OSN: Produkce kokainu a heroinu v minulém roce klesla

Roman Gazdík
26. 6. 2009 5:44
Podle zprávy UNODC se situace zlepšila v Kolumbii i Afghánistánu
Produkce opia v Afghánistánu minulý rok klesla o 19 procent
Produkce opia v Afghánistánu minulý rok klesla o 19 procent | Foto: Reuters

Vídeň - Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) má světový obchod s drogami obrat 320 miliard dolarů. Vyplývá to z jeho každoroční zprávy o stavu drog ve světě.

UNODC v minulém roce pozorovala pokles produkce kokainu v Kolumbii a pěstování opia v Afghánistánu, vysledovala však také nárůst výroby metamfetaminu a krystalického metamfetaminu (alias pervitinu) v Jihovýchodní Asii a užívání amfetaminu na Blízkém východě.

Celosvětová produkce opiátů klesla o 16 procent a kokainu o 8 procent, přesto dosahuje počet psychicky a fyzicky závislých 28 milionů lidí.

Podle výkonného předsedy UNODC Antonia Maria Costy je třeba, aby vlády „zvýšily investice na obranu zákona a omezování zločinu," protože „organizovaný drogový zločin se stal hrozbou pro mnoho zemí."

Nekriminalizovat závislé

Upozorňuje však také, že nemá smysl závislé kriminalizovat a je třeba s nimi jednat jako s nemocnými.

„Lidé, kteří užívají drogy, potřebují lékařskou pomoc, a nikoli tresty jako kriminálníci," stojí v prohlášení, kterým doprovodil vydání zprávy.

Antonio Maria Costa
Antonio Maria Costa | Foto: Reuters

K tomu vyzývá také Maďarská unie občanských svobod (HCLU). Její nový průzkum provedený v sedmi evropských zemích včetně Česka ukazuje, že Evropany neodrazují od konzumace drog kriminální tresty, ale sociální a zdravotní rizika.

Jen méně než deset procent občanů Bulharska, České republiky, Dánska, Nizozemska, Polska a Švédska (země byly dle HCLU vybrány tak, aby reprezentovaly rozmanitost jednotlivých národních drogových politik od represivní až po liberální), uvedlo, že represivní zákony jsou tím hlavním důvodem, který by jim zabránil v užívání drog.

Evropané se rovněž domnívají, že pomoci závislým by měla rodina nebo sociální pracovníci, méně než pětina se domnívá, že by to měl být policista.

Produkce kokainu i opiátů klesla

Čelné místo mezi zeměmi, kde jsou státní instituce destabilizované korupcí a násilím vyvolanými obchodem s drogami, dlouhodobě zaujímají Kolumbie a Afghánistán. V první zemi se produkuje polovina světového kokainu, ve druhé 93 procent opia, ze kterého se vyrábí heroin.

Ničení koky armádou, Kolumbie
Ničení koky armádou, Kolumbie | Foto: Reuters

V obou však UNODC v minulém roce zaznamenala pozitivní trendy. Produkce afghánského opia klesla o 19 procent a kolumbijského heroinu dokonce o 28 procent.

Obchodníci s kokainem se snažili částečně vyrovnat mírným zvýšením produkce v Peru a Bolívii, dalších dvou jihoamerických zemích, kde se pěstuje koka. Nicméně to se nepodařilo.

Podle Costy trh s kokainem prochází „seismickými změnami", kdy ceny stoupají nahoru a naopak klesá čistota kokainu i množství zabavených zásilek. Costa tvrdí, že je kokainu nedostatek, čímž je možné vysvětlit i pokračující násilí v Mexiku, kde gangy bojují o zmenšující se trh.

Celkově se na světě vypěstovalo jen 845 tun koky, což je nejnižší množství za posledních pět let.

Vzestup syntetických drog

To vůbec nejužívanější nelegální drogou je konopí, které každý rok kouří přibližně 167 milionů lidí. Opiáty a kokain mají 18 milionů uživatelů. Syntetické drogy jako metamfetamin, extáze nebo pervitin bere 16 až 50 milionů lidí.

Pilule extáze
Pilule extáze | Foto: Wikipedia

Jejich výhodou je, že je lze z lehce dostupných chemikálií vyrobit přímo v místě spotřeby a vypustit nejrizikovější část obchodu - transport.

„(Tyto drogy) lze vyrobit velice blízko místa, kde je lidé užívají. Na rozdíl od drog pocházejících z rostlin, kde máte často několik tisíc mil mezi místy, kde se vyrábějí a konzumují," řekl televizi Al-Džazíra ředitel výzkumu UNODC Sandeep Chawla.

Výroba metamfetaminu a pervitinu se rozjela zejména na jihu Vietnamu, kde v deltě řeky Mekong vyrostlo mnoho továren na výrobu tablet. Zdejší drogy jsou však určeny na vývoz, nikoli pro domácí spotřebu.

 

Právě se děje

Další zprávy