Mexické gangy mají velkoplantáže marihuany přímo v USA

Roman Gazdík
14. 3. 2010 14:55
Jsou chráněny výbušninami i strážci se samopaly. Úřady v USA jsou bezradné
Yosemitský národní park
Yosemitský národní park | Foto: K1000

Los Angeles - Mexické gangy mají obrovská pole marihuany přímo ve Spojených státech. Vyhýbají se tak riziku, že bude jejich zásilka zadržena na hranici. Pole hlídají ilegální imigranti propašovaní z Mexika a ozbrojení samopaly. Jsou obehnána signálními dráty napojenými na výbušniny, které mají zranit či zabít nezvané návštěvníky.

Těch ale přichází tak jako tak málo, protože marihuanu Mexičané pěstují v zapadlých koutech národních parků, kam se většinou nedostanou ani turisté, ani místní strážci.

Podle agentury AP jen v roce 2008 americká protidrogová agentura (DEA) zkonfiskovala nebo zničila 7,6 milionů marihuanových rostlin na 20 000 různých plantážích. Mezi lety 2004 a 2008 stoupal počet nalezených rostlin o jeden milion ročně.

Národní marihuanové parky

Pěstování marihuany ve Spojených státech má dlouho tradici a většinou se jedná o malé farmy patřící Američanům. O okresech Trinity, Mendocino a Humboldt v Severní Kalifornii se kvůli tradici pěstování marihuany dokonce mluví jako o "smaragdovém trojúhelníku". Mexické gangy však tuto kulturu pozvedly na novou úroveň.

Sekvoje - častí sousedé marihuanových plantáží
Sekvoje - častí sousedé marihuanových plantáží | Foto: Goldblattster

"Stejně jako Mexičané ovládli obchod s metamfetaminem (alias pervitinem - pozn. red.), přešli také na tyto megamonstrózní plantáže," řekl AP Brent Wood z oddělení pro potírání narkotik při ministerstvu spravedlnosti státu Kalifornie.

Zatímco tak Američané pěstují většinou několik set rostlin, mexické gangy mají na svých plantážích i 75 000 exemplářů s potenciálním výnosem 30 tun konzumovatelného konopí ročně. I přestože se jedná o tak velké plantáže, zřizovat je přímo v USA nečiní gangům potíže.

Nacházejí se totiž daleko od očí policie a DEA, pod sekvojemi v kalifornských národních parcích Redwood, Sequoia a Yosemite, v Sequoia National Forest i jinde v pohoří Sierra Nevada, dále ve Wisconsinu a také v odlehlých částech texaských rančů.

I kdyby údajně měly americké úřady dostatek lidí na kontrolu polí daleko od turistických stezek, horský terén a časté mlhy mají ten efekt, že by je strážníci našli jen náhodou.

"Jediným rizikem pro mexické pěstitele je, že o skryté pole zakopne turista, který sešel ze stezky, nebo nějaký lovec," píše AP, která svou zprávu sestavila na základě rozhovorů s americkými protidrogovými úředníky.

Ničení kokových plantáží v Kolumbii probíhá manuálně i chemickým postřikem
Ničení kokových plantáží v Kolumbii probíhá manuálně i chemickým postřikem | Foto: Reuters

Ani v Kalifornii, ani v Kolumbii

Podle Sanha Tree, ředitele Projektu drogové politiky ve washingtonském Institutu pro politické studie (IPS), jsou tyto informace důkazem toho, že americká drogová politika stojící na ničení drogových plantáží nefunguje.

Jedná se přitom o velice nákladnou iniciativu, do níž USA v Latinské Americe investují stovky milionů dolarů. Jde zejména o pole osázená kokou v Kolumbii.

Tree však tvrdí, že existuje ještě jasnější příklad toho, že je tato politika nefunkční.

"Jedním z nejjednodušších míst, kde se dají sehnat drogy, jsou naše věznice, kde bychom měli mít teoreticky úplnou kontrolu nad tím, co se uvnitř děje," napsal emailem Aktuálně.cz. "Pokud nejsme schopni dostat drogy z našich věznic, jak je můžeme být schopni dostat z tak velkého státu, jako je Kalifornie. Uvědomte si, že Kolumbie je větší než Kalifornie a Texas dohromady."

Podle nedávné studie například v arizonském distriktu Maricopa vzrostlo užívání opiátů mezi novými vězni mezi lety 2008 a 2009 ze dvou na dvacet procent.

José bude mlčet

Konopí, které v USA pěstují mexické gangy, je geneticky modifikované tak, aby produkovalo méně nežádoucích semínek a poskytovalo více účinné látky THC. Strážci polí mu dále pomáhají růst hnojivy.

Nelegální imigranti dříve přespávali přímo v polích, nyní však mají své tábory i více než kilometr daleko a slouží jim pozorovací stanoviště na zemi i na stromech. Z Mexika přivážejí i experty na půdu a zavlažovací systémy.

Mexičané mlčí. Vědí, co by čekalo jejich blízké
Mexičané mlčí. Vědí, co by čekalo jejich blízké | Foto: Reuters

"Znají terén lépe než my," říká policejní poručík Rick Ko z kalifornského Fresna. "Mohou nás zastřelit dřív, než je vůbec uvidíme."

A i když nakonec policisté pěstitele chytí, není jim to většinou k ničemu. Často nemají představu o pozadí operace a většinou odmítají spolupracovat. Gangy si totiž vybírají takové pracovníky, kteří mají v Mexiku rodinu, aby je mohly podle potřeby vydírat.

"Když pošlou Josého a José je převeze, půjdou po Josého rodině. Jsou v tom velké peníze," říká Scott Stewart ze soukromé zpravodajské služby Stratfor sídlící v texaském Austinu.

Velké množství marihuany je do USA stále pašováno z Mexika, podle odborníků je však existence plantáží přímo ve Spojených státech důkazem toho, že se Mexičané snaží svůj obchod diverzifikovat.

Většina zadržených pochází ze státu Michoacán na pobřeží Tichého oceánu, který je baštou kartelu La Familia Michoacana (Rodina z Michoacánu), spojence sinalojského kartelu vedeného nejhledanějším mexickým zločincem Joaquínem Guzmánem zvaným "Prcek".

 

Právě se děje

Další zprávy