Merkelová: USA by měly zavřít Guantánamo

Red Zah, ČTK
7. 1. 2006 17:04
Berlín - Jen týden před první cestou do Washingtonu se německá kancléřka Angela Merkelová pustila do kritiky amerického vězení na Guantánamu.

"Instituce jako Guantánamo nemohou existovat v této podobě tak dlouhou dobu," prohlásila Merkelová v interview pro pondělní vydání týdeníku Der Spiegel, jehož úryvky byly v předstihu zveřejněny. "Je zapotřebí najít jiné způsoby, jak si počínat s vězni," dodala kancléřka a slíbila, že toto téma nadnese i při setkání s Bushem, plánovaném na 13. ledna.

Spojené státy zadržují na kubánské základně Guantánamo na 500 osob podezřelých ze spojení s terorismem, z nichž většina byla dopadena v Afghánistánu po svržení Talibanu v roce 2001. Americká vláda uvádí, že jde o nepřátelské bojovníky, nikoli o válečné zajatce, a proto se na ně nevztahují Ženevské konvence.

Mezi zadržovanými je i německý Turek

Na Guantánamu je již téměř čtyři roky bez obvinění zadržován i třiadvacetiletý německý Turek Murat Kurnaz, přezdívaný "Talib z Brém" podle německého města, kde se narodil.

Merkelová, která se ujala funkce v listopadu, navštíví Washington jako šéfka německé vlády poprvé. Šéfka křesťanských demokratů slíbila, že zlepší americko-německé vztahy, narušené za vlády jejího předchůdce Gerharda Schrödera, který ostře kritizoval válku v Iráku.

Merkelová kritizovala Rusko

Zatímco vztahy Německa se Spojenými státy Merkelová v rozhovoru pro Spiegel označila za "přátelství", pro vztah Berlína s Moskvou považuje za příhodnější použití termínu "strategické partnerství". "Domnívám se, že s Ruskem ještě nesdílíme tolik stejných hodnot jako s USA," podotkla. Vyjádřila také obavy z nového zákona, který dá Kremlu větší kontrolu nad nevládními organizacemi v Rusku.

Merkelová se vrátila rovněž k nedávnému sporu Ukrajiny a Ruska o ceny ruského plynu, v jehož důsledku byly přechodně omezeny i dodávky této suroviny do dalších evropských zemí. Německo si podle ní musí najít více dodavatelů. "Musíme udělat vše pro to, abychom ušetřili co nejvíce energie, a diverzifikovat naše zdroje," řekla. Pětadvacet států EU dováží čtvrtinu zemního plynu právě z Ruska.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy