Merkelová: USA by měly zavřít Guantánamo

Red Zah, ČTK
7. 1. 2006 17:04
Berlín - Jen týden před první cestou do Washingtonu se německá kancléřka Angela Merkelová pustila do kritiky amerického vězení na Guantánamu.

"Instituce jako Guantánamo nemohou existovat v této podobě tak dlouhou dobu," prohlásila Merkelová v interview pro pondělní vydání týdeníku Der Spiegel, jehož úryvky byly v předstihu zveřejněny. "Je zapotřebí najít jiné způsoby, jak si počínat s vězni," dodala kancléřka a slíbila, že toto téma nadnese i při setkání s Bushem, plánovaném na 13. ledna.

Spojené státy zadržují na kubánské základně Guantánamo na 500 osob podezřelých ze spojení s terorismem, z nichž většina byla dopadena v Afghánistánu po svržení Talibanu v roce 2001. Americká vláda uvádí, že jde o nepřátelské bojovníky, nikoli o válečné zajatce, a proto se na ně nevztahují Ženevské konvence.

Mezi zadržovanými je i německý Turek

Na Guantánamu je již téměř čtyři roky bez obvinění zadržován i třiadvacetiletý německý Turek Murat Kurnaz, přezdívaný "Talib z Brém" podle německého města, kde se narodil.

Merkelová, která se ujala funkce v listopadu, navštíví Washington jako šéfka německé vlády poprvé. Šéfka křesťanských demokratů slíbila, že zlepší americko-německé vztahy, narušené za vlády jejího předchůdce Gerharda Schrödera, který ostře kritizoval válku v Iráku.

Merkelová kritizovala Rusko

Zatímco vztahy Německa se Spojenými státy Merkelová v rozhovoru pro Spiegel označila za "přátelství", pro vztah Berlína s Moskvou považuje za příhodnější použití termínu "strategické partnerství". "Domnívám se, že s Ruskem ještě nesdílíme tolik stejných hodnot jako s USA," podotkla. Vyjádřila také obavy z nového zákona, který dá Kremlu větší kontrolu nad nevládními organizacemi v Rusku.

Merkelová se vrátila rovněž k nedávnému sporu Ukrajiny a Ruska o ceny ruského plynu, v jehož důsledku byly přechodně omezeny i dodávky této suroviny do dalších evropských zemí. Německo si podle ní musí najít více dodavatelů. "Musíme udělat vše pro to, abychom ušetřili co nejvíce energie, a diverzifikovat naše zdroje," řekla. Pětadvacet států EU dováží čtvrtinu zemního plynu právě z Ruska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy