Merkelová chce po Kolínu zpřísnit migrační zákony. Je to i v zájmu uprchlíků, řekla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2016 14:27
Série novoročních sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech zřejmě povede ke zpřísnění migračních zákonů. Spolková kancléřka Angela Merkelová během uzavřeného jednání vládní CDU v Mohuči řekla, že chce usnadnit deportaci migrantů, kteří spáchají trestný čin. Podle ní byly silvestrovské události "tvrdým úderem". Agresory podle svědků byli muži "přistěhovaleckého původu". Policii se přihlásilo přes 120 obětí. Jeden z čelných představitelů CDU varoval, že pokud se příliv uprchlíků do země nezpomalí, jejich integrace se nezdaří.
Prostranství před nádražím v Kolíně nad Rýnem.
Prostranství před nádražím v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Mohuč - Německá kancléřka Angela Merkelová navrhla změnit zákony tak, aby úřady mohly snadněji vyhostit migranty, kteří spáchají trestný čin.

"To, co se stalo během silvestrovské noci, byly ohavné kriminální činy, které vyžadují rozhodné odpovědi," zopakovala Merkelová novinářům po dvoudenním uzavřeném zasedání špiček její Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Mohuči.

Změny jsou podle ní "v zájmu občanů, ale stejně tak v zájmu velké většiny uprchlíků". "Jestliže uprchlíci spáchají trestný čin, musí za to nést důsledky, což znamená, že jit musí být odňato právo (pobytu), když je tu trest odnětí svobody, byť i podmíněný,"

V členské základně strany podle jejích kolegů poklesla po silvestrovských sexuálních útocích nálada "pod bod mrazu".

Představitelé CDU naléhají po hromadných útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech na zpřísnění imigračních zákonů, napsala agentura DPA.

Předsednictvo strany schválilo Mohučskou deklaraci, která byla v konečné podobě v některých pasážích zostřena oproti původnímu návrhu.

Kolínské události byly "tvrdý úder", řekla Merkelová

Lidem, jimž už byl přiznán azyl, žadatelům o azyl i uprchlíkům má být odňato právo pobytu už v případě, že budou pravomocně odsouzeni za trestný čin k odnětí svobody i podmíněně. Právní experti však poukazují na to, že i tak bude obtížné takové pachatele vykazovat, pokud pocházejí ze zemí zmítaných válkami a násilím.

Podle kancléřky Merkelové jsou náznaky, že musí dojít ke změně. "Ministři vnitra a spravedlnosti diskutují o tom, co bychom mohli zlepšit," dodala.

Silvestrovské události znamenají podle vedoucích představitelů CDU zlom, zvláště znepokojivý s ohledem na blížící se důležité zemské volby, informovala německá média. "Nálada v základně je pod bodem mrazu," citovala média prohlášení Carstena Linnemanna.

Jestliže příliv uprchlíků do země zůstane na dosavadní úrovni, jejich integrace se nezdaří, varoval tento čelný představitel CDU.

Merkelová podle informací účastníků porady vedení označila kolínské události, které se staly dva měsíce před důležitými zemskými volbami, za "tvrdý úder". Premiér spolkové země Hesensko Volker Bouffier prohlásil, že "Kolín všechno změnil" a lidé nyní propadají pochybnostem.

Opozice chce odvolání zemského ministra vnitra

Při incidentu ze silvestrovské noci v Kolíně muži - podle svědků přistěhovaleckého původu - hromadně sexuálně napadali ženy v okolí kolínského hlavního nádraží. Německé policii se přihlásilo přes 120 obětí. Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers byl poté postaven mimo službu. Albers čelil kritice kvůli tomu, že veřejnost informoval o incidentech pozdě a zamlčoval původ podezřelých.

Opozice v zemském sněmu nejlidnatější země Severního Porýní-Vestfálska se ale nehodlá spokojit jen s Albersovým vyhozením a svou kritiku nyní zaměřila i na osobu zemského ministra vnitra Ralfa Jägera (SPD). Vytýká mu, že na kolínské incidenty reagoval příliš pozdě.

Incidenty podobné tomu kolínskému se odehrály také v dalších městech. V Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu asi desítka. Ve všech případech skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

Zažíváme vpád do našich zemí, vlády lidi nebrání a nebyly schopné útokům na ženy v Německu předejít, říká politolog Petr Robejšek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy