Kdo napadl stovku žen v Německu? Neexistuje důkaz, že šlo o uprchlíky, varuje starostka

Barbara Bublíková
Aktualizováno 5. 1. 2016 20:40
Němci jsou v šoku. Ve dvou městech došlo na Silvestra k sexuálním útokům na ženy. Obstoupily je skupinky "nestředoevropsky" vyhlížejících mužů, které je osahávaly a často též okradly. Policii se hlásí stále nové a nové oběti. Co přesně se v Kolíně nad Rýnem a Hamburku stalo, se stále neví. Policie mluví o organizované akci.
Běženec v Německu, ilustrační foto
Běženec v Německu, ilustrační foto | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (od naší zpravodajky) - Nejméně devadesát obětí. Tak zní dosavadní bilance sexuálních útoků a krádeží během silvestrovské noci v německém Kolíně nad Rýnem

Už v pondělí, první pracovní den po Novém roce, měla policie na stole zhruba šedesát oznámení. Na výzvu úřadů, aby se hlásily další napadené ženy, jich v úterý přibylo ještě třicet.

Na zločin, který je na německé poměry nevídaný, reagovala kolínská primátorka Henriette Rekerová svoláním krizového zasedání zástupců města a policie. Na tiskové konferenci pak prohlásila, že to, co se stalo o silvestrovské noci, "nelze tolerovat".

Zároveň ale vyslala varování. "Je absolutně nepřijatelné spojovat etnikum pocházející ze severní Afriky s uprchlíky," řekla doslova. "Neexistuje žádný důkaz toho, že pachateli jsou lidé, kteří v Kolíně nad Rýnem hledají azyl." 

Podle výpovědí svědků totiž na ženy útočili muži "nestředoevropského" vzezření - severoafrického a arabského vzhledu. Média i sociální sítě následně spekulovaly o tom, že šlo o uprchlíky, kterých do země jen loni přišel milion.

Útok na Twitteru odsoudil německý ministr spravedlnosti Heiko Maas:

Silvestr "v klidu", hlásila policie

K silvestrovským událostem v Německu se vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. V telefonickém rozhovoru se starostkou Rekerovou podle svého mluvčího řekla, že si "tyto odporné incidenty a sexuální útoky žádají tvrdou odpověď právního státu".  

Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers v úterý odpoledne upřesnil, že pachateli byli převážně mladí muži ve věku 18 až 25 let. "Víc se k činu nedá říct," uvedl.

"Momentálně nemáme o pachatelích žádné informace," dodal.

Právě na "jeho" policii přitom cílí ostrá kritika. Těsně po Silvestru totiž oznámila, že poslední den v roce "proběhl v klidu".

"První informace byly chybné," přiznal teď na tiskové konferenci policejní šéf. Zároveň ohlásil nová bezpečnostní opatření, která mají podobným incidentům v budoucnu zabránit.

Nádraží v Kolíně nad Rýnem
Nádraží v Kolíně nad Rýnem | Foto: Reuters

Na masová shromáždění má dohlížet mnohem více policistů než dosud, do akce budou nasazeni i policisté v civilu a zintenzivní se monitorování s pomocí bezpečnostních kamer.

Policie také založila zvláštní vyšetřovací komisi. Zabývat se má mimo jiné tím, zda se muži neorganizovali prostřednictvím sociálních sítí.

Záhada trvá

Co přesně se v metropoli na Rýnu stalo, zatím stále není jasné. Na tamním hlavním nádraží a náměstí v centru ale na Silvestra zjevně došlo k masivnímu sexuálnímu obtěžování žen, které se tam v té době ocitly.

Kolik mužů bylo do celé akce zapojeno, se neví.

Asi tisíc mužů se zprvu sdružovalo před nádražím a odpalovali rachejtle. Posléze se část z nich rozdělila do menších skupinek. Ty pak obstoupily přítomné ženy.

To, co následovalo, popisují oběti jako osahávání a sexuální obtěžování. Mnohé ženy byly okradeny o mobilní telefony či peněženky. V jednom případě dokonce mělo dojít ke znásilnění.   

"Krátce po půlnoci nás oslovily první ženy, které brečely a v šoku vyprávěly, že byly masivně obtěžovány. Snažili jsme se v davu lokalizovat další ženy," citoval deník Express jednoho z policistů, který tu noc sloužil.

"Jednu ženu jsem dokázal z davu vytáhnout, její kamarádky ne, jelikož na nás dav zaútočil," dodal.

Plakát, který v Kolíně nad Rýnem varuje před zloději.
Plakát, který v Kolíně nad Rýnem varuje před zloději. | Foto: Reuters

"Nová dimenze"

K incidentu však nedošlo jen v Kolíně. Podobné zprávy přišly i z dalšího německého města - Hamburku: také tam si ženy stěžovaly na útoky šesti- až dvacetičlenných skupinek mužů. Atakovali je nejprve verbálně, posléze fyzicky.

I v tomto případě šlo zřejmě o cizince. "Hnali nás jako dobytek," cituje deník Bild jednu z obětí. Hamburská policie zatím registruje zhruba desítku oznámení.

"Tyto útoky mají zcela novou dimenzi. Stav, kdy uprostřed města dochází k takovým činům, je nepřípustný," reagoval prezident kolínské policie Albers. "V podstatě je to organizovaná akce," řekl agentuře DPA.

Německá policistka, ilustrační foto.
Německá policistka, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Policisté teď podle něj zjišťují, jak se tolik lidí do města vůbec dostalo, jak se zorganizovali a sešli.

"Je to příšerné. Není možné, aby návštěvníci města museli mít strach z přepadení," komentovala útoky primátorka Rekerová.

Právě Kolín nad Rýnem je přitom masovými akcemi vyhlášený. Do metropole německého karnevalu se každoročně sjíždějí statisíce lidí.

Ke karnevalu se váže i další nové bezpečnostní opatření, s nímž přicházejí kolínské úřady: město chce vydat kodex chování pro ženy, které se na karneval vypraví. Chce tak zajistit, aby se cítily bezpečněji a mohly nerušeně slavit.

Před kolínskou katedrálou se v úterý konala demonstrace proti násilí na ženách, které se podle policie zúčastnilo asi 300 lidí. Účastníci akce, která byla svolána přes internet, vyzvali úřady k lepší ochraně žen.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy