Zlatý trojúhelník se opět obrací k opiu a heroinu

15. 12. 2009 12:00
Plocha osázená nelegálním mákem v někdejší heroinové velmoci opět roste

Bangkok - Potření drogového obchodu v takzvaném Zlatém trojúhelníku je považováno Úřadem OSN pro boj s drogami a zločinem (UNODC) za jeden z největších úspěchů koordinovaného a komplexního postupu proti obchodníkům s narkotiky.

Zlatý trojúhelník se rozkládá v horských oblastech hraničního pásma tří států jihovýchodní Asie - Barmy, Thajska a Laosu. Někdy sem bývá řazen také Vietnam a čínská provincie Jün-nan.

Tyto státy produkovaly na počátku devadesátých let více než polovinu světového opia a heroinu, roku 2008 to už bylo jen pět procent. Thajsko dnes UNODC označuje za zónu "takřka bez opia". Trend se však obrací. Oproti loňsku vzrostla plocha polí pro kultivaci nelegálního máku v regionu o 11 procent.

Zatímco v Thajsku loni produkce dále klesla na 211 hektarů, stoupající trend je patrný v Laosu a zejména pak v Barmě, kde plocha osázená nelegálním mákem roste za poslední tři roky pravidelně.

Antonio Maria Costa, výkonný ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC)
Antonio Maria Costa, výkonný ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) | Foto: Reuters

Stojí za tím - podobně jako v době, kdy byla zdejší opiová produkce na vrcholu - omezená moc státu a regionální povstání v některých oblastech.

Pole rostou, produkce klesá

Podle UNODC od roku 2006 v Barmě vzrostla rozloha polí, kde se pěstuje mák pro výrobu opia a heroinu, o téměř polovinu na 31 700 hektarů. Jedná se tak o pětinu celosvětové plochy, na níž se pěstuje mák pro nelegální účely. V průběhu devadesátých let byla mákem osázená plocha v Barmě pětinásobně vyšší.

Protože však místní zemědělci používají velice primitivních metod, je úroda poměrně nízká a v Barmě se tak v současné době vyrobí pouze pět procent z celkové produkce opia ve světě. Podle odhadu UNODC byli loni barmští pěstitelé ještě méně produktivní než dříve.

Přes nárůst osázené plochy tak produkce ve skutečnosti klesla o 28 procent.

Někteří tvrdí, že je do obchodu s drogami zapletena i barmská junta, UNODC o tom však nemá důkazy
Někteří tvrdí, že je do obchodu s drogami zapletena i barmská junta, UNODC o tom však nemá důkazy | Foto: Reuters

Důvodů, proč se stále větší množství farmářů uchyluje k pěstování máku, je vícero. Jde jednak o regionální poptávku - ceny v sousedním Laosu loni vzrostly o osm procent na 1327 dolarů za kilogram opia.

Dalším důvodem je politická nestabilita na barmských hranicích, kde operují ozbrojené skupiny bojující s vládou, které si za peníze z obchodu s drogami opatřují zbraně. Většina nelegálního barmského máku se pěstuje ve státě Shan na hranici s Thajskem, kde loni produkce vzrostla z 3 000 na 11 000 hektarů.

Mexická spojka

V oblasti jsou však patrné také další trendy. Tvrdý postup zejména thajských policistů proti obchodníkům s drogami - Thajsko je hlavním regionálním drogovým překladištěm - obrátily pozornost překupníků jinam a začala tak vzkvétat produkce metamfetaminu alias pervitinu.

Mexické drogové kartely jsou jedny z nejsilnějších na světě. Ilustrační foto (mexická federální policie)
Mexické drogové kartely jsou jedny z nejsilnějších na světě. Ilustrační foto (mexická federální policie) | Foto: Reuters

Do oblasti se s ním přesunuly gangy z východní Asie a dokonce i z Mexika.

"V posledních deseti letech jsme svědky dramatického nárůstu v množství sítí, které spojují mezinárodní zločinecké organizace," prohlásil šéf UNODC pro jihovýchodní Asii.

UNODC kompiluje vládní data a porovnává je s vlastními zjištěními. Množství osázených polí verifikuje lety helikoptérou. Sám Lewis však přiznává, že v některých odlehlých zónách a v zónách, které nejsou pod správou vlády, nemusejí být data spolehlivá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven. Navýšit plánuje vláda i finance na opravy silnic nižších tříd.

Hejtmani dnes s novou vládou jednali poprvé od jejího ustavení, domluvili se, že se budou scházet třikrát do roka nad konkrétními tématy. Dnes probrali mimo jiné problémy krajů s fungováním pohotovostní služby či úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Zabývali se i financováním oprav silnic nižších tříd či plány krajů s úpravou rozpočtového určení daní. Na silnice nižších tříd chce dát vláda příští rok o dvě miliardy korun víc, než činí nynější platba krajům ve výši čtyři miliardy, uvedl šéf hejtmanů Kuba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy