Přehledně: Pravidla se zase mění. Kam můžeme na dovolenou a za jakých podmínek

Zuzana Zavadilová, Kateřina Hlaváčková
Aktualizováno 8. 8. 2020 21:20
Pravidla pro cesty do některých zemí se v pátek opět změnila. Slovinsko a Norsko je zpřísňují. Češi tak budou muset po vstupu do těchto zemí strávit 10 až 14 dní v karanténě. Severský stát zařadil Česko do "červené kategorie", pro Slovince jsme středně rizikovou zemí. Podívejte se na přehlednou mapu, za jakých podmínek lze cestovat po světě.

Přehled zemí podle rizika nákazy onemocnění covid-19

(pro zobrazení dalších států oddalte mapu)

  • Příjezd do cizího státu je pro české turisty bez omezení. Stejně tak návrat do Česka.
  • Příjezd do cizího státu je možný po splnění určitých drobných podmínek. Návrat do Česka bez omezení.
  • Příjezd do cizího státu je možný, ale znamená karanténu. V některých případech stačí negativní test na covid-19. Návrat do Česka bez omezení.
  • Příjezd do cizího státu je pro Čechy de facto nemožný.
  • Příjezd do cizího státu je pro české turisty bez omezení. Ovšem návrat do Česka má určité podmínky, jako je třeba nucená karanténa.
  • Jak vstup do cizího státu, tak návrat do Česka jsou s podmínkami či omezením.

Letos se tradiční trasy k Jaderskému moři kvůli pandemii koronaviru na několik týdnů zcela uzavřely. Po uvolnění opatření začátkem léta se však cesta do Středozemí opět komplikuje. Čechy, kteří by chtěli trávit dovolenou ve Slovinsku, čeká nyní povinná dvoutýdenní karanténa. Ti, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Na tranzitní cesty - například do Chorvatska - trvající maximálně 12 hodin se toto omezení nevztahuje. Podmínky pro vstup do Chorvatska se nezměnily. Češi mohou do země jezdit bez omezení. Je ale třeba pomocí on-line formuláře poskytnout informace o pobytu a předat kontaktní údaje. Povinné je nosit roušky v obchodech a dopravě. Doporučuje se také omezit kontakt s cizími osobami a každé ráno si měřit teplotu. Po návratu nemusí Češi předkládat negativní test ani podstoupit nucenou karanténu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy