Miliontý uprchlík v Evropě? Samar se narodila pár hodin po přeplutí moře

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2016 19:03
Třicetiletá Syřanka Ahlam Alzajídová se na nebezpečnou cestu vydala pouhých 11 dní před porodem. "Na cestu jsem se vydala, protože jsem byla svědkem mnoha strašných věcí. Zažila jsem mnoho hrozných dní a rozhodla jsem se zariskovat, abych se ujistila, že už další takové nebudou," vypráví dnes z nemocničního lůžka. Právě v lodi, na níž dorazila ve vysokém stádiu těhotenství, se podle UNHCR mohl nacházet milióntý uprchlík, který si přes moře našel cestu do Evropy. Ahlam porodila jen několik hodin po příjezdu. Její manžel Wasim byl zraněn v Sýrii ve válce, nedokázal získat dostatek peněz, aby mohl na cestu s manželkou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bejrút - Samar Alzajadíové je teprve několik dní. Narodila se v Evropě.

Pár hodin poté, co loď s její těhotnou matkou dorazila k severním břehům Středozemního moře.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) sice neuvedl, kam přesně připluly, ale tvrdí, že Samar patří mezi horké kandidáty na miliontého uprchlíka, který během současné migrační vlny dorazil přes moře na "starý kontinent".

"Na cestu jsem se vydala, protože jsem byla svědkem mnoha strašných věcí. Zažila jsem mnoho hrozných dní a rozhodla jsem se zariskovat, abych se ujistila, že už další takové nebudou," vypráví dnes z nemocničního lůžka její matka Ahlam.

Třicetiletá žena původem ze Sýrie se na nebezpečnou cestu vydala 11 dní před samotným porodem. Z libanonského Bejrútu zamířila za příbuznými do Německa. I přes velmi pokročilé stádium těhotenství vyrazila jen se svou šestiletou dcerou Saher, protože její manžel Wasim nedokázal získat dostatek peněz, aby mohl jet také.

"Chtěla jsem umřít," vzpomíná žena

Jen se dvěma batohy se nejprve žena s děvčátkem vydala zpátky přes svoji rodnou zem - Sýrii - a pak dál směr Evropa. Přespávaly u krajnice. Za dva dny dorazily do Turecka. "Byla jsem velmi unavená a hrozně jsme se bály. S policií to bylo jako hra na kočku s myší. Ukrývaly jsme se, někdy utíkaly. Celou tu dobu jsem myslela na to, že chci umřít," vzpomíná dnes.

Přes Turecko žena s dcerou jely autobusem, až dorazily na pobřeží. Za vysněným cílem pak pokračovala v malé lodi s dalšími více než čtyřmi desítkami migrantů, od břehu se odrazili ráno ještě za tmy.

"Na lodi jsem jela poprvé. Vůbec nic nebylo vidět," vzpomíná. "Hodně jsme toho slyšeli o lodích, které ztroskotaly. Každý se toho bojí," vypráví s tím, že nevěřila ve šťastný konec.

29. prosince, krátce po osmé hodině ráno, loď přistála. "Vypadala klidně a v pohodě, ale všimla jsem si, že je těhotná. Ve třetím trimestru," vzpomíná na ni pracovnice UNHCR Shirlene Afšárová, která byla jednou z těch, kdo migrantům pomohli na břeh.

Ahlam musela podstoupit císařský řez, protože dítě bylo špatně natočené. Ve tři odpoledne přišla na svět Samar. "Jako první jsem chtěla dát vědět svému manželovi, že jsme dorazily, tak jsem mu napsala na WhatsApp. Dnes jsem mu poslala fotku naší nové dcery," říká žena.

Manžela postřelili, musel nechat práce

Její rodina původně pochází ze syrského Idlíbu. Ahlamin manžel byl před pěti lety postřelen, a tak rodina opustila domov a odstěhovala se do libanonské metropole. Wasim si v Bejrútu začal vydělávat jako dělník, ale trápila ho zmrzačená noha, takže práce musel nechat, uvádí server UNHCR.

"Už jsme si nemohli dovolit zůstat v Libanonu a do Sýrie jsme se nemohli vrátit kvůli válce. Jiná volba pro nás nebyla," vysvětluje dnes Ahlam. Konflikt v Sýrii brzy vstoupí do šestého roku trvání.

Alzajídovi přitom nejsou mezi migranty v Libanonu žádnou výjimkou. Podle UNHCR obdobným finančním potížím čelí statisíce uprchlíků, kteří utekli do Libanonu. Podle statistiky CIA žilo v polovině loňského roku v Libanonu přes šest milionů lidí. Podle UNHCR v zemi žije přes milion uprchlíků, jeden uprchlík na čtyři původní obyvatele. V Evropě je v tuto chvíli statistika 1 ku 500.

 

Právě se děje

Další zprávy