Mládí Merkelové: Bar, večírky, holobyt

Reuters, Red Zah
4. 1. 2006 0:01
Berlín - Konzervativní německá kancléřka Angela Merkelová, zastupující křesťanskou stranu, má za sebou poměrně bouřlivé mládí.

Vyplývá to z nové biografie, která v Německu vyjde pod názvem "Merkelová, moc, politika".

Podle knihy sepsané novinářkou Patricií Lessnerkrausovou si během studií fyziky v komunistické NDR Merkelová přivydělávala jako barmanka na diskotéce. Poté, co se rozešla se svým prvním mužem, přestěhovala se jako squatterka do prázdného bytu ve východním Berlíně.

PŘEČTĚTE SI: Nad Evropou vyšla nová hvězda. Merkelová

"Dostávala jsem za každý namíchaný a prodaný drink příplatek od dvaceti do třiceti feniků. Vzhledem k tomu, že můj celkový měsíční příjem činil zhruba 250 marek, šlo o docela významný přivýdělek," uvedla v knize Merkelová.

Nová německá kancléřka, která nastoupila do funkce na konci listopadu, se až dosud snažila udržet co nejvíce ze svého soukromí v tajnosti. Zatímco její politická kariéra, jež začala po pádu Berlínské zdi v roce 1990, je důkladně zmapována, o jejím předchozím životě se toho ví velmi málo.

Z večírku na večírek

Ačkoli byla Merkelová vynikající studentkou, od základní školy přes gymnázium až po univerzitu, a měla z domova přísnou výchovu otce-křesťanského pastora, nevěnovala se zdaleka jen studiu. "Měla ráda studentský život, navštěvovala večírky, jezdila s kamarády na výlety," píše Lessnerkrausová v biografii Merkelové.

S prvním mužem se po dokončení studií nastěhovala v Berlíně do vybydleného bytu bez záchodu a teplé vody. Když byl manžel po třech letech práce hotov s renovací bytu, rozhodla se ho Merkelová opustit a přestěhovala se sama do další "ruiny", kde bez nábytku přebývala jako squatterka.

Stručný profil Merkelové NAJDETE ZDE.

Coby osamoceně žijící žena chodila takřka večer co večer tančit na zábavy. Bouřlivější život pro ni skončil až seznámením s druhým manželem a v roce 1990 také nástupem do politiky. Kariéru, která v listopadu vyvrcholila zvolením do funkce první německé kancléřky, zahájila tím, že pomáhala zapojovat počítače v sídle nově vytvořené demokratické strany.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy