Zasažena byla bývalá manželka Litviněnkova společníka Dmitrije Kovtuna, její současný partner a jejich dvě malé děti. Kovtun se přitom sešel v Londýně s Litviněnkem v den, kdy mu začalo být zle.
Podle vyšetřovatele německé policie Thomase Menzela zatím není jasné, jak se jim látka do těla dostala.
Zpráva přichází jen den poté, co německé úřady oznámily, že radioaktivní stopy objevené hamburskou policií v místech, kde se pohyboval Dmitrij Kovtun, byly způsobeny poloniem-210.
Vyšetřovatelé mají zjištěno, že Kovtun přicestoval do Hamburku 28. října a než pokračoval do Londýna, přespal v bytě své bývalé manželky. Policie zatím nemá jasno v tom, zda figuruje v případu jako další oběť, anebo jako pachatel.
Kovtun je v součanosti ošetřován kvůli ozáření v jedné z moskevských nemocnic.
Polonium v bytech Kovtunových příbuzných
Podle německých vyšetřovatelů byly stopy záření alfa zaznamenány v hamburském bytě bývalé Kovtunovy ženy a v Haselau, kde má dům bývalá Kovtunova tchyně.
Krátké prohlášení, které k případu vydal německý Federální úřad pro ochranu před zářením, konstatuje, že na obou místech byly "zjištěny malé stopy radioaktivních substancí a je velmi vysoká pravděpodobnost, že jde o polonium".
V rámci vyšetřování Litviněnkovy smrti, které vede britská policie, již byly stopy záření zjištěny na několika místech v Londýně, ve dvou letadlech British Airways a na britském velvyslanectví v Moskvě.
Kovtun, který je považován za jednoho z klíčových svědků v kauze Litviněnkova úmrtí, leží v moskevské nemocnici kvůli kontaminaci radioaktivní látkou. V jeho hamburském bytě ale němečtí vyšetřovatelé žádné stopy záření nezaznamenali.
Vražda v londýnském hotelu Millenium
Dmitrij Kovtun a Andrej Lugový patří ke stěžejním osobám v kauze Litviněnkovy vraždy.
Oba se s Litviněnkem sešli 1. listopadu v londýnském hotelu Millenium. Právě zde byl zřejmě Litviněnko otráven, podle médií pravděpodobně prostřednictvím cigarety nebo nápoje.
Na otravu radioaktivním poloniem-210 zemřel Litviněnko 23. listopadu, pohřeb měl tento čtvrtek.
Důvody, které vedly k zavraždění Litviněnka, nejsou zcela jasné.
Nejčastější spekulace uvádějí, že tento bývalý agent ruské tajné služby byl nebezpečný svým mocným ruským nepřátelům, protože mohl získat informace, které by je mohly ohrozit.
Litviněnko před smrtí učinil prohlášení, v němž ze své otravy obvinil přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml však podobná tvrzení odmítá.