Merkelová a Bush: Proti Íránu společně

Red Zah, Reuters, ČTK
13. 1. 2006 18:37
Washington - Americký prezident a německá kancléřka chtějí íránský jaderný program řešit jednáním.

O přijetí, jakého se dostalo německé kancléřce Angele Merkelové v Bílém domě, si mohl její předchůdce Gerhard Schröder nechat jen zdát. Tříhodinovým setkáním v Oválné pracovně a následným noclehem v rezidenci Blair House na druhé straně Pennsylvania Avenue bývají poctěni jen partneři, kteří se těší důvěře George Bushe.

Zatímco Schröder si svou tvrdou opozicí vůči irácké válce amerického prezidenta nezvratně znepřátelil, Merkelová dává od svého nástupu do funkce jasně najevo, že s ním chce mít vynikající vztahy.

Potvrdila to i po jednání s Bushem, kdy prohlásila, že Evropská unie by měla při řešení íránského jaderného programu postupovat jednotně s USA. "Zemí, jako je Írán, se rozhodně nenecháme zastrašit," řekla na tiskové konferenci Merkelová.

Bush stojící vedle německé kancléřky potvrdil, že Spojené státy hodlají problém s Íránem řešit diplomatickou cestou. Nechtěl ale předjímat, zda budou proti Íránu přijaty v OSN sankce. "Přijde mi ale logické, že země, která odmítne všechny naléhavé diplomatické prosby mezinárodního společenství, bude před Radu bezpečnosti pohnána," uvedl Bush.

Írán varoval Evropu

Írán dnes varoval, že přestane dobrovolně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, pokud se Rada bezpečnosti OSN začne zabývat jeho jaderným programem a možnými sankcemi.

Ministři zahraničí Německa, Francie a Británie se ve čtvrtek shodli s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou, že chtějí radu do řešení jaderného problému zapojit.

Šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí řekl, že Evropané tímto krokem ztratí příležitost, kterou v současnosti mají v jednání s Íránem. Zároveň varoval před zablokováním příštích inspekcí MAAE v íránských jaderných zařízeních.

Mottakí zdůraznil, že Teherán se nevzdá práva vlastnit technologii celého cyklu výroby jaderného paliva, tedy od zpracovávání uranové rudy po obohacování uranu. Podle něj mu toto právo zaručuje Smlouva o nešíření jaderných zbraní.

Evropa spolu s USA se však obávají, že Teherán nevyužije znalost technologie k výrobě energie, ale právě získání jaderných zbraní.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy