Přehledně: Politici se dohodli. K volební urně mohou Češi v karanténě autem

Kateřina Hlaváčková
5. 8. 2020 11:16
Z auta či do speciální urny výjezdní komise s ochrannými obleky budou moci na podzim hlasovat voliči v karanténě. V případě uzavřených sociálních zařízení a domovů důchodců budou otevřeny zvláštní volební okrsky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by měl upravený systém zvládnout desítky tisíc lidí v karanténě. V terénu se počítá i s pomocí armády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Na třech variantách alternativní volby se po jednání s ministerstvem vnitra shodly parlamentní strany. Za výjimečných podmínek voleb rozhodlo vnitro také o navýšení odměny členům volební komise o 500 korun. Letos tedy dobrovolníci v komisích dostanou 2300 korun. 

Výsledky jednání předloží ministerstvo vnitra jako změnu volebního zákona na jednání vlády 17. srpna. Díky žádosti o legislativní nouzi pak sněmovna návrh projedná o dva dny později. Do konce měsíce o novele rozhodne i Senát, aby ji do září obě komory parlamentu přijaly a volební komise se začaly proškolovat. 

Jak budou na podzim volit lidé z karantény?

 • Voliči v karanténě - kterou mají nařízenou lékařem či hygienou - budou mít možnost odvolit z auta do okénka pomocí takzvaného drive-in hlasování. Nebo je v jejich domácnosti může navštívit speciální výjezdní tým v ochranných oblecích. V uzavřených sociálních zařízeních či domovech důchodců pak budou zřízené zvláštní volební okrsky. Stejná praxe bude platit i v případě místních referend. 

 • Drive-in okénka budou otevřená pouze ve středu od devíti do tří hodin, tedy dva dny před běžným volebním termínem. Při prodloužení fronty aut volební komise daný čas upraví a dovolí odvolit všem přítomným.

 • Přesné umístění okének zatím není známé, otevřených jich ale bude dle předpokladů 78, tedy zhruba jedno na území někdejších okresů. Najít by je voliči mohli například u nemocnic. 

 • Obsluhu budou u okénka zajišťovat tři vojáci a odborný zapisovatel, který bude dohlížet na zákonnost hlasování.

 • S sebou musí mít volič občanský průkaz, rozhodnutí hygieny o karanténě či e-neschopenku. Pokud nařízení nemá, protože se jedná třeba o osobu samostatně výdělečně činnou, měl by mu ho vydat praktický lékař.

 • Opustit mohou lidé v karanténě bydliště autem díky zákonné výjimce. 

 • Speciální výjezdní komise navštíví voliče, kteří si tuhle možnost zvolí, v jejich bydlišti v klasickém termínu hlasování. Jednat se bude o stejnou skupinu, která obsloužila i voliče v drive-in okénku. Nehrozí proto nákaza napříč komisemi. 

 • Zájemci o přenosnou urnu musí nejpozději do čtvrteční osmé hodiny večerní zavolat a oznámit žádost na příslušný krajský úřad.

 • Hlasy z drive-in části voleb bude komise sčítat po uzavření všech volebních místností v sobotu ve 14:00.

 • Možnost odvolení z karantény se týká pouze lidí s podezřením či onemocněním na covid-19, pacientů s jinou infekční chorobou se nedotkne. 

 • Tradičním způsobem odvolí turisté, kteří se vrátili z rizikových států a musí strávit dva týdny v domácí karanténě. Ti do své obvyklé volební místnosti vstoupit mohou, proto alternativní způsoby hlasování využít nesmí.

 • I ve volebních místnostech budou muset lidé dodržovat bezpečnostní opatření a exponovaná místa, jako je třeba prostor za plentou, budou pravidelně dezinfikována.

 • Zamítnuta byla pracovní skupinou ministerstva vnitra a zdravotnictví možnost odvolit prostřednictvím zmocněného zástupce či korespondenčně. 

 • Volit budou Češi do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu 2. a 3. října. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne o týden později 9. a 10. října. 

Video: Z karantény půjde na podzim volit třemi způsoby. Je to dobrý kompromis, řekl Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček jednal se zástupci parlamentních stran o tom, zda budou moci na podzim hlasovat i lidé v karanténě. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy