Němci identifikovali 31 útočníků díky ukradeným mobilům. Policejní šéf byl odvolán

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2016 19:23
Díky lokalizaci mobilů ukradených ženám se podařilo vypátrat 31 podezřelých. Celkem 18 z nich jsou žadatelé o azyl. Kvůli zamlčování informací o původu podezřelých byl v pátek odvolán policejní prezident Wolfgang Albers. Podobné útoky jako v Německu hlásí ze silvestrovské noci také Finsko, Švédsko, Rakousko a Švýcarsko. Žádná spojitost s německými útoky ale zatím není známá. Belgie na události reagovala přípravou kurzů chování k ženám, které začnou v utečeneckých táborech příští týden.
Kolín nad Rýnem. Ilustrační foto
Kolín nad Rýnem. Ilustrační foto | Foto: Reuters

BerlínNěmečtí policisté identifikovali některé sexuální násilníky ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, a to díky lokalizaci ukradených mobilů.

Informoval o tom na svém webu týdeník Der Spiegel. Útočníci ženy osahávali a mnohým z nich ukradli telefony. Tyto přístroje umožnily vyšetřovatelům několik podezřelých vypátrat. V některých případech je stopa zavedla do uprchlických táborů, kde jsou ubytováni žadatelé o azyl, nebo do jejich blízkosti.

Ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že identifikovalo 31 podezřelých. Devět Alžířanů, osm Maročanů, pět Íránců a čtyři Syřany. Z toho je 18 žadatelů o azyl. U dvou zatčených mužů policie našla v mobilech videonahrávky útoků ze silvestrovské noci.

V Kolíně nad Rýnem byly násilnosti nejhorší, napadení a sexuální obtěžování v okolí vlakového nádraží nahlásila více než stovka žen.

Policie ale vyšetřuje oznámení třiapadesáti žen o napadení také na hamburské třídě Reeperbahn a na náměstí Hans-Albers-Platz. V Düsseldorfu dostala jedenáct oznámení o útocích, které spáchali na ženy "muži severoafrického vzhledu".

Podle deníku Stuttgarter Zeitung byly ve Stuttgartu dvě osmnáctileté dívky napadeny skupinou zhruba patnácti mužů, hlášeny jsou i další útoky. Freiburg hlásí násilné útoky i na homosexuály.

Kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že pokud jsou mezi viníky žadatelé o azyl, čeká je deportace.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/365795/napadli-nemecke-zeny-uprchlici-pokud-ano-mohou-byt-vyhosteni.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copyKromě Německa policie vyšetřuje sexuální napadení žen také v Salcburku, Curychu a podle posledních zpráv i v Helsinkách, kde několik žen oznámilo útoky skupin cizinců u hlavního nádraží a v centru města.

Policejní šéf skončil

V pátek byl z funkce odvolán policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers. Albers čelil kritice, že veřejnost informoval o incidentech pozdě a že prý zamlčoval původ podezřelých.

"Dnes jsem kolínskému policejnímu prezidentovi osobně sdělil, že ho postavím mimo službu," řekl novinářům ministr vnitra nejlidnatější německé země Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. "Své rozhodnutí vnímám jako nezbytné, protože je nutné obnovit důvěru veřejnosti v kolínskou policii a kolínská policie musí získat zpět akceschopnost," uvedl.

Podle zdrojů televize N24 kolínské policejní vedení po silvestrovském incidentu záměrně zamlčelo informace o tom, že mezi podezřelými z útoku jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

"Policie nyní má důležitý úkol důsledně zpracovat události ze silvestrovské noci a vyvodit potřebné důsledky. Lidé chtějí vědět, co se tam o silvestrovské noci stalo, kdo byli pachatelé a jak tomu do budoucna zabránit," řekl Jäger. O pokrocích ve vyšetřování chce v pondělí informovat zemský sněm Severního Porýní-Vestfálska v Düsseldorfu.

Finsko, Švédsko, Rakousko, Švýcarsko

Sexuální útoky na ženy během silvestrovských oslav hlásí také další země - Finsko, Švédsko, Rakousko a Švýcarsko.

Ve švédském Kalmaru si na osahávání stěžovalo 15 žen, informovala agentura Reuters. Dva muže, oba žadatele o azyl, už prý policie prostřednictvím tlumočníka informovala, že jsou podezřelí ze sexuálního násilí. Další se policisté snaží vypátrat. "Víme, co se stalo v Německu, ale soustředíme se na vyšetřování toho, co se stalo v Kalmaru," odpověděl policejní mluvčí Johan Bruun na otázku, zda útoky v obou zemích něco spojuje.

Policie v Helsinkách přijala tři trestní oznámení kvůli obtěžování, kterého se údajně dopustila skupina migrantů. K útokům na ženy došlo podle helsinského policejního ředitele Ilkky Koskimäkiho nedaleko hlavního nádraží, kde se prý shromáždilo kolem tisíce žadatelů o azyl. Tři podezřelé z této skupiny policie zadržela, vzápětí je ale opět propustila.

Na možné přečiny během novoročních oslav dostali finští policisté upozornění předem, mimo jiné od úřadu pro migraci. "Ve městě bylo více policistů, než kdy dříve," dodal policejní ředitel. Šest podezřelých mužů navíc policie vzala do vazby už před oslavami. Tímto a podobnými kroky prý finská policie dokázala zabránit situaci, která se odehrála v Kolíně nad Rýnem. "Žádné spojení s tamními událostmi není, ale ten fenomén je velmi podobný," dodal Koskimäki.

Několik žen se údajně v reakci na zprávy o dění v Německu odhodlalo podat trestní oznámení kvůli sexuální obtěžování také v Rakousku a Švýcarsku.

V návaznosti na informace o silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem se Belgie rozhodla zavést pro žadatele o azyl kurzy chování k ženám. Státní sekretář pro azyl a migraci Theo Francken tím chce prý zabránit podobnému scénáři v Belgii. Začít by měly už příští týden ve všech přijímacích střediscích pro utečence.

Policie vyšetřuje smrt Syřanky

Přestože žádné takové informace potvrzené nebyly, s uprchlíky je spojován také případ ze čtvrtečního večera. Ve středoněmeckém městě Hanau byla ubodána 30letá Syřanka. Podezřelými jsou dva její bratři ve věku 21 a 26 let, kteří jsou nyní na útěku. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na hanauského prokurátora Jürgena Heinze, který naznačil, že v pozadí zločinu jsou zvyky z jiného společenského prostředí.

Přesné okolnosti neštěstí ale zatím nejsou zcela jasné. "Musíme ještě vyšetřit, proč se hádka vyhrotila a jaký byl sled událostí," uvedl mluvčí policie Rudi Neu. Žena dostala sedm bodných ran, dvě zasáhly krk a dvě hruď.

Při střetu utrpěl lehké zranění i manžel oběti, který je rovněž Syřan. Podle prokurátora pár bydlel v domě, kde se zločin odehrál, od loňského léta. Ze zprávy DPA není zřejmé, zda účastníci události přišli do Německa už dříve nebo v nynější migrační vlně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy