Lékaři: Putinův sok Gajdar byl otráven

lem, Reuters
30. 11. 2006 18:00
Moskva - Architekt ruské reformy hospodářství a Putinův kritik Jegor Gajdar je v nemocnici. Lékaři potvrzují, že byl otráven.

"Podle předběžných informací lékařů nevidí přirozenou příčinu otravy a nejsou schopni najít v Gajdarově těle žádnou škodlivou přírodní látku, kterou by znali," řekl Gajdarův mluvčí valerij Natarov.

"Zřejmě tedy mluvíme o otravě, a nebyla to přirozená otrava. "Je ovšem příliš brzy na to, říci, zda je to jed, nebo ne," cituje ho agentura Reuters.

Gajdar na hranici života a smrti

Padesátiletý Gajdar onemocněl pouhý den poté, co v londýnské nemocnici zemřel ruský exšpion Alexandr Litviněnko. Stalo se tak během jeho návštěvy Irska, jejímž cílem byla prezentace knihy Konec impéria.

"Na tři hodiny ztratil vědomí a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Lékaři se obávali o jeho život," potvrdila pro agenturu Reuters jeho dcera Maria, která sama velmi aktivně vystupuje proti Putinovu režimu.

"Momentálně je v Moskvě a lékaři se snaží zjistit příčinu onemocnění. Jeho stav je stabilizovaný, ale vypadá bledě a hubeně," dodala.

Ruští lékaři dnes potvrdily, že příčinou "podivného onemocnění", které provází krvácení z nosu i ztráta vědomí, byla skutečně otrava.

Spojení Litviněnko-Politkovská-Gajdar

Blízký Gajdarův přítel a další významná postava ruské transformace Anatolij Čubajs o přírozenosti onemocnění pochyboval od samého začátku.

"Jegor Gajdar se 24. listopadu ocitl na hranici mezi životem a smrtí. Na otázku, zda jde o klasické onemocnění, odpoví většina lékařů, kteří mají základní informace o případu, že nikoliv," tvrdí Čubajs, který se stal terčem atentátu v roce 2005.

Lékaři potvrdili, že v těle bývalého ruského špiona Litviněnka nalezli velké množství radioaktivních látek, patrně izotopu polonia 210.
Lékaři potvrdili, že v těle bývalého ruského špiona Litviněnka nalezli velké množství radioaktivních látek, patrně izotopu polonia 210. | Foto: Reuters

O tom, že mezi smrtí ruského exšpiona Litviněnka, novinářky Anny Politkovské a Jegorem Gajdarem existuje přímá spojitost, nepochybuje.

"Pro mě je smrtící řetěz Politkovská-Litviněnko-Gajdar, který nebyl ukončen, velmi atraktivní pro všechny příznivce protiústavních změn v Rusku," prohlásil.

Gajdar stojí v čele Institutu pro ekonomickou transformaci a v roce 1992 odstartoval jako ruský premiér první vlnu privatizace.

Nyní patří mezi mírné kritiky Purinovy hospodářské politiky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy