Santiago de Chile – Ještě na začátku letošního roku leželo v Chile malé městečko Santa Olga. Žilo v něm okolo pěti tisíc lidí, stály tu školy, pošta nebo i hasičská stanice.
To vše ale lehlo popelem kvůli rozsáhlým lesním požárům, které už dva týdny sužují centrální a jižní část Chile. Vláda je označuje za jedny z nejhorších v historii země.
Santa Olgu oheň v podstatě vymazal z mapy. Plameny tu sežehly více než tisíc domů. Jeden muž zemřel a dva lidé se pohřešují. Drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy během evakuace.
"Nikdo si nedokáže představit, co se v Santa Olze odehrálo. To, co jsme tam zažili, bylo doslova Dantovo peklo," popsal britskému serveru The Guardian Carlos Valenzuela, starosta nedalekého města Constitución.
Někteří obyvatelé Santa Olgy, kteří přišli o své domovy, viní z aktuální situace nejen přírodní živel, ale i politiky.
"Když potřebují naše hlasy, přijdou sem, vystaví své tváře a očekávají, že je budeme volit. V těchto chvílích tu ale pro nás nejsou," myslí si Miguel Reyes, jeden z místních.
Santa Olga ležela v regionu Maule v centrálním Chile. Ten je spolu s jižním regionem O'Higgins jedním z nejvíce postižených rozsáhlými požáry. Právě odsud se oheň šíří dál a ohrožuje i další obydlené oblasti.
"Ta situace je otřesná. Jde o nejhorší katastrofu za dlouhá léta. Věřím, že tahle tragédie předčila všechny předchozí. Je mnohem horší než veškerá zemětřesení nebo povodně," potvrzuje Francisco Henríquez, ředitel občanského spolku Orca Chile, který při požárech v zemi pomáhá.
Ohnivý živel zničil již přes 2900 kilometrů čtverečních porostů a dále se šíří. Ze 128 současných požárů se jich asi sedm desítek nedaří dostat pod kontrolu, píše agentura DPA.
Při hašení požárů zemřelo také pět hasičů a dva policisté.
Minulý týden zahynul zemědělec, který najel do stromu, když prchal před požárem. Jeden člověk zemřel také ve městě Lloicura v regionu Bío-Bío.
Boj s živlem ztěžují vysoké teploty, které sahají až ke 39 stupňům Celsia, vyprahlá země po dlouhém suchu a vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu. Ten navíc často mění směr.
Mnoho oblastí sužuje v důsledku požárů také vlna veder. Například v chilské metropoli Santiagu naměřili ve středu rekordních 37 stupňů.
Ministr vnitra Mahmud Aleuy se obává, že právě kvůli vysokým teplotám, silným větrům a malé vlhkosti hrozí v následujících dnech vypuknutí dalších požárů.
Některé založili žháři. Policie v této souvislosti zadržela již 21 podezřelých. Několik z nich už čelí obvinění.
Chilská prezidentka Michelle Bacheletová minulý týden vyhlásila stav nouze. S živlem bojuje nyní kolem 5000 hasičů. Pomoc dorazila i ze zahraničí – z Francie a Mexika poslali experty a přijeli také hasiči z Kolumbie.
Do Chile tento týden dorazil i největší hasicí letoun, předělaný Boeing 747. Ten vládě poskytli chilská emigrantka Lucy Avilésová, která nyní žije v USA, a její manžel Benjamin Walton, vnuk zakladatele sítě supermarketů Walmart.
Také Rusko už poslalo na pomoc letoun Iljušin Il-76, který pojme až 42 tun vody.