Merkelová a Bush: Proti Íránu společně

Red Zah, Reuters, ČTK
13. 1. 2006 18:37
Washington - Americký prezident a německá kancléřka chtějí íránský jaderný program řešit jednáním.

O přijetí, jakého se dostalo německé kancléřce Angele Merkelové v Bílém domě, si mohl její předchůdce Gerhard Schröder nechat jen zdát. Tříhodinovým setkáním v Oválné pracovně a následným noclehem v rezidenci Blair House na druhé straně Pennsylvania Avenue bývají poctěni jen partneři, kteří se těší důvěře George Bushe.

Zatímco Schröder si svou tvrdou opozicí vůči irácké válce amerického prezidenta nezvratně znepřátelil, Merkelová dává od svého nástupu do funkce jasně najevo, že s ním chce mít vynikající vztahy.

Potvrdila to i po jednání s Bushem, kdy prohlásila, že Evropská unie by měla při řešení íránského jaderného programu postupovat jednotně s USA. "Zemí, jako je Írán, se rozhodně nenecháme zastrašit," řekla na tiskové konferenci Merkelová.

Bush stojící vedle německé kancléřky potvrdil, že Spojené státy hodlají problém s Íránem řešit diplomatickou cestou. Nechtěl ale předjímat, zda budou proti Íránu přijaty v OSN sankce. "Přijde mi ale logické, že země, která odmítne všechny naléhavé diplomatické prosby mezinárodního společenství, bude před Radu bezpečnosti pohnána," uvedl Bush.

Írán varoval Evropu

Írán dnes varoval, že přestane dobrovolně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, pokud se Rada bezpečnosti OSN začne zabývat jeho jaderným programem a možnými sankcemi.

Ministři zahraničí Německa, Francie a Británie se ve čtvrtek shodli s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou, že chtějí radu do řešení jaderného problému zapojit.

Šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí řekl, že Evropané tímto krokem ztratí příležitost, kterou v současnosti mají v jednání s Íránem. Zároveň varoval před zablokováním příštích inspekcí MAAE v íránských jaderných zařízeních.

Mottakí zdůraznil, že Teherán se nevzdá práva vlastnit technologii celého cyklu výroby jaderného paliva, tedy od zpracovávání uranové rudy po obohacování uranu. Podle něj mu toto právo zaručuje Smlouva o nešíření jaderných zbraní.

Evropa spolu s USA se však obávají, že Teherán nevyužije znalost technologie k výrobě energie, ale právě získání jaderných zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy