Lékaři: Putinův sok Gajdar byl otráven

lem, Reuters
30. 11. 2006 18:00
Moskva - Architekt ruské reformy hospodářství a Putinův kritik Jegor Gajdar je v nemocnici. Lékaři potvrzují, že byl otráven.

"Podle předběžných informací lékařů nevidí přirozenou příčinu otravy a nejsou schopni najít v Gajdarově těle žádnou škodlivou přírodní látku, kterou by znali," řekl Gajdarův mluvčí valerij Natarov.

"Zřejmě tedy mluvíme o otravě, a nebyla to přirozená otrava. "Je ovšem příliš brzy na to, říci, zda je to jed, nebo ne," cituje ho agentura Reuters.

Gajdar na hranici života a smrti

Padesátiletý Gajdar onemocněl pouhý den poté, co v londýnské nemocnici zemřel ruský exšpion Alexandr Litviněnko. Stalo se tak během jeho návštěvy Irska, jejímž cílem byla prezentace knihy Konec impéria.

"Na tři hodiny ztratil vědomí a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Lékaři se obávali o jeho život," potvrdila pro agenturu Reuters jeho dcera Maria, která sama velmi aktivně vystupuje proti Putinovu režimu.

"Momentálně je v Moskvě a lékaři se snaží zjistit příčinu onemocnění. Jeho stav je stabilizovaný, ale vypadá bledě a hubeně," dodala.

Ruští lékaři dnes potvrdily, že příčinou "podivného onemocnění", které provází krvácení z nosu i ztráta vědomí, byla skutečně otrava.

Spojení Litviněnko-Politkovská-Gajdar

Blízký Gajdarův přítel a další významná postava ruské transformace Anatolij Čubajs o přírozenosti onemocnění pochyboval od samého začátku.

"Jegor Gajdar se 24. listopadu ocitl na hranici mezi životem a smrtí. Na otázku, zda jde o klasické onemocnění, odpoví většina lékařů, kteří mají základní informace o případu, že nikoliv," tvrdí Čubajs, který se stal terčem atentátu v roce 2005.

Lékaři potvrdili, že v těle bývalého ruského špiona Litviněnka nalezli velké množství radioaktivních látek, patrně izotopu polonia 210.
Lékaři potvrdili, že v těle bývalého ruského špiona Litviněnka nalezli velké množství radioaktivních látek, patrně izotopu polonia 210. | Foto: Reuters

O tom, že mezi smrtí ruského exšpiona Litviněnka, novinářky Anny Politkovské a Jegorem Gajdarem existuje přímá spojitost, nepochybuje.

"Pro mě je smrtící řetěz Politkovská-Litviněnko-Gajdar, který nebyl ukončen, velmi atraktivní pro všechny příznivce protiústavních změn v Rusku," prohlásil.

Gajdar stojí v čele Institutu pro ekonomickou transformaci a v roce 1992 odstartoval jako ruský premiér první vlnu privatizace.

Nyní patří mezi mírné kritiky Purinovy hospodářské politiky.

 

Právě se děje

před 18 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy