Německo nalije miliardy eur do investic

čtk
18. 1. 2006 16:07
Berlín - Německá vláda schválila balík investic v celkovém objemu 25 miliard eur (asi 720 miliard korun) na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti v největší ekonomice Evropy. Program se vztahuje na roky 2006-2009, uvedl dnes německý kabinet.

Plán, který v principu schválila loňská koaliční dohoda, představila minulý týden kancléřka Angela Merkelová. Program zahrnuje vyšší odpisy firemních daní z investic do strojů a zařízení. V programu jsou také opatření podporující výstavbu, výzkum a vývoj. Zahrnuje i finanční pomoc párům, které chtějí založit rodinu.

Německo má s pomalým růstem ekonomiky starosti již několik let. Pomalý růst zvyšuje nezaměstnanost, odčerpává vládní finance
a zatěžuje i evropskou ekonomiku jako celek. Míra německé nezaměstnanosti je nyní na 11,1 procenta a přispěla k porážce
bývalého kancléře Gerharda Schrödera v loňských zářijových volbách.

Hrubý domácí produkt Německa se v minulém roce zvýšil o 0,9 procenta a jeho růst se tak zpomalil z 1,6 procenta za rok 2004.
Nový německý kabinet předpokládá, že se letos HDP země zvýší o 1,6 až 1,8 procenta, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy