Německou Chotěbuzí cloumá násilí mezi uprchlíky a místními. Došlo i na nože a slzný plyn

Martin Novák Martin Novák
31. 1. 2018 11:02
Braniborské město blízko hranice s Polskem pozastavilo přijímání migrantů a v ulicích přibylo policistů. Může za to rostoucí nevraživost mezi běženci a místními obyvateli.
Němečtí policisté (ilustrační foto).
Němečtí policisté (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Chotěbuz - Soužití místních obyvatel a uprchlíků v německém městě Chotěbuz komplikuje od Nového roku násilí.

Série útoků, na kterých se podíleli někteří migranti ze Sýrie a krajně pravicoví extremisté, přiměla vedení města přerušit přijímání nových běženců. Zároveň se v ulicích v braniborské Chotěbuzi, která leží nedaleko hranice s Polskem, zvýšil počet policistů a bezpečnostních kamer.

Ještě před koncem loňského roku bodl sedmnáctiletý Syřan nožem místního mladíka. Skupina skinheadů pak 1. ledna napadla ubytovnu Afghánců.

Následovaly další útoky a rvačky. Některé opět za použití nožů nebo slzného plynu. Jedna žena po zatčení dokonce napadla i policisty.

Běženci si stěžují, že místní na ně často pokřikují "Cizinci ven".

Minulý týden se konala demonstrace organizace nazvané Zukunft Heimat (Budoucnost vlasti), které se zúčastnili i politici krajně pravicové a protiimigrantské Alternativy pro Německo. Ta zde zaznamenala loni v září v parlamentních volbách úspěch, dostala 24 procent hlasů.

Příliš rychlá změna

Ve stotisícové Chotěbuzi tvoří nyní zhruba osm procent obyvatel uprchlíci a migranti, kteří přišli v posledních dvou až třech letech. Město je známé taky tím, že zde žije národnostní menšina Lužických Srbů.

Pohled na centrum Chotěbuzi.
Pohled na centrum Chotěbuzi. | Foto: Reuters

"Přišlo příliš mnoho lidí v krátkém čase, změna byla příliš rychlá. Mohlo se udělat víc pro informování lidí - ve srovnání s velkými městy na západě Německa tady chybí zkušenosti s integrací cizinců," řekl rozhlasové stanici Deutsche Welle mluvčí chotěbuzského magistrátu Jens Glossmann.

Sami běženci se brání. "Potřebujeme dostat šanci, nejsme všichni zlí lidé. Jsou tu někteří uprchlíci, kteří dělají problémy. Ale někteří místní nás záměrně provokují. Chtějí, abychom odešli," řekl deníku Bild osmnáctiletý Mustafa Usmán.

Jeho otec si prý našel práci v Bavorsku a celá rodina se tam přestěhuje.

Několik potyček se odehrálo před nákupním střediskem Blechen Carre v centru města. "Můj syn viděl rvačku, která skončila zraněním jednoho chlapce. Už se tady necítím bezpečně, hlavně v noci," tvrdí dvaatřicetiletá Stefanie.

Sedmadvacetiletá Syřanka Anaam Rashiová pracuje v Chotěbuzi jako kadeřnice. "Jsou tady mladíci, kteří dělají problémy. Ale snažím se lidem na ulicích i na Facebooku vysvětlovat, že tohle nemá s naší kulturou nic společného," říká.

Nákupní centrum Blechen Carre v Chotěbuzi.
Nákupní centrum Blechen Carre v Chotěbuzi. | Foto: Reuters

Třicetiletý Sálih pak uvádí, že podle něj chybí větší kontakt mezi původními obyvateli a uprchlíky.

Jiný region

Německý deník General Anzeiger píše, že problémy v Chotěbuzi jsou specifické také vzhledem k sociální situaci tohoto regionu. Je zde například vyšší nezaměstnanost, než je celoněmecký průměr, který činí 5,6 procenta.

Přitom se má brzy zavřít nedaleká tepelná elektrárna na hnědé uhlí, která přímo či nepřímo zaměstnává osm tisíc lidí.

Podívejte se na rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským: Pokud člověk nemá někde zázemí, nedokáže se integrovat

Pokud nemá člověk v dané zemi nějaké základní zázemí, nedokáže se integrovat, říká europoslanec Tomáš Zdechovský, KDU-ČSL
 

Právě se děje

Další zprávy