Merkelové se podařilo dojednat vládu

Reuters, pat
12. 11. 2005 7:20
Berlín - Takřka dva měsíce po volbách se Němci dočkají nové vlády.
Předsedkyně CDU Angela Merkelová a šéf SPD Franz Müntefering oznamují uzavření koaliční dohody.
Předsedkyně CDU Angela Merkelová a šéf SPD Franz Müntefering oznamují uzavření koaliční dohody. | Foto: Reuters

Dvě největší strany, křesťanští a sociální demokraté, se dnes dohodly na znění koaliční smlouvy. V Berlíně to oznámila předsedkyně CDU a budoucí německá kancléřka Angela Merkelová.

"Koaliční dohoda je hotova. Jsem přesvědčena, že pro Německo představuje skutečnou šanci," uvedla Merkelová.

Německo bude mít po takřka čtyřiceti letech vládu velké koalice spojující hlavní síly na pravici a levici. Vládu poprvé v německé historii povede žena, navíc původem z komunistické NDR. Šéfka CDU Angela Merkelová vystřídá v kancléřském úřadě Gerharda Schrödera.

Přečtěte si krátký profil budoucí německé kancléřky.

Dohodu obou stran potvrdil předseda SPD Franz Müntefering. "Jsem přesvědčen, že 22. listopadu zvolí Spolkový sněm kancléřkou Angelu Merkelovou." Definitivně musí koaliční dohodu schválit v pondělí stranické sjezdy.

Německo čekají reformy

Obě strany, které vytvoří vládu, se dokázaly dohodnout na celé řadě reforem, které potřebuje německá ekonomika.

Koaliční dohoda CDU - SPD v bodech. ČTĚTE ZDE.

Pravicová CDU prosadila snadnější propouštění zaměstnanců, které by mělo snížit počet lidí bez práce. Německý pracovní trh patřil až dosud k těm nejvíce regulovaným a firmy se bály přijímat nové zaměstnance.

Věk odchodu do důchodu vzroste z dosavadních pětašedesáti na sedmašedesát let.

SPD a CDU se dohodly na zvýšení daně z přidané hodnoty ze šestnácti na devatenáct procent. Větší část těchto nových příjmů použije nová vláda na snížení schodku rozpočtu, který převyšuje hranici povolenou pravidly evropské měnové unie. Z menší části jimi chce financovat ztráty způsobené snížením vedlejších nákladů na pracovní sílu.

Foto: Reuters

Někteří ekonomové už varovali, že zvýšení daně z přidané hodnoty poškodí německou ekonomiku, neboť dále oslabí už tak chabou spotřebitelskou poptávku. Zároveň ale oceňují, že se nová vláda rozhodla vypořádat s rozpočtovým deficitem. Aby ho dostala do stanovených mezí, musí ušetřit či získat pomocí nových daní 35 miliard euro.

Jaderné elektrárny skončí

CDU musela ustoupit sociálním demokratů ve věci speciální daně pro bohaté. Nejvyšší daňové pásmo se zvýší ze 42 na 45 procent. Drobných podnikatelů by ale toto zvýšení dotknout nemělo.

Křesťanští demokraté se také vzdali svého předvolebního slibu, že prodlouží životnost německých jaderných elektráren. Dosavadní vláda SPD a Zelených stanovila, že nukleární reaktory skončí v Německu do roku 2020.

Koalice CDU a SPD bude disponovat pohodlnou většinou v obou parlamentních komorách a neměla by tak mít problémy s prosazením svého programu.

Zářijové volby skončily v Německu patem, ani jedna z velkých stran nebyla schopna vytvořit spolu se spřízněnou menší stranou většinovou vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy