Zelení: Je čas zřídit úřad pro azylovou a migrační politiku, zajistí lepší integraci

ČTK ČTK
11. 1. 2016 14:47
Strana zelených usiluje o zřízení zvláštního úřadu pro azylovou a migrační politiku podle německého vzoru, reaguje tím na dlouhodobou kritiku podmínek v detenčních zařízeních pro uprchlíky. Záležitosti týkající se migrantů by podle nich také mělo projednávat ministerstvo práce a sociálních věcí, nikoli ministerstvo vnitra. Místo zadržování uprchlíků by se mělo Česko zaměřit na jejich integraci, uvedla předsedkyně strany.
Kritizovaný detenční tábor v Drahonicích
Kritizovaný detenční tábor v Drahonicích | Foto: Reuters

Praha - Česko by podle Strany zelených mělo mít zvláštní úřad pro azylovou a migrační politiku. Měl by být podobný tomu, který funguje v Německu. Zelení také chtějí, aby do doby vzniku tohoto úřadu byla agenda integrace cizinců přesunuta z ministerstva vnitra na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Strana to dnes oznámila v souvislosti s kritikou vládní Rady pro lidská práva, která se týká podmínek v zajišťovacích zařízeních pro nelegální migranty a kterou má ve středu projednat vláda.

Rada ve svém stanovisku vybízí k tomu, aby zařízení pro zajištění cizinců propustila uprchlíky, pokud jim nedokážou zajistit důstojné podmínky. Zadržení běženci by měli dostat právní pomoc, aby se případně mohli včas bránit vyhoštění. Ministerstvo vnitra ale s návrhy nesouhlasí, podle něj jsou podmínky v detenčních zařízeních důstojné.

Zelení přesto trvají na tom, že se situace v zařízeních navzdory dlouhodobé kritice nijak zásadně nezměnila a že uprchlíci jsou do nich zavíráni zbytečně a za pobyt musí platit.

"Místo zadržování uprchlíků by mělo Česko usilovat o jejich integraci. Měl být zřízen speciální úřad pro azylovou a migrační politiku podobně, jako funguje v Německu a řeší problematiku komplexně," uvedla předsedkyně zelených Jana Drápalová.

Vláda loni v listopadu schválila integrační program pro cizince, který se týká bydlení, pomoci při hledání zaměstnání, výuky češtiny, zajištění zdravotní péče, vzdělávání nebo právního poradenství. Podle zelených je absurdní, aby tento program mělo na starosti vnitro, které bylo nesčetněkrát kritizováno za porušování práv migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy