Zlatý trojúhelník se opět obrací k opiu a heroinu

15. 12. 2009 12:00
Plocha osázená nelegálním mákem v někdejší heroinové velmoci opět roste

Bangkok - Potření drogového obchodu v takzvaném Zlatém trojúhelníku je považováno Úřadem OSN pro boj s drogami a zločinem (UNODC) za jeden z největších úspěchů koordinovaného a komplexního postupu proti obchodníkům s narkotiky.

Zlatý trojúhelník se rozkládá v horských oblastech hraničního pásma tří států jihovýchodní Asie - Barmy, Thajska a Laosu. Někdy sem bývá řazen také Vietnam a čínská provincie Jün-nan.

Tyto státy produkovaly na počátku devadesátých let více než polovinu světového opia a heroinu, roku 2008 to už bylo jen pět procent. Thajsko dnes UNODC označuje za zónu "takřka bez opia". Trend se však obrací. Oproti loňsku vzrostla plocha polí pro kultivaci nelegálního máku v regionu o 11 procent.

Zatímco v Thajsku loni produkce dále klesla na 211 hektarů, stoupající trend je patrný v Laosu a zejména pak v Barmě, kde plocha osázená nelegálním mákem roste za poslední tři roky pravidelně.

Antonio Maria Costa, výkonný ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC)
Antonio Maria Costa, výkonný ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) | Foto: Reuters

Stojí za tím - podobně jako v době, kdy byla zdejší opiová produkce na vrcholu - omezená moc státu a regionální povstání v některých oblastech.

Pole rostou, produkce klesá

Podle UNODC od roku 2006 v Barmě vzrostla rozloha polí, kde se pěstuje mák pro výrobu opia a heroinu, o téměř polovinu na 31 700 hektarů. Jedná se tak o pětinu celosvětové plochy, na níž se pěstuje mák pro nelegální účely. V průběhu devadesátých let byla mákem osázená plocha v Barmě pětinásobně vyšší.

Protože však místní zemědělci používají velice primitivních metod, je úroda poměrně nízká a v Barmě se tak v současné době vyrobí pouze pět procent z celkové produkce opia ve světě. Podle odhadu UNODC byli loni barmští pěstitelé ještě méně produktivní než dříve.

Přes nárůst osázené plochy tak produkce ve skutečnosti klesla o 28 procent.

Někteří tvrdí, že je do obchodu s drogami zapletena i barmská junta, UNODC o tom však nemá důkazy
Někteří tvrdí, že je do obchodu s drogami zapletena i barmská junta, UNODC o tom však nemá důkazy | Foto: Reuters

Důvodů, proč se stále větší množství farmářů uchyluje k pěstování máku, je vícero. Jde jednak o regionální poptávku - ceny v sousedním Laosu loni vzrostly o osm procent na 1327 dolarů za kilogram opia.

Dalším důvodem je politická nestabilita na barmských hranicích, kde operují ozbrojené skupiny bojující s vládou, které si za peníze z obchodu s drogami opatřují zbraně. Většina nelegálního barmského máku se pěstuje ve státě Shan na hranici s Thajskem, kde loni produkce vzrostla z 3 000 na 11 000 hektarů.

Mexická spojka

V oblasti jsou však patrné také další trendy. Tvrdý postup zejména thajských policistů proti obchodníkům s drogami - Thajsko je hlavním regionálním drogovým překladištěm - obrátily pozornost překupníků jinam a začala tak vzkvétat produkce metamfetaminu alias pervitinu.

Mexické drogové kartely jsou jedny z nejsilnějších na světě. Ilustrační foto (mexická federální policie)
Mexické drogové kartely jsou jedny z nejsilnějších na světě. Ilustrační foto (mexická federální policie) | Foto: Reuters

Do oblasti se s ním přesunuly gangy z východní Asie a dokonce i z Mexika.

"V posledních deseti letech jsme svědky dramatického nárůstu v množství sítí, které spojují mezinárodní zločinecké organizace," prohlásil šéf UNODC pro jihovýchodní Asii.

UNODC kompiluje vládní data a porovnává je s vlastními zjištěními. Množství osázených polí verifikuje lety helikoptérou. Sám Lewis však přiznává, že v některých odlehlých zónách a v zónách, které nejsou pod správou vlády, nemusejí být data spolehlivá.

 

Právě se děje

Další zprávy