Konec speciálního zacházení? Německo zpřísní Syřanům azylové řízení, píše Bild

ČTK ČTK
31. 12. 2015 11:56
Německo podle deníku zpřísní prověřování žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a Eritreje, pro které dosud platily zjednodušené podmínky řízení. Německé úřady tak opět od Syřanů, Iráčanů a Eritrejců budou chtít znát podrobnosti o jejich minulosti, vzdělání či cestě, kterou do Německa podnikli.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Berlín - Německo od 1. ledna zpřísní prověřování žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a Eritreje, pro které dosud platily zjednodušené podmínky řízení. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval deník Bild.

O narovnání azylových podmínek se v Německu hovoří dlouhodobě, termín však dosud oficiálně oznámen nebyl. V praxi to bude znamenat, že všichni uchazeči o azylový status budou v Německu muset podstoupit stejné osobní pohovory.

Německé úřady tak opět od Syřanů, Iráčanů a Eritrejců budou chtít znát podrobnosti o jejich minulosti, vzdělání či cestě, kterou do Německa podnikli. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) předpokládá, že toto opatření výrazně zpomalí zpracování azylových žádostí.

Důvodem očekávané změny jsou otázky bezpečnosti. Radikální hnutí Islámský stát, které ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku, totiž ukořistilo desítky tisíc syrských pasů, což může usnadnit teroristům pronikání do Evropy. Před tímto rizikem varuje i německá policie nebo evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.

Německo je hlavní cílovou zemí, kam běženci míří. Do země jich za letošní rok přišlo přes jeden milion. List Sächsische Zeitung s odvoláním na oficiálně nezveřejněné vládní údaje ve středu informoval, že v Německu bude v končícím roce nově zaregistrováno dohromady kolem 1 090 000 uprchlíků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy