Vážení čtenáři,
děkujeme za pozornost, on-line přenos věnovaný brexitu končí.
Přejeme hezký den.
Manfred Weber, který vede nejsilnější europarlamentní frakci Evropská lidová strana řekl, že pokud politici ve svých snahách selžou, bylo by na místě vrátit otázku zpět do rukou britských voličů.
Konání nového referenda naopak vidí jako velmi nepravděpodobný vývoj nezávislý český europoslanec Pavel Telička. Uvedl, že úterní hlasování v Londýně otevírá možnost nalezení řešení na britské politické scéně, které může spočívat tom, že "začnou politické strany seriózně mezi sebou jednat". Odklad brexitu v řádu několika týdnů je podle něj pro takový proces dostatečný.
Podívejte se na souhrn toho, co o včerejším hlasování napsal britský tisk.
Exministr zahraničí Boris Johnson je naopak přesvědčen, že "za pět minut dvanáct" se podaří dohodu s EU uzavřít a Británie opustí evropský blok v plánovaném termínu, tedy za 16 dní.
"Je celkem možné, že parlament symbolicky řekne, že nechce brexit bez dohody… ale pak Spojené království na základě zákona stejně EU 29. března opustí (bez dohody), neboť tak to zákon určuje," uvedl bývalý šéf britské diplomacie.
Odchod z Evropské unie bez dohody by byl pro Británii katastrofou. Před dnešním hlasováním Dolní sněmovny to v rozhovoru se stanicí Sky News řekl bývalý britský premiér David Cameron.
Vláda by podle něj nyní měla usilovat o odklad termínu brexitu, který je naplánován na 29. března.
Navzdory druhé porážce při hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě předsedkyni vlády nadále podporuje. "Vždy jsem podporoval premiérku a její snahu mít s Evropou blízkou partnerskou dohodu," uvedl.
Riziko, že Británie odejde z Evropské unie bez dohody, nikdy nebylo vyšší. V Evropském parlamentu to dnes uvedl hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier.
Britské vládě vzkázal, že pokud je stále jejím cílem opustit unii spořádaným způsobem, pak je vyjednaná brexitová dohoda jediným nástrojem, který tento cíl naplní. "Chci, aby to všichni zcela pochopili," dodal.
Co si myslí britský tisk o možnosti druhého referenda?
Podle zpravodajského serveru Independent by bylo zapotřebí dlouhé doby k uspořádání referenda či k vyjednání nové dohody, která by byla následně předložena lidu ke schválení.
"Pokud by to znamenalo zůstat v EU dalších 21 měsíců, jak naznačují některé zdroje v Bruselu, byl by to dobře využitý čas a bylo by to mnohem lepší než ukvapený odchod," napsal server v komentáři.
The Times umístil na titulní stránku fotografii Mayové sedící v autě, kterým odjíždí z parlamentu, a krátký titulek: "Vezena do beznaděje".
Podle listu hlasování Británii uvrhlo do politické krize. "Kabinet se dnes brzo ráno schází a spekuluje se, že delegace toryů možná Mayovou požádá, aby tento týden rezignovala, což by znamenalo variantu nových voleb k řešení slepé uličky," dodává list.
Got the front page of @thetimes with #theresamay leaving Parliament after her deal is voted down. Thanks to @AFP and @TimesPictures pic.twitter.com/ETzgOWn8df
— Tolga Akmen (@TolgaAkmen) March 12, 2019
Probrexitový Daily Mail za viníky považuje poslance a Dolní sněmovnu označil za "dům bláznů".
"Slíbili, že zajistí brexit, pro nějž Británie hlasovala, a bylo to v jejich moci. Včera večer však pohrdaví poslanci místo toho zvolili alternativu, kterou náš zoufající si národ uvrhli do chaosu," napsal Daily Mail.
Podle britského listu Financial Times premiérka Mayová už nad brexitem nemá žádnou kontrolu a její autorita je v troskách.
"Vyhnout se chaosu musí být nyní prioritou - chaosu v parlamentu, kterého by mohly využít extrémní síly zleva i zprava, i chaosu v důsledku neřízeného brexitu," napsal list.
Český premiér Andrej Babiš se na Twitteru svěřil, že Therese Mayové doporučil, aby uspořádala druhé referendum o brexitu.
V sobotu jsem si volal s britskou premiérkou @theresa_may. Řešili jsme #brexit. Říkal jsem jí, že nejlepším řešením by bylo, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Proto jsem přesvědčen, že stojí za to vypsat nové referendum. Odmítla to, ale stále to podle mě není vyloučené.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 13, 2019
"A dost… Odchod. A sice hned. Ať už to stojí cokoli," napsal rakouský list Kurier. "Zní to sice radikálně, ale odložení brexitu by bylo jen pokračováním nekonečné politiky chaosu," dodal.
Jak úterní hlasování komentuje evropský tisk?
"Není to panika, není to hněv, není to ani frustrace. To, co je v Londýně cítit, je únava," napsal deník Corriere della Sera. Britská vláda podle něj neví, co má dělat.
Řada komentátorů označila úterní hlasování o brexitové dohodě za frašku, "ale fraška nutí lidí smát se a smích je to poslední, na co teď ve Spojeném království mají lidé chuť".
Podle německého deníku Spiegel britští poslanci flirtují s katastrofou a nikdo nyní neví, co se bude dít dál.
I když britský parlament odmítne brexit bez dohody a podpoří prodloužení doby na vyjednávání, žádný ze zásadních problémů to samo o sobě nevyřeší. Pro unii by podle Spiegelu teď bylo možná lepší nepovolit odsunutí termínu brexitu a vytvořit tak tlak na Londýn, aby konečně došel k definitivnímu rozhodnutí.
Očekává se, že britský parlament odmítne možnost vystoupení Británie z EU bez dohody a ve čtvrtek by mohl hlasovat pro posunutí termínu brexitu dosud plánovaného na 29. března.
Dnes večer bude Dolní sněmovna hlasovat o tom, jestli má Velká Británie 29. března EU opustit bez dohody. To by mělo podle odhadů fatální dopad na ekonomiku.
Britská vláda zveřejnila opatření pro případ tvrdého brexitu. Na hranicích s Irskem nebude dočasně provádět kontroly zboží a na jeden rok nebude uplatňovat cla na většinu zboží dováženého na ostrovy.
#BREAKING Britain says to scrap tariffs on 87% of imports in no-deal Brexit pic.twitter.com/Wpr11oUgqE
— AFP news agency (@AFP) March 13, 2019
Titulním stránkám britských listů dominuje úterní hlasování o brexitové dohodě s Bruselem, kterou Dolní sněmovna opakovaně odmítla. The Guardian úterní dění popsal tak, že Mayová "chraplavým a skomírajícím hlasem" žádala Dolní sněmovnu o přijetí dohody, avšak výsledek je pro ministerskou předsedkyni "ponižující a zdrcující novou ranou a katastrofickou porážkou".
Daily Mirror poukazuje na nejistotu, která nyní Británii čeká. "Mayová se po další masivní porážce vzdala a ponechala národ na měsíce v chaosu," soudí list.
Podle Financial Times masivní odmítnutí dohody znamená, že Mayová už nad brexitem nemá kontrolu a její autorita je v troskách.
Probrexitový Daily Mail za viníky považuje poslance a Dolní sněmovnu označil za "dům bláznů". "Slíbili, že zajistí brexit, pro nějž Británie hlasovala, a bylo to v jejich moci. Včera (v úterý) večer však pohrdaví poslanci místo toho zvolili alternativu, kterou náš zoufající si národ uvrhli do chaosu," napsal Daily Mail.
Středeční program v britské Dolní sněmovně. Na hlasování o brexitu bez dohody dojde ve 20 hodin středoevropského času.
Today's business in the House of Commons. pic.twitter.com/dcdqfMi1sO
— Kate Lyons (@MsKateLyons) March 13, 2019
Pierre Moscovici, eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii, uvedl, že britskými poslanci odmítnutá dohoda byla "poslední šancí" na brexit. Podle něj v následujících dnech nejsou v plánu jednání mezi Londýnem a Bruselem.
Úterní hlasování je čtvrtou nejhorší prohrou premiéra nebo premiérky v parlamentu v dějinách Velké Británie, vypočítává deník The Guardian.
Největší prohrou v historii moderního britského parlamentarismu bylo první odmítnutí brexitové dohody Theresy Mayové, které se odehrálo letos 15. ledna.
Nesledovali jste hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu? Přečtěte si naše shrnutí.
Britské deníky komentují zamítnutí brexitové dohody. "Sněmovna bláznů," stojí například na titulní straně bulvárního listu Daily Mail.
Verdikt stredecniho britskeho tisku. Mail: Snemovna blaznu. Times: Beznadej. Telegraph: Druha ponizujici porazka. FT: Mayova prichazi o kontrolu nad brexitem. @CT24zive pic.twitter.com/SvyJgRvlEb
— Bohumil Vostal (@BohumilVostal) March 12, 2019
STŘEDA 13. BŘEZNA
Zklamání nad výsledkem dnešního hlasování vyjádřil také irský ministr zahraničí Simon Coveney. Právě otázka budoucího režimu na hranici mezi Británií a jeho zemí byla hlavním sporným bodem již podruhé odmítnuté vládní brexitové dohody. "Musíme být trpěliví a klidní a umožnit, aby proces ve Westminsteru nabral svůj směr," uvedl s odkazem na sídlo britského parlamentu.
"Řešení patu může být nalezeno jen v Londýně," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. "Francie lituje (výsledku) dnešního hlasování," stojí rovněž v prohlášení. Francouzská reakce zároveň obsahuje upozornění, že Paříž by nemohla "v žádném případě akceptovat odložení (termínu brexitu) bez alternativní, věrohodné strategie ze strany Spojeného království".
"Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu," napsal v prohlášení pro média Preben Aaman, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska
Po několikanásobných dodatečných zárukách z evropské strany je podle něj těžké vidět, co víc by bylo možné z unijní strany udělat.
"Pokud existuje řešení stávajícího patu, může být nalezeno jen v Londýně," uvedl Aaman.
Co čekat v příštích dnech?
Další hlasování ve Westminsteru.
Ve středu musí britští poslanci rozhodnout, jestli chtějí odchod z EU bez dohody. Tuto variantu prosazuje část konzervativní strany Theresy Mayové. Její většina i prakticky celá opozice je ale proti. Podle všeobecného očekávání by tedy měla sněmovna "divoký" brexit odmítnout.
Pokud tak středeční hlasování skutečně dopadne, bude Dolní sněmovna už ve čtvrtek hlasovat o tom, jestli by vláda měla unii požádat o odklad brexitu. O tom by po případné britské žádosti musely země EU rozhodnout jednomyslně.
Britská premiérka Theresa Mayová kvůli nachlazení téměř nemohla mluvit. Jen s největšími obtížemi ze sebe nakonec doslova vysoukala: "Hluboce lituji rozhodnutí poslanců.". Reagovala tak na svou další těžkou porážku ohledně brexitu.
Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů "moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. "Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.
Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".
Politická editorka listu The Spectator Katy Ballsová věří, že možnost "no-deal" nemá v Dolní sněmovně většinu. Navíc zdůrazňuje, že druhá porážka Theresy Mayové nebyla zdaleka tak těžká jako ta minulá.
"Výsledek se dal předpokládat. Theresa Mayová by měla odstoupit a uvolnit místo někomu, kdo situaci bude schopen řešit. Ze strany EU je pak možné uvažovat o odkladu. Brexit bez dohody, ke kterému se jinak řítíme, by poškodil všechny," uvedl v reakci Pavel Poc (ČSSD).
"Chaos brexitu bohužel po dnešním druhém odmítnutí dohody o podmínkách odchodu v britském parlamentu pokračuje. Nedovolme nikdy něco podobného v naší zemi," napsal na twitter český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP09).
Pro dohodu hlasovalo dnes 235 konzervativců, ale jen tři labouristé. Proti 238 labouristů a 75 konzervativců. Proti dohodě hlasovali také všichni poslanci Skotské národní strany.
Sunday Times: Britská vláda se ještě dnes sejde na mimořádném krizovém zasedání
Mayová po odmítnutí brexitové dohody parlamentem předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.
V projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování poslanců, kteří její návrh brexitové dohody již podruhé odmítli, řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.
Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.
Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku. Krátce po hlasování britské sněmovny, která už podruhé odmítla text dohody dojednané v listopadu mezi britskou vládou a vyjednávacím týmem unie, to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.
"Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu," napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.
Zítra by měla Dolní sněmovna hlasovat o tvrdém brexitu bez dohody. Proti tomu jsou labouristé, ale i část konzevrativců včetně premiérky.
Premiérka Mayová připustila, že ve čtvrtek nechá sněmovnu hlasovat o odložení brexitu.
Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval k vypsání předčasných parlamentních voleb. Zároveň odmítl takzvaný tvrdý brexit bez dohody s Evropskou unií.
Pro hlasovalo 242 poslanců, proti 391
Parlament odmít dohodu většinou 149 hlasů
Většina poslanců Dolní sněmovny hlasovala proti brexitové dohodě s Evropskou unii. Theresa Mayová tak stejně jako v lednu neuspěla. Nyní je reálná možnost, že se premiérka pokusí odložit brexit z 29.března na květen a vyjednat novou dohodu.
Poslanci se chystají hlasovat, výsledek se očekává za patnáct minut.
Podle agentury Reuters získá Mayová pro brexitovou dohodu s EU více hlasů než v lednu, ale stejně to nebude stačit na schválení.
Na debatu v britském parlamentu na Twitteru zareagoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Podle něj je nebezpečná iluze toho, že pro Spojené království může být odluka bez brexitové dohody výhodná. Barnier ale varoval, že na přechodné období, které má odluku usnadnit, bez brexitové dohody není právní nárok. "Žádná brexitová dohoda, žádné přechodné období," napsal.
Názor Beth Rigbyové, novinářky televize Sky News.
May heading for defeat. Then what? A delay to Brexit, a third Meaningful Vote? A cross-party customs union? > Cabinet source tells me if the vote doesn’t pass tonight I suspect tonight the next stages will not necessarily be in our control.
— Beth Rigby (@BethRigby) March 12, 2019
Podívejte se na video: Brexit by dnes nevyhrál, Mayová plní vůli zemřelých penzistů
Podle projekce televize Sky News dohoda při hlasování neprojde.
Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson se vyslovil proti dohodě vyjednané Mayovou. Řekl, že Británie by měla opustit Evropskou unii i bez dohody, odklad brexitu podle něj nic nevyřeší.
Novinářka Pippa Crerarová z listu Daily Mirror na Twitteru píše, že mluvila s několika labouristickými poslanci, kteří by rádi podpořili dohodu Theresy Mayové, ale nechtějí "nasadit vlastní krky" za něco, co stejně nejspíš neprojde.
After telling me last week he’d back it! Have spoken to several Labour MPs today with Leave seats (unlike Fitzpatrick’s) who have been looking for reason to support deal, but aren’t prepared to expend the political capital if no chance of it passing. https://t.co/iNyBoh33jl
— Pippa Crerar (@PippaCrerar) March 12, 2019
Konzervativní politik Johnny Mercer hlasoval v lednu proti dohodě. Dnes ale Theresu Mayovou podpoří.
I’ve spoken at 150+ Conservative associations, banged on hundreds of doors in Plymouth and even spoken to the protestors outside Parliament. My view on tonight’s vote 👇 pic.twitter.com/rLbbrcuWPD
— Johnny Mercer MP (@JohnnyMercerUK) March 12, 2019
"Naši domácí odpůrci a zastánci EU si interpretují odchod Británie z Evropské unie dle svého předchozího hodnocení EU. Vliv brexitu na jejich postoj k EU je velmi malý," uvedl analytik STEM Nikola Hořejš.
Dění kolem odchodu Británie a kolem EU obecně navíc podle něj sledují Češi mnohem povrchněji, že by se mohlo z médií zdát.
Třetina Čechů míní, že brexit bude pro Británii dobrá věc. Opačný názor má 23 procent lidí. Necelá pětina veřejnosti se pak domnívá, že brexit bude mít na Británii neutrální vliv, více než čtvrtina lidí na otázku neodpovědělo. Případný odchod Česka z Evropské unie by negativně vnímalo 40 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.
Před parlamentem se demonstruje za brexit i proti němu.
Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn je proti brexitové dohodě. Tvrdí, že britská premiérka Theresa Mayová nedosáhla jediné změny v tomto dokumentu, který již v lednu poslanci odmítli. "Parlament by měl odvést svou práci a říci ne premiérce," prohlásil Corbyn. Navzdory doplňkům k dohodě, které Mayová v pondělí dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, Corbyn poznamenal, že text dohody se nijak od lednového hlasování nezměnil. "Nebyla dosažena jediná změna v brexitové dohodě, ani jedno slovo se nezměnilo," dodal.
Vše, co potřebujete vědět o brexitu, na jednom místě:
Týdeník Economist na svém webu předpovídá, že Mayová při hlasování o dohodě utrpí další porážku, protože euroskeptiky v Konzervativní straně výsledky jejího pondělního jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem neuspokojily.
"Nadešel čas podpořit dohodu," uvedla premiérka.
Theresa Mayová poslancům řekla, že parlament si nyní musí vybrat mezi její dohodou nebo brexitem bez dohody či žádným brexitem. S odkazem na pondělní jednání s Evropskou komisí (EK) dodala, že se jí podařilo zajistit "vylepšení" textu, který členové Dolní sněmovny už jednou odmítli kvůli sporné irské pojistce. "Špatná dohoda by byla ještě horší než žádná dohoda, ale tahle je dobrá," dodala premiérka.
Premiérka ve svém projevu potvrdila, že je rozhodně proti novému referendu o brexitu.
Proklikejte si grafiku Aktuálně.cz: Toto jsou scénaře, jak může dopadnout brexit
Mayová: Gibraltar zůstane britským územím.
Demokratická unionistická strana, která je koaličním partnerem konzervativců, oznámila, že její poslanci budou hlasovat proti dohodě, vyjednané Mayovou. Naděje premiérky na schválení této dohody se tak zmenšují.
Premiérka Theresa Mayová řekla při debatě v parlamentu, že Evropská unie projevila ochotu ke kompromisu v dohodě o brexitu.
Z odchodu automobilek mají Britové obavy. Továrna Nissanu v Sunderlandu je největší v zemi a jedna z největších v Evropě…
Špatná zpráva pro sever Anglie v předvečer brexitu. Nissan přesune ze Sunderlandu jinam výrobu vozu Infiniti. Už dříve Nissan oznámil, že nebude v Británii vyrábět model X-Trail. https://t.co/GQbxzmdUa7
— Martin Novák (@novakmartin) March 12, 2019
Přečtěte si reportáž z druhého největšího britského města:
Rozprava v Dolní sněmovně už začala, hlasování o dohodě se očekává kolem osmé hodiny večer středoevropského času. Konzervativní poslanec Charles Walker vyzval premiérku, aby vypsala nové volby, pokud dohodu sněmovna opět odmítne.
Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu, při uplatnění takzvané irské pojistky trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová.
Uvedl to ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný. Mnoho zákonodárců uvedlo, že se při hlasování budou řídit právě Coxovým názorem nebo posudkem jiných právníků. Labouristická opozice i někteří konzervativní politici to ale už dříve zpochybnili s tím, že na pojistce se nic nezměnilo.
Pokud Velká Británie 29. března skutečně opustí Evropskou unii, dotkne se to jejího finančního sektoru asi méně, než se původně očekávalo. I po brexitu bude totiž londýnská City, která je ekonomickým centrem Londýna a kde sídlí řada bank a dalších finančních institucí, dvakrát větší než její evropská konkurence. Podle únorového zjištění agentury Reuters bylo přesunuto z Londýna zatím jen asi 2000 pracovních míst. To je asi třetina toho, co se odhadovalo ještě v září.
Někteří konzervativní poslanci uvedli, že by dnešní hlasování mělo být odloženo, aby si mohli doplňky dohody prostudovat.
Dáváme vám poslední šanci, vzkázal Juncker Velké Británii po jednání s Mayovou.
Britská premiérka se v pondělí setkala ve Štrasburku s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jejím cílem bylo získat záruky, že otevřená hranice mezi Irskem a Severním Irskem nebude znamenat pro Británii de facto setrvání v Evropské unii.
Mayová tvrdí, že doplněk, který vyjednala, nepřipoutá Londýn zpět k unii a pojistka bude platit pouze dočasně. Zda to přesvědčí všechny poslance její Konzervativní strany, není jisté. Opoziční labouristé se podle svého předsedy Jeremyho Corbyna chystají znovu hlasovat proti dohodě.
Hezké odpoledne, vítáme Vás u on-line přenosu z jednání britské Dolní sněmovny o brexitové dohodě s Evropskou unií.