Merkelové se podařilo dojednat vládu

Reuters, pat
12. 11. 2005 7:20
Berlín - Takřka dva měsíce po volbách se Němci dočkají nové vlády.
Předsedkyně CDU Angela Merkelová a šéf SPD Franz Müntefering oznamují uzavření koaliční dohody.
Předsedkyně CDU Angela Merkelová a šéf SPD Franz Müntefering oznamují uzavření koaliční dohody. | Foto: Reuters

Dvě největší strany, křesťanští a sociální demokraté, se dnes dohodly na znění koaliční smlouvy. V Berlíně to oznámila předsedkyně CDU a budoucí německá kancléřka Angela Merkelová.

"Koaliční dohoda je hotova. Jsem přesvědčena, že pro Německo představuje skutečnou šanci," uvedla Merkelová.

Německo bude mít po takřka čtyřiceti letech vládu velké koalice spojující hlavní síly na pravici a levici. Vládu poprvé v německé historii povede žena, navíc původem z komunistické NDR. Šéfka CDU Angela Merkelová vystřídá v kancléřském úřadě Gerharda Schrödera.

Přečtěte si krátký profil budoucí německé kancléřky.

Dohodu obou stran potvrdil předseda SPD Franz Müntefering. "Jsem přesvědčen, že 22. listopadu zvolí Spolkový sněm kancléřkou Angelu Merkelovou." Definitivně musí koaliční dohodu schválit v pondělí stranické sjezdy.

Německo čekají reformy

Obě strany, které vytvoří vládu, se dokázaly dohodnout na celé řadě reforem, které potřebuje německá ekonomika.

Koaliční dohoda CDU - SPD v bodech. ČTĚTE ZDE.

Pravicová CDU prosadila snadnější propouštění zaměstnanců, které by mělo snížit počet lidí bez práce. Německý pracovní trh patřil až dosud k těm nejvíce regulovaným a firmy se bály přijímat nové zaměstnance.

Věk odchodu do důchodu vzroste z dosavadních pětašedesáti na sedmašedesát let.

SPD a CDU se dohodly na zvýšení daně z přidané hodnoty ze šestnácti na devatenáct procent. Větší část těchto nových příjmů použije nová vláda na snížení schodku rozpočtu, který převyšuje hranici povolenou pravidly evropské měnové unie. Z menší části jimi chce financovat ztráty způsobené snížením vedlejších nákladů na pracovní sílu.

Foto: Reuters

Někteří ekonomové už varovali, že zvýšení daně z přidané hodnoty poškodí německou ekonomiku, neboť dále oslabí už tak chabou spotřebitelskou poptávku. Zároveň ale oceňují, že se nová vláda rozhodla vypořádat s rozpočtovým deficitem. Aby ho dostala do stanovených mezí, musí ušetřit či získat pomocí nových daní 35 miliard euro.

Jaderné elektrárny skončí

CDU musela ustoupit sociálním demokratů ve věci speciální daně pro bohaté. Nejvyšší daňové pásmo se zvýší ze 42 na 45 procent. Drobných podnikatelů by ale toto zvýšení dotknout nemělo.

Křesťanští demokraté se také vzdali svého předvolebního slibu, že prodlouží životnost německých jaderných elektráren. Dosavadní vláda SPD a Zelených stanovila, že nukleární reaktory skončí v Německu do roku 2020.

Koalice CDU a SPD bude disponovat pohodlnou většinou v obou parlamentních komorách a neměla by tak mít problémy s prosazením svého programu.

Zářijové volby skončily v Německu patem, ani jedna z velkých stran nebyla schopna vytvořit spolu se spřízněnou menší stranou většinovou vládu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy