Zapomeňte na druhé referendum o brexitu. Nepředstavitelné, říká britský analytik

Martin Novák Martin Novák
11. 3. 2019 19:00
Sedmnáct dní zbývá do 29. března. Do plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie.
Podporovatelé brexitu demonstrují před sídlem britské premiérky.
Podporovatelé brexitu demonstrují před sídlem britské premiérky. | Foto: Reuters

A stejný počet dní ještě zbývá premiérce Therese Mayové, aby prosadila v Dolní sněmovně dohodu s Bruselem tak, aby brexit nebyl chaotický a s negativními dopady na britskou ekonomiku i na všechny členské země EU.

Britský parlament má o brexitové dohodě hlasovat v úterý. Ve své vlastní Konzervativní straně ale Mayová nerozptýlila obavy z takzvané irské pojistky. Ta má po odchodu z EU zajistit otevřenou hranici mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Někteří poslanci tvrdí, že pojistka v současné podobě bude znamenat víceméně setrvání v unii. Ve hře je tak stále odsunutí brexitu. Tedy že se 29. března neuskuteční a Velká Británie zůstane i s úderem půlnoci tohoto dne členem EU.

Mayová ještě v pondělí odletí do Štrasburku, aby zde jednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. S odvoláním na irského vicepremiéra a ministra zahraničí Simona Coveneyho o tom informovala televize SkyNews. 

"Je těžké cokoliv předvídat, protože situace v Dolní sněmovně se neustále mění. Někteří poslanci rebelují proti svým stranám. Osobně se domnívám, že brexit bude odložen, ale nikoliv zrušen. K tomu, abychom neodešli, by bylo třeba vypsat druhé referendum, což by bylo velmi těžké," řekl deníku Aktuálně.cz politolog Alex Convery z univerzity v Edinburghu. "Myslím, že Konzervativní strana to neudělá, v jejích řadách převažují euroskeptici a ti, co chtějí brexit. Musela by se změnit vláda a vládnout jiný premiér," dodal.

Alex Convery.
Alex Convery. | Foto: Martin Novák

Convery se zároveň nedomnívá se, že by tři roky po prvním referendu Britové hlasovali zásadně jinak. "Důvodů, proč vyhrál brexit, bylo více. Různí lidé hlasovali z různých důvodů. Pro některé to byla obava z imigrace a ze změn ve složení populace. Ale silným motivem byla také ekonomická nejistota u lidí s dělnickými profesemi," soudí britský politolog.

Propočty hlasů pro druhé referendum

Agentura Reuters zveřejnila svoji analýzu rozložení hlasů v Dolní sněmovně. Na základě výroků jednotlivých poslanců došla k závěru, že návrh vypsat druhé referendum o brexitu by nezískal většinu.

Podle Reuters by referendum bylo ochotno podpořit jen 219 poslanců, potřeba je ale 318 hlasů.

Lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn na konci února prohlásil, že je ochoten za určitých podmínek opakování referenda podpořit. Strana je ale v názorech rozdělená a sám Corbyn se v prvním referendu neangažoval pro setrvání v EU.

Politolog Convery řekl Aktuálně.cz, že není přesvědčen ani o vypsání opakovaného referenda o nezávislosti Skotska. Někteří Skotové po něm volají, protože chtějí zůstat v EU. Ve Skotsku na rozdíl od Anglie většina obyvatel hlasovala proti brexitu.

"Britská vláda by takové referendum musela povolit. Zatím to z průzkumů nevypadá, že by brexit vyvolal větší podporu pro nezávislost. Záležet bude na tom, jak se brexit projeví. Zda budou třeba hodně špatné ekonomické dopady," vysvětlil.

Evropská komise v pondělí oznámila, že je dohodu o brexitu připravená ratifikovat před 29. březnem, ale rozhodnutí o jejím osudu je nyní pouze na britské Dolní sněmovně.

Podívejte se na názory Čechů, kteří žijí v Glasgowě, na brexit:

Lidé ve Velké Británii stále neví, co pro ně bude rozchod s Evropskou unií znamenat. O nejistotě hovořili dva Češi, kteří žijí ve skotském Glasgow. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 20 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy