopustili. "Neměl jsem být na ulici, mám zůstat doma, policie jednala podle prezidentského dekretu o pandemii covidu-19," opakují mladíci v rouškách při cvičení.
Autoridades ordenan realizar limpieza de maleza a los ciudadanos que no usan la mascarilla en #Táchira- #Venezuela, y le cuelgan un cartel en la espalda que dice "por no usar tapaboca tengo que hacer trabajo comunitario". Video: @TVVnoticias#DanielRios pic.twitter.com/CMnYaKcd5z
— Daniel Rios (@Daniel_RiosVE) July 30, 2020
Francie vyplatí poskytovatelům domácí péče 500 eur (asi 13 100 korun) jako příplatek za zvýšené úsilí v době pandemie. "Tito muži a ženy byli opomenuti při vyplácení koronavirových prémií," citovala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona agentura Reuters. Sdružení poskytovatelů domácí péče v červnu kritizovalo rozhodnutí vlády vyplatit koronavirové prémie pouze zdravotníkům a pracovníkům v domovech s pečovatelskou službou.
Odměny v celkové výši 160 milionů eur (4,19 miliardy korun) obdrží kolem 320 tisíc pracovníků. Bonus, který má podle Macrona za cíl plně uznat jejich zásluhy při zvládání pandemie covidu-19, bude vyplacen "do Vánoc".
Zákon o elektronizaci zdravotnictví může podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška do budoucna pomoci v situacích, jako je epidemie covidu-19. Nastaví například jednotná pravidla pro bezpečné sdílení dat mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče. Zákon měl být původně už letos v účinnosti. Dnes na semináři v Senátu náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel řekl, že úřad zákon dokončil a pošle ho do meziresortního připomínkového řízení.
Na desítky milionů Filipínců v Manile a čtyřech okolních provinciích se kvůli nárůstu koronavirových případů ode dneška opět vztahuje dvoutýdenní omezení pohybu. Lidé v oblastech s omezením pohybu musejí zůstávat doma, ven mohou vyrazit jen na nákup základních potřeb, povoleno je ale také venkovní sportování. V oblasti byly pozastaveny domácí lety a nejezdí hromadná doprava.
Podle údajů filipínského ministerstva zdravotnictví se koronavirus za poslední den nově prokázal u 6352 lidí, což je v jihovýchodní Asii rekordní nárůst, informuje agentura Reuters. Celkem mají Filipíny již 112 593 potvrzených případů a 2115 úmrtí spojených s covidem-19.
Na Vysočině dnes přibyli čtyři lidé s nemocí covid-19. Je mezi nimi i jeden z pracovníků jihlavského Alzheimercentra, kde se nemoc rozšířila před dvěma týdny. ČTK to řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková. Dohromady už v Alzeimercentru onemocnělo 19 zaměstnanců a 41 klientů, pět z nich zemřelo.
Před generační katastrofou kvůli dlouhodobému uzavření škol vinou pandemie covidu-19 varoval generální tajemník OSN António Guterres. Ještě v polovině července byly kvůli nákaze zavřeny školy asi ve 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků. Kromě toho už před pandemií nemělo přístup ke vzdělání více než 250 milionů dětí.
"Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti," uvedl Guterres v prohlášení zveřejněném světovou organizací.
V Pardubickém kraji se mírně zvyšuje počet lidí, kteří mají nemoc covid-19. Od pátku jich podle údajů krajské hygienické stanice přibylo šest, v současnosti se léčí 104 lidé. Někde se vyskytují i lokální ohniska. Od počátku epidemie se onemocnění prokázalo v regionu u 441 lidí.
Ve válkou zmítaném Jemenu s koronavirem zemřelo už 500 lidí. S odvoláním na své propočty to napsala agentura Reuters. Podle humanitárních organizací ale toto číslo může být ještě vyšší. Zhruba 80 procent jemenské populace závisí na humanitární pomoci.
Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských asociací při běžném provozu škol v novém školním roce zřejmě problematické. Na druhém stupni základních škol a na středních školách rozvrhy vyučování předpokládají setkávání žáků z různých tříd. Změna režimu v jedné třídě by proto asi měla vliv i na další výuku ve škole. ČTK to dnes řekli předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
Polsko dnes ohlásilo další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den je jich 680. Je to už čtvrtý rekord během jednoho týdne, upozornila agentura Reuters. Skoro třetina nových případů je ze Slezska, které sousedí s Českou republikou a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.
Pražská hygienická stanice znovu spustila informační linku k novému typu koronaviru. Na telefonním čísle 227 272 065 budou proškolení operátoři odpovídat na dotazy v pracovní dny od 10:00 do 18:00. Hygienická stanice hlavního města o tom dnes informovala na svém webu. Informační linky byly zejména v březnu na počátku epidemie přetížené, později byla jejich činnost postupně utlumená. V provozu zůstává linka ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu.
Nonstop je dostupná infolinka Státního zdravotního ústavu na číslech 724 810 106 a 725 191 367. Funguje také informační linka ministerstva zdravotnictví na čísle 224 972 222 a je v provozu v pracovních dnech od 9:00 do 17:00. Tato linka slouží občanům s dotazy ohledně jakýchkoliv zdravotnických témat. Kontakty na jednotlivé další krajské hygienické stanice uvádí ministerstvo na webu.
Lidská RNA má na svém začátku čepičku a koronavirus si ji na svou RNA staví taky, říká Evžen Bouřa, člen týmu, který za výzkumem stojí.
Na Vysočině dostalo do začátku tohoto týdne od kraje slevový poukaz na dovolenou ve výši 1000 korun okolo 2100 rekreantů. Z deseti milionů korun, které kraj uvolnil na podporu cestovního ruchu poškozeného kvůli koronaviru, tak ještě zbývalo skoro osm milionů. Od začátku krajské kampaně 13. července se postupně zvyšuje počet žadatelů i ubytovacích zařízení, v nichž lze slevu uplatnit, sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Eva Neuwirthová.
Hygienici potvrdili nákazu novým typem koronaviru u jedné úřednice odboru životního prostředí prostějovského magistrátu, která je nyní v domácím léčení. Její kolegyně dočasně pracují ze svých domovů. Magistrát požádal veřejnost, aby při vyřizování záležitostí spadajících pod tento odbor přednostně využívala elektronickou poštu nebo podatelnu magistrátu. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Anna Kajlíková.
Hrady a zámky spravované Národním památkovým ústavem navštívilo v červenci 1,3 milionu lidí. Bylo to o 100 000 více než loni a zároveň nejvíc za poslední tři roky. Ztráty z jara, kdy byly památky kvůli pandemii koronaviru téměř dva měsíce zavřené, se ale ani díky úspěšnému červenci nepodaří dohnat, uvedli dnes památkáři v tiskové zprávě. Propad výnosů od začátku roku do konce července vyčíslili na 134 milionů korun.
Na Ukrajině počet nových případů nákazy opět překročil tisícovku: tamní úřady podle agentury Interfax-Ukrajina hlásí 1061 nově nakažených a 26 nových obětí za uplynulých 24 hodin. O den dříve bylo 990 nových případů. Celkem se od začátku pandemie na Ukrajině nakazilo 74 219 lidí, z toho 1764 pacientů zemřelo.
Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5394 případů a 79 obětí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa od začátku pandemie nakazilo 861 423 lidí, z toho 14 351 nákaze podlehlo. Uvedla to ruská tisková agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Dodala, že denní přírůstek nových případů je nejnižší od 23. dubna.
V krajské nemocnici v Trutnově dnes začala druhá vlna testování na covid-19. Před několika dny se tam nákaza potvrdila u dvou zaměstnanců a dvou pacientů. První kolo testování šíření nákazy neprokázalo. Výsledky budou nejpozději ve čtvrtek.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 46 lidí nakažených koronavirem. Je to dvojnásobný nárůst proti neděli, kdy bylo 22 nově nemocných. Celkem už v regionu covidem-19 od počátku pandemie onemocnělo 4600 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídicího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Německý automobilový průmysl se po uvolnění karanténních opatření zavedených ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru zotavuje. Stoupá poptávka a očekává se i nárůst exportu. Informoval o tom dnes institut Ifo, který se opírá o výsledky svého průzkumu.
Dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii covidu-19 může způsobit generační katastrofu, a bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení zveřejněném světovou organizací. Zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost.
Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto zavřená. ČTK to dnes řekla starostka obce Božena Bošiaková. V karanténě jsou dvě učitelky a desítka dětí.
V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo v zemi prokazatelně infikováno už nejméně 211 281 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnil německý Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.
Jenom nejlidnatější stát USA Kalifornie za poslední den eviduje podle propočtů agentury Reuters nejméně 8191 nových případů, dohromady pak 520.862. Zemřelých lidí s covidem-19 je už v Kalifornii 9507, z toho nejméně 107 za pondělí.
Ve Spojených státech se za posledních 24 hodin vyskytlo více než 46.000 případů koronavirové nákazy. Dohromady je to už přibližně 4,7 milionu, zhruba čtvrtina všech infikovaných na celém světě. Zemřelo dalších 532 lidí s covidem-19, dohromady přes 155 000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).
Dál roste i počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 4914, nejvíc od vypuknutí koronavirové nákazy v zemi na začátku března. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Počet případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie přesáhl 17 000. Po víkendovém poklesu se denní přírůstek znovu dostal přes dvě stovky, za pondělí přibylo 210 potvrzených případů na celkových 17 008.
Od počátku nákazy se koronavirus v Itálii potvrdil u 248 229 lidí, z čehož 35 166 pacientů zemřelo. Výsledky studie jsou založeny na testech na protilátky, který podstoupilo 64 660 lidí.
Protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2 má v Itálii téměř 1,5 milionu lidí, tedy 2,5 procenta populace. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu italského statistického úřadu INSTAT a tamního ministerstva zdravotnictví. Je to zhruba šestkrát více, než kolik se podle oficiálních statistik nakazilo Italů, uvádí agentura Reuters.
Ministerstvo zdravotnictví k případu nákazy koronavirem v rodině pražského strážníka uvedlo, co měli lékaři a hygienici udělat jinak. Podle všeho lékaři špatně zhodnotili zdravotní stav dotyčného, píše se v krátkém sdělení na webu ministerstva.
Vedení NBA zkrátilo na jediný den nucenou pauzu pro hráče, jejichž test na koronavirus vykáže nepřesvědčivý výsledek. Liga upravila pravidla s blížícím se play off, aby nedocházelo ke zbytečnému oslabování mužstev v případech, že po neprůkazném vyhodnocení testu bude následovat negativní výsledek. Dosud se čekalo 48 hodin, během nichž hráč musel odevzdat dva negativní testy.
V norských přístavech nesmějí od pondělí vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je více než sto osob. Úřady skandinávské země toto opatření přijaly poté, co se na lodi společnosti Hurtigruten koronavirem nakazilo více než 40 cestujících a členů posádky a stovky dalších lidí kvůli tomu musely do desetidenní karantény.
Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu pro boj s koronavirem Deborah Birxovou. Obvinil ji totiž z toho, že podlehla tlaku opozičních demokratů a v rozhovoru s televizí CNN předložila příliš pesimistický obraz stavu pandemie covidu-19 v USA, napsala agentura AFP.
So Crazy Nancy Pelosi said horrible things about Dr. Deborah Birx, going after her because she was too positive on the very good job we are doing on combatting the China Virus, including Vaccines & Therapeutics. In order to counter Nancy, Deborah took the bait & hit us. Pathetic!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 3, 2020
Stejné doporučení jako pro Česko vydalo Norsko i pro Švýcarsko a sledovat bude vývoj pandemie covidu-19 v Polsku, kde také případů nákazy přibývá.
Podmínkou pro vstup do Norska bez karantény je méně než dvacet potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a zároveň v týdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutýdenního období.
Nové údaje ukazují, že Švýcarsko zaznamenalo v posledních dvou týdnech 22,9 případu a Česko 26,8 případu nemoci covid-19 na 100 000 obyvatel a tento trend roste
Podle ředitelky pražské hygienické stanice Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Hlavní město je tak téměř na hranici mezi zeleným a horším žlutým stupněm. Jeden nemocný v hlavním městě aktuálně nakazí mezi 1,29 a 1,5 dalšího člověka. Zelený stupeň semaforu znamená, že v daném okresu se covid-19 vyskytuje, ale nešíří se nekontrolovaně. Žlutý stupeň představuje počínající komunitní přenos.
Norsko zvažuje, že pro lidi přijíždějící z Česka obnoví povinnou karanténu, kterou zrušilo v půlce července. Úřady budou opatření aktualizovat v pátek.
Kraje se hodlají co nejrychleji zapojit do čerpání 35 miliard korun, které mají v příštích třech letech přijít do českého zdravotnictví z EU v souvislosti s bojem proti koronaviru nového typu. Jde o peníze na rychlé projekty, protože ke konci prosince 2023 mají být už i vyúčtovány, řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Využity mohou být na stavby i přístrojové vybavení. Přípravu krajů na čerpání tohoto balíku peněz dostal Netolický během dnešní videokonference regionálních lídrů za úkol spolu s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL).
V neděli bylo v Česku potvrzeno 102 nových případů nemoci covid-19, což je nejmenší denní nárůst za poslední dva týdny. Podíl nově nakažených na počtu testů byl ale nejvyšší za celý týden. Dosáhl 3,97 procenta, zatímco v sobotu činil jen 2,67 procenta. O víkendech a svátcích se provádí méně testů na koronavirus, takže i při nízkém počtu nově nakažených může být jejich podíl na množství testovaných vysoký. Aktuálně nemocných je rekordních 4788, nejvíc od vypuknutí epidemie na začátku března. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30.
Výstava více než 130 fotografií nejen od plzeňských fotožurnalistů, dokumentaristů, studentů a dalších lidí připomíná, jak letos na jaře vypadala Plzeň v době koronavirové pandemie. Ukazuje vylidněné ulice a náměstí, zastavený čas města, osamělé chodce i solidaritu a pomoc lidí. Ústředním tématem je rouška, která se stala symbolem koronaviru a objevuje se téměř na všech fotografiích, řekl v pondělí kurátor výstavy, plzeňský fotograf, dokumentarista a pedagog Radovan Kodera.
Na ošetřovné se letos ve druhém čtvrtletí, kdy zůstaly kvůli koronaviru zavřené školy, většina školek či stacionáře, vydalo asi 7,06 miliardy korun. Je to zhruba patnáctkrát víc než za druhé čtvrtletí minulého roku. Výrazně se částky zvedly hlavně v květnu a červnu. Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplacených dávkách za jednotlivé měsíce.
Sobotní berlínské shromáždění odpůrců opatření proti šíření koronaviru, jehož účastníci nedbali na nařízení hygieniků, vyvolalo mezi německými politiky debatu o hranicích svobody shromažďování, napsala v pondělí agentura DPA. Podle ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové jde o "mimořádně důležité právo", přesto je ale nutné dodržovat opatření k zastavení pandemie a neohrožovat ostatní.
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s vedením města najít cestu, jak oblíbenou akci v plánovaném termínu 12. a 13. září uspořádat, současná protikoronavirová opatření a vývoj epidemie to ale neumožňují. Zájemci si tak na tradiční trhy v Berouně budou muset počkat do jara 2021.
V Moravskoslezském kraji by se v tomto týdnu opět mohla rozvolnit protiepidemická opatření. Zmírnění by se mohlo týkat například venkovních aktivit nebo provozu restaurací. Konkrétní opatření hygienici nyní připravují. Řekla to krajská hygienička Pavla Svrčinová, která o možných změnách jednala i se zástupci hejtmanství.
Pro hodnocení nákazy covidem-19 v okresech se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška posuzuje asi 100 parametrů, velmi podstatných je 25 z nich. Část se analyzuje automaticky a část posuzují odborníci. Jejich denní výstupy pak jednou za týden vyhodnotí epidemiologové a krajské hygienické stanice do čtyřstupňového semaforu, řekl novinářům. V pondělí ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo první mapu s devíti okresy, kde je situace mírně zhoršená.
Koronavirus se v Indii za uplynulý den nově prokázal u 52 972 lidí, 771 dalších pacientů s covidem-19 zemřelo, píše agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Již pátý den v řadě tak denní přírůstek infekcí v Indii překonal 50 tisíc. Nárůst případů v Asii zaznamenávají také Filipíny, Vietnam a Hongkong.
Celkem se v Indii, kde žije 1,3 miliardy obyvatel, nakazilo již 1,8 milionu lidí, což je v absolutních číslech nejvíce po USA a Brazílii. Mezi hospitalizovanými pacienty je také ministr vnitra Amit Šáh, blízký spolupracovník indického premiéra Naréndry Módího. Země od začátku zaznamenala přes 38 tisíc úmrtí.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) dnes otevřela místo pro odběr vzorků na testy na nemoc covid-19. Lidé tak mají k dispozici ve městě 14 odběrových center. Ve VFN bude jedno odběrové místo, podobně jako ve většině dalších pražských odběrových center. Zájemci se mohou nechat testovat kterýkoli den v týdnu. Místo ve VFN je otevřeno jak lidem, kteří budou mít odběr zdarma na základě žádanky od lékaře, tak i pro ty, kteří si chtějí test sami zaplatit.
Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po pondělním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru. Podle v pondělí zveřejněného hodnocení regionů, tzv. semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné.
Podle náměstka jihlavské primátorky Petra Ryšky (ODS) je ale situace na Jihlavsku dobrá, osobně necítí vyšší riziko než jinde v zemi. Za stabilizovanou ji označil i hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). "Jihlavsko, to je vlastně především Alzheimercetrum, je to lokalizované a uzavřené, personálně zajištěné. Asi těžko se to (nákaza) dostane ven," řekl Ryška.
Podle starosty Prachatic Martina Malého nemusí mít lidé ve městě ani turisté obavy z koronaviru. Dodal, že Prachatice nejsou plošně nakaženy a nemoc má pouze jedno ohnisko navázané z velké části na jednu společnost, řekl v pondělí Malý. Ministerstvo zdravotnictví představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace. Prachaticko patří s dalšími osmi okresy v ČR do skupiny výskytu nákazy bez komunitního přenosu.
Podle primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého (ČSSD) by v pondělí zveřejněný semafor, který ukazuje stupně pohotovosti pro hodnocení situace s nemocí covid-19 v okresech republiky, měl sjednotit opatření ve všech stejně postižených regionech. Očekává proto reakci krajských hygieniků. Opatření na Frýdecko-Místecku by se mohla zmírnit, řekl v pondělí Pobucký. Vyjádření hygieniků zjišťuje ČTK.
V souvislosti s koronavirem před týdnem předčasně skončil dětský tábor na Jablonecku. Pozitivní test mělo po návratu domů dítě, které z jiných než zdravotních důvodů předčasně odjelo. U dalších 58 lidí byly výsledky negativní, vztahují se ale na ně karanténní opatření. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže z Krajské hygienické stanice v Liberci Kateřina Hochmalová. "Vzhledem k tomu, že účastníci nebyli z Libereckého kraje, byly předány informace místně příslušným hygienickým stanicím," dodala.
V současnosti platí povinnost mít zakrytá ústa a nos pouze v metru. Na podzim ale plánují hygienici toto nařízení rozšířit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že i přes naděje, že bude brzy dostupná vakcína, je možné, že na nemoc covid-19 nebude nikdy existovat "zázračný všelék". Na tiskové konferenci to uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Návrat k normálnímu životu bude podle něj dlouhý. Několikrát v této souvislosti zopakoval, že klíč k řešení situace "máme my všichni - je třeba, abychom dodržovali společenský odstup, myli si ruce a nosili roušky".
"Řada vakcín se nyní nachází ve třetí fázi klinických studií. Všichni doufáme, že brzy tyto účinné vakcíny, které budou bránit nákaze, budeme mít k dispozici. Nicméně zázračný všelék v tuto chvíli neexistuje a je možné, že nikdy nebude," dodal Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle krizový experta WHO Mikea Ryana se zejména země, kde se nákaza rychle šíří, jako jsou Brazílie či Indie, musí připravit na dlouhou bitvu. "Dostat se z toho bude trvat dlouho a bude to vyžadovat vytrvalé úsilí," uvedl krizový expert WHO.
Z doporučení ministerstva z minulého týdne vyplývá, že hygienické stanice v zeleně označených okresech mají zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky nebo posílit odběrová místa a laboratoře, což se například v Praze děje zhruba dva týdny. Nemocnice pak také mohou omezit návštěvy.
Počet nakažených koronavirem v Belgii nadále strmě roste, oznámily tamní úřady. Jak silná bude druhá vlna infekcí a jak dlouho bude trvat, zůstává podle nich nejasné. Každý den minulého týdne se průměrně nakazilo okolo 491 lidí, což je o 68 procent více než v předchozím týdnu, uvedla agentura AP.
"Virus intenzivně koluje na našem území. Počty nakažených narůstají," řekla novinářům Frederique Jacobsová, mluvčí vlády pro pandemii nemoci covid-19. Zvyšuje se i počet infikovaných přijatých do nemocnic, zdravotní zařízení se nicméně stále s tímto množstvím pacientů dokážou vypořádat. Jak Jacobsová dodala, od začátku července se rovněž zdvojnásobil počet lidí na jednotkách intenzivní péče.
Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladých lidí nebo agenturními zaměstnanci. "Bohužel se zapomíná držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD," uvedla Jágrová.
Zelený stupeň 1 na tzv. semaforu má aktuálně 9 okresů. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.
Epidemiologická situace v Česku je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislava Duška dobrá.
V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací než zelený stupeň 1. Velká ohniska jsou stále Praha a Moravskoslezský kraj, řekla hlavní hygienička.
V Moravskoslezském kraji se podle hlavní hygieničky Rážové epidemiologická situace zlepšuje.
V Íránu zemřelo skoro třikrát víc lidí s koronavirem, než tvrdí tamní vláda. Napsal to zpravodajský web BBC s odvoláním na záznamy od anonymního zdroje.
Šíření koronaviru v krajské nemocnici v Trutnově testy neprokázaly. Nákaza se potvrdila u dvou zdravotníků a dvou pacientů. Další odběry v nemocnici začnou v úterý. První testy více než 90 zaměstnanců nemocnice a čtyřicítky hospitalizovaných byly negativní.
V souvislosti s červencovým večírkem v klubu Techtle Mechtle se nakazilo už 165 lidí. "Je to neštěstí, které si budeme všichni dlouho pamatovat. Kdyby mi někdo ukázal, co bude následovat po večírku, nikam bych nešla a ten večer bych si rozhodně odpustila," reagovala dívka, od které se lidé v klubu nakazili.
Rusko v pondělí oznámilo 5394 nových případů nákazy koronavirem a 79 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5422 nových případů a 70 úmrtí. Celkem se od začátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 856 264 lidí, z toho 14 207 nákaze podlehlo. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.
Nemocnice ve Strakonicích instalovala do svého areálu rouškomat. Lidé si v něm mohou koupit mimo jiné i dezinfekci nebo rukavice. Jde o první nemocnici v Jihočeském kraji, která rouškomat instalovala.
V Jihočeském kraji platí od středy nařízení, kdy lidé musí nosit roušku v nemocnicích, domovech pro seniory nebo na úřadech. Ředitel nemocnice Tomáš Fiala uvedl, že automat pomůže především návštěvníkům, kteří si ochranu úst zapomenou, takže se pro ni nebudou muset vracet domů.
V Moravskoslezském kraji přibylo 22 lidí nakažených koronavirem. Největší problémy přetrvávají na Frýdecko-Místecku. V regionu se nakazilo celkem 4554 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídicího týmu Covid-19, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Čeští turisté ode dneška nepotřebují při návratu z Tuniska negativní test na koronavirus, Česko zařadilo tento stát mezi bezpečné země. Už minulý týden byla zrušena povinnost předkládat negativní test při cestě do severoafrické země. Podle cestovních kanceláří může Tunisko českým turistům částečně nahradit zatím nedostupný Egypt a Turecko.
Naopak lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí ode dneška hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na covid-19, nebo podstoupit karanténu. Nově budou mít povinnost dokládat test také zaměstnanci ze Španělska.
Nejpostiženějším okresem v republice v relativních číslech zůstává Prachaticko. Podle ministerstva tam bylo za posledních sedm dní potvrzeno zhruba 43 případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Nákaza se tam objevila mimo jiné u zaměstnanců firmy Intica Systems. Vedle toho jsou v regionu podle hygieniků i další případy u lidí, kteří se například vrátili z dovolené.
Druhým nejpostiženějším okresem je Frýdecko-Místecko, kde připadá na 100 000 obyvatel přes 40 pozitivních případů. V sousedním Karvinsku je podle údajů ministerstva zhruba 18 nakažených na 100 000 obyvatel. Skoro třicet případů v přepočtu na obyvatele eviduje nyní Táborsko, asi 27 nakažených na 100 000 obyvatel mají okresy Praha-západ a Nymburk.
V nemocnicích nyní leží s covidem podle posledních údajů ministerstva 123 lidí, z toho 21 je podle lékařů v těžkém stavu.
Aktuálně nemocných je rekordních 4811, nejvíc od vypuknutí epidemie na začátku března.
V republice se nákaza novým koronavirem potvrdila celkově u 16 800 lidí, s covidem zemřelo 384 pacientů.
Počet nově prokázaných případů infekce koronavirem v uplynulém týdnu čtyřikrát po sobě překročil dvě stovky za den, v sobotu klesl na 125. Nižší denní přírůstek než druhý srpnový den byl v Česku naposledy v neděli 19. července, kdy přibylo 91 nakažených.
V neděli bylo v Česku potvrzeno 102 případů koronaviru, nejméně za poslední dva týdny. Počet aktuálně nemocných přesáhl 4800, zemřelo 384 nakažených.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem. V pracovních dnech minulý týden přírůstek infekcí v zemi přesahoval 800, o víkendu ale bývají čísla nižší. Institut Roberta Kocha (RKI), který vede oficiální statistiku, totiž často nedostává všechna data od všech úřadů.
Počet pacientů s nemocí covid-19, kteří zemřeli, se zvýšil o sedm lidí na 9148. Podle RKI od začátku epidemie Německo registruje 210.402 infikovaných.
Tempo pandemie se celosvětově i nadále zrychluje, napsala agentura AFP, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že počet potvrzených případů odráží pouze část opravdového rozsahu infekce. Některé státy testují pouze ty osoby, u které měly kontakt s jiným nakaženým, dalším pro řádné testování schází prostředky.
Čína, kde se nový typ koronaviru poprvé na přelomu roku objevil, do svých statistik nezahrnuje nakažené, u kterých se neprojeví příznaky onemocnění.
Více než polovinu globálně potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 zaznamenaly pouze tři státy stižené pandemií nejhůře: USA s více než 4,6 milionu infikovaných, Brazílie s 2,7 milionu a Indie s bezmála 1,8 milionu nakažených.
Agentura Reuters označuje za region nejvíce zasažený pandemií Latinskou Ameriku, kde se podle ní koronavirem už nakazilo pět milionů lidí a v sobotu zde počet mrtvých s nemocí covid-19 přesáhl 200 000 lidí.
Počet lidí, kteří se na světě již nakazili novým koronavirem, překročil hranici 18 milionů. Uvádí to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně. Bilance obětí, které zemřely s nemocí covid-19, podle se tohoto zdroje blíží 688 500 lidem. Hranici 17 milionů infekcí svět překročil 30. července.