Seychely naočkovaly většinu lidí, covid se ale vrátil. Kritici viní čínskou vakcínu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
12. 5. 2021 12:01
Seychely naočkovaly největší část svých obyvatel na světě - alespoň jednu dávku vakcíny dostalo přes 70 procent lidí, úplně je naočkovaných 60 procent. Přesto toto souostroví znovu zavádí lockdown a zavírá školy i sportovní centra. Mezi nově nakaženými je i řada naočkovaných lidí, což vzbuzuje pochybnosti o účinnosti použité čínské vakcíny.
Čínská vakcína Sinopharm
Čínská vakcína Sinopharm | Foto: Raneen Sawafta

Případy v posledních dnech zaplavily jediné centrum péče o pacienty na Seychelách. Celkem 115 ostrovů v Indickém oceánu bojuje podle tamního ministerstva zdravotnictví s největší vlnou pandemie.

Denní přírůstky přesahují 300 nakažených a celkový počet infikovaných překročil osm tisíc. Ještě před týdnem přitom v zemi bylo okolo 1000 nakažených lidí. I když to jsou na první pohled nízká čísla, v zemi se sto tisíci obyvatel je to v přepočtu větší nárůst nemocných, než jaký momentálně zažívá Indie, píše americký deník Wall Street Journal.

Situace je o to překvapivější, že země očkovala vůbec nejrychleji na světě. Asi 38 tisíc lidí dostalo čínskou vakcínu Sinopharm a menší část populace preparát od britské firmy AstraZeneca vyrobený v Indii. Podle seychelského ministerstva zdravotnictví ale tvoří více než třetinu nových případů plně naočkovaní lidé. Úřady nicméně nesdělily, která vakcína u nich převládala.

Podle Katherine O'Brienové, ředitelky oddělení zaměřeného na vakcíny Světové zdravotnické organizace (WHO), má většina nově nakažených mírnější průběh nemoci. "Vakcína Sinopharm vyžaduje dvě dávky. A část nových případů se nakazila po první dávce očkování nebo velmi krátce po druhé dávce," dodala.

Nejasná účinnost

Objevují se ale i jiná svědectví. Například Christina Etoileová popsala listu Wall Street Journal, že její 42letá sestra Eva, která pracuje jako zdravotní sestra, dostala druhou dávku Sinopharmu na začátku března. Přesto o tři týdny později začala kašlat, měla vysoké horečky a sucho v krku. "Pozitivně ji otestovali na koronavirus a museli se o ni postarat ve stejné nemocnici, kde pracuje," řekla Etoileová. "Nemyslím, že ji vakcína moc ochránila."

Vývoj na ostrovech teď sleduje celý svět. Především proto, že WHO minulý pátek doporučila čínskou vakcínu k nouzovému použití. Rozhodnutí má pomoci při velkém nedostatku vakcín v rozvojových zemích, kde je naočkována jen velmi malá část populace.

Pomůže ale také Pekingu posílit jeho roli v takzvané vakcínové diplomacii, skrz kterou se země snaží posílit svůj globální vliv. Současný vývoj na Seychelách nicméně účinnost čínské vakcíny silně zpochybňuje.

Nepomáhá tomu ani fakt, že Spojené arabské emiráty, kde se vyočkovaly už desítky tisíc dávek čínské látky, požádaly některé občany, aby si kvůli slabé imunitní reakci nechali píchnout ještě třetí dávku. Podle oficiálních dat ji ale potřeboval jen malý počet lidí.

Otevřít se turistům

Podle seychelské opozice zajistil dodávky čínské vakcíny prezident Wavel Ramkalawan během své prosincové návštěvy Emirátů, aniž by se předtím poradil s odborníky. "Prezident to nekonzultoval se zdravotními experty a tato vakcína nebyla schválena žádným uznávaným mezinárodním úřadem," řekl například Patrick Herminie, který vede stranu Jednotné Seychely.

Ministr zahraničních věcí a turismu Sylvestre Radegonde ale zdůraznil, že většina nově nakažených má velmi mírný průběh nemoci. V sobotu bylo v nemocnici jen 40 lidí a z toho pouze dva na jednotkách intenzivní péče. "Toto dokazuje, že vakcína vliv měla," prohlásil.

Na Seychelách se také vyskytuje celá řada variant nemoci, včetně jihoafrické mutace, která je nakažlivější. Právě kvůli ní přestala vláda v Jihoafrické republice očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca, protože se zdála být proti mutaci méně účinná.

"Vakcína AstraZeneca je dobře tolerována a je vysoce účinná při prevenci symptomatického covidu-19. Víme, že naše vakcína zachránila tisíce životů," reagovala na to mluvčí farmaceutické společnosti. Nedávné klinické testy ve Spojených státech potvrdily 79procentní účinnost vakcíny AstraZeneca proti symptomatickému průběhu nemoci.

Podle některých epidemiologů Seychely své očkování příliš uspěchaly. Tím, že se spoléhaly pouze na preparáty, které dostaly darem, používaly méně efektivní vakcíny. Ostrovy se totiž snažily co nejrychleji otevřít turistům.

Video: Záběry z nejkrásnější pláže na světě

Záběry z nejkrásnější pláže na světě. | Video: Seychelles Promo Video
 

Právě se děje

před 2 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy