Hegedüsová, která se s Orbánem zná přes 20 let, v minulosti popisovala jejich vztah jako velmi přátelský. Premiérův poslední projev ale považuje za neomluvitelný - podle ní s ním mohou souhlasit snad jen ti "nejkrvavější rasisté".
"Upřímně lituji, že zrovna tak hanebný postoj mě donutil přerušit naše vztahy. Po takových slovech, která odporují všem mým základním hodnotám, mi však nezbylo nic jiného," napsala socioložka ve svém rezignačním dopisu zveřejněném na maďarském serveru HGV.hu. Poukázala v něm i na Orbánův stále zřetelnější obrat směrem k neliberální politice, se kterým nesouhlasí.
Orbán v sobotním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije početná maďarská menšina, tvrdě odmítl "multietnickou" společnost. Tvrdil, že země, kde spolu žijí evropské a mimoevropské národy, "už nejsou národy, ale konglomeráty národů". Maďaři podle něj nechtějí být "míšenci smíšenými s Neevropany".
Během projevu pronesl také narážku na nacistické plynové komory, když kritizoval plán Evropské komise snížit evropskou poptávku po plynu o 15 procent. "Nechápu, jak k tomu mohou členské státy donutit, ačkoli v této oblasti existuje německé know-how, jak ukázala minulost," uvedl maďarský premiér.
Jeho slova zkritizovala vedle maďarské opozice i tamní federace židovských obcí. Ve středu pak mezinárodní osvětimský výbor prohlásil, že je Orbánovým projevem "zděšen", a vyzval Evropskou unii, aby se distancovala "od takových rasistických náznaků".
Maďarská vláda se ale prostřednictvím svého mluvčího ohradila proti "nesprávné interpretaci" premiérových výroků. "Obvinění z rasismu po dvaceti letech společné práce nemůžete myslet vážně. Víte lépe než kdokoli jiný, že současná vláda dodržuje politiku nulové tolerance k rasismu i antisemitismu," uvedla Orbánova kancelář v reakci na rezignaci Hegedüsové.