Napětí mezi Donaldem Trumpem a "jeho" republikány roste. Není způsobilý vládnout, tvrdí šéf Senátu

Daniel Anýž Daniel Anýž
24. 8. 2017 11:10
Republikánská strana ovládá Kongres a jejich prezident Donald Trump úřaduje v Bílém domě. A přesto se jim nedaří prosazovat politickou agendu. Důvodem jsou i pochyby republikánů, zda je Trump vůbec schopen vládnout. Prezident se však stále opírá o věrnou voličskou základnu. Trump a "jeho" republikáni jsou tak pro tuto chvíli odsouzeni k vynucenému klidu zbraní. Otázkou však je, zda s těmito vnitřními spory dokážou schválit vůbec nějaké podstatné zákony.
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií sleduje zatmění Slunce.
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií sleduje zatmění Slunce. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Donald Trump se vrátil z pracovní dovolené a jen s krátkou zastávkou ve Washingtonu vyrazil do Arizony.

Za svými voliči, kde k nadšenému sálu na úterním mítinku ve Phoenixu přednesl více než hodinový projev.

Trump není zdaleka první prezident, který čerpá od své volební základny energii a politický kapitál k prosazování své agendy. Dělal to i jeho předchůdce Barack Obama. Například když v prvním roce svého prezidentství sbíral podporu pro reformu zdravotnictví.

Donald Trump se však může stát prvním prezidentem moderní americké historie, kterému zbude právě jen jeho věrná voličská základna. Zatímco se se svojí vlastní stranou, s republikány v Kongresu, ocitá na válečné stezce.

Nezpůsobilý prezident

Podle deníku New York Times se prezident dostal do klinče se šéfem republikánů v Senátu Mitchem McConnellem. Oba politici si v současné chvíli v zásadě nemohou přijít na jméno.

Trump předsedu senátních republikánů v minulých týdnech nevybíravě veřejně napadl, když se McConnellovi nepodařilo prosadit zrušení Obamovy reformy zdravotnictví. K atakům na McConnella navíc prezident přidal i kritiku vůči těm republikánům, jejichž hlasy scházely k tomu, aby zrušení "Obamacare" prošlo.

Mezi republikány v Kongresu ale mezitím jen zesílily pochyby, zda je Donald Trump vůbec schopen zvládnout úřad prezidenta. Podle Mitche McConnella, jak se měl podle deníku New York Times svěřit lidem ze svého okolí, není Trump schopen osvojit si základy politického vládnutí.

Bez vzájemné spolupráce prezidenta a Kongresu se přitom může ocitnout v ohrožení veškerá plánovaná legislativní agenda republikánů. Především daňová reforma a program investic do infrastruktury.

V prvních záříjových týdnech má před sebou republikánský Kongres navíc dvě povinné, ale zároveň složité disciplíny. Musí jednak schválit další výdaje na financování chodu federální vlády, jednak navýšit strop státního dluhu USA.

Prezident Trump trvá na tom, že součástí financí na chod vlády mají být také peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. I mnozí republikáni to však považují za plýtvání prostředky.

Na mítinku ve Phoenixu prezident ale vyhlásil, že je odhodlán jít do střetu s Kongresem.

"Postavíme zeď, i kdyby měla přestat fungovat vláda. Stavíme zeď! Americký lid hlasoval pro kontrolu imigrace, je to jeden z důvodů, proč tady jsem," uvedl prezident.

Pokud by se republikánský Kongres s prezidentem skutečně nedohodl, byl by to debakl celého republikánského vedení ve Washingtonu.

Útěk mozků

Mnozí republikáni měli s Trumpovým populismem a neortodoxním stylem problém už během loňské prezidentské kampaně. Jeho volební triumf ale jejich soukromé pochyby odsunul stranou.

Trumpovo fungování v úřadě však jejich obavy vyvolalo zpět. Republikáni kromě jiného usoudili, že chtějí hlídat Trumpovu politiku vůči Rusku, a proti jeho vůli schválili nové ruské sankce.

Některé prezidentovy akce a výroky posledních týdnů pak republikány v jejich skeptickém pohledu na prezidenta jen utvrdily.

Například Trumpova plamenná rétorika vůči Pchjongjangu, která si v ničem nezadá s nevyzpytatelností severokorejského režimu.

Nebo prezidentova reakce na události v Charlottesville ve Virginii, kdy Trump několikrát změnil svoji interpretaci a nakonec nechal ve veřejném prostoru viset dojem, že je tolerantní k projevům rasismu a neonacismu.

Podle dlouholetého zkušeného politického analytika Dana Balze z listu Washington Post je patrné, že republikáni v Kongresu jsou v reakci na tyto prezidentovy poslední výroky ve své kritice tvrdší a adresnější, než byli v obdobných případech předtím.

Senátor Bob Corker, předseda zahraničního výboru Senátu, například veřejně zapochyboval o Trumpově "stabilitě" a "kompetenci". Podle Corkera není jisté, zda prezident vůbec rozumí "charakteru naší země".

Jednoznačně proti Trumpovi pak vystoupili i jiní představitelé Republikánské strany, oba prezidenti Bushové a také neúspěšný republikánský kandidát z voleb 2012 Mitt Romney.

Od prezidenta začali dezertovat i význační podnikatelé a byznysmeni. Trump kvůli tomu minulý týden musel sám rozpustit dva poradní orgány, jež mu měly pomáhat s ekonomickými plány.

A třetí podobnou komisi, které se měla věnovat zamýšleným investicím do infrastruktury, prezident tento týden zrušil dříve, než vůbec vznikla.

Vynucený klid zbraní

Podle analytika Balze jsou republikáni v Kongresu ve složité situaci. "Vnitřně se dohadují, zda by byl otevřený konflikt s prezidentem rozumný či vůbec možný," píše Balz.

V republikánských kruzích se podle něho vede debata, zda se Trumpovo prezidentství a jeho chování mohou, vzhledem k dosavadní sedmiměsíční zkušenosti, změnit.

Prezident Trump už má tři týdny nového šéfa kanceláře, generála Johna Kellyho. Přesto prý ale mnozí soudí, že podstatné zlepšení nepřijde.

Jak ovšem ukázal například právě mítink ve Phoenixu a jak potvrzují i průzkumy, Trump se stále opírá o zatím prakticky neochvějnou voličskou základnu. A případný rozkol s prezidentem by se nyní stále ještě spíše obrátil proti Kongresu.

Podle republikánských analytiků, kteří sledují voličské postoje, Trumpovi příznivci "stále tleskají prezidentově pokračující snaze otřást Washingtonem, líbí se jim jeho ekonomické priority a jeho ochota nazývat věci pravým jménem".

Na druhou stranu ale průzkumy signalizují i nebezpečí. Prezident neoslovuje nikoho jiného než svoji základnu. A naopak od sebe už odpuzuje voliče, kteří předtím byli otevření jeho agendě.

Mezi prezidentem a republikány v Kongresu tak zatím nejspíš zavládne vynucený klid zbraní.

"Rozchod s prezidentem? To by byl hodně smělý krok jít proti prezidentovi ze své vlastní strany," uvedl pro Washington Post konzervativní publicista William Kristol, editor časopisu Weekly Standard.

Trump a jeho nejvěrnější

Ale Trumpovo prezidentství už vykázalo tolik historických anomálií a překvapení, například v tom, kolik lidí se už vyměnilo v Trumpově týmu, že vyloučit prý nelze nic.

Mnozí republikáni navíc při sledování Trumpa cítí to, co pro CNN popsal bývalý šéf Centrály amerických tajných služeb James Clapper.

"Vážně pochybuji o jeho schopnosti a způsobilosti vykonávat úřad," uvedl Clapper po Trumpově úterním mítinku ve Phoenixu.

"Toto je náš okamžik. Toto je naše šance. Toto je naše příležitost znovu se chopit historického vedení naší země," mluvil ovšem prezident Trump ve Phoenixu k sálu, ve kterém patrně nikdo Clapperovy obavy nesdílel.

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy