Merkelové končí "doba červených koberců"

Lenka Málková
26. 3. 2006 0:01
Berlín - Německá kancléřka musí dokázat, že je víc než jen populární ministryní zahraničí. Přichází čas na řešení domácích problémů.
Německá kancléřka Angela Merkelová bude muset ukázat, že je stejně úspěšná při řešení domácích problémů jako v zahraniční politice.
Německá kancléřka Angela Merkelová bude muset ukázat, že je stejně úspěšná při řešení domácích problémů jako v zahraniční politice. | Foto: Reuters

Nedělní zemské volby s největší pravděpodobností potvrdí popularitu současné vládní koalice, němečtí komentátoři jim však přikládají mnohem důležitější roli.

Po jejich skončení totiž Merkelovou čeká nová etapa jejího úřadování. Ty tam jsou zahraniční úspěchy německé kancléřky. Je čas na řešení domácích problémů.

Bývalý ministr obrany a člen SPD Peter Struck se proto nechal slyšet, že "období červených koberců pro Merkelovou touto nedělí skončí".

Podle deníku Süddeutsche Zeitung "musí kancléřka ukázat své schopnosti, které před veřejností zatím umně skrývala. Doposud se vyhnula chybám, ale teprve uvidíme, jak si povede při velkých reformách, které přijdou na řadu po nedělních volbách."

Problémem nezaměstnanost a ekonomika

Hvězda evropské politiky se s pětasedmdesátiprocentní podporou obyvatelstva drží na první příčce pomyslného žebříčku politiků, potřebné ekonomické reformy by však mohly zlomit vaz i jí.

Podle posledních průzkumů totiž dvě třetiny Němců předpokládají, že vyřešit domácí ekonomické problémy bude nad její síly.

Pryč jsou radikální předvolební prohlášení o rovné dani a penzijní reformě. Koalice rozumu s levicovou SPD velkolepé plány křesťanských demokratů nadobro zmrazila. Sama Merkelová tak stále častěji mluví "o malých krocích namísto radikálních řešení". 

Merkelová prakticky zachránila prosincový summit Evropské unie a celé půlroční britské předsednictví, když předložila vlastní návrh rozpočtu EU.
Merkelová prakticky zachránila prosincový summit Evropské unie a celé půlroční britské předsednictví, když předložila vlastní návrh rozpočtu EU. | Foto: Reuters

Ty by se měly dotknout reformy zdravotnictví a vysoké míry nezaměstananosti, stejně jako klesající ekonomické výkonnosti. 

Ekonomové byli již loni přesvědčeni, že Merkelová a její nová vláda není dost odvážná, aby hospodářské reformy prosadila. Kancléřka tak bude mít nyní šanci přesvědčit je, že je stejně schopná na domácí politické scéně jako při mezinárodních jednáních.

Hvězda evropské politiky

Právě tam totiž doposud slavila největší úspěchy.

V prosinci prakticky zachránila summit Evropské unie a celé britské předsednictví, když předložila kompromisní návrh rozpočtu EU. Berlín však bude muset do unijní pokladny platit více než v minulosti, což většinu obyvatel Německa příliš netěší.

Kancléřka oproti svému předchůdci nemá na své straně domácí sdělovací prostředky. Miláček médií Gerhard Schröder byl mistrem velkých slov a ovládání davů, ona je jeho pravým opakem.

"Na rozdíl od Schrödera se zdráhá používat velká slova. Daleko radši než na veřejném prostranství operuje v politickém zákulisí," napsal o ní týdeník Spiegel.

Po nedělních volbách však možná nastane ten správný čas pro změnu a pár silných slov.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 58 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy