Italský agent podle lékařů přežije

pat
2. 12. 2006 14:00
Londýn - Případ otráveného ruského exšpiona nabral další otočku. V těle Itala, který se s ním v Londýně sešel, byla nalezena radioaktivita.
Foto: Aktuálně.cz

Podle prvních informací mělo jít o stejný izotop Polonia 210, který před týdnem zabil ruského exagenta Alexandra Litviněnka. Britská agentura pro zdraví oznámila, že byl kontaminován i člen Litviněnkovy rodiny.

První testy, jejichž výsledky zveřejnili lékaři v sobotu odpoledne, však nepotvrdily otravu. Mluvčí londýnské nemocnice, kde je italský agent Scaramella na pozorování, však uvedl, že jsou potřebná ještě další vyšetření.

Britská média přitom dnes ještě před oficiálním prohlášením nemocnice spekulovala, že Scaramella je vážně nemocný, nebo že dokonce nepřežije.

Litviněnko se s italským akademikem Mariem Scaramellou sešel 1. listopadu v londýnském sushi baru, kde mu měl předat dokumenty dokládající, že ruské úřady byly zapojeny do vraždy investigativní novinářky Anny Politkovské. Po návštěvě sushi baru Litviněnko onemocněl.

Přečtěte si
Autor fotografie: Reuters

Přečtěte si

Kdo byl Alexander Litviněnko

  • bývalý agent KGB, který se v její nástupnické organizaci vypracoval na plukovníka
  • v roce 2000 požádal o azyl v Británii
  • ruskou špionáž obvinil z vyvolání druhé čečenské války a z toho, že mu nařídila zavraždit magnáta Berezovského
  • ostrý kritik prezidenta Putina, který byl v letech 1999 až 2000 v Rusku na devět měsíců uvězněn

Důkaz nalezen v moči

Deník Daily Telegraph informoval na svých stránkách, že značné hodnoty izotopu polonia objevili lékaři také ve Scaramellově moči. Dnešní výsledky testů však mluví o opaku. Ital se do Londýna vrátil kvůli tomu, aby tam podstoupil speciální vyšetření.

Je vůbec první osobou testovanou pozitivně na radioaktivní látky od smrti Litviněnka minulý pátek.

Britští zdravotníci v oficiálním prohlášení trvají na tom, že riziko pro veřejnost je nadále malé.

Scaramella se v Itálii podílel na parlamentním vyšetřování aktivit sovětské KGB. Italská vláda byla britskými úřady o výsledcích testů okamžitě informována.

Navíc britská Agentura pro ochranu veřejného zdraví oznámila, že dospělá členka rodiny bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka byla kontaminována poloniem 210. Úroveň radiace ale není dost silná, aby způsobila v krátké době nemoc. Stejnou informaci potvrdil i britský ministr vnitra John Reid v televizi Sky News.

"Analýza moči jednoho člena Litviněnkovy rodiny, který byl blízko něho v době jeho nemoci, ukázala, že byl vystaven záření polonia 210," citovala ČTK agenturu, která zdůraznila, že jeho identitu nesdělí.

Úroveň není dostatečně silná, aby způsobila v krátké době nemoc. Výsledky jsou uklidňující a riziko zhoršení v dlouhodobé perspektivě je velmi slabé, uvedla agentura, podle níž žena není v nemocnici. Analýzy provedené u dalších členů rodiny Alexandra Litviněnka podle agentury "neodhalily nic znepokojivého".

Mimořádná pitva

Lékaři včera v Londýně také za přísných bezpečnostních opatření provedli pitvu Litviněnkova těla. Měla by jim pomoci zodpovědět otázku, jak se polonium do jeho těla dostalo. Výsledky pitvy by měly být známy až za několik dní.

Tři patologové, kteří pitvu uskutečnili, měli na sobě speciální oděv, který měl zabránit jejich kontaminaci z Litviněnkových ostatků. V průběhu celé pitvy byla měřena úroveň radiace v místnosti.

Britský ministr vnitra John Reid ve čtvrtek v parlamentu prohlásil, že stopy radioaktivity se bezpečnostním složkám podařilo nalézt už celkem na dvanácti různých místech v Londýně.

Ruská stopa čím dál přesvědčivější

Zkoumáno je také pět letounů British Airways, které byly zřejmě poloniem rovněž zamořeny. Aerolinky se snaží kontaktovat přes třicet tisíc lidí, kteří v posledních týdnech těmito letouny cestovali.

Foto: Reuters

Vyšetřovatelé se domnívají, že polonium bylo do Británie dopraveno právě jednou z linek British Airways mezi Moskvou a Londýnem. Vyšetřování se tak čím dál víc soustřeďuje na to, že otrava Litviněnka má skutečně původ v Rusku.

Poměrně otevřeně vyjádřil své obavy předseda Evropské komise José Barroso. "Máme s Ruskem problém. Vlastně s ním máme hned několik problémů. Příliš mnoho lidí tam bylo zabito a my nevíme, kdo je zabil," řekl doslova Barroso.

Přijeli vrazi s fotbalovými fanoušky?

Deník Guardian napsal, že vyšetřovatelé se stále více kloní k názoru, že za likvidací Litviněnka stojí části ruského státního aparátu napojené na podsvětí. Zatímco přímé zapojení aparátu prezidenta Putina vylučují, do vraždy podle nich musí být zapleteni lidé, kteří mají přístup ke státním jaderným laboratořím.

Do Británie se tito lidé měli dostat spolu se skupinou fotbalových fanoušků, kteří cestovali na pohárové utkání CSKA Moskva proti Arsenalu Londýn.

Irská policie zároveň zahájila vyšetřování, zda nebyl otráven také bývalý ruský premiér a autor tržních reforem Jegor Gajdar. Ten onemocněl po návštěvě Irska a existuje podezření, že byl také otráven.

Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová se v pátek sešla se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem v Ammánu a požádala ho o spolupráci ruských úřadů při vyšetřování. Lavrov spolupráci přislíbil, zároveň však upozornil, že hlavní tíha spočívá na britských orgánech.

 

Právě se děje

Další zprávy