Nouzový výbor pro pomoc při katastrofách
- 22. ledna zahájil sbírku na pomoc Gaze
- Členové Výboru: Action Aid, British Red Cross, Cafod, Care International, Christian Aid, Concern Worldwide, Help the Aged, Islamic Relief, Merlin, Oxfam, Save the Children, Tearfund, World Vision
Více informací na webových stránkách DEC.
Londýn - Britská veřejnoprávní stanice BBC nadále odmítá ustoupit tlaku, aby změnila své rozhodnutí nevysílat spot s žádostí o humanitární příspěvek pro Gazu.
Nouzový výbor pro pomoc při katastrofách (Distasters Emergency Committee - DEC), jenž zastřešuje řadu velkých britských humanitárních organizací, zahájil 22. ledna sbírku na pomoc obětem válečného konfliktu v pásmu Gaza a její rekonstrukci.
DEC následně požádal několik televizních stanic o odvysílání krátkého apelu, který má pomoci vybrat nezbytné finanční prostředky na pomoc postižené oblasti.
Generální ředitel BBC Mark Thomson prohlásil, že odvysíláním tohoto spotu by BBC riskovala důvěru veřejnosti v nestranné zpravodajské pokrývání blízkovýchodního konfliktu.
Jiné britské stanice, například ITV, Channel 4 a Channel Five s odvysíláním příspěvku souhlasily. Televizní stanice Sky News se ale rovněž rozhodla příspěvek neodvysílat.
V minulosti se Nouzovému výboru díky podobným šotům odvysílaným v televizích i rozhlasových stanicích podařilo vybrat na pomoc obětem válečných konfliktů a přírodních katastrof milióny liber. Příspěvek na pomoc Gaze má být poprvé odvysílán dnes večer.
Kritické hlasy
Podrobnosti rozhodnutí BBC přiblížil Mark Thompson ve svém blogu: "V příspěvku bychom nevyhnutelně odvysílali záběry obětí, které by byly stejné nebo podobné těm, jež vysíláme v rámci reportáží, s tím rozdílem, že bychom u nich žádali o finanční pomoc obětem. A to by pro BBC představovalo nebezpečí toho, že zaujímá politické stanovisko."
Arcibiskup z Yorku Dr. John Sentamu, který je druhým nejvýše postaveným duchovním v anglikánské církvi, se však nechal slyšet, že „tento spor nemá nic společného s nestranností, ale spíše s humanitou".
„Zde se nejedná o žádost Hamásu o dodávky zbraní, ale o žádost nouzového výboru o humanitární pomoc. Tím, že ji BBC odmítá, už své stanovisko zaujímá a svou nestrannost tak zavrhuje."
Za své rozhodnutí humanitární příspěvek DEC neodvysílat sklidila BBC velkou kritiku nejen od humanitárních organizací a církevních představitelů, ale i od britských politiků.
Ministr pro mezinárodní rozvoj Douglas Alexander se domnívá, že britský divák dokáže „rozpoznat humanitární pomoc od neobjektivního postoje".
„Vzhledem k ohromnému utrpení obyvatel Gazy mám opravdu problém brát toto (argument o nestrannosti) jako věrohodný argument," dodal Douglas Alexander.
Ve stejném duchu se nechal slyšet i šéf britských liberálních demokratů Nick Clegg. Ten v pořadu BBC prohlásil, že je to „urážka" britské veřejnosti.
„To, že BBC nechce dovolit britské veřejnosti projevovat soucit s trpícími… jenom kvůli tomu, že Blízký východ představuje kontroverzní téma, je ukázka toho, jak jsou hodnoty BBC převráceny naruby."
Předsedu dozorčího orgánu BBC Trust Michaela Lyonse kritické hlasy politiků však znepokojují, jelikož podle něj představují náznak nepřípustného ovlivňování poskytovatele veřejnoprávního vysílání.
„Způsob a tón některých politických komentářů hraničí s nepřiměřeným zásahem do editoriální nezávislosti BBC," prohlásil Lyons.
OSN: Podporu potřebujeme
Mark Thompson v pondělí ráno znovu zdůraznil, že si BBC za svým rozhodnutím humanitární apel neodvysílat stojí.
„Veřejnost chce, abychom v otázce nestrannosti byli přísní, a je mým posláním tuto nestrannost chránit," řekl Thompson, který zároveň popřel, že by podléhal tlaku pro-izraelských lobbyistů (BBC byla v minulosti opakovaně kritizována za to, že údajně straní Palestincům). Slíbil, že situaci v Gaze budou z humanitárního hlediska v kontextu této „komplikované a navýsost sporné záležitosti" nadále sledovat.
O potřebě „obrovské pomoci Gaze" mluvil i mluvčí Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Christopher Gunness, mimochodem bývalý dlouholetý redaktor BBC. Ten řekl stanici BBC Radio 4, že situaci v Gaze lze označit za „politickou krizi s vážnými humanitárními důsledky."
Odhadované náklady na rekonstrukci Gazy se údajně pohybují kolem 345 miliónů amerických dolarů, přičemž podle Gunnesse Úřad v současnosti disponuje pouze 115 milióny amerických dolarů.
„Nemáme dostatek financí a myslím, že uvedená čísla jasně demonstrují potřebu podpory," řekl Gunness stanici BBC.
"Styďte se!"
Výkonný ředitel Nouzového výboru Andrew Hint vyzval BBC, aby své rozhodnutí znovu zvážila s tím, že nedostatek financí může ohrozit zajištění humanitární pomoci Gaze.
V sobotu 24. ledna se v centru Londýna před budovou BBC shromáždilo na dva tisíce lidí, kteří skandovali „Styďte se!" a následně největší britské mediální korporaci předali petici.