Vakcína proti malárii funguje, příští rok může být na trhu

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 7. 2014 20:00
Látka RTS,S ochrání 4 z 5 dětí po dobu osmnácti měsíců. Společnost GlaxoSmithKline už je připravena požádat o licenci k sériové výrobě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Vědci hlásí historický průlom v pátrání po vakcíně proti malárii. Testování ukázalo, že nová očkovací látka RTS,S ochrání až 800 z 1000 dětí, které jsou infekci vystaveny, a to až osmnáct měsíců po podání poslední dávky.

Až farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) testy dokončí, je připravena požádat evropský regulační orgán o udělení licence k sériové výrobě. Ta by mohla začít už v příštím roce.

Malárií se ročně nakazí miliony lidí a na 800 000 jich zemře. Většinu z nich tvoří děti ze subsaharské Afriky.  

Sériové výrobě nestojí nic v cestě

Prozatím byla RTS,S vyzkoušena na 1500 dětech, včetně pacientů z několika afrických zemí. Výsledky badatele, jejichž studie byla publikována v odborném magazínu PLOS Medicine, nadchly.

Nejenže vakcína ochrání čtyři z pěti dětí, u již nakažených kojenců od šesti do dvanácti týdnů sníží průběh choroby o čtvrtinu.

Musíme být opatrní, ale v tuto chvíli se zdá, že nic nebrání tomu, aby bylo očkování příští týden schváleno.

"Je to milník. To, že jsme se dostali tak daleko, je velmi povzbuzující. Netrpělivě čekáme na další výsledky, které potvrdí, jak dlouho ochrana přetrvává a zda má látka ještě další potenciál," řekl BBC Sandžív Krišna z Univerzity sv. Jiřího v Londýně, který se sice sám na studii nepodílel, ale revidoval ji.

"Musíme být opatrní, ale v tuto chvíli se zdá, že nic nebrání tomu, aby bylo očkování příští týden schváleno."

Spolu s dalšími preventivními prostředky, jako jsou moskytiéry, se tak může podařit epidemii malárie výrazně zpomalit.  

Pokud se skutečně podaří vyvinout vakcínu, bude to obrovský skok kupředu. "Přestože není stoprocentně úspěšná, v oblastech, kde je malárie široce rozšířená, může mít skutečný dopad," řekl BBC jeden ze spoluobjevitelů nové očkovací látky Brian Greenwood z Londýnské univerzity hygieny a tropických nemocí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Tržby obchodník klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta

Tržby v maloobchodě v ČR klesají půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém snížení o 5,3 procenta. Klesly hlavně za nepotravinářské zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy