reklama
 
 

Litviněnko před smrtí přešel k islámu

4. 12. 2006 19:16
Londýn - Mrtvý ex-agent Alexandr Litviněnko po návštěvě vyslance čečenských radikálů, těsně před svou smrtí, přestoupil na islám. Tvrdí to jeho otec.

Litviněnkův otec dnes ruským médiím tvrdil, že syn krátce před smrtí konvertoval k islámu a chtěl být pohřben podle muslimského rituálu.

"Přestoupil k islámu, když po otravě ležel nemocný. Stalo se tak v době, kdy ještě nevěděl, zda umře," prohlásil Valter Litviněnko.

"Můj syn vyjádřil přání být pohřben podle muslimského ritu, a bylo by špatné jeho vůli nerespektovat," dodal podle agentury AFP. Kdy a kde má být Litviněnko mladší, který zemřel 23. listopadu, pohřben, však neví.

Kdo byl Alexander Litviněnko

 • bývalý agent KGB, který se v její nástupnické organizaci vypracoval na plukovníka
 • v roce 2000 požádal o azyl v Británii
 • ruskou špionáž obvinil z vyvolání druhé čečenské války a z toho, že mu nařídila zavraždit magnáta Berezovského
 • ostrý kritik prezidenta Putina, který byl v letech 1999 až 2000 v Rusku na devět měsíců uvězněn

Podle ruského deníku Kommersant se otec nemocného syna údajně snažil utěšit sdělením, že za jeho uzdravení zapálil svíci a modlil se v chrámu svatého Sergeje Radoněžského, ale syn mu odpověděl: Táto, chci být pohřben po muslimsku.

Podle britského listu Daily Telegraph měl na konverzi podíl Litviněnkův přítel Achmed Zakajev, vyslanec čečenských povstalců v Londýně. "Četli jsme mu před smrtí korán a on řekl své ženě a rodině, že chce být pohřben jako muslim," řekl Zakajev.

Do Moskvy dnes večer přiletěli čtyři britští vyšetřovatelé, aby zjistili okolnosti záhadného úmrtí a prověřili i "moskevskou stopu".

"Naší vládě se dostalo ujištění, že ruská vláda nám bude nápomocna všude, kde to bude nutné," prohlásil v této souvislosti ministr Ried. "Jsem si jistý, že to tak bude," dodal s narážkou na to, že některým ruským politikům se vyšetřování Britů v Moskvě nelíbí. Vidí v tom údajně nepřímé obvinění Ruska, že má na Litviněnkově smrti podíl.

Spekulace, že Litviněnka otrávil někdo z Ruska, se objevily hned na začátku případu. Bývalý agent dokonce obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že k jeho zabití dal příkaz.

autor: ČTK | 4. 12. 2006 19:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama