Washington - Od pondělí platí, že vás při nejbližší cestě do Spojených států může bezpečnostní kontrola kdykoliv a bez možnosti odporu požádat: Odložte všechna zavazadla, dejte ruce od těla, budete prohledán.
Americké úřady rozdaly o víkendu leteckým společnostem nová pravidla pro kontrolu všech cestujících, přilétajících na území Spojených států. Jde o další z reakcí na téměř úspěšný útok atentátníka v letadle mířícím z Amsterdamu do Detroitu, kde tragédii zabránila jen šťastná náhoda a duchapřítomnost cestujících.
Povinné osobní prošacování a důkladná prohlídka zavazadel přitom čeká každého, kdo do USA dorazil z jedné ze čtrnácti "zemí podporujících terorismus": Nigérie, Pákistánu, Sýrie, Íránu, Súdánu, Jemenu, Kuby, Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Nigérie, Pákostánu, Saudské Arábie, Somálska a Jemenu..
Namátkou však může být osobní prohlídce podroben i kdokoliv další.
Tým Baracka Obamy se snaží rychle reagovat na zásadní díry v bezpečnostím systému, které vypluly na povrch po zmařeném atentátu na vánoční linku Amsterdam-Detroit.
Nigerijský mladík, který do letadla pronesl zápalnou směs a zčásti ji dokonce zažehl, byl na listu možných teroristů. Tajné služby měly podrobné informace o jeho pohybu, stejně tak monitorovaly aktivity radikálů v Jemenu, kde byl útočník zřejmě vycvičen.
Přesto se další z vražedných plánů Al-Káidy téměř vydařil.
K americkým opatřením se o víkendu přidala i Británie - premiér Gordon Brown svolil, aby na mezinárodních letištích v zemi byly instalovány bezpečnostní rámy scanující detailně lidské tělo. První přijde na řadu Heathrow.
Obama a Brown už předtím ohlásili společný plán na vytvoření protiteroristické jednotky přímo v Jemenu, jedné z klíčových zemí zázemí Al-Káidy.
Radikálové v odpovědi pohrozili atentáty na jemenské zastupitelské úřady spojenců, místní ambasády USA a Británie proto musely být v neděli uzavřeny.