Největší pěstitelé marihuany: Mexiko, Paraguay, USA

Roman Gazdík
26. 11. 2008 9:58
Celkem se ve světě vyprodukuje 40 tisíc tun této drogy
Foto: Reuters

New York - Nejvíce marihuany se na světě pěstuje v Mexiku, Paraguayi a ve Spojených státech. Vyplývá to z aktuální zprávy OSN o stavu drog ve světě.

O Mexiku a Spojených státech je to dobře známo, méně se v tomto ohledu podle televize CNN mluví o Paraguayi, která ročně vyprodukuje bezmála šest tisíc tun této nelegální drogy.

Podobně jako u pěstování koky v sousední Bolívii stojí za zdejšími marihuanovými políčky špatná ekonomická situace chudých zemědělců.

"Realita je, že máme velkou úrodu, velká pole úrody," řekl CNN šéf paraguayské protidrogové agentury César Aquino. "Nevěnují se pěstování marihuany, protože by byli obchodníky s narkotiky, ale kvůli ekonomické nutnosti. V porovnání s cenami běžné úrody mohou na tomto vydělat o 500 procent více."

Dalším důvodem úspěchu drogy v zemi může být neochota či neschopnost úřadů proti nelegální plodině zakročit. Úředníci přiznávají, že ve vězení sice pobývají pašeráci a výrobci, ale žádný z pěstitelů. Údajně je příliš těžké je polapit: když vidí, že se blíží razie, z polí odejdou.

Foto: Reuters

Naprostá většina paraguayské marihuany, které se v místní půdě dobře daří, a má proto vysoký obsah THC, je určena na vývoz do okolních zemí.

Poslední komplexní data OSN pocházejí z roku 2006. Tehdy se celkem ve světě vyprodukovalo 41.400 tun marihuany. Nejvíce v Mexiku (7.400), pak v Paraguayi a ve Spojených státech (4.700), kde se konopí pěstuje zejména na západním pobřeží v Kalifornii, Washingtonu a Oregonu a pak v Kentucky a Tennessee.

Mezi africkými zeměmi vede Jihoafrická republika, v Evropě to je Holandsko.

Největší množství kokainu se vyrobí v Kolumbii, Peru a Bolívii. Nejvíce heroinu v Afghánistánu, který několikanásobně překonává všechny ostatní země dohromady.

 

Právě se děje

Další zprávy