Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir.
Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir. | Foto: Jakub Plíhal

Přímo proti viru: Remdesivir

Antivirotikum remdesivir je zatím jediným schváleným lékem na covid-19 v Evropské unii i ve Spojených státech. Jako experimentální léčivo ho už loni schválilo i české ministerstvo zdravotnictví. Látka útočí přímo proti viru samotnému a brání mu v množení. Podle velké klinické studie z loňského podzimu dokáže až o třetinu zkrátit čas hospitalizace s covidem. 

Podává se pacientům nad 12 let, nitrožilně a v dávkách na pět nebo deset dní. V Evropě pak pouze těm nemocným, kteří zároveň dostávají léčbu kyslíkem. České nemocnice lék od podzimu objednávají po tisících každý měsíc. Lék od americké společnosti Gilead Sciences se oficiálně nazývá veklury a jedno jeho balení stojí 345 eur, tedy asi devět tisíc korun. V Česku ho od října hradí zdravotní pojišťovny. 

Původně se látka remdesivir testovala na ebolu a žloutenku typu C, které jsou rovněž virovými onemocněními. V USA ho vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře. Léčil se jím mimo jiné taxikář Robert Markovič, jeden z prvních pacientů s covidem-19 v Česku, nebo americký prezident Donald Trump.

Světová zdravotnická organizace (WHO) lék zatím nedoporučuje, podle ní chybí důkazy, že skutečně brání úmrtí na covid. Podle informací českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) může být tato nejistota způsobená i otázkou, zdá má, nebo nemá smysl používat remdesivir i u pacientů, kteří zatím nepotřebují kyslík. Americké úřady to umožňují a žádostí o rozšíření povolení k použití se od února zabývá evropská léková agentura EMA. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy