Německá vláda má plán, jak zabránit vzniku ghett. Uprchlíci si nebudou vybírat, kde chtějí bydlet

ČTK ČTK
11. 1. 2016 18:54
Německá vláda chce uprchlíkům, jimž přizná nárok na azyl, znemožnit svobodnou volbu bydliště a zabránit tak vzniku uzavřených komunit cizinců především ve velkých městech. Přidělování povinného místa pobytu azylantům by mohlo být jedním z plánovaných opatření, kterými chce reagovat na události ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Kritici návrhu tvrdí, že by porušoval ženevskou konvenci i evropské právo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda chce uprchlíkům, jimž přizná nárok na azyl, do budoucna znemožnit svobodnou volbu bydliště. Rovnoměrným rozdělením azylantů mezi jednotlivé obce a regiony chce zabránit vzniku uzavřených komunit cizinců především ve velkých městech.

O plánech vlády kancléřky Angely Merkelové dnes informovala agentura DPA. Kritici návrhu tvrdí, že by porušoval ženevskou konvenci i evropské právo.

Přidělování povinného místa pobytu azylantům by mohlo být jedním z plánovaných opatření, kterými chce německá vláda reagovat na události ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Dav mladých mužů v centru města obkličoval ženy, sexuálně je napadal a okrádal.

Podle svědků i policie byli pachatelé převážně arabského a afrického původu. K podobným útokům došlo v menší míře také v Hamburku, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu.

Hrozící vznik cizineckých ghett ve velkých městech by byl podle spolkové vlády překážkou v integraci uprchlíků a představoval by i velkou zátěž pro rozpočty velkých měst.

Šéf úřadu kancléřky Merkelové a vládní koordinátor pro věci migrace Peter Altmaier dnes uvedl, že si je jistý, že opatření v nějaké podobě vstoupí v platnost. V koaliční vládě křesťanských a sociálních demokratů se prý už pro něj rýsuje většina. Pro zavedení povinného bydliště se už dříve vyslovila kancléřka Merkelová i vicekancléř a předseda koaliční sociální demokracie Sigmar Gabriel.

Povinnost pobývat na určeném místě mají dosud v Německu pouze žadatelé o azyl v průběhu řízení. Podle agentury DPA se ale na její dodržování příliš nedohlíží.

Německá organizace bojující za práva uprchlíků Pro Asyl považuje návrh zavést povinné bydliště za "nesmysl". Nutit žít azylanty v regionech, z nichž lidé z dobrého důvodu odcházejí, organizace podle svého šéfa Güntera Burkhardta odmítá.

"Mladý uprchlík nemá všude stejně dobré šance získat místo, kde by se mohl vyučit," uvedl. Posílat azylanty i na venkov by podle Burkhardta znamenalo také to, že by jich bylo mnohem více odkázáno na sociální dávky. "To jsou zcela chybná opatření v oblasti integrace," řekl.

Podle některých právníků by navíc navrhované opatření mohlo být v rozporu s ženevskou konvencí a evropským právem.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy