Lži o MH17. Ruská televize si vybásnila stíhačky i svědky

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
17. 7. 2015 10:25
Prezident Putin před rokem prohlásil, že za sestřelení letadla nad východní Ukrajinou může Kyjev. Ruská média jeho verzi všemožně podporují. A vymýšlejí nové a nové důkazy.
Cedule u vesnice Hrabove poblíž místa nehody letu MH17
Cedule u vesnice Hrabove poblíž místa nehody letu MH17 | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva – Pokud existuje incident, na kterém se dá dobře ukázat fungování propagandy ve válce o Ukrajinu, pak je to sestřelení letu MH17. Dnes je to právě rok, co na palubě Boeingu 777 zemřelo 298 lidí

Odpovědnost za katastrofu ruský prezident Vladimir Putin už loni přiřkl Ukrajině. "Nepochybně, odpovědnost leží na zemi, nad jejímž územím se to stalo," prohlásil po tragické události.

Sliboval, že veřejnost na Ukrajině i celém světě dostane "objektivní obraz" toho, co se v oblasti ovládané proruskými separatisty skutečně stalo. Ruská média pak přinesla řadu informací, které měly dokázat, že tragédii zavinil právě Kyjev.

Tajemný Španěl Carlos

Propagandistický kanál Russia Today (RT) přišel už v den katastrofy s verzí, podle níž se vedle boeingu - těsně předtím, než zmizel - objevily dva ukrajinské vojenské letouny. Odvolával se na španělského dispečera Carlose, který údajně pracoval na kyjevském letišti Boryspil.

"Vojenské letouny letěly vedle (Boeingu) 777 tři minuty předtím, než zmizel z radarů. Pouhé tři minuty," citovala televize RT z twitterového účtu dispečera registrovaného pod jménem "spainbuca".

"Když boeing zmizel z radarů, kyjevské vedení nás informovalo, že se zřítil. Jak se to mohlo dozvědět tak rychle?" ptal se uživatel.

Přestože RT posléze přiznala, že účet údajného dispečera byl falešný (a jako takový následně zablokován), reportáž ruské televize stála u zrodu mnoha spikleneckých teorií. Všechny tvrdily, že malajsijský letoun na trase z Amsterodamu do Kuala Lumpuru sestřelila ukrajinská armáda.

Jejich šíření nezastavilo ani oficiální oznámení Ukrajiny, že mezi kyjevskými dispečery nikdy žádný cizinec nepracoval.

Ruská televize později dokonce ukázala snímek, který měl dosvědčovat, že vojenský letoun vypouští raketu směrem k malajsijskému letadlu.

Později se však ukázalo, že jde o "fake", vytvořený s pomocí počítačového programu. Sami ruští konstruktéři letounu SU-25 navíc potvrdili, že raketa z takového stroje je příliš slabá na to, aby zničila tak velký a rychle se pohybující cíl.

"Vladislav Vološin. Ten, co sestřelil boeing"

Netrvalo dlouho a televize RT přišla s výbušným svědectvím: účast ukrajinských vojáků na likvidaci boeingu potvrdil svědek, kterého ruští vyšetřovatelé prověřili na detektoru lži.

Svědek měl vypovědět, že civilní letoun mohl sestřelit ukrajinský SU-25, který pilotoval voják jménem Vladislav Vološin.

"Jeho (Vološinův) let se uskutečnil z letiště dislokovaného v Dněpropetrovsku, kde svědek sloužil. Ten osobně viděl, že Vološinovo letadlo bylo vybaveno raketami vzduch-vzduch," informovala RT s odvoláním na ruské vyšetřovatele.

Podle zmiňovaného svědka se letec vrátil na základnu bez raket. A prohlásil, že "letadlo se ocitlo v nesprávnou dobu na nesprávném místě".

Vyšetřovatelé z Ruska tehdy tvrdili, že totéž vypověděli také ukrajinští občané, kteří poblíž místa neštěstí žijí. Ti prý tvrdili, že krátce před zřícením letadla viděli v těsné blízkosti civilního stroje vojenský letoun.

Dosud "bezejmenný" klíčový svědek pak letos v červnu dokonce dostal jméno. Ruský státní kanál Vesti ho divákům představil jako občana Ukrajiny Jevgenije Agapova. Žádný nezávislý zdroj však jeho výpověď nepotvrdil.

Kromě ruských televizí se důkazy o podílu jistého Vološina na sestřelení letu MH17 objevily také na webech spravovaných ze separatistických republik v Donbasu. Jeden z nich dokonce zveřejnil záznam z údajného sestřelení boeingu ukrajinským pilotem na YouTube.

"Seznamte se: Vladislav Vološin, pilot, který sestřelil malajsijský Boeing 777 letu MH17," napsal uživatel. Záznam však byl později vymazán.

Komu patřil Buk

Podle expertů z několika zemí, kteří se leteckými katastrofami zabývají, byl malajsijský stroj s největší pravděpodobností sestřelen raketovým komplexem Buk. Informaci, že boeing byl sestřelen ze země, potvrdily i údaje získané z tzv. černých skříněk, které se našly na území ovládaném proruskými separatisty.

Rusko a Ukrajina se ovšem už rok přou o to, komu komplex patřil.

Kyjev tvrdí, že podobnými systémy nedisponuje. Poradce ukrajinského prezidenta Ihor Smeško letos v červnu uvedl, že svůj poslední Buk Ukrajina prodala Gruzii dávno před katastrofou MH17.

Ukrajinci odmítají i to, že by separatisté komplex Buk ukořistili z jejich armádních skladů.

Ruské ministerstvo přesto trvá na svém: Máme "stovky důkazů", že Ukrajina ruské Buky vlastní, opakuje.

Tvrzení, že se Kyjev raketových systémů zbavil, označil za absurdní. Ukrajinský prezident Petro Porošenko podle něj nedávno navštívil instituci, která specialisty pro řízení Buků připravuje.

Letos v červnu zveřejnil ruský vojenský koncern Almaz-Antej závěry expertizy, podle níž malajsijské letadlo sestřelila raketa 9М38М1 z komplexu Buk-M1. Podle ukrajinského ministerstva obrany se ale žádné takové rakety pro Buky na Ukrajině nikdy nevyráběly.

 

Právě se děje

Další zprávy