"Velmi dobří lidé" mezi neonacisty? Republikáni ostře kritizují Trumpa, šéf Ku-klux-klanu mu tleská

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 16. 8. 2017 12:56
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Úterní tisková konference amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala v jeho republikánské straně doslova pozdvižení. Po jeho dvojznačných slovech o amerických neonacistech se na něj snesla vlna mimořádně silné kritiky a to i z vlastní strany. Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan na Twitteru napsal, že bělošský nacionalismus je potřeba rázně odsoudit, což prezident neudělal. K Donaldu Trumpovi se otáčejí zády taky členové jeho poradních sborů. Z jednoho z nich rezignoval výkonný ředitel Walmartu, největšího zaměstnavatele v USA.
Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters

Washington - "Děkuji, prezidente Trumpe, za upřímnost. A za odvahu říct pravdu o Charlottesville a odsoudit levicové teroristy z BLM (Black Lives Matter, česky "na životech černochů záleží" - pozn. red.) a Antify," napsal v úterý na Twitter David Duke, šéf jedné z organizací Ku-klux-klanu.

Reagoval na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, které padly na úterní tiskové konferenci v New Yorku.

Šéf Bílého domu během svého vystoupení znovu tvrdil, že na víkendových násilných protestech ve Virginii, při kterých zemřeli tři lidé, nesou vinu kromě krajně pravicových neonacistických demonstrantů i levicoví aktivisté, kteří stáli proti nim.

"Špatní lidé jsou na obou stranách," nechal se slyšet Trump. 

Zatímco Dukea prezidentova slova potěšila, napříč americkým politickým spektrem vyvolala spíše kritiku a nechápavé kroucení hlavou.

Mimořádně ostrá kritika se na něj kvůli tomu snesla ještě v úterý večer. A to i od "jeho" republikánů.

Podle amerického listu The Atlantic prezidentův úterní projev přivodil republikánům v Kongresu "silnou bolest hlavy", protože v něm de facto obhajoval pravicové extremisty, když tvrdil, že jsou mezi nimi "někteří velmi dobří lidé".

Podle republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana měl prezident především odsoudit rasismus a bělošský nacionalismus.

"Musíme jasně říct, že myšlenka bílé nadřazenosti je odpudivá. Taková bigotnost je v rozporu se vším, za čím tato země stojí. V tomhle není možná žádná morální dvojznačnost," napsal na Twitter.

"Nemůžeme přijmout omluvy pro bělošské nacionalisty a jejich činy národního terorismu, musíme je odsoudit," reagoval podobně ještě týž večer arizonský senátor Jeff Flake.

Senátor a neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta Marco Rubio se nebál prohlásit, že organizátoři nacionalistického protestu jsou "stoprocentně vinní" za násilí, ke kterému došlo.

Agentura AP upozornila, že mezi protestujícími byli členové Ku-klux-klanu, mnozí z nich byli ozbrojeni a někteří nesli nacistické prapory a provolávali rasistická hesla.

Svým úterním projevem Donald Trump zaskočil i své vlastní poradce, protože se nedržel dohodnutého tématu. V New Yorku měl hovořit pouze o projektech infrastruktury, rozhodl se ale obhajovat své názory na viníky událostí v Charlottesville.

Podle nejmenovaného zdroje z Bílého domu citovaného stanicí CNN, personální šéf prezidentova úřadu John Kelly marně doufal, že prezident toto téma vypustí.

"To byl celý on (Trump). To nebyl náš plán," sdělil k tiskové konferenci zdroj z Bílého domu.

Největší zaměstnavatel v USA

Obzvláště bolestivá kritika přišla ze strany Douga McMillona, ředitele Walmartu, největšího zaměstnavatele ve Spojených státech.

"Když jsme sledovali víkendové události a reakce prezidenta Trumpa, také jsme cítili, že si nechal ujít zlomový okamžik na pokus o sjednocení naší země tím, že by odsoudil otřesné činy bílých rasistů," nechal se slyšet podle CNN.

McMillon je členem Trumpovy hospodářské poradní rady, která nese oficiální název Strategické a politické fórum. Počet takto vysoce postavených vedoucích pracovníků, kteří proti Trumpovi vystoupili, se podle americké stanice stále zvyšuje.

Kvůli prezidentovým výrokům na konto víkendových událostí v Charlottesville opouštějí Trumpovy poradní sbory další lidé. V úterý ohlásil svou rezignaci i prezident unie předních amerických výrobců.

Z poradního sboru amerického prezidenta odchází také šéf největší federace odborových svazů ve Spojených státech AFL-CIO Richard Trumka a jeho zástupkyně Thea Leeová.

Svědek natočil moment, kdy do davu lidí v Charlottesville najelo auto | Video: Brennan Gilmore, Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy