Online: Čtvrtina Čechů odvolila, teď je na řadě Evropa

Aktuálně.cz Reuters ČTK Aktuálně.cz, Reuters, ČTK
7. 6. 2009 0:15
Sledujeme živě: jaké dění provází u nás i za hranicemi výběr europoslanců
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Brusel/Praha - Čtyřdenní maraton eurovoleb má na programu nedělní finále, kdy se hlasování uskuteční ve většině z 27 členských zemí EU. Rozhoduje se o tom, kdo obsadí 736 míst v bruselském parlamentu, který má čím dál větší vliv na život občanů.

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu v sobotu ve 14 hodin. Pouze v Itálii jsou kromě Česka evropské volby dvoudenní; Italové začali volit až v sobotu, kdy si europoslance vybírali také na Slovensku, Kypru, na Maltě a v Lotyšsku. Už v pátek volby skončily v Británii, Irsku a Nizozemsku.

Konečné oficiální výsledky voleb budou ve všech státech zveřejněny v neděli večer. Zatím se tak mluví hlavně o voličské krizi a velmi nízké účasti. I v tradičně aktivní Itálii se podle posledních zpráv lidé k volbám příliš nehrnuli.

V Česku pátek k urnám dorazila jen necelá pětina voličů a sobota tato čísla příliš nevylepšila. Celková účast se odhaduje maximálně na čtvrtinu Čechů a jistě nepřesáhne hodnotu 28,3 procenta z minulých eurovoleb. Podle průzkumu pro ČT přitom chtělo jít volit 31 procent respondentů.

Volební místnosti se v Česku po noční přestávce znovu otevřely v sobotu v osm ráno; voliči, kteří nestihli hlasovat v pátek, na to měli ještě šest hodin. O jejich přízeň soupeřilo 708 kandidátů, které nominovalo 32 politických seskupení. Do Evropského parlamentu bude zvoleno 22 českých zástupců.

Volební komisaři po 14. hodině na rozdíl od jiných voleb urny zapečetili a ke sčítání hlasů se sejdou až v neděli ve 22 hodin. Teprve tehdy skončí hlasování ve většině zemí Unie.

Slavkov u Opavy: voliči se nehrnou
Slavkov u Opavy: voliči se nehrnou | Foto: Jan Langer

V pátek odvolili šéfové velkých stran, v sobotu dopoledne přišel Václav Klaus, který mimo jiné kritizoval politické strany za jejich kampaň: "Smutná je jediná věc. V těch volbách většina politických stran hrála domácí politickou kartu, zatímco jsou to volby o něčem úplně jiném."

Páteční volební online: V Česku zatím přišla volit pětina lidí

Státní volební komise nezaznamenala komplikace či porušení volebního zákona. Policie řešila drobný incident jen v Zahrádkách na Jindřichohradecku: v noci se zloděj vloupal do obecního úřadu, kde je i volební místnost, dostal se ale jen do kanceláře. Stejně tak zloději vlajek ve Strakonicích či v Benešově nemají na průběh voleb sebemenší vliv.

Volby v Karviné ve většině volebních okrsků jen ráno zkomplikovala nefunkční telefonní spojení, jiné problémy se nevyskytly.

21:50 - Irská vládní strana Fianna Fáil směřuje k těžké porážce v evropských a místních volbách, které se v Irsku konaly v pátek. Premiér Brian Cowen nicméně zdůraznil, že jeho vláda hodlá dokončit pětiletý mandát, který vyprší v roce 2012.

Declan Ganley, šéf politické strany Libertas
Declan Ganley, šéf politické strany Libertas | Foto: libertas.eu

Podle prvních odhadů, které si nechala vypracovat televize RTÉ, by opoziční středopravá Fine Gael měla získat ve volbách do Evropského parlamentu 30 procent hlasů. Poprvé by tak předstihla centristickou Fianna Fáil, pro níž bylo 23 procent voličů. Dobře si vedou na třetím labouristé s 16 procenty.

Straně Libertas dala hlas čtyři procenta Irů. RTÉ bez dalších podrobností uvedla, že její šéf Declan Ganley si vede lépe, než mu předpovídaly předvolební ankety. Podle nich by do EP zvolen nebyl.

Průzkum u volebních místností nicméně potvrdil výsledky předcházejících letošních anket, tedy stabilní podporu lisabonské smlouvě v poměru 54 procent pro a 28 procent proti.

18:40 - Volby do Evropského parlamentu začaly v 15 hodin v Itálii, zúčastnit se jich může téměř 50 milionů voličů.

Foto: Aktuálně.cz

Po sobotním uzavření místností mají být zveřejněny první odhady účasti, která je v zemi tradičně vysoká. Při posledních volbách do EP v roce 2004 to bylo přes 70 procent, při loňských parlamentních volbách dokonce kolem 80 procent.

Premiér Silvio Berlusconi si přál udělat z voleb i plebiscit rok po svém nástupu do čela vlády. Jako jediný vedoucí představitel velké země EU se nechal zapsat do čela kandidátky své pravicové strany Lid svobody. Určil si za cíl získat pro stranu nejméně 40 procent hlasů.

Předvolební průzkumy mu předvídaly vítězství, ovšem kampaň provázela série skandálů. Kromě obvinění, že zneužíval vládní letouny pro osobní hosty a že se stýkal s jistou mladou dívkou, ho zasáhl rozvod. Poškodilo ho i odsouzení jeho bývalého advokáta za korupci.

Čtěte také: Španělé ukázali nahého Topolánka. Jsem to já, přiznal

V pátek italského premiéra do nepříjemné situace dostal i španělský El País, který zveřejnil fotografie z oslav, které pořádal Berlusconi ve své vile. Mezi jeho hosty patřil i Mirek Topolánek.

Italové o víkendu také hlasují o obsazení křesel nových předsedů 62 provincií a o starostech asi 4200 obcí.

18:00 - Schopnost bránit v Evropě české národní zájmy proti tlaku Evropské unie byla prý hlavním motivem při rozhodování, koho lidé volili ve volbách do Evropského parlamentu. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi.

Foto: Jan Langer

Obranu národních zájmů označilo za velmi či spíše důležitou pro své rozhodování 64 procent respondentů, a to bez ohledu na jejich stranické sympatie.

Podobně univerzální byla odpověď, že významný vliv na rozhodování při dnes skončených eurovolbách má řešení dopadů ekonomické krize, které prohlásilo za velmi či spíše významné 60 procent lidí.

Vnitropolitická situace byla významným momentem pro 54 procent respondentů. "Je výrazně důležitějším důvodem pro sympatizanty ODS a ČSSD," dodává agentura další z důvodů.

16:30 - Slováci v sobotu volí svých třináct poslanců Evropského parlamentu. Volby se podle policie i Ústřední volební komise zatím konají bez incidentů. Členové komise připustili, že účast voličů je zatím nízká, podrobnější údaje však nezveřejnili. Většina volebních místností se otevřela v 7 hodin, hlasování skončí o 22. hodině.

"Účast bude podle všeho nízká, přesné údaje ale nemohu sdělit," řekla předsedkyně Ústřední volební komise Edita Pfundtnerová.

Podle ČTK dosáhla v některých regionech či bratislavských částech účast kolem poledne nejvýš 20 procent. V předchozích volbách v roce 2004 byla na Slovensku volební účast necelých 17 procent.  O hlasy se uchází téměř 200 kandidátů ze 16 stran.

15:40 - Bývalý členy skupiny ABBA Benny Andersson věnoval milion švédských korun (přes 2,5 mil. Kč) švédskému hnutí Feministická iniciativa na jeho kampaň před volbami do Evropského parlamentu.
Ačkoliv dar byl poskytnut tajně, v pátek večer ve švédské televizi vše prozradila Gudrun Schymanová.

Jednašedesátiletá vůdkyně Feministické iniciativy byla v letech 1993-2003 předsedkyní exkomunistické Levicové strany.

Abba
Abba | Foto: Aktuálně.cz

Hudebník toto gesto učinil nečekaně ve středu poté, co si právě hlavní kandidátka stěžovala na akutní nedostatek financí. Benny Andersson chtěl zůstat utajen, Schymanová však cítila povinnost vysvětlit, odkud její strana vzala peníze. Zároveň se prý necítí povinována politicky reprezentovat zájmy svého sponzora.

"Sympatizuji s bojem Gudrun Schymanové za rovnoprávnost. Jsem přesvědčen o tom, že dostane-li se do Evropského parlamentu, přispěje ke změnám, a to nejen pokud jde o otázky rovnoprávnosti," uvedl Andersson.

V předběžných průzkumech Feministická iniciativa na zisk mandátu do EP neměla šanci. Teprve nedávno založená strana se před třemi lety ucházela i o místo ve švédském parlamentu; neuspěla navzdory tomu, že ji podpořila herečka Jane Fondová.

14:50 - Dvaadvacet českých europoslanců bude známo až v noci na pondělí, protože většina ostatních zemí EU bude volit až v poslední den týdne. Do té doby lze operovat jen s průzkumy: poslední předvolební šetření naznačovala, že si Češi zvolí kandidáty jen čtyř z 32 volebních stran, a to ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Průzkumy společností STEM a SC&C pro Českou televizi předpovídaly vítězství ODS se ziskem kolem 30 procent hlasů, ČSSD by dostala kolem 25 procent hlasů. Komunisté se pohybovali kolem 13 procent, lidovci nad šesti procenty.

Foto: Jan Langer

Ostatní seskupení v těchto průzkumech nepřekročila pětiprocentní hranici, která je dělila od vstupu do Evropského parlamentu. Pokud se volební modely naplní, své zastoupení v europarlamentu ztratí jak strana SNK ED, tak hnutí Nezávislí. 

Své mandáty by neobhájili ani jejich europoslanci Jana Hybášková, Jana Bobošíková a Vladimír Železný, kteří kandidovali za svá nová seskupení - Evropskou demokratickou stranu, koalici Suverenita a Libertas.cz.

Podívejte se: Tak usilovali politici na poslední chvíli o voliče

Podle politologů se však preference voličů na poslední chvíli mohou změnit ve prospěch známých tváří, mezi které patří hlavně Bobošíková a Železný.

ČT také informovala o výsledcích průzkumů, ve kterých lidé hodnotili přesvědčivost a nápaditost kampaně: obojí vyhrála ČSSD.

14:00 - V České republice právě skončily volby do Evropského parlamentu. Češi si v nich vybírali budoucích 22 europoslanců z více než 700 kandidátů, které jim nabídlo 32 volebních uskupení. Oproti minulým, a pro Česko vůbec prvním eurovolbám v roce 2004 Česku po smlouvě z Nice dva poslanci ubyli.

Foto: Jan Langer

Účast se odhaduje na čtvrtinu oprávněných voličů. Politologové to už v první reakci připsali chování politických stran, jejich agresivní kampani a zaměření na domácí témata. Malá účast může podle odhadů vyhovovat spíš ODS.

Urny zůstanou podle novelizovaného zákona netknuté po dalších třicet hodin, než se uzavřou volební místnosti po celé Evropské unii. Policisté proto budou hlídkovat v jejich okolí.

Výsledky se začnou sčítat v neděli večer a komise na to má přesně 24 hodin. Rychlost sčítání záleží na tom, jak rychle zástupci okrskových volebních komisí dopraví výsledky na sběrná místa. 

Minulé volby s třicetiprocentní podporou vyhrála ODS (9 mandátů) a na druhém místě skončila KSČM.

13:46 - Eurovolby dnes začaly na Maltě, která má v EP pět poslanců, a na Kypru, který má šest zástupců. Zde volí pouze mezinárodně uznávaná Kyperská republika (řecká část), která je členem EU od roku 2004.

Tureckem okupovaná samozvaná Severokyperská turecká republika zůstala mimo Unii. Prvních eurovoleb v roce 2004 se zúčastnilo 75 procent kyperských voličů. Účast ve volbách je zde povinná.

13:22 - V Lotyšsku se volby do EP konají ve stínu hluboké hospodářské krize. Dvoumilionové Lotyšsko zažívá po letech prudkého ekonomického růstu nejhorší recesi z 27 členských zemí EU.

Lotyšský prezident Valdis Zatlers volí
Lotyšský prezident Valdis Zatlers volí | Foto: Reuters
 

Recepty na krizi a osočování z neschopnosti byly hlavní náplní předvolební kampaně. Lotyšská středopravá vláda v únoru po občanských protestech vyvolaných dopady hospodářské krize odstoupila. Hlavním úkolem nového pravicového kabinetu je vyvést zemi z krize.

Evropské volby proto i v Lotyšsku stojí stranou hlavních událostí. Volební účast se čeká pod třicetiprocentní hranicí. Lotyšsko má v europarlamentu devět zástupců.

13:00 - Volby do Evropského parlamentu se v Česku blíží ke svému konci, přesto o ně lidé nejeví příliš velký zájem.

V Praze v oslovených městských částech byla kolem 12. hodiny volební účast mezi 25 až 30 procenty, v první a šesté pražské části zaznamenali dokonce 32 procent voličů.

O něco méně lidí využilo svého volebního práva ve Středočeském kraji, kde do 11. hodiny odvolilo v průměru 20 až 23 procent občanů. Nejnižší účast zatím byla na Příbramsku, naopak nejvyšší na Mladoboleslavsku.

Foto: Jan Langer

V Ústeckém kraji se dosavadní účast podle odhadů pohybuje mezi 15 až 30 procenty. V Libereckém kraji jsou velké rozdíly mezi okrsky: v České Lípě odvolilo v jednom z okrsků přes 20 procent voličů, jinde jen pět procent.

V Karlovarském a Plzeňském kraji je zájem o volby mezi 11 až 20 procenty. Více lidí přichází k urnám ve větších městech.

V Českých Budějovicích odevzdalo hlas do 10 hodin kolem 22 procent voličů; stejnou účast hlásí Písek. V Táboře do dopoledne odvolila zhruba pětina všech voličů.

Velké rozdíly mezi okrsky jsou i na východě Čech. V Hradci Králové přišlo odhadem deset až 15 procent voličů. V Chrudimi podpořila kandidáty do Evropského parlamentu pětina až čtvrtina voličů.

K volebním urnám na Vysočině přišlo kolem 20 procent voličů. Z průměru se vymykají voliči ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku: z 23 zapsaných voličů jich dnes dopoledne přišlo do volební místnosti 13, což je 56 procent.

V Moravskoslezském kraji se účast pohybovala okolo 11. hodiny mezi 20 až 25 procenty. V Jihomoravském kraji po 10. hodině činila v průměru asi 23 procent.

Malou účast zaznamenali i v Olomouckém kraji, nižší zájem o volby zatím projevují i ve Zlínském kraji, kde účast ještě nepřesáhla 14 procent. Ve Vsetíně zatím přišlo k volbám deset až 20 procent voličů.

12:20 - Ve Slavkově u Opavy je nejvyšší účast lidí nad 50 let a důchodců, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Dnes za tři hodiny přišlo 80 lidí ze 1400 voličů v okrsku, informovala ho komise.

Foto: Jan Langer

12:05 - Ve volebním okrsku číslo 38 v Karlových Varech na Růžovém Vrchu chodí k urnám především důchodci. "Převážná většina voličů jsou starší lidé. Mladých přišlo snad deset," řekl Aktuálně.cz člen tamní volební komise.

Volební účast je zde nízká, dvě hodiny před uzavřením volebních místností dorazilo asi 22 procent lidí. "Teď už jich moc nepřijde," odhaduje člen volební komise. "Já mám na seznamu 270 voličů, do dnešního poledne přišlo 63," dodal.

11:40 - Itálie je spolu s Českem jedinou zemí, kde jsou volby dvoudenní. K urnám míří víc než 50 milionů Italů, kteří budou v sobotu a v neděli volit 72 členů Evropského parlamentu.

Portugalský premiér a šéf socialistů Jose Socrates: jeho strana právě finišuje na mítinku před evropskými volbami
Portugalský premiér a šéf socialistů Jose Socrates: jeho strana právě finišuje na mítinku před evropskými volbami | Foto: Reuters

Předpokládá se, že účast bude tradičně vysoká. Největší šance bude mít nepochybně pravicová strana Lid svobody italského premiéra Silvia Berlusconiho.

Kolem jeho osoby a na úkor evropských témat se rovněž točila celá předvolební kampaň. Kandiduje celkem 16 politických subjektů včetně velmi malých stran. Zároveň s volbami do EP se v italských obcích a provinciích uskuteční volby obecních rad.

11:00 - Dopoledne je v základní škole v Rostislavově ulici v Ostravě-Vítkovicích velmi malý provoz. Právě odvolil sociálnědemokratický starosta ostravského obvodu Vítkovice Petr Dlabal s rodinou.

Po chvíli přicházejí další tři lidé. Mezi nimi i ostravský spisovatel Jan Balabán, který ve Vítkovicích také bydlí. "Chodím volit pravidelně. A pravidelně mám potíž s výběrem volitelných osobností. Jsem stoupencem evropské integrace, proto považuji  i tyto volby za podstatné," řekl Balabán.

Členové okrskové volební místnosti v Rostislavově ulici se usmějí, kdykoliv někdo přijde. Je vidět, že se trochu nudí; někteří si čtou. "Účast se teď dopoledne trochu zvedá," říká člen komise a odhaduje, že se blíží ke dvaceti procentům voličů.

Foto: Reuters

"Čekáme, že ještě nějací lidé přijdou. Jsou lidé, kteří chodí úplně na poslední chvíli," dodává.

Jan Berousek z krajského úřadu Moravskoslezského kraje Aktuálně.cz řekl, že v kraji se nyní volební účast pohybuje mezi dvaceti až pětadvaceti procenty. Situaci sledují  dvě kontrolní komise, které objíždějí volební místnosti.

"Někde je účast třeba jen dvanáct procent, jinde je to kolem třiceti procent," dodal Berousek, který má volby v kraji na starosti. Uvedl, že vše zatím probíhá bez incidentů; menší problém nastal včera v Karviné, kde na celém území nefungovaly většině členů komisí služební telefony.

"Řešili jsme to s operátorem, dnes by mělo být vše v pořádku," dodal Berousek.

10:15 - "Volby to v každém případě jsou. Jde o to, jaký význam má instituce, do které se provádějí," prohlásil prezident Václav Klaus v sobotu v deset ráno před volební místností v pražských Kobylisích. Přál by si prý, aby volby přispěly k tomu, že příští volby do Evropského parlamentu "budou smysluplnější a budou mít větší význam, než je tomu teď".

Odpůrce Lisabonské smlouvy, Ir a šéf hnutí Libertas Declan Ganley s odpůrcem Lisabonské smlouvy, Čechem, prezidentem Václavem Klausem
Odpůrce Lisabonské smlouvy, Ir a šéf hnutí Libertas Declan Ganley s odpůrcem Lisabonské smlouvy, Čechem, prezidentem Václavem Klausem | Foto: libertas.eu

Světová média tento týden citovala jeho pařížský výrok, že nynější volby jsou jen "polovolbami". Prezident to ale nyní označil za dezinterpretaci svých slov.

"Smutná je jediná věc. V těch volbách většina politických stran hrála domácí politickou kartu, zatímco jsou to volby o něčem úplně jiném," okomentoval pak prezident ostrou předvolební kampaň.

Rozhodování, kterou ze 33 možných kandidátek zvolit, označil Klaus za těžké. "Svou volbu vám samozřejmě prozrazovat nebudu, protože volby jsou ještě tajné," řekl. Prozradil jen, že nevyužil možnosti preferenčních hlasů a že pro něj rozhodování bylo těžší než v minulosti.

Prezident v prosinci po létech opustil ODS. Jeho spolupracovníci v minulých dnech naznačili, že je mu blízká Libertas.cz. Mluvilo se také o Klausově blízkosti k nově vzniklé Straně svobodných občanů.

10:00 - Kolem tří set vězňů z necelých devíti set odsouzených, kteří si odpykávají trest v ostravské Věznici Heřmanice, projevilo zájem volit do Evropského parlamentu. Za odsouzenými přišli členové okrskové volební komise číslo 52 s urnami do věznice. "Volby ve věznici právě vrcholí," uvedl mluvčí věznice Vlastimil Nohejl.

9:20 - Na Slovensku začaly volby 13 poslanců do Evropského parlamentu oficiálně již v 7 hodin, informoval internetový portál Sme.sk. Ve dvou obcích (Štrba a Slivník) se začalo volit dokonce o hodinu dříve. Bez ohledu na dobu otevření volebních místností se v celé zemi volí do 22:00.

7:30 - Voliči v Chebu mají nejspíš příležitost upozornit na porušení volebního zákona. U volební místnosti, která je v chebské 5. Základní škole Matěje Kopeckého, se totiž v den voleb objevilo logo ČSSD, což by mohlo odporovat ustanovení zákona o volbách do Evropského parlamentu.

V paragrafu 59, odstavci 5 se píše, že v den voleb je zakázaná propagace politických stran v okolí volebních místností. Čtenář z Chebu upozornil Aktuálně.cz, že inkriminované letáky, na nichž se sociální demokraté spojují s akcí pořádanou ke dni dětí, se objevily nejspíš právě v první volební den.

"Jen tak mimochodem, objevilo se to i u nás na vchodových dveří do paneláku. Když jsme šli ráno do práce (cca v šest ráno), nebyl tam žádný leták. Když jsem šel ve tři hodiny z domu, tak už tam byl. Jedná se o stejný leták, který jsem vyfotil," uvedl čtenář, jehož identitu redakce zná a jehož dopis má k dispozici.

Celé znění volebního zákona ZDE

Leták na chebské volební kšole, který by mohl porušovat volební zákon.
Leták na chebské volební kšole, který by mohl porušovat volební zákon. | Foto: Aktuálně.cz
letáck na chebské škole, který by mohl porušovat voelbní zákon
letáck na chebské škole, který by mohl porušovat voelbní zákon | Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy