lesní požár

Portugalsko i Španělsko vyhlásí v oblastech zasažených požáry kalamitní stav

Portugalská vláda vyhlásí v nejbližší době kvůli lesním požárům v části země kalamitní stav. Portugalsko čelí nové vlně veder a také dalším lesním požárů, proti kterým v pondělí odpoledne zasahovalo na 2000 hasičů, uvedla agentura AFP. Španělská vláda oznámila, že nechá vyhlásit zóny zasažené katastrofou v oblastech, kde byly silné požáry. Oba legislativní stavy mají například ulehčit čerpání peněz na obnovu.

Po setkání se starosty portugalská ministryně Mariana Vieira da Silva oznámila, že vláda vyhlásí kalamitní stav v pohoří Serra da Estrela, kde lesní požáry tento měsíc poničily na 25 tisíc hektarů území, včetně části stejnojmenného národního parku. Vyhlášení kalamitního stavu má především usnadnit obnovu oblasti a čerpání pomoci ze strany místních obcí.

Portugalsko však tento týden čelí nové vlně veder a meteorologové předpokládají, že by teploty ve vnitrozemí mohly vystoupat až ke 40 stupňům. Velký požár se rozhořel u města Vila Real na severu země, kde lehlo popelem už 4500 hektarů. V letošním roce požáry poničily už asi 94 tisíc hektarů pozemků, což je nejvíce od katastrofálních požárů z roku 2017, kdy zemřelo zhruba 100 lidí.

Zóny zasažené katastrofou se v oblastech po rozsáhlých lesních požárech teď chystá vyhlásit i sousední Španělsko. Podle agentury EFE to premiér Pedro Sánchez řekl na návštěvě regionu Valencie, který zaznamenal velké škody. Také v tomto případě má opatření usnadnit čerpání peněz na pomoc a obnovu zasaženého území. Sánchez dnes řekl, že požáry zničily ve Španělsku na 223 tisíc hektarů území, což je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku. Kvůli požárům bylo nutné evakuovat na 270 tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

Vojáci pomocí dronů v Českém Švýcarsku odhalili 97 ohnisek

Vojenští specialisté během více než týdenního nasazení v Českém Švýcarsku odhalili pomocí dronů 97 ohnisek se zvýšenou teplotou. Celkem se svými bezpilotními prostředky vzlétly 187krát a ve vzduchu s nimi nalétali 4220 minut. Sdělila to mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Vojenský tým specialistů z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova je od soboty 13. srpna nasazen v okolí Pravčické brány a Mezní louky. Za úkol má pomocí bezpilotních kvadrokoptér lokalizovat potenciální ohniska požáru.

"Již v prvních hodinách nasazení se potvrdilo, že i když jsou naše prostředky primárně uzpůsobeny k jinému využití, jsme schopni lokalizovat malá a skrytá ohniska. Nasazení dronů se tedy ukázalo jako efektivní a přínosné," uvedl plukovník Roman Hyťha, náčelník zpravodajského odboru Velitelství pro operace.

Vojáci pilotovali své stroje v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, protože během dne v oblasti létaly vrtulníky. "Vyhledáváme ohniska, která mají teplotu nad 75 stupňů," uvedl velitel týmu, rotmistr Šimon Dvořák. Jeho jednotka je podle něj při podobných událostech nasazena poprvé.

Zdroj: ČTK

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako úmyslný čin

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení, přičemž původně vyšetřovala požár jako obecné ohrožení z nedbalosti. Upozornila na to Česká televize.

"Na základě vyhodnocení dosud získaných informací a důkazů jsme případ překvalifikovali na trestný čin obecného ohrožení. Příčina požáru je nadále předmětem prověřování," řekla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Na případu pracuje speciální tým krajských kriminalistů s pracovním názvem Park, který spolupracuje s děčínskými kolegy. "V současné době provádíme ohledání místa činu v jednotlivých sektorech za účelem zjištění kriminalistického ohniska požáru. Spolupracujeme s vyšetřovateli hasičů. Prověřování bude trvat pravděpodobně ještě v řádu několika týdnů až měsíců," doplnila mluvčí.

Nejrozsáhlejší požár v Česku se rozhořel 24. července, zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Na místě se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Evakuovat se museli lidé z Hřenska a jeho částí a také z Vysoké Lípy u Jetřichovic.

Zdroj: ČTK

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná. Mluvčí správy národního parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan uvedl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21. hodiny do ranních 6 hodin je tam vstup zakázán.

Zdroj: ČTK

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK

Na Vsetínsku hořel les v nepřístupném terénu. Hasiči nasadili vrtulník

V obci Hošťálková na Vsetínsku ve středu odpoledne hořel mladý les v nepřístupném terénu. Zasažená plocha byla asi 150 krát 150 metrů. Na místě zasahoval i vrtulník. Hasiči kvůli požáru vyhlásili po poledni třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Požární poplach byl vyhlášen 14 jednotkám hasičů. Před 16. hodinou byl požár zlikvidován, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Letecké hašení pomocí vrtulníku bylo účinné, požár se nerozšiřoval. Od 14:11 byl požár lokalizovaný. Příčina požáru i výše škody zatím nejsou známé, na místě je vyšetřovatel hasičů. Na místě požáru zůstanou ještě na dohlídku dobrovolní hasiči.

Mluvčí již dříve uvedl, že letecký zásah byl účinný. Pilot vrtulníku se domlouval s velitelem zásahu na taktice shozu vody. Plnicí místo bylo vytvořeno na hřišti v sousední Ratiboři. Vodu brali z vodovodního řadu v Ratiboři. "Z hydrantové sítě budeme také odebírat ještě asi 200 tisíc litrů na doplnění cisteren," uvedl Žemlička. Požár zasáhl les, kde jsou stromy staré pět let.

Zdroj: ČTK
Pokračovat