Takzvaná indická mutace je ve skutečnosti označení pro tři různé varianty koronaviru. Jedna z nich se teď šíří v Anglii. Množí se ale důkazy, že očkování látkou AstraZeneca, která je v Británii nejpoužívanější, dokáže nákaze právě touto formou velmi dobře zabránit. Výzkum vědců v Indii odhalil 97procentní spolehlivost, data přímo z Británie by měla v nejbližších dnech vysokou účinnost potvrdit, avizuje server Politico.
Vakcína také zvládne prakticky vyloučit vážný průběh nemoci s nutností hospitalizace. Účinné jsou i látky od Pfizeru a Moderny.
Indická mutace je zatím v Británii rozšířená s výjimkou ohnisek v severní Anglii relativně málo. Vědci už ale vědí, že je výrazně nakažlivější než předchozí verze viru, a ministr Hancock proto předpokládá, že v celé zemi brzy převládne. Premiér Boris Johnson v té souvislosti vyzval občany, včetně mladších, aby s očkováním neváhali.
Británie zatím oběma dávkami vakcíny naočkovala už 30 procent obyvatel a patří spolu s Maltou, Monakem a Maďarskem mezi nejproočkovanější země Evropy. I díky tomu se v pondělí v zemi mohly otevřít vnitřní prostory restaurací, hotely, kina nebo fitness centra. Zrušení pravidel omezujících mezilidský kontakt znamená, že někteří příbuzní a přátelé se budou smět poprvé od začátku pandemie znovu obejmout, popisují panující euforii britská média.
Jenže severoanglický Bolton a některá další města v očkování zaostávají. Už loni na podzim se tam mezi lidmi rozšířily konspirační teorie, podle kterých covid-19 vlastně neexistuje. Jejich zastánci teď patří k těm, kdo očkování i dodržování hygienických pravidel odmítají, což podle informací serveru Politico vede britskou vládu k obavám, že tato menšina lidí by mohla zhatit pozitivní vývoj epidemie v zemi. "Pokud i jen malý počet lidí vakcínu odmítne, pak varianta viru s velkou nakažlivostí může snadno zapříčinit velký počet úmrtí," cituje Politico zdroj z britské vlády.
Za poslední týden se počet nakažených indickou mutací v Británii víc než zdvojnásobil na 1300, čtyři lidé zatím podle informací úřadů zemřeli. Nebyl mezi nimi ani jeden naočkovaný člověk, upřesnil ministr zdravotnictví Hancock. Premiér Boris Johnson v pátek varoval před možností "vážného narušení" poslední fáze rušení omezení v druhé polovině června, pokud se situace vymkne kontrole. Tehdy by se měly otevřít i kluby a znovu se začít konat masové sportovní a kulturní akce. Podmínkou zůstane nošení roušek na vybraných veřejných místech a zachování odstupu mezi lidmi.
Britové mohou už od pondělí také volněji cestovat do zahraničí, což během jediného dne využily desítky tisíc z nich. A to navzdory tomu, že na seznamu "povolených" výletních cílů Londýna je zatím jen dvanáct zemí, z toho tři evropské: Island, Gibraltar a Portugalsko. Po návratu ze všech ostatních zůstává povinná desetidenní karanténa.
Některé jiné státy nicméně už nyní reagují s opatrností. Například úřady v Německu od neděle vrátily kvůli obavám spojeným s indickou mutací Spojené království mezi rizikové destinace. Je to ale spíš symbolický krok, fakticky se pro cestující v tuto chvíli nic nemění.