New York - Počty lidí umírajících na malárii v posledních letech prudce poklesly a případů nákazy navíc trvale ubývá, uvedla v úterý ve své zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO).
Mezi roky 2000 a 2013 klesla úmrtnost ve světě o 47 procent, v rizikovém africkém regionu dokonce o 54 procent. Na ten přitom připadá 9 z 10 případů úmrtí na malárii.
V subsaharské oblasti navíc došlo ke snížení počtu nákazy přenášené komáry i přes to, že tamní populace obyvatel vzrostla.
"Nová analýza napříč subsaharskou Afrikou ukázala, že navzdory nárůstu populace o 43 procent se každý rok nakazí – nebo nese asymptomatické infekce malárií – méně lidí. Počet nakažených lidí poklesl ze 173 milionů v roce 2000 na 128 milionů v roce 2013," informovala WHO.
Hrozbu pro eliminaci malárie představuje i ebola
Generální ředitelka organizace Margaret Chanová věří, že boj s malárií může lidstvo vyhrát. Nesmí ale usnout na vavřínech. "Máme ty správné nástroje a naše obrana funguje. Stále ale musíme tyto nástroje dostat k většímu počtu lidí, abychom z těchto zisků učinili zisky trvalé."
Hrozbu ale v tuto chvíli může pro Afriku představovat epidemie eboly. Zemím, které zasáhla, podle WHO hrozí i zvýšené riziko, že se do nich "vrátí" i malárie. Mnoho klinik bylo kvůli ebole uzavřeno nebo na ně dochází méně lidí, připomíná agentura Reuters.
"Příštích několik let bude kritických, aby se ukázalo, zda můžeme udržet dosavadní spád a stavět na úspěších," doplnil ředitel celosvětového programu proti malárii v rámci WHO Pedro Alonso.
Moskytiéry pro každého
Proti šíření malárie pomáhají například moskytiéry. V roce 2004 je přitom měla k dispozici pouze 3 procenta ohrožených lidí v subsaharské Africe, dnes ji má téměř každý druhý. Do konce roku má do endemických oblastí putovat dalších 214 milionů ochranných sítí.
Mezi roky 2001 až 2013 se podle BBC podařilo odvrátit na 4,3 milionu smrtí – z toho 3,9 milionu tvořily děti ze subsaharské Afriky mladší pěti let.
Lidé mají také lepší možnosti diagnostikování nemoci a lepší přístup k léčbě. Ve stále větším počtu zemí se podle WHO situace blíží k úplnému odstranění malárie. "Mnohá regionální uskupení si stanovují ambiciózní eliminační cíle, naposledy východoasijský summit chce malárii v asijsko-pacifickém regionu vyhubit do roku 2030," uvedla WHO.
V loňském roce dokonce dvě země – Ázerbájdžán a Srí Lanka – poprvé ohlásily, že nezaznamenaly žádný případ malárie na svém území. Dalších 11 států stejného úspěchu dosáhlo opakovaně, mezi nimi například Argentina, Egypt, Irák, Maroko či Uzbekistán.
Ve světě hrozí nákaza asi 3,2 miliardám lidí z 97 zemí a teritorií. Jen v loňském roce malárie zabila okolo 584 tisíc lidí, případů nákazy bylo odhadem na 198 milionů.