Írán zamlčoval oběti koronaviru. Může jich být až třikrát víc, než úřady přiznaly

ČTK ČTK
3. 8. 2020 12:07
V Íránu zemřelo skoro třikrát víc lidí s koronavirem, než tvrdí tamní vláda. Napsal to zpravodajský web BBC s odvoláním na záznamy od anonymního zdroje. K 20. červenci podle těchto údajů téměř 42 tisíc lidí v Íránu patrně zemřelo s příznaky covidu-19, tamní ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že s touto nemocí v zemi zemřelo 14 405 lidí.
Koronavirus v Íránu
Koronavirus v Íránu | Foto: Reuters

Skutečný počet osob, které se v Íránu koronavirem od začátku epidemie nakazily, je podle BBC také podstatně vyšší. Oficiálně úřady hovoří o 278 827 nemocných, podle BBC jich však v zemi bylo 451 024. V uplynulých týdnech navíc Írán zaznamenal druhý prudký nárůst nakažených. Podle seznamů a lékařských záznamů, ke kterým dostala perská redakce BBC přístup, bylo první úmrtí s koronavirem v Íránu zaznamenáno už 22. ledna, tedy skoro měsíc před prvním oficiálně přiznaným případem. Do přiznání prvního úmrtí 19. února podle uniklých záznamů s covidem-19 v zemi zemřelo 52 lidí.

Od začátku pandemie zpochybnili oficiální íránské údaje také mnozí pozorovatelé. Mezi údaji na státní a regionální úrovni došlo k nesrovnalostem, na které upozornily některé místní úřady. Jisté podhodnocování počtu nakažených, zejména vzhledem k omezené testovací kapacitě, lze pozorovat po celém světě, ale informace, které získala BBC, ukazují, že íránské úřady vykazovaly výrazně nižší denní počty, přestože mají záznamy o všech úmrtích. Podle BBC to naznačuje, že skutečný počet obětí úřady zamlčovaly úmyslně.

BBC uvádí, že údaje o skutečných počtech případů jí byly zaslány od anonymního zdroje. Data zahrnují podrobnosti ohledně denního počtu lidí přijatých v nemocnicích napříč Íránem. V záznamech jsou jejich jména, věk, pohlaví, délka hospitalizace a zdravotní stav. Zdroj uvedl, že údaje BBC zaslal s cílem ukončit "politické hry" ohledně epidemie a ukázat pravdu. BBC se nepodařilo zjistit, zda zdroj pracuje pro íránskou vládu, ani jak získal přístup k informacím. Podrobnosti na seznamech ale odpovídají údajům některých žijících a zesnulých pacientů, o kterých BBC věděla již dříve. Nesrovnalosti mezi oficiálně udávanými počty a počty úmrtí v poskytnutých záznamech také odpovídají rozdílu mezi oficiálním počty mrtvých a odhady o nárůstu úmrtí k polovině června oproti běžné situaci.

BBC s odvoláním na získané záznamy uvádí, že v hlavním městě Teheránu zemřelo kolem 8120 lidí s covidem-19 nebo jemu podobnými příznaky, což je nejvíce v zemi. Město Kom, původní ohnisko koronaviru v zemi, bylo však nejhůře zasažené v přepočtu na obyvatele. S koronavirem tam zemřelo 1419 lidí, což je zhruba jedno úmrtí na 1000 obyvatel. V celém Íránu s koronavirem zemřelo 1916 cizinců, což naznačuje, že mezi migranty a uprchlíky, kteří přicházejí zejména ze sousedního Afghánistánu, byly počty mrtvých vyšší.

Celkový trend počtu nakažených a úmrtí s koronavirem v Íránu plynoucí z uniklých záznamů se podobá křivce vznikající z oficiálních údajů. Počáteční nárůst úmrtí je však mnohem strmější než ten, který uvádí ministerstvo zdravotnictví, a k polovině března byl až pětinásobný. Uzávěry byly v Íránu zavedeny koncem března, což se také projevilo poklesem nakažených a mrtvých. Koncem května s uvolňováním uzávěr však začala tato čísla opět narůstat.

Obeznámení lékaři BBC sdělili, že íránské ministerstvo zdravotnictví čelilo tlaku íránských bezpečnostních složek a tajných služeb. K přiznání prvního úmrtí s koronavirem podle zdrojů BBC vedla činnost dvou lékařů v Komu, kterým zemřel bratr a posmrtně se u něj prokázal koronavirus. V nemocnici, kde byl hospitalizovaný, byli podle informací BBC i další lidé s příznaky covidu-19, kteří nereagovali na standardní léčbu, ale nebyly jim provedeny testy. Začátek epidemie v Íránu se překrýval s výročím íránské islámské revoluce z roku 1979 a parlamentními volbami, což úřady podle BBC vnímaly jako šanci k posílení podpory. Přiznání koronaviru v zemi, jejíž ekonomika se potýká s tvrdými dopady amerických sankcí, bylo zároveň považováno za riziko.

Video: Íránský náměstek Íradž Harírši na tiskové konferenci kašlal a otíral si pot. Pak přiznal covid-19

Íránský náměstek Íradž Harírší v pondělí kašlal a otíral si pot, pak přiznal Covid-19 | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 32 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy