Perth/Kuala Lumpur - Týmům, které v Indickém oceánu pátrají po zmizelém boeingu společnosti Malaysian Airlines, se nepodařilo od neděle zachytit žádný signál, jenž by připomínal vysílání z takzvaných černých skříněk.
Podle vedoucího pátracích operací Anguse Houstona budou týmy pokračovat ve snaze o opětovné zachycení signálu, a pokud se jim to podaří, spustí na mořské dno automaticky řízenou ponorku.
Na ponorku zatím nedojde
Jeho sdělení je v rozporu s tvrzením výkonného australského premiéra Warrena Trusse, který dříve uvedl, že hlubokomořská ponorka Bluefin 21 bude k hledání pohřešovaného letadla použita už v úterý.
Trussův mluvčí později výrok výkonného premiéra, který zastupuje Tonyho Abbotta po dobu Abbottova pobytu v zahraničí, opravil s tím, že se jednalo o nedorozumění a že ponorka nebude v tomto okamžiku upotřebena.
Trosky na dně
Miniaturní ponorka bez lidské posádky by následně měla vytvořit sonarovou mapu oblasti, která by zaznamenala jakékoli trosky na dně.
Pokud se podaří objevit pole trosek, vymění posádka lodi sonarový systém za kameru, která by pořídila snímky.
Letadlo Malaysia Airlines letu MH370 zmizelo z radarů před měsícem krátce po startu z Kuala Lumpuru na trase do Pekingu.
Na palubě bylo 239 osob, zhruba polovinu cestujících tvořili Číňané. Stroj se patrně zřítil v Jihočínském moři, ale trosky ani jiné hmatatelné důkazy dosud nebyly nalezeny.
Pátrání v kritické fázi
Angus Houston, šéf australské agentury koordinující pátrání po letadle, řekl, že měsíc trvající hledání je nyní v kritické fázi. Černé skříňky, jejichž nalezení je klíčové pro zjištění toho, co se vlastně s letadlem stalo, vysílající signál mají baterie jen zhruba na měsíc provozu.
A dnes je to přesně měsíc od zmizení letadla, což znamená, že černé skříňky už brzy přestanou vysílat - anebo už dokonce přestaly.
O víkendu australská loď zachytila signály odpovídající vysílání černých skříněk, ale od té doby žádné další pulzy zachyceny nebyly, dodal Houston. "Teď je pro nás navýsost důležité najít cokoli jiného," řekl.
Naděje na nalezení trosek nebo čehokoli jiného na hladině se podle něj značně snížily kvůli silným proudům a cyklónu, který se oblastí přehnal minulý týden.
Proto by se pátrání mělo přesunout na mořské dno. Trvalo by ale patrně několik dní, než by měla ponorka Bluefin co hlásit, varoval. "Nic se neodehraje rychle, když pracujete v hloubce 4500 metrů pod mořem," dodal Houston.