Schwarzenegger chce vyvážet vězně do Mexika

26. 1. 2010 9:50
Kalifornský guvernér nemá peníze a musí během dvou let snížit počet vězňů o 40 tisíc
Věznice v kalifornském San Diegu na hranici s Mexikem.
Věznice v kalifornském San Diegu na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters

Sacramento - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger nalezl způsob, jakým pomoci notoricky přelidněným věznicím ve svém státě. Jednou z možností, jak systému ulevit, je podle něj posílat vězně do Mexika.

Jednalo by se například o nelegální imigranty, kteří se dostali do USA právě skrze hranici jeho jižního souseda.

„Domnívám se, že bychom si mohli ohledně věznic vést mnohem lépe. Například kdybychom vzali 20 tisíc ilegálních imigrantů, které nyní v našem státu zadržujeme a přemístili je přes hranici," řekl novinářům v pondělí v kalifornském Sacramentu. „Nebude to ale fungovat takhle: Hej, postarejte se o ně, jsou to vaši občané."

„Zaplatíme jim za to, aby v Mexiku vybudovali věznice," dodal kalifornský guvernér. „Cena za postavení věznic a za jejich provoz se sníží o polovinu. Můžeme tím ušetřit miliony dolarů, které půjdou na vyšší vzdělání."

Privatizovat věznice

Spojené státy mají v poměru zdaleka nejvíce uvězněných na světě. Na každých 100 tisíc obyvatel připadá 700 vězňů. Kalifornské věznice mají kapacitu 100 tisíc lidí, je jich v nich však o 70 tisíc více (údaje z roku 2007). Federální soud Kalifornii nařídil, aby do dvou let snížila počet svých vězňů o 40 tisíc.

Foto: Reuters

Jde však pouze o část většího problému, kterým jsou obrovské deficity kalifornského rozpočtu

Podle listu San Francisco Chronicle stát utratí každý rok za věznice 8 miliard dolarů, až jednu miliardu by dle Schwarzeneggera mohl stát věznicemi v Mexiku ušetřit. Přesný plán, jak vězně vyvážet, však prý zatím chybí.

Guvernér už dříve tento měsíc prohlásil, že by bylo správné, aby se vězeňský systém privatizoval.

„Domnívám se, že zde není důvod, proč bychom měli mít pouze státní zaměstnance a veřejné věznice," zopakoval v pondělí. „Proč bychom neměli mít soukromá vězení, která budou na trhu soutěži s veřejnými věznicemi?"

Raději ne

Schwarzeneggerův plán na vězení v Mexiku však nebyl v Kalifornii přijat s velkým nadšením.

„Bylo by to, jako kdyby měl kalifornský stát pod svou správou zvláštní ostrov v Mexiku. Zdá se, že by to bylo nemožné," komentoval ředitel kalifornského vězeňského úřadu Donald Specter právní komplikovanost takového kroku.

Přeplněná věznice v San Diegu na hranici s Mexikem.
Přeplněná věznice v San Diegu na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters

Návrh kritizovali i zástupci odborů kalifornských vězeňských pracovníků.

Kalifornie tento týden začala uplatňovat nový plán, jehož cílem je snížit vězeňskou populaci o 6500 do konce roku. Vězni si budou moci trest zkrátit veřejnými pracemi, absolvováním středoškolského studia nebo protialkoholické či protidrogové léčby.

Další změnou bude zrušení pravidelných kontrol propuštěných na podmínku mezi vězni, kteří nepředstavují společenské riziko.

Kalifornie by nebyla prvním státem, který by přemístil část svých vězňů zahraničí. Belgie si od letošního ledna pronajímá 500 míst ve věznici v nizozemském Tilburgu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy