Zapomeňte na druhé referendum o brexitu. Nepředstavitelné, říká britský analytik

Martin Novák Martin Novák
11. 3. 2019 19:00
Sedmnáct dní zbývá do 29. března. Do plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie.
Podporovatelé brexitu demonstrují před sídlem britské premiérky.
Podporovatelé brexitu demonstrují před sídlem britské premiérky. | Foto: Reuters

A stejný počet dní ještě zbývá premiérce Therese Mayové, aby prosadila v Dolní sněmovně dohodu s Bruselem tak, aby brexit nebyl chaotický a s negativními dopady na britskou ekonomiku i na všechny členské země EU.

Britský parlament má o brexitové dohodě hlasovat v úterý. Ve své vlastní Konzervativní straně ale Mayová nerozptýlila obavy z takzvané irské pojistky. Ta má po odchodu z EU zajistit otevřenou hranici mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Někteří poslanci tvrdí, že pojistka v současné podobě bude znamenat víceméně setrvání v unii. Ve hře je tak stále odsunutí brexitu. Tedy že se 29. března neuskuteční a Velká Británie zůstane i s úderem půlnoci tohoto dne členem EU.

Mayová ještě v pondělí odletí do Štrasburku, aby zde jednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. S odvoláním na irského vicepremiéra a ministra zahraničí Simona Coveneyho o tom informovala televize SkyNews. 

"Je těžké cokoliv předvídat, protože situace v Dolní sněmovně se neustále mění. Někteří poslanci rebelují proti svým stranám. Osobně se domnívám, že brexit bude odložen, ale nikoliv zrušen. K tomu, abychom neodešli, by bylo třeba vypsat druhé referendum, což by bylo velmi těžké," řekl deníku Aktuálně.cz politolog Alex Convery z univerzity v Edinburghu. "Myslím, že Konzervativní strana to neudělá, v jejích řadách převažují euroskeptici a ti, co chtějí brexit. Musela by se změnit vláda a vládnout jiný premiér," dodal.

Alex Convery.
Alex Convery. | Foto: Martin Novák

Convery se zároveň nedomnívá se, že by tři roky po prvním referendu Britové hlasovali zásadně jinak. "Důvodů, proč vyhrál brexit, bylo více. Různí lidé hlasovali z různých důvodů. Pro některé to byla obava z imigrace a ze změn ve složení populace. Ale silným motivem byla také ekonomická nejistota u lidí s dělnickými profesemi," soudí britský politolog.

Propočty hlasů pro druhé referendum

Agentura Reuters zveřejnila svoji analýzu rozložení hlasů v Dolní sněmovně. Na základě výroků jednotlivých poslanců došla k závěru, že návrh vypsat druhé referendum o brexitu by nezískal většinu.

Podle Reuters by referendum bylo ochotno podpořit jen 219 poslanců, potřeba je ale 318 hlasů.

Lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn na konci února prohlásil, že je ochoten za určitých podmínek opakování referenda podpořit. Strana je ale v názorech rozdělená a sám Corbyn se v prvním referendu neangažoval pro setrvání v EU.

Politolog Convery řekl Aktuálně.cz, že není přesvědčen ani o vypsání opakovaného referenda o nezávislosti Skotska. Někteří Skotové po něm volají, protože chtějí zůstat v EU. Ve Skotsku na rozdíl od Anglie většina obyvatel hlasovala proti brexitu.

"Britská vláda by takové referendum musela povolit. Zatím to z průzkumů nevypadá, že by brexit vyvolal větší podporu pro nezávislost. Záležet bude na tom, jak se brexit projeví. Zda budou třeba hodně špatné ekonomické dopady," vysvětlil.

Evropská komise v pondělí oznámila, že je dohodu o brexitu připravená ratifikovat před 29. březnem, ale rozhodnutí o jejím osudu je nyní pouze na britské Dolní sněmovně.

Podívejte se na názory Čechů, kteří žijí v Glasgowě, na brexit:

Lidé ve Velké Británii stále neví, co pro ně bude rozchod s Evropskou unií znamenat. O nejistotě hovořili dva Češi, kteří žijí ve skotském Glasgow. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

teď

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy