Káhira - Egyptský soud potvrdil trest smrti pro svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Rozhodl tak v případu organizace útěku z vězení v roce 2011.
Krátce předtím exprezidentovi uložil 25 let vězení v jiné kauze, údajném spiknutí s palestinským hnutím Hamás a libanonským Hizballáhem. Tentýž trest - čtvrt století za mřížemi - si vyslechl i jeden z šéfů dnes již zakázaného Muslimského bratrstva Muhammad Badí.
Mursí byl původně v obou kauzách odsouzen k jednomu trestu smrti, ale čekalo se na verdikt velkého muftího, který hrdelní tresty schvaluje. Zatímco v jednom případě trest zmírnil, ve druhém nikoliv.
Proti úternímu rozsudku se lze odvolat.
Podle vysokého představitele Muslimského bratrstva proces neodpovídal žádným mezinárodním standardům. "Tento verdikt je hřebíkem do rakve demokracie v Egyptě," řekl agentuře Reuters Jahjá Hamíd, bývalý ministr v Mursího vládě, který žije v Turecku.
V případu hromadného útěku z vězení bylo k smrti odsouzeno přes 80 lidí. Kromě Mursího i vlivný sunnitský duchovní šajch Júsuf Karadáví.
Na popravišti má skončit i bývalý předseda Muslimského bratrstva Chajrát Satír, stejně jako dalších 15 předáků organizace. Ta je nyní označována jako teroristická organizace.
Muhammad Mursí se jako kandidát hnutí stal prezidentem v roce 2012, Muslimské bratrstvo rovněž vyhrálo parlamentní volby. Vztahy mezi nástupcem Husního Mubaraka a armádou byly ale od počátku špatné. Muslimské bratrstvo navíc čelilo kritice za to, že vede zemi k ekonomickému bankrotu.
V červenci 2013 armáda Mursího svrhla a držela několik týdnů na neznámém místě. Když odmítl nabídku odejít do exilu v Kataru, byl obviněn a následně souzen.